Yurtdışından iPhone Almalı mı?

Bildiğiniz gibi ülkemizde de 28 Ağustos’tan itibaren 3GS satışı başladı ve fiyatlar da epey pahalı. (700 € civarı) Bunun en büyük nedeni de ülkemizdeki vergilerin diğer ülkelere göre daha fazla olması. Bu da iPhone 3GS almayı düşünen kullanıcıları, cihazı yurt dışından almaya teşvik ediyor. Hele bir de sağdan soldan “3GS Amerika’da 200$’a satılıyormuş” dedikodularını duyan kullanıcılar, bu işi ciddi ciddi araştırıyor. Her ne kadar bu konuda çok cahil olsam da, son bir haftadır bu konu ile ilgili gelen maillerden sonra, ufak bir bilgilendirme yazısı paylaşmayı uygun gördüm. Zaten yanlış bir kelam edersek, cihazını yurt dışından almış, bu konuda tecrübeli kullanıcılar bizi hemen düzeltecektir.

Cihazın Temini
Öncelikle belirtelim ki dünyada en ucuza 3GS alınabilecek yer bildiğimiz kadarı ile Amerika ve fiyatı da 199$. Lakin bu fiyat, Amerika’da iPhone satmaya tek yetkili GSM operatörü olan AT&T’nin kontratlı satış fiyatı. Yani 199$’a cihazı alabilmek için 24 aylığına kontrat yapıp içinde ses, SMS ve sınırsız internetin olduğu, her ay 70$ gelecek bir faturayı kabul etmek gerekiyor. Ayrıca bu cihaz, sadece AT&T’nin SIM kartı ile çalışacak şekilde kilitli  (yani unlock gerektiriyor) olup, Amerika’da geçerli bir ID (bir nevi kimlik) ile satın alınabiliniyor.

Eğer yukarıdaki şartları sağlayabilecek bir tanıdığınız var ise, 20$ ila 30$ arası değişen eyalet vergisini de ödetip 199$’a bir iPhone 3GS aldırtabilirsiniz. Tabii arkadaşınızın ayrıca bir ay bekleyip, sonra da vazgeçtim bedeli (termination fee) olan 170$ + ilk ayın faturası olan 70$’ı da ödemesi gerekir. Çünkü AT&T, kontratın iptal edilebilmesi için en az 1 ay geçmesini şart koşmaktadır. Bu durumda da yaklaşık 475$’a, SIM kilitli (locked) bir 3GS aldırtabilirsiniz.

Ya da arkadaşınızı yukarıdaki işler ile hiç uğraştırmayıp, direk Apple Store’lardan, 700$-800$ arası bir ücrete bir iPhone 3GS aldırtabilirsiniz. Biraz daha pahalıya gelir ama kontratlarla uğraşmamış olursunuz. Tabii iPhone 3GS Avrupa’dan da alınabilir fakat, Avrupa’nın çoğu ülkesinde fiyatlar ülkemizdeki fiyatlara yakın olduğu için de çok bir avantajı kalmayabilir.

Not: Bu yazı yayınlandığında Amerika’da henüz iPhone 4 satışı başlamamıştı. Fakat bu yazıda anlatılanların hepsi iPhone 4 için de geçerlidir. Dolayısıyla Amerika’dan kontratsız iPhone 4 alınsa yine de SIM kilitli olacak ve unlock işlemi gerektirecektir.

Kargo ile Transfer
Diyelim cihazı bir şekilde aldırttınız. Fakat bu seferde Türkiye’e getirtme sorununu çözmeniz gerekecek. Her ne kadar kargo en kolay yol gibi gözükse de, kesinlikle en tavsiye etmediğimiz yoldur. Çünkü kargo ile gelen elektronik ürünlerden fatura bedeli 100$’ı aşanlar gümrük vergisine tabiidir. Gümrük memurları cep telefonlarını tespit etmede oldukça başarılı oldukları için, bu şekilde iPhone getirtenlerin çoğunluğu gümrüğe takılmıştır. Kaldı ki gümrük vergisi + masraflar o kadar yüksektir ki, cihazın size toplam maliyeti, direk Türkiye’den alınandan çok daha yükseğe çıkmaktadır.

Yolcu Beraberi
Yurt dışından telefon getirtmenin en ucuz ve güvenli yolu, cihazı bir yolcu beraberinde getirtmektir. Devletimiz, en fazla 2 tane olmak şartıyla, yurt dışından dönüşte yolcu beraberinde cep telefonı getirilmesine izin veriyor ve bu cihazlara gümrük vergisi uygulanmıyor. Dolayısıyla eğer yurt dışından cihaz aldırtacaksanız, mutlaka Türkiye’ye dönüş yapacak birine aldırtın.

IMEI Kaydı
Diyelimki bir şekilde yurt dışından iPhone’unuzu getirttiniz, cihazın telefon özelliğini kullanabilmeniz için her cep telefonuna özel olan IMEI numarasının BTK‘ya (eski adıyla TK’ya) kayıt ettirilmesi gerekmektedir. Bu yazıda daha evvel detaylı bahsettiğimiz için fazla değinmeyeceğim ama kısaca; son iki yıl içerisinde başka bir cihaz kaydı yaptırmamış ve son bir ay içerisinde Türkiye’ye giriş yapmış herhangi birinin pasaportu kullanılarak IMEI kaydı yaptırılabilir. Aksi takdirde cihaz görüşmelere kapatılır.

Garanti Konusu
Yurt dışından alınan iPhone’lar her ne kadar alındığı ülkede garanti kapsamında olsa da, ülkemizde bu garanti geçerli olmaz. Cihaz yurt dışından çok ucuza getirilmiş olsa da, eğer bir arıza yaparsa, çok daha pahalıya gelebilir. Bu yüzden bu konunun da göz önünde bulundurulması gerekir.

Kilitli Cihazların SIM Kilidinin Açtırılması (Unlock)
Yazının başında, bazı iPhone’ların yurt dışında kilitli satıldığından ve diğer GSM operatörlerinin SIM kartları ile çalışmadığından bahsetmiştik. Bu durumda, ayrı bir yazılımla ve teknik konulara aşina birilerinden destek alarak cihazı unlock etmek gerekir. Fakat Apple bu unlock olayını istemediği için, her yeni sürümde önlem almaya çalışıyor. Unlock işlemi kalıcı olmadığı için de, cihaz her restore (sıfırdan yükleme) veya update (güncelleme) edildiğinde de, unlock işleminin tekrar yapılması gerekebilir. Detaylı bilgi için : http://www.iphoneturkey.com/2009/11/iphone-yazilim-guncellemeleri-hakkinda-sik-sorulan-sorular.html

GÜNCELLEME (14/06/2011) : Amerika’da artık unlocked (SIM kilitsiz) iPhone da satılıyor. Detaylı bilgi için bu yazımıza bir gözatın.

Sonuç
Eğer yurt dışından iPhone aldırmayı düşünüyorsanız yukarıdaki tüm maddeleri gözününde bulundurmakta fayda var. Bir ürünün gerçek maliyeti satış fiyatı değil, toplam sahip olma maliyetidir. Yukarıdaki her bir madde de ayrıca bir maliyet çıkartabilir. Son olarak yukarıda paylaştığımız fiyatlar zaman içinde farklılık gösterebilir.

Cihazını yurt dışından getirtmiş olan kullanıcılarımız da yorum olarak tecrübelerini paylaşırlarsa, ya da yanlış birşey yazmışsak düzeltirlerse, bu konuda kararsız kalmış kullanıcıları daha iyi aydınlatmış oluruz.

324 Comments

 1. Göktuğ Gedik

  08/09/2009 at 21:30

  Harika bir yazı olmuş… Çok soru gelen bir konu olduğu için artık açıklama yapmak yerine direkt olarak bu yazıyı göndereceğim arakdaşlarıma… 🙂 Eline sağlık Mustafa…

 2. Anonim

  08/09/2009 at 21:39

  Almış biri olarak kesinlikle tavsiye etmiyorum…

 3. Emine Zerrin Sakir

  08/09/2009 at 21:40

  Bence de cok aciklayici bir yazi… Ayrica cihaz kaydinin da 10 TL maliyeti var. Avrupa ulkelerinden bildigim kadari ile sadece Italya´dan unlocked iPhone almak mumkun. Biz, bir iki hafta once iPhone 3G´yi 499€ ya aldik.

 4. ergin özkan

  08/09/2009 at 21:48

  Açıklayıcı ve kapsamlı bir yazı olmuş. Fiyat olayına”at gözlüğü” ile bakan arkadaşlara iyi bir kaynak olacak. Demek ki ayfon’un fiyatı 199 usd değilmiş 🙂
  Elinize sağlık Mustafa bey.

 5. Anonim

  08/09/2009 at 21:53

  Ben de yurtdışından almış biri olarak kesinlikle tavsiye ediyorum.Sadece bu konuda bilgi sahibi olmanız gerekli.Mustafa Bey’in bahsettiği bu maddeler hakkında bir fikriniz yoksa hiç bulaşlmayın.Anlıyorsanız da bu fırsatları iyi değerlendirin.Çok ucuza iPhone sahibi olabilirsiniz.Hata yapma payı da gerçekten oldukça düşük.Ayrıca bir problem olduğunda burdaki Apple Store’da(ya da buradaki adıyla Apple Center)’da yaptırabilirisiniz.Önemli olan bu tarz ürünlerin ülkemizde daha fazla satılmaya başlanması ve aynı zamanda desteğinin olması gerekir.Yavaş yavaş bizim ülkemizde de bir şeyler oturmaya başladı umarım bunların devamı gelir.Bundan hepimiz kazanırız.İyi günler.

  • engndnz

   16/09/2010 at 13:30

   merhaba ben eski bir iphone kullanıcısı olarak amerikadan gelecek olan bir arkadaşımdan iphone 4 istedim ve yorumların çoğunda aynı şeyden bahsedilmiş ama benim asıl merak ettiğim konu garanti konusu.. birkaç kişi apple ın 1 senelik garantisi olduğunun ve genpa servisine götürülmeden de apple da yaptırılabileceğini söylüyor.. fakat ben servisi aradığımda bunu genpa ile görüşmelisiniz biz sadece taşınabilir bilgisayar vb. cihazlarda yardımcı olabiliyoruz denildi. merak ettiğim apple da ücret ödeyerek mi tamir ettirebiliriz yoksa garanti kapsamında mı ? şimdiden teşekkürler..

 6. Cihat

  08/09/2009 at 22:48

  Ben iPhone 3G S 32GB i 27.06.2009 da italyadan aldim. Simdi fiyati belki az bisey düsmüs olabilir. Ben 699€ ödemistim. Aldigim iPhone tabi unlocked. Yane artik unlock islerle ugrasmaya gerek yok ve her zaman update yapilabilir.

  Bi kac günlügüne italyaya gitmek zorunda olmasaydim bende türkiyeden alicaktim kesin. Cünkü o iPhone ne kadar ucuz olursa olsun bir gidis-gelis biletin fiaytini da hesaba katmak gerekiyor.

  Bilgil ve tecrübemi paylasmak konusunda:

  – Italyada iphone 3GS 16GB fiyati: 599€ / 32GB fiyati: 699€
  – Belcikada iphone 3GS 16GB fiyati: 575€ / 32GB fiyati: 675€
  – Italyada veya Belcikada iPhone almak istiyen kisi illa yaninda kimligini bulundurmali!!! Yoksa alamaz!!!
  – Kisibasi TEK 1 iPhone alinabilir!!!
  – Belcikada iPhone satis noktalarin adi MOBISTAR ve tabiki APPLE STORE
  – Italyada iPhone satis noktalasi olarak bir tek APPLE STORE var

  Belcikadan almak isteyenlere tavsiye: Telefon acip rezervasyon yaptirin, ben aradim aradim ve belcikanin her yerinde iPhone kalmamisti, o yüzden italyadan aldim (yane bosuna yola cikmayin).

  Yurtdisindan getirelen telefon kaydetmesi ile ilgili:

  Telefonu actiracak olan kisi:
  – Ya türk vatandasi olucak ve bir türk pasaportuna sahip olucak
  – Ya baska bir ülkenin vatandasi olarak o ülkenin pasaportuna arti türkiyede oturduguna dahil bir ikametgaha sahip olmali
  – Bir turkcell sim kartina sahip olmasi sart
  – Actirdigi telefonu bir tek turkcell sim karti ile kullanabilir
  – Baskasinada telefonunu actirabilir
  – 5,5 TL ödemeli
  – Kullandigi Pasaport ile SON 4 HAFTA ICINDE TÜRKIYEYE GIRIS YAPMIS OLMALI!!! Bu 4 haftayi bir gün bile gectimi actiramaz
  – Ikinci bir telefon actirmak icin beklemeli

  Arkadaslar burda sizinle tecrübelerimi paylastim ondan bundan duyduklarimi anlatmadim, yane dediklerimin bire bir dogru olduguna emin olabilirsiniz.

  BENDEN SIZE TAVSIYE, iPHONUNUZU SATIN VE NEREDEN OLURSA OLSUN BIR 3GS ALIN. VERDIGIM PARAYA TAM AMA TAM DEYDI!!!

  Iyi Aksamlar

  NOT: Site cok enteresant bilgiler iceriyor, tebrikler, böyle devam…

  • Emre SÜMENGEN

   09/09/2009 at 00:12

   Merhaba Cihat Bey,
   Yorumunuzda deneyimlerinizi detayli olarak paylasmaniz cok guzel olmus. Yalniz, duzeltmem gereken tek bir konu var:
   “- Bir turkcell sim kartina sahip olmasi sart
   – Actirdigi telefonu bir tek turkcell sim karti ile kullanabilir”
   cumleleri ne yazik ki tamamen yanlis. Dogrusu soyle olmaliydi:
   “- Bir turk operator sim kartina sahip olmasi sart”

   Yani,
   1) Turkiye’deki operatorlerden birisine (Turkcell, Avea, Vodafone Turkiye) abone olmalisiniz
   2) IMEI kaydiniz yapildiktan sonra istediginiz operator ile kullanabilirsiniz.

   Tek operatore bagli kalma, hatta tek bir sim karta bagli kalma durumu sadece yabancilarin uzun sure Turkiye’de kalmak uzere telefonlarini IMEI sistemine kaydettirmek istemeleri durumunda gecerlidir. Turk vatandaslari icin gecerli degildir.

 7. Eser Unsalan

  08/09/2009 at 23:10

  Amerika’da sözleşmesiz satılan iPhone 3GS’ler (gift diye satılıyor) yine AT&T sim kilitli satılıyor… Bilginize…

  —> Ya da arkadaşınızı yukarıdaki işler ile hiç uğraştırmayıp, direk Apple Store’lardan, 700$-800$ arası bir ücrete, kilitsiz (unlocked) bir iPhone 3GS aldırtabilirsiniz. Biraz daha pahalıya gelir ama cihaz Türkiye’deki tüm SIM kartlar ile direk çalışır. Tabii iPhone 3GS Avrupa’dan da alınabilir fakat, Avrupa’nın çoğu ülkesinde fiyatlar ülkemizdeki fiyatlara yakın olduğu için de çok bir avantajı kalmayabilir.

 8. Mehmet

  09/09/2009 at 01:55

  Mustafa bey her zamanki gibi oldukça detaylı ve bilgilendirici bir yazı omuş teşekkürler.

 9. Anonim

  09/09/2009 at 02:50

  Yurt disinda yasadigim icin butun arkadaslarimin bize gelirken bir tane getirsene dedikleri bir telefon. Bilgiler cok dogru, iki yilda bir adet telefon getirebiliyorsunuz. Bunun disinda avrupadaki fiyatlara baktiginizda cok ucuk rakamlar. Kanada’da 16 gb – 630; 32gb – 730 kanada dolari. iphone u yurt disindan alacaksaniz kesinlikle kuzey amerikadan alin.

 10. B.ŞASI

  09/09/2009 at 07:19

  Ben 3G yi aldığımda Bimeks bir kampanya yapıyordu 8Gb 800 Tl Gibi Bişeydi Öle hatırlıyorum ben 800 Tl Olmasada baya makuldü bende aldım biliyorumki mutlaka yine böle bişey olacak ama teknolojiyide takip etmek istiyorum baya yakından, aynı zamanda okuyorum , 3GS i almak çok zor benim için umarım bir an önce Apps yazmayı başarıp en azından biraz para kazanıp + harçlık + Iphone 3g = 3GS 🙂 umarım olur

  ***Apps Yazmyı biliyorsanız Benimle İrtibata geçerseniz sevinirim =)
  Teşekkürler ***
  batuhansasi@hotmail.com

  • Metin

   09/09/2009 at 10:24

   Bende en kısa sürede öğrenmek istiyorum ama sanırım önce bir mac bilgisayar almak gerekiyor.
   Bu site faydalı olabilir. http://www.yazarbozar.com/

 11. Metin

  09/09/2009 at 10:39

  1993 yılından beri Apple ile haşır-neşir birisi olarak; cihaz dünyaya ilk duyurulduğunda yurt dışından alıp hemen kullanma gibi bir egoya sahiptim. Ama yukarıdaki sebeplerden dolayı içime sinmedi ve bekledim. Aynı zamanda legal bir hareket gibi de gelmedi açıkçası. Turkcell’den kontratlı 3G – 8Gb aldım. Çok memnunum aslında, problemsiz kullanıyorum. Daha senesi dolmadan 3GS duyuruldu ve şu an satışta. Kendimi pek iyi hissetmiyorum bu konuda. İflasın eşiğinden bu şekilde kurtulan Apple, sadık müşterisi olsun olmasın herkesi ters köşeye yatırdı. Yani ben ödediğim paraya 3GS kullanmalıydım ama 3G kullanıyorum. Resmen kandırıldık. Buradan Apple bilgisayar ve iPhone kullanıcılarına sesleniyorum: Nereye kadar? Bunları neden yazdım… Eğer iPhone alma gibi bir niyeti olan arkadaşımız varsa, yurt dışından almak için boşuna uğraşmasın, astarı yüzünü geçiyor. Gidip kendi operatörlerimizden birisi ile sözleşme yapsın. Paket olarak satın alıp kullanmak en hesaplısı, bana güvenin.

 12. seçkin bostancı

  09/09/2009 at 12:41

  Çok güzel paylaşımlar ve Çok güzel yorumlar içeriyor.Fakat site yönetiminden iphone için yazılım geliştirme hakkında bir makale yayınlamalarını rica edebilirmiyim.En azından SDK IDE bunları nasıl ındırecez nasıl edinebiliriz şartlar ne gibi konuları içeren güzel bir yazı.Teşekkür ederim iyi çalışmalar.İphone 25 EYLUL 2009 da iphone cihazımı alacagım..Bu arada eklemem gerek C C++ Programlama dili biliyorum ve öğrenmeye devam ediyorum

  • Mustafa Tan

   09/09/2009 at 12:44

   Selamlar Seçkin Bey,

   Blogumuzda uygulama geliştiricilere değil de ağırlıklı olarak son kullanıcıya hitap ediyoruz. Muhtemelen sizin aradığınızı aşağıdaki link karşılayacaktır:

   http://www.yazarbozar.com/iphoneda-uygulama-gelistirmek/

   • İsa BELEN

    14/05/2010 at 12:26

    Selam
    Mustafa bey;
    Ben yeni bir üyeyim cihazım yeni Almanyadan geldi 16 gb 1303 3gs kaydını yeni (Dün) yaptırdım. BTK dan kontrol ettim kayıtlı gözüküyor. Bundan sonra ne yapmamı önerirsiniz.
    Selamlar

 13. Omer Evren

  09/09/2009 at 15:54

  Merhaba

  Ben geçen sene aralıkta bir arkadaşıma İtalyadan sim kilitsiz 3g getirttim. + 40 euro ödeyerek garanti süresini 3 seneye çıkartmış. cihaz bana 500 euroya mal olmuştu. 1-2 ay önce şarj ile ilgili ciddi sıkıntı yaşadım. sorunun kaynağını hala çözemedim. farklı dönemlerde pil çok çabuk biter olmuştu. şarj olurken pil rengi kırmızıda olmasına rağmen üstteki küçük gösterge full gösteriyordu.
  Hemen bilkom u aradığımda ise hüsrana uğradım. sadece iphone da uluslararası garanti olmadığını öğrendim. daha önce yurtdışından gelen ipod umu ücretsiz değiştirmişlerdi. bende buna güvenerek iphone u yurtdışından almıştım.
  Cihaz şu an sorunsuz çalışıyor, umarım tekrar etmez problem. yoksa italyaya gitmesi gerekecek tamir için
  Bence garanti konusu iyice düşünülmeli, ufak bir problemde bile astarı yüzünden pahalıya gelebilir.

  Saygılar,

 14. doc65

  09/09/2009 at 21:00

  Iphone OS 3.1 yayınlandı.

 15. wosswoss

  10/09/2009 at 18:13

  merhaba arkdaşlar yurtdşından alınan iphone’ların hepsimi kilitli oluyor..yane kontratlı olanlar kilitli oluyor ve unlock gerekiyor..peki apple store yada apple resellerden alınan (kontratsız) 700-800dolar verilen iphone’lardamı kilitli oluyor..yane bu iphonelarada unlock lazımmı?yoksa direk türkiyeye gelince pasaport kaydı yaptırıp kullanılır hale geliyormu?

  bide bu kayıt işlemini bi kere yaptıktan sorna bir daha yapmak gerekiyormu 3-5 sene geçince?

 16. Cihat

  10/09/2009 at 19:26

  Emre Bey,
  yazimi düzelttiginiz icin tesekkür ederim. Demekki ya ben yanlis anladim yada bana o turkcell bayisinde bilgi veren adam beni turkcell icin kazanmak istedigi icin bana böyle anlatti.

  Tekrar tesekkürler ve iyi aksamlar

 17. kemal

  11/09/2009 at 08:18

  Herkese merhaba,

  Yeni sürümü indirip telefonuma kurdum. Dikkatimi çeken ise, telefonumun ilgisiz zaman dilimlerinde ekranının kilitlenmesi, telefon çalışıyor ama tuşlara bastığımda ekrana birşey gelmiyor. reset atar gibi yapıyorum, ondan sonra ekran düzeliyor. Bu sorunu yaşayanınız oldumu?

 18. recep

  13/09/2009 at 11:54

  teşekkür ederim.Merak ettiğim birçok sorunun cevabını buldum.Gönderdiğim mailler yazıyı hazırlamanızı hızlandırdı sanırım .:)

  • Mustafa Tan

   13/09/2009 at 12:10

   Tabii ki. Zaten yazılırın çoğunu sizin taleplerinizi göz önünde bulundurarak yazıyoruz.

 19. Frtncy

  16/09/2009 at 22:27

  Valla babamlar suan los anglesta bir “mall”a gitmişler orada adam unlocked yapıp vermiş telefonları tam 4 adet almışlar ve kullanmaya bile başlamışlar hatta babam beni özendirmek Icin video bile gönderdi. Ayrıca ben bizzat Amerika’dan ilk Iphone’dan 2 adet getirdim anlamlar hala kullanıyor hiçbir sorun yasamadım sanmiyorumki apple kötü ürün çıkartsın daha çevremde bir kisi bile şikayet etmedi bu telefonlardan bence Gönül rahatlığıyla alınmalı. Ayrıca en yararlı site kesinlikle teşekkürler.

 20. iPhone manyagi

  03/10/2009 at 02:44

  Avustralya’da satilan iPhone’lar kilitsiz satiliyor. eBay’e girip bulabilirsiniz. Sonra gumruk islemlerini de siz halletmek istemiyorsaniz http://www.amerikadaniste.com ile getirttirebilirsiniz. Gumrukcunuz varsa direk adresinize yollattirabilirsiniz tabi. Benim yaptigimda Avustralya’dan ABD’ye sonra da Turkiye’ye geldi mal. Bu sekilde Turkcell ve Vodafone getirmeden once ben kullaniyordum 3GS ‘i. Artik bu yontemin bir mantigi kalmadi tabi. IMEI kaydettirme isini de yapmak gerekiyordu bu yontemde.

 21. ayaz

  11/10/2009 at 00:06

  ya ben araştırdım eğer kontratlı alıp 1 ay sonra iptal ettirirsen mutlu mesut kullanabiliyomussun ben sipariş verdim zaten sim kilidi kırılıyo hiçte bişey olmuyomuş kullanan çok insan var öyle sizde araştırısanız görürsünüz 😀

  • Mustafa Tan

   11/10/2009 at 09:45

   Selamlar,

   Biz de yazıda paylaşmıştık “kontratlı alınıp 1 ay sonra iptal ettirtme durumunu” fakat böyle birini bulmak, Türkiye’ye getirtmek, IMEI kaydı yaptırtmak. Her versiyon güncellemesinde unlock ettirtmek, vs. de birer maliyet.

   Cihaz elinize ulaşıp kullanmaya başladığınızda tecrübelerinizi ve ayrıca kaç para harcadığınızı da paylaşırsanız seviniriz.

 22. ayaz

  12/10/2009 at 00:30

  apple store dan aldırıyorum ben biraz pahalı ama oluyo 800$ oluyo ama kilitsiz oluyo ve sorunsuz kullanıyosunuz uğraşmaktansa öyle alın daha iyi

 23. ayaz

  12/10/2009 at 18:20

  cihaz kısmetse 2-3 gün içinde elime geçicek apple storadn aldırıyorum hatta alınmıstır şimdi bende burda bilgilerimi paylaşırım sizdende yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler:D

 24. İbrahim AĞYAR

  12/10/2009 at 21:28

  Arkadaşlar şimdi benimde amerikada bir arkadaşım var 16 gb iphone 3gs modeline 500 $ demişler aldırayımmı ? eger aldırırsam bunun garantisi nasıl olacak ve ben bunu nnasıl açtıracağım birde oradan bizim arkadaş demişler ki eger alır gönderirseniz olur ama türkiyede açtıramazlar içinde bi çip var falan demişler detaylı bilgilendirmisiniz lütfen..

 25. ayaz

  12/10/2009 at 23:38

  ya AT&AT den alınanlar açılmıyor yazıdada dediği gibi apple storelardan almak lazım bende 32 gb 3gs aldırıyorum 800$ demişler sorun yaşamamak için imkanınız varsa sizde öyle yapın bence

 26. Yusuf

  26/10/2009 at 08:01

  Amerika’daki iPhone’u nereden alirsaniz alin AT&T kilitli. Pahali fiyat sadece kontrat yapmamak icin.

 27. ayaz

  26/10/2009 at 21:02

  evet öyleymiş peki açtırmak için yapılan unlocke nasıl açılıyor ve sorun çıkarıyormu

 28. ozcanka_1973

  05/11/2009 at 23:01

  efendim bana yardımcı olurmusunuz iphonum kilitlendi şimdi yeni program çıkmış sim unlock programı nereden temin ederim veya nerede yaptıra bilirim şimdiden çok teşekkürl ederim…

 29. burcu krz

  06/04/2010 at 02:54

  abd den geçen ay best buydan 650 usd’a 3gs 16 gb aldım 3.1.2 versiyon.türkiyede pasaporta kaydettirmeye gittim.ve kaydedilemedi…telefon sistemde görünmedi…ve elimde kaldı…ne yapmamı önerirsiniz? teşekkürler

 30. Canan

  06/04/2010 at 16:41

  merhaba..
  y.dışından alınan telefonun hiç kapanmaması gerekiyor (şarjı falan bitmeyecek mesela) yoksa tekrar açılmıyor bilgisayarda itunes a bağlamadan.
  neden böyle olduğu ile ilgili fikri olan var mı?
  Tşk

  • Wizofwor

   10/04/2010 at 09:32

   Anladığım kadarıyla telefonu tethered Jailbreak ile kullanıyorsunuz. 3.1.3 için Jailbreak çıktığı zaman probleminiz çözülecektir. Şu an için probleminizin bir çözümü yok.

 31. Ömer KAYA

  09/04/2010 at 19:09

  merhaba yazın amerikadan iphone almayı planlıyorum. kontratlı alıp açtırmak mı yoksa kontratsız almak mı daha iyi? ayrıca oradan aldığım iphonu nasıl türkçe kullanacağım? ve eğer kontratsız alırsam ne kadara unlock yaparlar? Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   09/04/2010 at 19:17

   Selamlar,

   Amerika’dan alacaginiz cihaz kontratli da olsa, kontratsiz da olsa SIM locklidir ve unlock yapmaniz gerekir.

  • Mustafa Tan

   09/04/2010 at 19:19

   Ayarlardan turkce yapabilirsiniz. Amerikadan olmasi farketmez.

 32. Ömer KAYA

  09/04/2010 at 22:57

  peki bunu kim ne kadara yapar? ücretli midir?

 33. A. KARA

  10/04/2010 at 05:36

  FYI:
  bu gun apple store’a sordum, kisinlikle apple’dan alinan telefonlar kilitli. amerikada kilitsiz legal iphone almak mumkun degilmis. kilit kirildigi anda garantisi gecersiz. 4.0 yazilimi kilit kirmayi onleyacek sozde ama eminim bir haftaya kalmaz hallederler hackerlar…

 34. Ömer KAYA

  10/04/2010 at 20:28

  merhaba aşağıdaki linkte telefonun apple tarafından unlock yapıldığı söyleniyor yanlış anlamadıysam. bu nasıl oluyor???

  http://cgi.ebay.com.au/Apple-iPhone-3GS-3G-S-32GB-OFFICIALLY-Factory-UNLOCKED_W0QQitemZ260581089721QQcmdZViewItemQQptZAU_Mobile_Phones?hash=item3cabd7e1b9

  • Mustafa Tan

   10/04/2010 at 20:45

   Selamlar,

   Eğer dikkat ederseniz Turbo SIM ifadesi var. Bu özel bir devre, SIM kartınızı kesip bu özel devre ile birlikte telefonun içine takıyorsunuz. Cihaz sizin SIM kartı AT&T’nin SIM kartı sanarak çalışıyor 🙂

 35. Ömer KAYA

  11/04/2010 at 13:39

  Türkiyede yalnızca iphone 3G kullanılabilir hale geliyormuş amerikadan alındığı takdirde doğru mu?

  • Mustafa Tan

   11/04/2010 at 14:01

   Selamlar,

   Tam olarak ne demek istediğiniz anlamadım ama Amerika’dan alınan tüm iPhone’lar SIM lock’lıdır yani sadece AT&T ismindeki GSM operatörünün SIM kartıyla çalışır.

   Bu yüzden Türkiye’deki SIM kartlar ile kullanabilmeniz için cihazı unlock etmeniz gerekir. Tabii her versiyon unlock edilemiyor, Apple sürekli önlem aldığı için bu unlock olayına.

 36. Ömer KAYA

  11/04/2010 at 14:49

  Amerikadan alınırsa sadece iphone 3g nin türkiyede kullanılabileceği 3gs in kullanılamayacağı söylenmişti doğru mu demeye çalışmıştım biraz garip bir cümle oldu:-)

  • Mustafa Tan

   11/04/2010 at 15:00

   🙂

   Eskiden her cihazı ve versiyonunu unlock ediyorlardı fakat bu iş giderek zorlaşıyor yeni versiyonlarda.

 37. hakkı emre

  11/04/2010 at 15:07

  meraba,şunu sorucaktım yurtdışından getiriceğimiz ıphone şarjı konusunda şöyle bi sıkıntı olur mu.Bana da çok garip geldi ama şimdi amerikada prizler 110v akıtıyomuş.dolayısyla nuraya geldiğinde taktığımda telefona zarar vericektir.böyle bişeyin olması söz konusu mu

  • Mustafa Tan

   11/04/2010 at 15:11

   Az once yazmistim ama tekrar paylasayim. Artik sarjlar hem 110 hem de 220 volt destekliyor, bu yuzden sorun olmaz.

   Zaten oyle olsaydi binlerce kisi Amerikadan cihaz getirtemezdi.

   Bir tek ucuna bir adaptor almaniz gerekecek turkiyedeki prizlere takabilmeniz icin. Cok ucuza satiliyor.

 38. hakkı emre

  11/04/2010 at 15:16

  çok çok teşekkür ederim bilginiz için.bide şunu sorabilir miyim aldığımız 3 G eı phone içinde bu sizin sayfada belirttiğiniz 200 $ art her ay 70$ muhabbeti bar mı yoksa sadece 3GS için mi

  • Mustafa Tan

   11/04/2010 at 15:21

   Benim bildiğim artık 3G satılmıyor sadece 3GS modeli satışta. AT&T’den alınan her cihaz kontratlı bu yüzden 3G veya 3GS olması farketmez. Ödeme şekli standarttır her cihaz modeli için.

 39. hakkı emre

  11/04/2010 at 15:24

  ya benim akrabam vardı ondan getirticektim bana en fazla 200 -300$ arası olur dedi .dolayısyla bunun içine her ay ödeyeceğin 70 $girmiyo onun söylediğine göre öyle değil mi

  • Mustafa Tan

   11/04/2010 at 15:31

   Yazıda da belirttiğim gibi 1 ay geçtikten sonra iptal ettirecek, iptal tazminatını ödeyip. Yazıda toplam ne kadara mal olacağını belirttim.

   Akrabınız daha ucuza mal edeceğini söylüyorsa zaten endişe etmenize gerek yok onun adına 🙂

 40. adem

  13/04/2010 at 23:58

  flash desteği olmayan güncelleme sonunda kilitlenen bir cihaz için bu masraf niye
  macbook tan tutunda iphone her modelini kullandım hiç bir extrası yok bu aletlerin
  farkı pahalı olması havalı olması ama bu cihazı bilen birine hava atamazsınız :)))

 41. adem

  14/04/2010 at 00:04

  Ben universal şeyleri severim mp3 gibi pc ye bağladığım zaman aynı harddisk gibi çalışması lazım bu tuhaf bişey donar iki browser açarsı kilitlenir müzik yükleyebilmek için saçma sapan sizden ne aldığı belli olmayan itunes diye bir program şarj süresi zaten rezalet ötesi güncellersin simlock gerekir. sorun üstüne sorun bu alete 1500 tl verecem bide apple kilitleyecek iphonumu onu geçecek bir kusura bakmasın aynı sorunlar macbook içinde geçerli size tavsiyem universal cihazlar alın apple ın ne yaptığı hiç belli değil

  • Mustafa Tan

   14/04/2010 at 00:17

   Selamlar Adem Bey,

   Bahsettiğiniz SIM lock hadisesi yazıda da belirttiğim gibi sadece yurt dışından alınan cihazlarda oluyor. Türkiye’den alınan cihazlarda öyle bir durum yok.

   2 seneyi geçkin süredir iPhone kullanıyorum daha cihazın donduğunu ya da iki browser açıldığında kitlendiğini hiç görmedim.

   Sanırım siz cihazı Apple’ın tavsiye etmediği şekilde kullanan yani jailbreak, unlock gibi işlemlerden geçiren kullanıcıların yaşadığı sıkıntılardan bahsediyorsunuz.

 42. adem

  14/04/2010 at 00:51

  universal bi aygıt değil bu kardeş sen ne dersen de kafası çalışan hiç kimse tasvip etmez bu aleti mantıken bi düşün 1500 tl para veriyorum ben buna ya ne demek başka simle çalışmaz ben çok yurtdışına giderim bu tür aletlerde o zamanlar işe yarar istersen git herhangi bir asya ülkesine turkcell sim kart kullanarak 3g kullan bakalım kaç para fatura gelecek bir gör o para rahat bir şekilde bir net cafe kuarsın 🙂 peki ne yapacaksın bir att den simkart alacaksın ama iphone onu çalıştırmayacak bu sana mantıklı geliyormu?

 43. adem

  14/04/2010 at 01:03

  Mustafa TAN kardeşim yoksa sen evinde 32 inc monitörlü su soğutmalı aslanlar gibi masa üstü bilgisayarım dururken kablosuz modeme bağlanıp ne işim olur iphone la iphone kim o donanımın yanında blue ray oynatabilirmi senin şu iphone 🙂 bu aletlerin kullanılma amacı internet git bir telefoncuya aldığın 30 tl lik telefon bile tüm sim kartları çalıştırıyorda apple kim oluyorda benden 1500 tl alacak hem hemde istediğim sim kartı kullanamayacam türkiyeden almayınca ben bedavayamı alıyorum bu aleti yani sunacak bu hizmeti bana ha sunmuyormu benim gibi yaparsın kırarsın duvarda alırsın bir samsung touch istediğin gibi kullanırsın tüm sim kartlarlada çalışır adı üstünde iphone bu müzik çalar değil müzik çalar alacak olsam gider creative nin pro ürünlerini alırım apple kim yani

  • Mustafa Tan

   14/04/2010 at 06:18

   Selamlar Adem Bey,

   Kusura bakmayın ben ifade edemedim bir türlü ama son bir kez tekrar paylaşayım. SIM lock her yerde yok. Türkiye’den aldığınızda yok örneğin, istediğin operatörle kullanabilirsiniz. Dolayısıyla bir sorun yok 🙂

   Amerika gibi ülkelerde ise operatörler cihazın maliyetinin bir kısmını karşılayarak SIM lock talep ediyorlar. Örneğin AT&T diyor ki Apple’a “Normalde 800$’a satma ben yarısını karşılıyayım maliyetini, 400$’a sat ama karşılığında sadece benim abonelerim kullansın” Bu sayede cihaz ucuzluyor.

 44. adem

  14/04/2010 at 18:18

  açıklaman için teşekkür ederim dostum ama saol ben uzak duracam kalan ömrüm boyunca apple dan hiç bir ürününü almayacam ben bilirim onlardan çektiğimi

 45. mustafa

  08/05/2010 at 01:21

  GERÇEKten Teşekkurler,
  aradığım cevapların hemen hemen hepsini buldum sayılır.

  10 dakika onceye kadar simlock nedir niye amerikadaki fiyatlarla arada bu kadar fark var gibi birçok soruyla kıvranırken şimdi kendimi etrafımdakileri bilgilendirebilecek kadar bilgiye sahip hissediyorum.
  🙂

 46. ahmet ayfon

  10/05/2010 at 17:31

  ben bi konu hakkında yardım istiyorum ,Fransadan iphone 3g s 16 gb getirtdim ve Türkiyede pasaportla falan açtırdımda ama hala kullanamıyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

 47. ahmet ayfon

  14/05/2010 at 15:24

  lütfen birileri bana bu konuda yardımcı olsun

 48. semra

  15/05/2010 at 00:48

  merhabalar,

  yaziniz icin cok tesekkurler..bende amerikadan gelirken iphone getirdim..aynen sizin anlattiginiz gibi AT&T kontratim var ve 210 $ philadelphia’dan satin aldim. kapatma bedeli 170$ ve iki aylik kullanimla ( 170 $ ) bana 550 dolara mal oldu..15 gun once turkiyeye giris yaptim ve telefonu pasaporta gecirdim turkcell hattimi kullanmak icin fakat telefon hala sim karti tanimiyor..Size bu konuda sorum olacakti. Telefonu unlock etmek garantiyi kirmak anlamina gelmiyor mu.bu islemi guvenli bir sekilde nasil yapabiliriz..
  tesekkurler

  • Mustafa Tan

   15/05/2010 at 00:53

   Selamlar,

   3.1.3 versiyonu hala unlock yapılamıyor. Ayrıca cihazınıza donanımsal olarak müdahele olmadığı sürece kolay kolay garanti dışı kalmaz. Yazılımsal bir işlem olan unlock yapsanız dahi cihazınızı servise götürmeden evvel restore ederek orijinal haline çevirebilirsiniz.

   Zaten ben şu ana kadar hiç jailbreak veya unlock yüzünden bir cihazın garanti dışı kaldığını duymadım.

 49. huseyin çelebi

  15/05/2010 at 12:48

  merhabalar konuyu tam detayıyla okudum fakat yorumların hepsini okuyamadım ama danışmak istediğim 1 kaç soru var, 2 gün önce americadan best buy dan iphone 3gs 16 gb bi telefon aldı babam dün hava alanında vodafone shoptan kayıt ettirmiş şuan kayıdı tam gerçekleşmedi ama simlock lu kayıdı gerçekleşse bile çalışmaz dedi ordaki kadın bu doğrumudur yada at&t yi arayıp simlock u açtırın falan dedi ne yapmam lazım bi yardım ederseniz elimde patlamasın (:

  • Mustafa Tan

   15/05/2010 at 14:22

   Selamlar Hüseyin Bey,

   Yazıda da belirttiğimiz gibi IMEI kaydı ile unlock farklı şeyler. Yani görevlinin dediği doğru. Son versiyon 3.1.3 de unlock edilemediği için cihazınızın telefon özelliğini kullanmanız mümkün değil.

   AT&T’yi arasınız açmazla çünkü zaten Amerika’daki cihazlar sadece AT&T ile çalışacak şekilde üretiliyor. Bu yüzden fiyatı bu kadar ucuz 🙂 Keşke almadan evvel biraz araştırma yapsaydınız. Geçmiş olsun 🙁 Sizin gibi bir çok kişi aylardır unlock yazılımının çıkmasını bekliyor son versiyon için.

   • huseyin çelebi

    16/05/2010 at 00:56

    anladım bilgileriniz için çok teşekür ederim sağolun (:

 50. Anonim

  16/05/2010 at 09:46

  Kilitli Cihazların SIM Kilidinin Açtırılması (Unlock)
  Yazının başında, bazı iPhone’ların yurt dışında kilitli satıldığından ve diğer GSM operatörlerinin SIM kartları ile çalışmadığından bahsetmiştik. Bu durumda, ayrı bir yazılımla ve teknik konulara aşina birilerinden destek alarak cihazı unlock etmek gerekir. Fakat Apple bu unlock olayını istemediği için, her yeni sürümde önlem almaya çalışıyor. Unlock işlemi kalıcı olmadığı için de, cihaz her restore (sıfırdan yükleme) veya update (güncelleme) edildiğinde de, unlock işleminin tekrar yapılması gerekebilir

  demiştiniz.. Amerika’dan getirtsek unlock yaptırsak her yeni sürümde tekrar tekrar unlock mu yaptırmak gerekir aynı sim kart için…:S ? yoksa 1 kere yaptırsak yeter mi :S ve bunu herhangi telefoncularda falan kırdırabilirmiyiz ?

  • Mustafa Tan

   16/05/2010 at 10:24

   Yazıda da belirttiğimiz gibi her yeni sürümde unlock ettirmeniz gerekecek. SIM kartın aynı veya farklı olması farketmez. Unlock işlemini her telefonuc yapamaz. Zaten sorun telefoncu bulmakta değil unlock yapacak programı bulmakta 🙂 Örneğin halen 3.1.3 versiyonu unlock yapılamıyor.

 51. Anonim

  16/05/2010 at 12:37

  ooo ooo ooo 🙂 ozAMAN her sürüm için programcımı arıcaz:D

 52. Anonim

  16/05/2010 at 12:57

  peki son soru..sizce amerikadan mı getirmek daha mantıklı türkiyeden mi almak?

  • Mustafa Tan

   16/05/2010 at 13:29

   Garantisi yok, IMEI kaydı gerekiyor, her versiyonda unlock istiyor, 3.1.3 versiyonunda olduğu gibi bazen hiç unlock edilemiyor. Sizce nerden almak mantıklı? 🙂

 53. Anonim

  16/05/2010 at 14:29

  en mantıklısı ıphone almamak gibi göründü:P:P:D:D

 54. ahmet

  17/05/2010 at 17:23

  merabalar konuyu detaylı bi şekilde okudum fakat ben fransadan iphone 3gs 16 gb getirdim pasaportada geçirdik ama hala kullanamıyorum lütfen bana bu konu hakkında yardımcı olun telefon güme gitmesin

  • Mustafa Tan

   17/05/2010 at 17:25

   Cihazınız SIM kilitli mi? Yani unlock gerektiriyor mu?

   • cemal

    03/08/2010 at 17:39

    evet.abi nolursun carresini soyle bu gun bekliyorum.

   • cemal

    03/08/2010 at 17:46

    bi yardim etseniz cevapini bu gun bekliyorum ama cok acil

 55. Selahattin

  23/05/2010 at 14:35

  Merhaba, yurtdışından alınan iphone garanti kapsamı dışında demişsiniz ancak apple ürünlerinin global garantisi var 1 yıllık.İphone için ayrı bir olay mı söz konusu acaba?

  • Mustafa Tan

   23/05/2010 at 14:42

   Selamlar,

   Bildiğim kadarı Amerika’dan alınan iPhone’un Türkiye’de garantisi yok. Çünkü sadece AT&T ile çalışacak şekilde satılıyor.

   Eğer olsaydı bile pek işimize yaramıyor çünkü Apple’ın standart garantisi 1 yıllık. Türkiye’de ise kanunları gereği garanti 2 yıllık. Bunun için ayrıca AppleCare almak gerekiyor:

   http://www.apple.com/support/products/iphone.html

   http://www.apple.com/support/products/

   • Selahattin

    26/05/2010 at 09:23

    saolun peki bir sorum daha var.İpod touch hakkında bilginiz var mı?Telefon ve kamera özelliği hariç aynı alet diyorlar iphonela.Peki ipod touch’ı amerikadan getirmeye kalksak garantisi ne oluyor acaba?

 56. ege

  25/05/2010 at 23:44

  merhaba benim yurt dışından gelmiş bi cihazım var 3gs 16 gb cihaz 3.1.3 müş yalnız türkiyede geçici kullanabilmek için 3.1.2 yükledik cihazı hiç kapatma dediler 3.1.3. çıkınca yükleme yapılıcak sorun kalkıcak dediler.ve tüm çabalarıma rağmen şarj bitti ve tel kapandı cihazı açmaya çalışıyorum versiyon yükle diyor ama yüklenmiyor.3.1.3. mü yüklemem gerekiyor yurtdışı olduğu için ı tunes den de yardım alamıyorum ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim.(cihaz pasaporta kayıtlı)

  • t5y56y

   28/05/2010 at 16:55

   dsçmsl

 57. t5y56y

  28/05/2010 at 16:55

  oF nası ön kamera yok yha.

 58. orçun kesen

  03/06/2010 at 10:18

  merhabalar ;

  Avrupada hangi ülkelerde iphone kontratsız olarak satılabiliyor.İtalya da var.Başka hangi ülkelerden kontratsız telefon alınabilir.

  • Mustafa Tan

   03/06/2010 at 10:20

   Selamlar,

   Eğer daha ucuza alırım düşüncesiyle soruyorsanız, Avrupa’da satılan iPhone’lar pek ucuz değil. Yani aradaki fark, IMEI kaydı ve garanti konularını da düşünürseniz çok cazip gelmeyecektir.

 59. sena

  06/06/2010 at 05:23

  merhabalar.. ben newyorktan yeni geldim.. aynen dediginiz gibi att den kontratli iphone almistim.. gelecegim icin kontrati iptal ettim ve gelmeden once orda bir arkadasa unlock yaptirdim..Trde ilk ay kullandim ama fakat gecenlerde itunes programini yukleme sirasinda yanlislikla iphone restart oldu.. ve tumuyle silindi hersey… simdi ise ya geri newyorka goturmem gerekiyor kii suanda tatildeyim 3 ay daha burdayim.. yada programin gelmesini beklemeliymisim.. versiyon hatasi olmus galiba ogrendigime gore.. sizce yapilabilcek baska bir yol varmi? yada bu konuyla ilgili bilginiz?

 60. djsam

  07/06/2010 at 10:24

  Merhaba benim sorum şu olacak…Ben yurt dışından 3g S aldım ve Türkiyede kayıt altına aldırdım. Şu anda hala kullanıyorum telefonu yurt dışında. Aldığım mağazadan anlaşman bittiği zaman başka bir sim kartıyla kullanabilirsin dediler(otomatik olarak onlar açıyormuş tel. öyle dediler )…Bende bekliyorum anlaşmam bittiği anda sim kilidini açtıklarında telefonu Türkiyede kullanabilirim ama herhangi bir güncelleme geldiğinde yine kilitlenirmi onu öğrenmek istiyorum…Teşekkürler

 61. fkucuk

  09/06/2010 at 09:27

  Merhaba,
  Amerika’daki apple store’da satılan iPhone’lar locked mı satılmaktadır.
  Yani ben amerika’daki bir apple store’dan $800’a kontratsız bir iphone alsam, bunu da pasaportuma kaydettirsem. Türkiye’de sorunsuz bir şekilde kullanabilir miyim?

  • Mustafa Tan

   09/06/2010 at 09:30

   Yazıda da belirttiğimiz gibi Amerika’da satılan cihazlar SIM lock’lı. (Yoksa bu kadar ucuz olmazdı 🙂 )

 62. doğa

  14/06/2010 at 19:24

  merhabalar benim bir arkadaşım amerikaya gidecek ona ıphone aldıracağım appstore dan aldıracağım onlarada kırma işlemi gerekli mi? (türkiyede kullanılacak)

  • Mustafa Tan

   14/06/2010 at 19:26

   Yazıda da belirttiğimiz gibi SIM unlock işlemi şart.

 63. doğa

  14/06/2010 at 19:37

  ama app store dan ona unlock yazmıyor

  • Mustafa Tan

   14/06/2010 at 19:49

   Yazmaması doğal, unlock yasal bir işlem değil 🙂 Amerika’dan satan tüm iPhone’lar, sadece Amerika’daki bir operatör olan AT&T ile çalışacak şekilde satılmaktadır. Apple Store’daki görevliye de sorabilirsiniz.

   Ya da aşağıdaki linkten sorunuzun cevabını orijinal olarak görebilirsiniz:

   http://store.apple.com/us/browse/home/shop_iphone/family/iphone#faqs

   Which U.S. mobile phone carrier provides iPhone service?
   AT&T is the exclusive carrier for iPhone in the U.S. This means that iPhone is configured to work only with wireless service provided by AT&T.

 64. sdf

  14/06/2010 at 22:44

  yunanistan dan alınan iphone lar ile ilgili bilgisi olan varmı?onlarda da lock olayı var mı

  • Mustafa Tan

   14/06/2010 at 22:56

   Selamlar,

   Fiyatı çok uygunsa kesin SIM lock vardır, eğer fiyatı 700-800 Euro civarında ise yoktur.

   • Anonim

    01/07/2010 at 18:07

    Yunanistan 3G aldım vodafone shoptan simlock yok 😉

 65. sdf

  14/06/2010 at 22:58

  tesekkurler

 66. sdf

  15/06/2010 at 21:38

  580 euroya aldım ama denedim burda turkcelle, sim locked diyor:( unlock işlemi için ne yapabilirm, nerden yardım alabilirm?

 67. nomercy777

  19/06/2010 at 16:44

  Merhabalar ;

  Unlock olarak telefon satılan avrupa ülkesi İtalya dır ve Türkiye de garanti kapsamındadır.Burdan alınan bir cihaz sorunsuz kullanılabilir ve türkiye apple yetkili servisi tarafından ücretsiz olarak tamiri yapılır.Ancak tekrar hatırlatmak isterim İtalya dışından alınan telefonlar simlocklıdır ve kesinlikle jailbreak falan filan yapılması gerekmektedir.Ben italya dan aldım ve sorunsuz şekilde kullanıyorum.Turkcell adamı kazıkalamaktadır.O yüzden imkanınız varsa İtalya dan alabilirsiniz.

  • Anonim

   01/07/2010 at 17:44

   Yunanistan vodafonden 3G aldım simlock yok yanlış yönlendirme yapmayalım.

 68. Anonim

  23/06/2010 at 00:53

  MerabaLar Ben telefonu 2. el oLarak aLdım yurtdışı mı Değil mi NasıL anLarım ?

  • nomercy777

   23/06/2010 at 13:24

   imei numarasını bilgi işlem kurulunun web sitesinden kontrol edebilirsiniz.Oredan yolcu beraberinde getirilmiş telefon olup olmadığı yazar.Hatta buyrun bu da linki http://www.mckstk.gov.tr/tr/imeisorgu.php

 69. nomercy777

  23/06/2010 at 13:29

  Son haberlere göre İngiltere apple mağazalarında satılacak olan iphone 4 ler sim kilitsiz olarak satışa çıkarılacakmış.Eğer orada bir arkadaşınız var ise veya gitme imkanınızvar ise 600 pound karşılığı iphone 4 alabilirsiniz.Burada hiçbir sıkıntı olmadan kullanabilirsiniz.Telefonu aldıktan sonra son bir ay içinde yurtdışından giriş çıkış yapılmış pasaportunuz veya bu şekilde olan birinin pasaportuna tabi ki son 2 yılda herhangi bir telefon işlemi görmemiş bir pasaport işlemi olması lazım 5 tl karşılığı turkcell, vodafone veya avea iletişim merkezlerinden kayıt ettirebilirsiniz.Garanti kapsamı worldwide 1 yıldır.İstanbul daki apple yetkili servisine bir arıza olduğu takdirde faturası ile birlikte giderseniz arızanız ücretsiz olarak tamir edilir.Veya ingiltere ye geri gönderirseniz ancak birinin apple mağazasına gitmesi gerekiyor.O zaman tamir yapılmadan yerine hemen sıfırını veriyorlar.Turkcell bu cihaz için yüksek olasılıkla 2.000 tl nin üzerinde bir rakam isteyecektir.Zaten kontratlı aldığınızda bile 2.500 e falan mal oluyor.Oldukça büyük bir rakamdan tasarruf etmiş olursunuz.

 70. BbbBbb

  23/06/2010 at 20:01

  Merhabalar. Haziran sonunda ABD’ye gideceğim ve ordan kontratsız Iphone 4 alarak Temmuz sonunda TR’ye dönmeyi planlıyorum. Buraya döndüğümde şu anki bildiklerimizle konuşursak Turkcell hattımı telefonda kullanmam için bir sıkıntı var mıdır?

  Unlock için bir engel varmıdır?

  Microsim Trcell tarafından verilmese de keserek yapsak olur mu?

  Jailbreak daha çıkmamış bile olsa unlock yayınlandığı için hattı kullanmamda bir sıkıntı olur mu?

  Bunları çok merak ediyor ve acil yardımlarınızı bekliyorum…

  • Mustafa Tan

   23/06/2010 at 20:38

   1) Amerika’dan aldığınız iPhone 4’ü Turkcell hattınızla normalde kullanamazsınız. Çünkü Amerika’daki iPhone’lar SIM lock’lıdır.

   2) iPhone 4 cihazı için unlock yazılımı henüz çıkmadığı diye biliyorum.

   3) Evet dikkatlice kesip yapabilirsiniz. Aşağıdaki linkte bilgiler mevcut. Bu arada Turkcell iPad’deki data hatlarında kullanılabilecek Mikro SIM lansmanını bugün yaptı. Yakında iPhone 4 için de mikro sim çıkartacaktır.

   http://www.iphoneturkey.com/2010/04/ipad-hakkinda-sik-sorulan-sorular.html

   4) Hattı kullanmak için zaten esas ihtiyaç duyacağınız unlock işlemi, jailbreak değil.

  • nomercy777

   25/06/2010 at 15:20

   Amerikadan kontratsız iphone almak için avrupadaki kadar bedel ödersiniz.Bu da 800 ila 900 dolar arasındadır.Size tavsiyem Amerikdan iphone alacağınıza bir şekilde İngiltere den veya İtalya dan almanızdır.Çünkü burdan alacağınız cihazlar simfree dir ve firm ware güncellemeleri ne zaman yayınlanır ise ozaman telefonunzu update edebilirsiniz.Ancak Amerikdan alınacak olan telefonlar için yayınlanmış olan firmware unlock lı versiyonunu beklemeniz gerekecektir ki bu tip yazılımlar korsan yazılımlardır ve çeşitli hasarlara neden olma riski taşırlar.Bu risk de kullanıcı sorumluluğundadır.

 71. Berke Koska

  26/06/2010 at 12:12

  Ben Çinden Aldım Orjinal İphone 3GS Apple Store Dan Aldım Orjinal Garantide Verdiler Ama Kontratlı Filan değil 🙂 burda 1800 İse Orda 1200 $ a aldık çok bir şey fark etmiyor onun için oraya gitmeyin ben gitmişken alıyım dedim apple strore den 😀 tavsiyem Türkiye 😉

 72. lorder10

  27/06/2010 at 16:08

  Fransadan iphone 4 almak istiyorum ama hakkında hiçbirşey bilmiyorum türkiye de kullanırken bi sorun olur mu?

 73. Pingback: iPhone 4 Ho

 74. Cemal ozunalan

  30/06/2010 at 08:08

  Mustafa bey bilgilendirme icin tesekkurler. Size bir sorum olacak. Libyada gorevli iken ucuz buldugum icin 3GS 16 GB almistim. Oradaki GSM sebelesi ile sorunsuz kullandim. Turkiyeye geldigimde İMEİ kaydini yaptirip turkcellde de kullanmaya basladim. Hic bir sorun yasamadim. Versiyonum 3.1.2 ancak yeni versiyona update ederken sorun yasayabilecegden korkuyorum unlock yada jailbreak yapmam gerekirmi son guncelleme icin? Tesekkur ederim.

 75. kadir

  30/06/2010 at 16:03

  merhaba mustafa bey ben yurtdışından iphone almayı düşünüyorum.ebay da sıfır unlocked modeller var.sıfır telefon unlocked olabilirmi yoksa açıp kendileri bi işlem yapmışlarmıdır cevaplarsanız sevinirim.kolay gelsin

 76. Anonim

  01/07/2010 at 17:50

  Avrupa ülkelerinde unlocked satılan ülkeler ;

  Belçika
  Çek cumhuriyeti
  Yunanistan
  İtalya
  Lüksemburg
  Rusya
  Türkiye – Turkcell

  http://support.apple.com/kb/ht1937

 77. mesut

  05/07/2010 at 18:06

  fransa da 3 gs ler 600e fakat bir telefon sirketiyle kontrat yaparsan bedava aylik ucret 70 e uzeri bence turkiyede 700 e ise fiyati cazip

 78. ilker

  06/07/2010 at 15:13

  ı phone hediye geldi.telefonum 8 gb ama 3gs olup olmadığını bilmiyorum.nerden anlıyabilirim

 79. aza

  06/07/2010 at 20:06

  mustafa bey,
  abd den iphone 4 aldım, henüz imei kayıt ettirmedim;
  – kayıtın unlock için olumlu olumsuz bir etkisi var mı
  – unlock nasıl yapabilirim kendim, ben yapamazsam nasıl yaptırabilirim
  – unlock için bir program var mı, bu programı kullanırken bağlantımın şeklinin bir önemi var mı
  – trcell normal simimi nasıl micro yaptırabilirim
  teşekkürler

 80. Anonim

  08/07/2010 at 10:39

  ben telefonuma yeni sürüm yükleticem ancak 2.el yani yurt dışımı degilmi hicbir fikrim yok adam eger yurtdışından alınmışsa kitlenme ihtimali var dedi yani kısacası yurtdışı olup olmadığını nasıl anlıyabilirim bide dedgi gibi kitlenme ihtimali varmı telefonun

 81. OuZcN

  10/07/2010 at 09:58

  bnm kafama takılan önemli bişey var.ben eylülde yunanistana gidicm.orda iphone4 bulabilir miym?bulursam fiyatı kaç € olur?bilgilendirirsenz sevinirm..

 82. Murat

  11/07/2010 at 22:42

  siteyi yeni gördüm =)
  Arkadaslar ben Almanyada kaliyorum ve iphone classicden beri iphonela ilgilenmekdeyim ve kullanmaktayim. Suan 3gs var. Bütün iphone 3g simlocku kirlilabiliyor. 3gs de durum biraz daha zor, cünkü 2009un 35-45 hafta arasi üretilen iphonelar yeni bootromla üretildi ve jailbreaki suan biraz karisik. eger unlock, jailbreak, bootrom, firmware fiyat ile sorusu olan varsa bende yardimci olmaya calisabilirim.
  yorumlari okudum biraz, Iphonelari hangi ülkeden alirsaniz alin, hangi Providerdan simlocku olursa olsun, 1 Yil Apple Garantisi var ve bu dünyada gercerli. Ama Garantiye gönderirken üzerinde unlock + Jaiilbreak olmamasi sarti ile. bunlarda FW´yi yeniden yüklemekle kayboluyor.

  iphone almak isteyenler kullanilmis temiz ikinci el, yada fabrikadan simlocksuz yeni tavsiye ederim. Ama 3GSler artik 8GB ile üretiliyor ve IIPhone 4 bulmak önümüzdeki 1-2 Ay icinde cok zor.
  Almanyada 2.el fiyatlar(cizigi az, full Aksesuar, temiz) 3G icin 220-270€ civari, 3GS 330-370€ civari iphone 4 burada simlocksuz satilmiyor ama Ingiltere ve Fransada simlocksuz 629€ 16GB ve 729€ 32GB.
  2.el iphone isteyen varsa ben yardimci ve arabulucu olabilirim. Ancak Paypal hesabiniz olmasi lazim güvenli alis-veris icin.

  @aza kardesim. ABDden aldiysan suan AT&T simlocklu ve henüz simlocku kirma imkani yok.
  @anonymous Telefonun Modeli ne ve suanki Firmware hangisi yüklü? eger 3G kullaniyorsaniz her sürüm icin unlock mevcut. Yani yurtdisindan bile olsa simlocku kirilabiliyor.

  • Emin

   20/07/2010 at 13:49

   Sizinle nasıl irtibat kurabilirim 2.el alışı için….

   • Murat

    20/07/2010 at 15:49

    muri86@gmx.de mail adresim. buradan yazarsaniz irtibata gecebiliriz.

 83. FURKAN

  12/07/2010 at 07:46

  meraba.. ben şu an amerikadayım 2 buçuk ay sonra türkiyeye dönücem. bulunduğum yer boston a çok yakın ve boston’daki apple store dan iphone 4G almayı düşünüyorum. tüm yorumları ve konuyu okudum ama bir türlü karar veremedim. eğer burdan kontratsız iphone 4G alırsam ve bunu türkiyede pasaportuma kaydetirirsem sorunsuz bir şekilde kullanabilirmiyim… teşekkürler

  • Mustafa Tan

   12/07/2010 at 07:54

   Selamlar,

   IMEI kaydı işini hallederseniz geriye bir tek iPhone 4’ün unlock edilmesi işlemi kalır 🙂 Fakat henüz iPhone 4 için unlock yazılımı çıkmış değil.

 84. Hmert

  12/07/2010 at 16:23

  gelip giden arkadaşlar bir iphone 4 de bize getirseniz olmaz mı?

 85. FURKAN

  13/07/2010 at 03:17

  IMEI kaydı, yani pasaporta kaydettirdim telefonu…4G nin unlock u çıkmadı demişsiniz, yani 3GS mi almalıyım? teşekkürler

 86. nedim

  14/07/2010 at 11:27

  mustafa bey bu siede artık birde store olması lazım bu siteye yakışır bence talepte olacağına inanıyorum bu konu hakkında bir çalışma yaparsanız sevinirim arkadaşlarımız burada telefonlarını ikinci el olarak sata bilsin dışarıdan getirenlerde. artık inanıyorumki bu sitede bir güven oluştu.saygılarımla

 87. ares

  14/07/2010 at 21:53

  merhaba Mustafa bey,ben Newyork tan 3gS 16GB (kontratsiz) aldim buraya gelince kaydettirdim ve unlock yaptirdim ve cihaz acildi kullanmaya basladim fakat arkadas tavsiyesi ile 4.o u yukleyince once no service ardindanda restore edince ekranda sadece acil aramalar ibaresi goruyorum ve hic bir sekilde islem yapilamiyor maalesef bunun icin ne yapmam gerekiyor lutfen yazarsaniz sevinirim sanirim 4.0 unlock yazilimini beklemek gerekiyor yoksa telin artik kullanilamazmi anlayamadim bilgilendirirseniz sevinirim…
  Bu arada uyelere USA den iphone alipta surekli sorun yasayacaginiza ve garantisiz kullanacaginiza mutlaka baska cozumler aramanizi tavsiye ederim hic akil kari degil yoksa is surekli beklemeye ve para harcamaya donuyor,degmiyor:(

  • Mustafa Tan

   14/07/2010 at 21:58

   Maalesef unlock konusunda yardımcı olamıyorum 🙁

 88. adem kalemkuş

  19/07/2010 at 11:50

  arkadaslar yurt dışı cihazlar türkiyede garanti kapsamında değil bunu nedeni apple storelerde iphone satışı olmaması.bu konuda benimde sıkıntım var fakat ne teleservice ne genpa nede bilkom yurtdışı cihazlarının garanitisi kabul etmiyor

 89. serkan

  29/07/2010 at 07:34

  iyi geceler herkese öncelikle amerikada new yorkda baktım fiyatlara kesinlikle locklu satılıyor iphone lar kesinlikle almayın derim önümüzdeki günlerde almanya ve tailanda gidecem orda bu konuyla bir bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim iphone 4g bakıyorum ama olmazsa sanırım iphone 3gs 32gb alacam. Siteden baktığımda tailandda sim lock yok gibi ama fiyatlarını bilmiyorum ve ayrıca 4g var mı orda bilmiyorum bilen varsa söylerse sevinirim

  • MuRat

   30/07/2010 at 17:02

   Ustam almanyaya hic bakma, burada tmobile disinda satan sirket yok, oda simlocksuz satmiyor. Sana tavsiyem ya fransa, ya ingiltere yada en ucuzu isvicre de simlocksuz olarak satiliyor. Ama suan appstorelarda var mi bilemem. Ben fransadan aldim 629€ 16gb ve 3 hafta bekledim.

 90. Emir

  30/07/2010 at 13:55

  Bazı arkadaslar ismi kaydı ile unlocku karıştırıyor.ismi kaydı yasal bir işlemdir ve kaydettirmeden kullanamazsınız unlock yasal bir işlem değildir

 91. Osman

  31/07/2010 at 14:27

  ben amerikadan simlocksiz iphone 4 aldirdim. cihaz bir iki hafta icinde turkiyeye gelecek. imei kaydini yaptirmak icin kullanacagimiz pasaport turk pasaport u olmak zorunda mi ? buldugum pasaportun son giris cikis yaptigi yer yunanistan, fakat cihaz amerikadan alindi. bu bir sorun olusturur mu ? ayrica simlock siz oldugu icin update falan yaparken sorun olmuyor diye duydum bu da dogru mudur ?
  tesekkurler simdiden…

 92. Ali Ağanç

  31/07/2010 at 14:30

  iphone 4lerin kontratsız satılanları simlock’sız mı ? ben öyle biliyorum fakat burdaki bazı yorumlardan değil diye okudum.bilgilendirirseniz sevinirim.

 93. Ali Ağanç

  31/07/2010 at 14:37

  bir soru daha alinan iphone u acip simi takmadan kullansak yine de kitlenme tehlikesiyle karsilasir miyiz ? sim i taktiktan 1 ay sonra mi kitleniyor cihaz?
  tesekkurler.

 94. ali çiçek

  02/08/2010 at 07:35

  merhaba arkadaslar,şu anda amerikadayım ve Iphone 3gs almak istiyorum.ebay’de unlocked iphone 3gs 16gb 600tl civarında.sizce fiyat iyi mi? ayrıca bu cihazı alırsam Türkiyeye götürdüğümde çalışmaması gibi bir sorunla karşılaşma ihtimalim var mı?

 95. Emin Doğramacı

  03/08/2010 at 01:46

  merhaba amerikadan bir akarabam iphone 3gs 16gb getirdi ve almakta oldukça kararsızım . sim ilidi kırılmıs bana diyoki bozulursa bir arıza verirse ben karısmam dşyo bozuldugu anda türkiyede apple servisine gönderebilirmiyim .? yada tamir edebilecek yerlerde tamir ettirmemde bir sakınca olurmu . bu arada telefona 850 tl diyor unlock edilmş . ? şimdiden teşekkürler mustafa bey

  • Murat

   03/08/2010 at 01:59

   serie numarasindan üretim tarihine bakabilirsiniz. Eger ilk iphone 3GS lerden ise zaten garantisi bitmis olacak.

 96. fgds

  06/08/2010 at 23:55

  ben iphone 4 almak istiyorum ameriadan yada çinden 1)çinden alırsamda sorun çıkarmu 2)amerikadan alırsa0 ne zmn anlock gelir

 97. ..

  08/08/2010 at 23:48

  merhaba. italyadan iphone 4g almayı düşünüyorum cihazı türkiyeye getirdiğimde IMEI kaydı dışında uğraşıcağım başka bir işlem varmı bu konu hakkında bilgilendirrseniz sevinirim.teşekkürler

  • Mustafa Tan

   08/08/2010 at 23:54

   Alacaginiz cihaz SIM lock’lı degilse yok 🙂

 98. CAKIR

  13/08/2010 at 03:27

  nette iphone 4 unlock yazilimi ciktigi soyleniyor ayrica nasil unlock yapilacagini gosteren videolar var bunlar dogru mu aydinlatirsaniz sevinirim

  • Murat

   17/08/2010 at 17:34

   evet iphone 4, 4.0.1 sürümüne kadar unlock islemi yapilabiliyor. Ben burada (Almanya) bu isten ekmek parami kazanan biri olarak söylüyorum. Ama 4.0.2 sürümü icin yoktur.

 99. beyaz

  14/08/2010 at 11:30

  Merhaba..
  yorumları okuduktan sonra bir sey eklemek istedim.Geçen ay ABD den eniştem geldi gelirken arkdasına tel getirmiş ama kendi telefonun işletememiş pasaportuna eniştemde İphone 3gs 32 gb var telefonu Turkiye soktuktan sonra 15 gun sonra telefon bloke olmuş yanı Ime sorun yasanmış sanırım ve İzmirde /Çankayada tel 50 tl gibi bir ücretle açtırdı ve 1 ay sonra tekrar ABD döndü halen telefonda bir sorun yok….

 100. Seha TÜMERK

  17/08/2010 at 16:31

  Selamlar,
  İsmim Seha Tümerk.
  Amacım kesinlikle adaletsiz bir çıkar sağlamak değildir. Öncelikle belirtmek isterim.
  Şu anda iş sebebiyle Avustralya’da bulunmaktayım. 28 Ağustos – 10 Eylül arası Türkiye’ye döneceğim.
  IPhone 4 almak isteyen arkadaş varsa cüzzi bir komisyon ile yardımcı olmak isterim.
  Şu anda Avustralya’da IPhone 4 32 GB 999 AUD (yaklaşık 1380 TL) 16 GB 859 AUD (yaklaşık 1186 YTL) olarak satılmaktadır. Sydney Apple Retail Store’de SIM kilitsiz olarak satılıyor. Şu anda kendime 32 GB bir IPhone 4 aldım, Turkcell hattımla sorunsuz olarak kullanıyorum.
  Almak isteyen arkadaşlara 200 TL gibi cüzzi bir komisyon karşılığında bu cihazı alabilirim.
  İlgilenen kişiler benimle irtibata geçebilir. Aşağıdaki cep telefonlarına mesaj atmanız yada beni Facebook’tan bularak mesaj atmanız durumunda müsait bir vakitte sizi arayacağım.

  Eğer bu mesajın bu blog’a yazılmasını istemiyor iseniz saygıyla karşılarım.

  Saygılarımla,
  Seha TÜMERK
  +61 4 1551 9237
  +90 530 825 0735

 101. ismail

  20/08/2010 at 11:12

  sayın seha bey bu bloğu yazıp bizlere yardımcı olmanız güzel bi davranış ama talep fazla olursa ne yapmayı düşünüyorsunuz merak etmekteyim… saygılar…

 102. ibboo

  20/08/2010 at 11:35

  Selamlar ben şuan Amerikadayım ve 2.El iphone satan bir siteden ‘iphone 3Gs unlocked/Jailbreak’ satın almak istiyorum yorumları coğunu okudum ama kafam karıştı ben bu telefonu satın aldıktan sonra herhangibir birşey yapmam gerekiyormu Fiyatı ise 300 dolar civarında…

  • Murat

   27/08/2010 at 02:15

   itunes ile güncelleme yeter. Sonra hem jailbreak, dogal olarakda unlockunu kaybedersin.

   • Okan

    08/03/2011 at 14:41

    Merhaba,
    Yorumları okudum.2010 ağustos ayından beri başka yorum yok.Bende Amerikadan nisan 2011’de ipone4 getittireceğim.Gelirken pasaporta işletecekler.Yorum yoksa sorunda yokmu demek?Artık yazılan bu sorunarın hepsi ortadan kalktımı ?Gönül rahatlığıyla getirtebilirmiyiz?
    Bilgisi olan var ise paylaşırsa sevinirim.Tşk.Ederim.
    Kontratımı?Kontratsızmı getirmek avantajlı?

 103. Berke

  27/08/2010 at 02:10

  ebay.com da iphone 4 çok ucuz orada alacağım.Gümrük vergisi hakkında tereddüt ediyorum.Fiyatlar ne kadar olur?

  • erdem

   02/10/2010 at 14:01

   fyatı gmruk fyatıyla brlıkte hemen hemen tr dekı fyatıyla aynı oluyor bence amerıkaya falan gden tanıdıgn varsa ona getırttır

 104. emrah

  27/08/2010 at 23:40

  ibbo hiç bir sorun olmaz.. bende 4 g aldım suan turkcell hattımla kullanıoruum ve ı tunes da kolaylıkla kullanıyorum sadece ıtunesu kesınlıkle upgrate etme… gule gule de kullanmana bak..

  • ygt

   01/09/2010 at 16:36

   turkıye dısındayım ve 1 hafta once ıphone 4 aldım ve son surumu kullanıyorum Ituneste herhangı bır sorun yok bende ??

   • mahiq

    29/09/2010 at 00:35

    4.1 mi ?

 105. xLuck

  30/08/2010 at 21:59

  emrah nekadar çıvarlarında maliyeti sana?

 106. ranini

  01/09/2010 at 15:19

  merhaba bende kanadadan ı phone 3gs aldım çalıştı.ı tunes dan hesap aldım bişeyler indirmek için ama bi uyarı verdi sim kartım artık çalışlmıyor ı phone da ”there is no sim card installed in the i phone you are attempting to activate”
  diye bi uyarı veriyor

  lütfen yardımcı olabilirmisiniz??

 107. ygt

  01/09/2010 at 16:40

  Genel bır sorum olacak yurt dısından Iphone4 aldım yaklasık 1 haftadır kullanıyorum Sıtedekı yazıları okuduktan sonra jaılbreakı sılmek ıcın restore edıp fabrıka ayarlarına dondum. Sım kılıdm yok..? yanı cıhazı aldım yerde kutudan cıkartıp sımımı taktıgımda calıstı ? Tr ye geldımde turkcelın calıstırmama ıhtımalı nedır ? (15 gun sonra bloke olmasından bahsetmıyorum. ) genel olarak bılgılendırmk ıcınd cıhazda cekme sorunu genel olarak yok. nokıa mını nın full cektıgı yerde full sınyal cekmeyebılıyor bılgınız olsun.

 108. Coskun

  02/09/2010 at 21:32

  Slm arkadaslar yurtdisindan telefon almak ucuz evette ama bunu getirip turkiyede kayit altina aldirmak problem our.suanda ingilterede iPhone 4 ler 500 veya 600 sterlin civarinda tl olrak 1150 veya 1350 civarinda.ayrica cydia programi olanlar cydiadanin manager sorc unden cydia.hackulo.us programini dowlan yapip instalous indirdiginizde app storun parayla sattigi herseyi kusursuca bedavaya alabilirsiniz.saygilarimla

 109. Coskun

  02/09/2010 at 21:33

  Slm mustafa bey bilgileriniz icin tesekkur ederiz.

 110. Esra

  02/09/2010 at 22:16

  Yaaaaaaaaa kafam iice karistiii heeee:) simdi kaardesim amerikada gelirken 2 adet 4 g alacak 2sinide pasaportuna isletebilir mi yani??? yukarida her yolcunun 2 adet cep telefonu hakki oldugunu yazmissiniz.oldu ki isletemedi ole bi hakki yok ben nasil isleticem burda onu kullanmak icin.cok mu zor ne bu is yok update yok unlock offff.

  • Mustafa Tan

   02/09/2010 at 22:20

   Yazıda da belirttiğim gibi cihazları gümrükten geçirmek ayrı bir süreç, telefonları kaydettirmek ayrı bir süreç.

   Yolcu beraberinde 2 cihaza gümrük memurları birşey demez. Fakat IMEI kaydı için bir pasaporta sadece bir cihaz kayıt ettirebilirsiniz.

 111. ece

  12/09/2010 at 15:16

  bende iphone 3gs almak istiyorum teyzem amerikada yaşıyo her yıl yazın 3 ay kalıyo burda bana getirmek istiyo yani buraya getirmek sorun değil ama kilidi nasıl açtırabilirm ve garantisi geçerli değil diyorsunuz birşey olduğunda teyzemle geri yollasam orda yaptıramaz mıyım? amerikayla buradaki iphonelar arasında dünya kadar fark var yani normalde okadar ucuzbir telefonu burda bukadar pahalıya almak istemem eğer olmuyosada başka dokunmatik telefon almayı tercih ederim açıkçası biri cevap verebilirse sevinirim 🙂

  • eso

   04/10/2010 at 14:15

   ıphone servis ankara 312- 2123303 problemsiz kilti kırdirabilirsiniz ve guvenebilirsiniz.ben ıphone umun kilit sorununu buradan cozmustum 50 tl karsiliginda su an ne kadar bilemiorum ama ..ayrica ,kilit kirdirma telefonun icini acma degil usb kablo araciligiyla,program yuklemesi.bence aldirin..

 112. Ayhan Turkmenler

  13/09/2010 at 15:30

  Bende yukarıda anlattığınız gibi new yorktan kontratsız 600 dolar civarı fiyata 3gs aldım cihaz kayıdı yaptırmama rağmen buradaki hatları çalıştırmıyor. baseband yüzünden diyenler var kırdırmak istemiyorum madem kırılcaktı niye kontratsız 600 dolar ödedim. Çözüm önerebilirseniz sevinirim

 113. Deniz

  13/09/2010 at 18:36

  690 dolara kontratsız iphone getirttirdim Amerikadan bu gün elime ulaştı şimdi hangi işlemleri yaptırmam gerekiyoo biri yardım etsinnn

  • ERCÜ

   17/10/2010 at 17:47

   şimdi yapmanız gereken boş bir vaktinizde 30 günü doldurmamış bir pasaport sahibi ile turkcell-vodofone-avea gibi TİM’lerden cihazı kayıt altına almak daha sonra cihazın sürümüne göre google’da unlock aratmak ve gerekli programla unlock yapmak amerikada kontratlı konratsız fark etmez tüm cihazlar sim kilitlidir. şuan için 4.1 versiyonu için jailbreak çıktı ama unlock çıkmadı bende yaklaşık 2 hafta önce 4G aldırdım arkadaşa 4.1 sürümü çıktı cihaz oyüzden beklemedeyim :((((

   • bülent

    19/10/2010 at 15:11

    4.1 sürüm için unlock çıktı bilginize

 114. Esra

  13/09/2010 at 22:07

  Mustafa bey

  telefonum elime gecti/kaydini yaptirdim.ama bu seferde turkcell micro sim yok dio 4 g icin….hoppp gum burdan yakin:P Turkcel iletisim merkezide becerebilirseniz kendiniz kesin dio karti .Nolcak simdiiiiii

  • ERCÜ

   17/10/2010 at 17:52

   esra hanım aynı sorunu bende yaşadım. yapmanız gereken evde internetin başına oturun turkcell web sayfasını açın TİM (turkcell Müşteri Hizmetleri) iletişim numaralarını listeleyin ve size yakın olan bölgeleri tek tek arayın mutlaka birinde vardır çogu olsada yok diyor kıllık olsun diye :))) size tavsiyem telefonda konuşurken numaranızı turkcell müşteri hizmetlerinden aldım diyin hemen yardımcı oluyorlar :))))

 115. Esra

  13/09/2010 at 22:54

  birsey daha sorcammm.bu kayitli olmayan cihazlar 1 ay icinde kapaniyormus ya simkarti taktiktan sonra mi 1 ay yoksa takmadan calistirincada mi 1 ay icinde kapaniyor

  • Mustafa Tan

   13/09/2010 at 23:14

   SIM kart taktıktan sonra 1 ay içerisinde kapanır kayıt yaptırmazsanız.

 116. mükerrem

  14/09/2010 at 20:34

  Sayın mustafa tan konturatlı alırsan çalışmıyomuş normal aldığımızda yani direk aldığımızda çalışıyomuşş bu doğrumu yani unlock meselsinden bahsediyorum.

  • Mustafa Tan

   14/09/2010 at 20:57

   Selamlar,

   Turkcell de kontratlı iPhone satıyor ama cihazlar SIM lock’lı değil. Yani tüm dünyada kullanılabiliyor.

   Dolayısıyla kontrat seçeneğinin cihazın SIM lock’lı olması ile bir ilgisi yok. Amerika’da da hem kontratli hem de kontratsız satılıyor fakat hepsi SIM lock’lı.

   Cihazı alacağınız yere mutlaka sorun cihazın SIM lock durumunu.

 117. mükerrem

  15/09/2010 at 11:54

  Mustafa bey peki bu iphone 4 türkiyede ne zaman çıkcak bilginiz var mı?
  Fiyatları ne olucak?
  Sizce yurtdışından telefon almalımıyız ? (çok karasız kladım)

  • Mustafa Tan

   15/09/2010 at 13:43

   Biraz daha sabır 🙂

 118. KADİR

  15/09/2010 at 22:03

  MERHABA ARKADASLAR BANA AMERIKADAN ICINDE ATT KARTI OLAN İPHONE 4 UN 4.0.2 VERSİONU GELDI.KAYDINI YAPTIRDIM AMA SIMLOCK LU OLDUGUNU VEYA OLMADIGINI NASIL ANLAYABILIRIM.SIM KART TAKINCAMI ANLASILIR SADECE

  • Mustafa Tan

   15/09/2010 at 22:04

   Kontrol etmenize gerek yok. İçinden AT&T kart çıktı ise kesin SIM lock’lıdır. Zaten başka bir SIM kart takınca çalışmayacağını göreceksiniz.

 119. gokhan ak

  16/09/2010 at 00:44

  Merhaba Mustafa Bey,
  Bende Amerikadan unlock iphone4 telefon getirdim. Kaydını yaptırdım. Ancak Turkcell de mıkro sım kart yok. Telefon kartı işini nasıl halledebılırım. Teşekkürler.

  • ERCÜ

   17/10/2010 at 17:54

   aynı sorunu bende yaşadım. yapmanız gereken evde internetin başına oturun turkcell web sayfasını açın TİM (turkcell Müşteri Hizmetleri) iletişim numaralarını listeleyin ve size yakın olan bölgeleri tek tek arayın mutlaka birinde vardır çogu olsada yok diyor kıllık olsun diye )) size tavsiyem telefonda konuşurken numaranızı turkcell müşteri hizmetlerinden aldım diyin hemen yardımcı oluyorlar 🙂

 120. mukerrem

  16/09/2010 at 15:49

  Yurtdışından getirmekten daha büyük bir sorun var iphone 4 lerde şebeke sorunu varmış yanlardan tutunca telefon çekmiyomuş bu doğrumu kullanan arkadaşlar ne diyor bu duruma?

  • Murat Arslan

   16/09/2010 at 21:22

   yok dostum 1,5 aydir bende iphone 4 var ve tek bi sorun yok. o meshur bölgeyi sImsIkI bastirirsan 2 cizgi düsüyor o kadar. Abartildigi kadar yok.

   • eso

    04/10/2010 at 14:08

    yukarida uzun uzun legal sekli dogru olarak yazilmis olsada…
    Amerika da herhangi bir applestore a gittiginizde ıphone un parasini odediginizde size oyle yukarida belirtildigi gibi yok kontrat yapmak gerek yok!!! 1 ay bekleyin gibi falan …yok iptal ettirin gibi bir durum yasamadim.aldıgım yer Boston da bulunan AVM icerisinde bulunan apple store..Ama haliyle usa dan aldiginiz icin kilitli oluyor onu da zaten turkiyede simlock kiracak arkadaslar mevcut. Yurt disi cikisinizda donerken 2 adet alabilme ve uzerinize kayit edebilme sansiniz var yasal olarak ..biri kendinize digeri ise hediye olarak bu kanunlar geregi boyle..sunu da unutmadan eklemek isterim applestore dan aldıgınız ıphone simkart yerinden AT&t sim hatti cikmakta sadece o kadar.onemli olan buarada kesinlikle akraba veya arkadaslarinizdan posta ile alisveris istemeyin PTT gumrugunde gumruk vergisi istenmekte.. alabilecek ve aldirabilecek arkadaslara hayirli olsun..

    • Mustafa Tan

     04/10/2010 at 14:13

     Teşekkürler. Bir de iPhone’u Amerika’daki Apple Store’dan kaça aldığınızı paylaşabilirseniz çok iyi olacak arkadaşlar açısından. Çoğu kişi kontratsızın da 199$’a satıldığını sanıyor.

     • eso

      04/10/2010 at 14:20

      199 dolar ama ben ekstra ınternatıonal fislerinide almıstım.

     • serkan

      19/10/2010 at 12:22

      Merhabalar son donemde bende ıphone4 almaya karar verdım vede forumlarda gezınırken kafam oldukca karıstı.benım arkadasım ekım sonunda ıngıltereye gıdıp bır hafta sonra gerı donecek.sımdı apple store un ıngılteredekı sıtesını ınceledım ucretsız kargoyla 500 sterlın den satıyorlar 16gb lıgı web sıtesını ınceledım benım burdan aldıgım ıphonede bahsettıgınız gıbı unlock sorunları olurmu bu fıyat uygunmudur?bu konuda bana acıl bılgı verebılırsenız cok sevınırım cunku fazla zamanım kalmadı.ıngılterede olmazsa hongkong a bır arkadasım gıdecek su an dunyada en ucuz orda satıldıgı soylenıyor ordanda alabılırım.bu konuda bana yardımcı olursanız cok sevınırım…
      http://store.apple.com/uk/configure/MC603B/A?mco=MTgxNTgyMjI
      saygılarımla

 121. gokhan ak

  16/09/2010 at 20:38

  Emrah Bey, iphone4’e turkcell sım kartı nasıl taktın. Anlatırsan sevinirim.

  • Murat Arslan

   16/09/2010 at 21:22

   Sim Cutter ile Problem olmaz. Kendi simkartinizi 5 saniyede micro-sim yapiyor

 122. gokhan ak

  16/09/2010 at 23:04

  sım cutterı nereden bulabilirim. ben eskişehirdeyim.

  • ERCÜ

   17/10/2010 at 17:56

   internetteki alışveriş sitelerinde mevcut gittigidiyor.com ve benzeri sitelerde

 123. nedim

  17/09/2010 at 15:27

  kanda da iphone 4 sim kilitlimi acil yardım

 124. nedim

  17/09/2010 at 15:28

  kanada da iphone 4 sim kilitlimi acil yardım

 125. nedim

  17/09/2010 at 15:29

  kanadada simkilit yoksa kanadada iphone 4 nereler satıyooo

 126. cenk

  22/09/2010 at 21:06

  Isvec i phone 4 ucretsiz, 24 aylik abonelik gerekiyor, aylik internet ve sabit ucretlerle beraber (280 Kron) 28 euro´dan basliyor.

 127. cenk

  22/09/2010 at 21:10

  Evet iphone 4´de sebeke sorunu var ama bu ilk cikan seride, yani haziranda cikanlarda ama apple´la iletisime gecilirse yeni cerceve ve bir kac program gönderiyorler üretsiz, hatalarini düzeltiyolar yani, isvecte böyle, diger ülkeleri bilmem

 128. cenk

  22/09/2010 at 21:16

  Bi arkadas turkcell sim kilitsiz satiyor demis ama turkcell telefonun bütün parasini pesin aliyo, mesela isvecte hic bir ücret ödemeden aliyorsun telefonu, aylik 27 euro fatura ödüyorsun sadece, o yüzden kitliyorlar burda, faturadan para kazanmak icin, yani baska hatlar kullanilmasin diye

 129. Anonim

  22/09/2010 at 22:48

  herkese selam.ben hiç yorumları okumadan gittim bir iphone 4 4.0.2 versiyonlu ve sim kilitli bir telefon aldım.telefon denemez çünkü telefon özelliği malesef çalışmıyor.amerika ve at&t hatlı cihaz.ve şu an hiç bir çözümü yok.sakın ola sim kilitli cihaz almayın derim.saygılar…

 130. ea430

  23/09/2010 at 07:43

  merhaba arkadaşlar iphone 4 satışlarımız başlamıştır.
  türkiyede en ucuz biz satmaktayız.
  dilerseniz sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
  http://www.oryox.net
  saygılarımızla.
  iyi günler.

  • zcatav

   24/09/2010 at 12:12

   Apple iPhone 4 16 GB Cep Telefonu (ORYOX)
   1,275.00 $ 1,259.00 $ (1,485.62 $ KDV. Dahil )
   1885×1,5=2227,5 TL

   ElectroWorld
   iPhone 4, 16 GB = 1.569 TL
   iPhone 4, 32 GB = 1.849 TL

   BestBuy
   iPhone 4, 16 GB = 1.589 TL
   iPhone 4, 32 GB = 1.879 TL

   Bu nasıl en ucuz fiyat açıklar mısınız?

 131. gokhan ak

  24/09/2010 at 20:18

  Arkadaşlar amerikadan aldığımız telefonda cydia yüklü ise unlock işlemi yapılmış mı olur. çünkü henüz kullanmadım

  • ERCÜ

   17/10/2010 at 18:00

   sadece cydia nın yüklü olması unlock olduğunu göstermez cydia jailbreak yapar unlock yapmak için cydianın içinden bir sourcues kurarak yapılır. tabi telefonun versiyonuda önemli 4.1 için unlock şuan için yokk

 132. Zalimantimetal

  24/09/2010 at 20:45

  Arkadaslar bende var. I phone 4 amerikadan apple storeden aldi kardesim diyecegim sudurki I phone ya hacker olup kirarsiniz yada sim. Kartsiz olarak kullanirsiniz maksat have atmak

 133. mesut

  26/09/2010 at 15:22

  Unlock olayı kafa karıştırdı. Avrupadan yada Asyadan kontratsız ve sim locksuz iphone 4 getirtsek Türkiye’de Turkcell yada Vodafone takıp kullanamıyormuyuz ?

  • Mustafa Tan

   26/09/2010 at 15:26

   SIM lock’sız getirtirseniz tabii kullanabilirsiniz. Zaten Unlock ihtiyacı SIM kilitli olanlarda ortaya çıkıyor. SIM kilidi yoksa sorun da yok 🙂

 134. zafer

  26/09/2010 at 18:20

  slm arkadaşlar ben daha dun geldim kanadadan ve ipone4 le birlikte burdada bir turksel bayiye gitim mikro sim karta hatımı yukletim ve telofona taktım itunese baladım ve 4.1 yukledim ve hatım acıldı kulanıyorum simdi

  • mahiq

   29/09/2010 at 00:24

   zafer merhaba kardesim bende gecen gun yeni cikan 4.1 i yukledim ama daha turkiyeye gelmedim ama gelince sorunsuz calisabilir degil mi ?

   • ERCÜ

    17/10/2010 at 18:02

    cihaz unlock’lu ise malesef çalışmaz ama bazı programlarla cihaz kutudan çıkan veriyonuna geri dönüyor diye duydum.

 135. ea430

  26/09/2010 at 20:16

  Arkadaşlar fiyatımız düşmüştür bilginiz olsun fiyatı yüksek bulan arkadaşımız içinde bir hatırlatma yapmak istiyorum…
  24 eylül öncesinden almış olduğumuz ürünler pahalı olduğu için satışlarda pahalı yapıldı fakat fiyarlarımız düzeldi…
  http://www.oryox.net en bakabilirsiniz.

 136. Ceren

  26/09/2010 at 20:16

  Acil yardim lutfen! Yarin doncem ulkeye. 1 saat icinde tel alcam ya da almicam. Lutfen yardim!

  Amerikada iphone 4 alicam. Apple storeden unlocked ama att ye hala bagli. Jailbreak gerekiyormus ama jailbreakte 4.1 i kabul etmiyo neapmam lazim? Downgrade etmem lazimmis. Ben acemiyim anlamiyorum. Nasil 4.1 im jailbreaki var midir, yapiliyomudur ulkemizde, aliyim mi almiyim mi? Lutfen elimde kalmasin.

  Lutfen yardimci olun. Lutfen.

  • ERCÜ

   17/10/2010 at 18:04

   arkadaşım sen al burda ölüsünü 1.200TL ye alırlar kutusunu açmadıysan :))) ee 1200TL ye sat üstünü tamamla git garantili al en az 300 TL kar ediyorsun

 137. Ceren

  26/09/2010 at 20:18

  Bir de yanimda 2 tane mi getirebilirim? 2 tane mi aliyim? Gumrukte sorun olmazmi 2 taneye? Yoksa birtane mi alabilirim sadece?

  • ea430

   26/09/2010 at 20:25

   ceren hanım neden boyle bir riske giriyorsunuz anlamış değilim yönetici arkadaşlar zaten yeterince acıklama yapmış tabi yinede kararınıza saygı duyuyoruz. dilerseniz
   http://www.oryox.net sitemizi ziyaret edin iphone 4 satın alabilirsiniz.

 138. Ceren

  26/09/2010 at 20:42

  Merhabalar tesekkur ederim. Ne yazikki ozel bi sebebim var. Ailemin 20.000 TL civarindaki borcunun bir sebebi olarak da kendimi goruyorum. Ve onlara yardimci olmak zorundayim. Lutfen biri aydinlatsin. En azindan soleyebilir misiniz, kac tane yanimda getirebilirim, 2 mi 1 mi? Ve de 4.1 jailbreak edilebiliyo mu? Tesekkurler

 139. ea430

  26/09/2010 at 20:58

  dilediğiniz kadar getirebilirsiniz. bu problem değil yakalanmadığınız sürece…
  fakat sadece kendi pasaportunuza 1 ürün kayıt etirebiliyor bu nedenle eğer tanıdığınız varsa yeni yurt dışından gelmiş veya gecelek diğer cihazınızıda onun üzerinden işlem yapabilirsiniz…

 140. Ceren

  26/09/2010 at 21:19

  Cok tesekkur ederim. Yalniz o sayfada sole diyor

  Konu ile ilgili olarak Gümrük Müsteşarlığı nezdinde yapılan girişimler ve değerlendirmeler sonucunda zati eşya kapsamında bir takvim yılında bir adet cep telefonu getirme müsaadesi, aynı kapsamda iki takvim yılında bir adet olarak yeniden düzenlenmiştir.
  Ayrıca kayıt işleminin yurda giriş tarihinden itibaren 1 ay içinde yaptırılması zorunluluğu getirilmiştir. Her iki yeni uygulama 1 Şubat 2008 tarihinden itibarenyürürlüğe girmiştir. Kayıt işlemleri önceden olduğu gibi operatörlerin yetkili bayileri tarafından yapılmaya devam etmektedir.

  Resmi kanal yukardakini soluyor. Ama o sayfada ve burda abi ve ablalarim 2 tane getirebilcegimi soluyor. Kafam karisti. Iki yazi bana celisiyor gibi geldi. Aciklayabilir misiniz? Kibarliklariniz icin tesekkur ederim.

  • Mustafa Tan

   26/09/2010 at 21:50

   Orda bahsedilen 2 yıl olayı, IMEI kaydı ile ilgili.

 141. begüm

  27/09/2010 at 19:29

  amerikadan ıphone 4 aldım türkiyeye gelince pasaporta kaydımı yaptırdım we türkiyedeki aplee store a gidip sim kartımı küçülttürdüm.ancak 4.1 jailbreak yükleyemediklerini ancak 1 ay sonra yükleme yapabileceklerini söylediler.o yüzden şuanda ıphonu kullanamıyorum.ne yapmam gerekiyor.yardımcı olursanız sewinirim.

  • Mustafa Tan

   27/09/2010 at 19:32

   Yazıda da belirttiğimiz gibi SIM lock’lı bir iPhone aldığınız zaman her seferinde böyle uğraşacak ve bekleyeceksiniz.

   Bu arada jailbreak teklif eden yerin Apple Store olduğuna emin misiniz?

   • mahiq

    29/09/2010 at 00:32

    mustafa abi merhaba oncelikle iznin olursa bir kac soru sormak istiyorum sana, anladigim kadariyla eger iphonum 4.1 ise ve eger kayit yaptirirsam sorunsuz calisabilyormus .. ? ayrica bir sorum daha var suan 4.1 kullaniyorum ama sorunsuz birkac seyde indirmek istiyorum bunun icinde jailbreak yuklemek istiyorum ve yukleyim birseyler indirdikten sonrada tekrar 4.1 e gecebilr miyim ve de o yukledigim programlar daha sonra 4.1 yapacagim icin ucarlar mi ? mesajima cevap verirseniz sevinirim .. tessekkur ederim .

    • Mustafa Tan

     29/09/2010 at 00:47

     Selamlar,

     Belirtmemişsiniz ama soruyu bu yazıda sorduğunuza göre cihazınızı yurt dışından aldığınızı kabul ediyorum. Eğer Amerika gibi cihazın SIM kilitli (SIM lock) satıldığı bir yerden aldıysanız IMEI kaydı yeterli değil. Bir de unlock yaptırmanız gerekiyor.

     Jailbreak hakkında aşağıdaki linkte detaylı bilgi mevcut ama kısaca açıklamam gerekirse cihazınızı güncellediğiniz (update) ya da restore ettiğiniz anda jailbreak ve unlock da gider:

     http://www.iphoneturkey.com/2008/12/krmak-ya-da-krmamak-jailbreak.html

 142. nejmi öztürk

  01/10/2010 at 00:32

  slm. gerçekten böyle bilgi alışverişi yapan ve yapmaya yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.
  benim sorum ingiltere’den ıphone 4 getirtme imkanım var ama bu konular hakkında pek fazla bilgim yok. telefonu alırken nelere dikkat etmek gerekiyor. yoksa buradan almak daha mı hesaplı olur. (garantisi vs..)

 143. onur

  03/10/2010 at 06:47

  merhaba iyi gunler ben de su an amerikadayim ben de i phone 4g almayi dusunuyorum at&t de kontratsiz 600 dolar eger alirsam kullanabilirmiyim bu unlock sorunu yakinda cozulur mu olmazsa 3gs alacam sanirim onda bu sorun cozuluyor o da 500 dolar ..

  • ERCÜ

   17/10/2010 at 18:11

   iphone 3 iphone 4 diye ayırmayın önemli olan içindeki versiyon ve baseband dediğimiz olaydır. yani bana sorarsanız iphone 4 alıp bekleyin. daha iyi yada 3GS alacaksanız. size tavsiyem 4G getirtin burda satın 3GS garantili alırsınız :))) ama kutusunu açmayın ..

 144. erhan

  03/10/2010 at 23:48

  amerikadan iphone4 aldırmayı düşünüyorum.
  1. paket içerisinde at&t kartı var mıdır?
  2. turkcell kayıt noktasında telefonun kaydı yapıldıktan sonra telefonun bloke olma riski var mı? sürüm güncellesem bloke olmaz sadece simlock tekrar kırmak gerekir,doğru mu?
  teşekkür ederim…

  • Mustafa Tan

   03/10/2010 at 23:54

   1) Mutlaka vardır. Çünkü Amerika’da satılan iPhone’lar sadece AT&T ile çalışıyor.

   2) iPhone’larda bloke olma diye bir durum hiç yok ve asla da olmadı.

   Cihazı ilk kez kullanamabilmek için AT&T kartı içindeyken iTunes’a bağlayıp aktivasyon yapmanız gerekiyor. Tabii bu aşamalardan bir tanesi.

   Cihazı sürekli kullanabilmeniz içinde devamlı AT&T kartı olması gerekiyor, yoksa telefon/sms/3G internet özellikleri çalışmıyor. Bunun için de unlock işlemini yapmanız gerekiyor.

   Unlock/jailbreak gibi işlemler kalıcı da değil. Yani her yeni versiyon güncellemesinde bu işlemleri tekrar etmeniz gerekiyor. apple da bunlara karşı sürekli önlem alıyor.

   • erhan

    04/10/2010 at 00:18

    ilk önce pasaport kaydı gerekiyor dimi(pasaport kaydı için süre sınırı var mı?)
    bu kayıt bir kere yapıldıktan sonra tek dert unlock oluyor sanırım. güncelleme çok yapmadıkça problem yok sanırım=) onda da.
    unlock işleminden sonra at&t kartıda gücelleme sonrasında lazım olabileceği için elimde olmalı hep sanırım.
    iphone 4 ü amerikadan ve apple storeden aldırmam daha mı doğru yoksa kontratlı mı aldırmalı?
    teşekkür ederim mustafa bey. eğer burada fazla yer kaplıyorsak mail de atabiliriz…

    • Mustafa Tan

     04/10/2010 at 00:25

     IMEI kaydı için tüm gerekli bilgiler aşağıdaki linkte :

     http://www.iphoneturkey.com/2008/05/iphonelarn-tkya-kayt-ettirilmesi.html

     Unlock’la ilgili yazdıklarınız aynen doğru.

     iPhone 4’ü Amerika’dan kontratlı nasıl aldıracaksınız ? Amerika’da yaşayan ve her ay AT&T’ye fatura ödüyecek biri varsa mantıklı olabilir.

     • erhan

      04/10/2010 at 02:05

      fiyatları bilmiyorum işte.
      orada yaşayan bi arkadaşım var ama her ay fatura ödemek istemez ve hattı at&t değil..
      dediğiniz gibi 1 ay sonrasında kontrat iptali yaparak alsa,fiyat nasıl olur ki.

      ben o zaman iphone4 aldırayım. pasaport kaydını yaptırayım.
      teli bi şekilde kullanırız…

      • Anonim

       04/10/2010 at 20:56

       Yaklasık 1 ay once amerıkadan ıphone4 4,0,2 versıyonu olan sim kılıtlı tel aldım …fakat 1 ay gecmesıne ragmen internettekı forumları takıp ettıgım kadarıyla suan haallaa 4,0,2 nın sım kılıdı cıkmamıs ..fakat 4,1 ın jaılbregı yakın zaman ıcersınde cıkacakmıs..4,1 cıkacagı ıcın 4,0,2 pass mı gecılmıs anlamına gelıyoo ..yanı ben bu telefonu kullanamıyacakmıyım veya elımdemı patladı desem yerıdır herhalde 🙂 ıkıncı bı alternatıf olarak cıhazı 4,1 e yukseltıpp 4,1 ın sım kılıdı cıktıgında benım telınde sım kılıdı otomatık olarak kırılmıs olurmu .

 145. Cem D.

  06/10/2010 at 00:07

  Merhaba,

  İngiltere’ye giden bir arkadaşım bana ve kardeşine birer iPhone 4 getirecek.
  “Yolcu beraberindeki 2 cihaza gümrük memurları birşey demez. Fakat IMEI kaydı için bir pasaporta sadece bir cihaz kayıt ettirebilirsiniz.” demiştiniz.
  Kaydettirmediği telefonu Türkiye’ye getirdikten sonra nasıl aktif hale getirebilirim, bir şekilde kendi pasaportuma mı işlettirmem mi gerekiyor diye soracaktım.

  Çok teşekkürler

 146. Nurbey ER

  11/10/2010 at 19:46

  Selamlar..
  Benim sorunumu cok uğraşmama rağmen çözemedim. 3.1.2 olan 3gs yurtdışı olan cihazımı iTunes aracılığıyla shift+restore yöntemi ile Fw yaptım.Cihazım emergency ekranında kaldı öylece..forumlardan edindiğim bilgilerle bir kaç yöntem daha denedim.Redsnow ile tekrar Fw denedim ancak aynı restore ettiğim .ipsw dosyasını kabul etmedi başka yerden indirdim onuda kabul etmedi.sürümü ne yükseltebiliyorum ne alcaltabiliyorum telefonu ipod olarak bile kullanmıyorum. unlock olmamasına bile rağzı hale geldim lütfen yardım edin.

 147. İpek Karagözoğlu

  11/10/2010 at 22:29

  Merhabalar.. Yurtdışından alınan bir iphone 4’ün unlock ettirildikten sonra itunes’a bağlanıp ipod özelliğinin sorunsuzca kullanılması mümkün müdür?

 148. emre

  12/10/2010 at 12:12

  merhabalar mustafa bey bilgileriniz için çok tesekkur ediyorum. Bir sorum olacak. bugün iphone 3gs geldi ikince el yurttışından. Kayıtlımı değilmi bilmiyorum. nasıl öğreneilirim. ikinci sorum.

  itunese taktim restore ettim. cihazı bilgileri silinsin diye. böyle bir hata verdi. The sim card inserted in this iphone does not appear to be supported. ne yapmam lazım. lütfen yardımcı olurmusunuz. bir yol gösterin. Simdiden çok tesekkur ederim.

 149. Sedat

  12/10/2010 at 20:36

  Arkadaşlar abd den 1 gafta önce iphone 4 getirdim 4.1 sürümünü.
  yalnız 4.1 sürümü unlock yapılmıyomuş galiba (ankara da) henüz çözülmemiş. bu konu hakkındayadımcı olursanız sevinirim.
  birde, ben güncelledim galiba güncelemeden önce 4.1 değildi aldığımda, acaba geri eski haline nasıl getireb ilirim.
  teşekkürler.

  • uğur

   21/10/2010 at 11:26

   Bende jealbreak yaptirdim ama sim unlock yaptramadim daha çıkmamış…. Kaç gündür bekliyrum…

 150. erdem peker

  14/10/2010 at 23:28

  benım bır sorum olacaktı mesela ingiltere de apple store onlıne olarak satıyor sanırım 500 pounddu ucretsız kargo falan dıyor bız sıparıs ettıgımızde urunu turkıyede gumrukte mı kalır o urun ne olur?

 151. UĞUR

  20/10/2010 at 19:51

  MRB BEN YURTDIŞINDAN İPHONE ALDIRACAM AMA ORDAKİ KAMPANYALARDAN DEĞİL NORMAL DİREK PARASINI VEREREK ALDIRICAM TR YE Bİ AKRABAM GETİRCEK BENİM SORUM TEL İ BURDA SORUNSUZ KULLANMAK İÇİN PASAPORTA KAYIT YAPTIRMASI GEREKİYO BİLDİĞİM KADARIYLA AMA BU İŞİ GÜMRÜKTEMİ YAPTIRCAK YOKSA GELDİKTEN SONRA HERHANGİ TÜRKCELL DEN FALAN YAPABİLİRMİYİZ VE ÜCRETLİMİ İKİNCİ SORUMDA KAYIT ETTİRDİKTEN SONRA KİLİTLENME GİBİ Bİ ŞEY OLURMU

  • Anonim

   21/10/2010 at 06:08

   once yukariyi bir zahmet oku sonra internette yazim kurallarini bir ogren

 152. metin

  21/10/2010 at 11:54

  iyi gunler yur dışından gelen telefonuma yazıl attım sım kart kabul etmıyor dalayısıyla telefon calışmıyor itunes yazısı dcıkıyor ne yapmalıyım

  • Can

   22/10/2010 at 11:34

   Tek yapmak gereken ITunes kurulu bir bilgisayara ağlayıp beklemek. Cihaz birkaç dakia içerisinde aktive olacak ve açılacaktır.

 153. kayzersöze

  22/10/2010 at 18:13

  İngiltere yada başka bir ülke apple store dan alınmış olan apple iphone yada ipad ler küresel garanti altındamı? yoksa sadece alınan ülkeye ait bir garanti kapsamı altındamıdır?tşkkürler

 154. ali

  29/10/2010 at 11:30

  amerikadan iphone 4 aldım.jailbreakliydi ama çöktü sonra itunesten kurdum tekrar.telefonda sim kart takılı değil.ekranda şu uyarı var.
  there is no sim card installed in the iphone you are attempting to activate

  ne yapmam gerekir.

  • mehmet

   24/11/2010 at 21:18

   simcard takılı değil demek istiyor

 155. santino

  31/10/2010 at 23:07

  ya benim bir sorum olacak nette araştırdım ama tam cevabını alamadım bende yurtdışı iphone 3g var kayıtlı.geldiğinde jbliydi yanlışlıkla cydiayı remove yaptım şimdi telefonda yok yedeğini filanda almamıştım yeniden jb yapmayıda denedim herşey oluyor fakat telefonda cydia simgesi çıkmıyor şimdi ben çeşitli sitelerden full oyun atsam telefon kitlenir veya birşey olur mu??cydia varkende başka sitelerden pcye full 4-5 oyun atmıştım ordan usbyle telefona atmıştım yeniden denesem lock olayı veya başka bir sorun olur mu?

 156. kadir

  03/11/2010 at 15:36

  merhaba iphone 4 almak istiyorum yurt dısından nasıl alabilirim yardım edin lutfen

 157. damla

  06/11/2010 at 09:24

  diyelim ki americadan getirttik. pasaportla açılacak ya orda içine herhangi bir hat takılacak mı??

 158. mehmet

  11/11/2010 at 13:10

  iphone 4 ingilterede vodofonda alındı simkilidi açıkmıdır

  • erdem

   24/11/2010 at 10:57

   İngilterede sadece apple store larda satılan iphone lar sim kilitsizdir. !!!

   • Furkan Aydın

    15/06/2011 at 17:26

    İngilteredeki Apple store’lara da kilitli çıkabiliyor, tamamen şans meselesi, şansını denemek isteyenler alsın ama ben bu konuda sıkıntı yaşamış biri olarak tavsiye etmiyorum.

    • ömer

     18/06/2011 at 22:54

     ben de İngiltereden getirttim appple storedan alınmış ama simlock çıktı.
     bu arada telefon postayla geldi. kayıt işlemi diğerleriyle aynı mı? kargoyla gelince sorun çıkıyor mu bilen var mı?

 159. Tarkan

  12/11/2010 at 16:11

  Selam,
  Yurt dışından iphone4 getirttim ve aldığım yeni hattımla 3g kullanıyorum ancak bu telefonda bir türlü 3g ile internete giremiyorum. Hücresel veri ağına bağlı değilsiniz uyarısı alıyorum..bu sorunun nasıl çözülebileceğini bilen var mı?

  • melikşah

   17/11/2010 at 21:26

   turkcell iletişim merkezini ara internete giremiyorum de o halleder bendede aynı şey vardı internete giremiyordum telefona başka hat takıyorum giriyorum benim hattımla hiçbir şekilde giremiyordum en sonunda aradım karşıdaki tek tıkla halletti internete giriş kapalıymış. artık internete girebiliyorum fakat girmemeyi tercih ediyorum:)(fiyatlardan dolayı)

 160. esra

  24/11/2010 at 05:01

  Arkadaşlar yorumlarınızı okudum ve bnde şu an yurtdışında bulunduğum için sizlerle bir şeyler paylaşmak istedim ben A.B.D boston eyaletinin MA 2 aydır yaşıyorum burada BEST BUY denilen bir teknolojik mağaza var bende IPHONE 3 ve 4 ün fiyatlarını sordum;
  IPHONE 3 500 DOLAR
  IPHONE 4 İSE 750 DOLAR
  öğrendiğim kadarıyla, ve biz burada 7 ay kadar daha kalacağımız ve sonuçta da türkiyeye döneceğimiz için 7 ayın sonunda aldığım ve türkiyede kullanabilmem için ıphone 3 ün özel üretimi varmış.Ve öğrendiğim kadarıyla kesinlikle taaa türkiyeden yada başka bir ülkeden ı phone siparışı vermek akıl karı değil:)aynı zamanda meraklıları için yazıyorum;
  apple MAC BOOK 999 dolar,note book lar toshıba samsung 425/460 dolar arası. ve bir çok dokunmatik telefon var bunlardan Iphone İLE yarışıyor olanı SAMSUNG GALAXİ harika bir telefon…..teşekkürler

  • onur

   26/11/2010 at 15:57

   apple storelarda 599$ + Tax ( 16gb için tabi bu dediğim)

  • onur

   26/11/2010 at 15:59

   iphone 4 fiyatı bu arada bahsettiğim. Vergilerde eyalete göre değişiyor ama yaklaşık yüzde 8-10% civarı.

 161. esra

  24/11/2010 at 05:05

  arkadaşlar birde şunuda söylemeliyim ne kadar doğru ama aldığınız her ıphone (SİPARİŞ ETTİĞİNİZ) onlarn verdiği hatlardan kullanmassanız (NE KADAR SÜRESİ VARSA SÜRE DOLUYOR VE ÇÖKÜYORMUŞ) ilk çökmesinde şifre kırmasıyla falan düzelirmiş ama….2-3-4 tekrarlarsa telefon özelliklerini kaybediyormuş…SAĞOLUNN

 162. erdem

  24/11/2010 at 12:56

  Merhabalar,

  Sizlerle İngiltere’den aldıgım Iphone 4 ile ilgili tecrübemi paylaşmak istiyorum.

  Öncelikle bildiğim kadarıyla Avrupa’da sadece İngiltere’de Apple Store larda (apple magzalarında) satılan Iphone lar sim locksuz.
  Yani her türlü operatorün sim kartı ile sorunsuz çalısabilmekte.

  Öncelikle websiteleri üzerinden telefonu almak istediğiniz magzadan rezervasyon yaptırıyorsunuz.
  http://www.apple.com/uk/retail/iphone/ sitesinde sag tarafta sim free iphone baslıgı altında reservation ı tıklayabilirsiniz.
  Acılan sayfadan magza secip next e bastıgınızda ellerindeki mevcut Iphoneları görebiliyorsunuz.

  Su anda Iphone 4 16gb larda stok problemi var. Ara sıra stoklarına giriyor ama 30 dakika içinde tükeniyor.

  3GS ve Iphone 4 32 gb larda stok problemi yok.

  3 GS 419 pound, iphone 4 16gb 499 pound, iphone 4 32gb 599 pound.
  ( 1 pound yaklasık 2.3 TL )
  yani 3 gs ye o kadar para verecegime 4 alırım diyenler 16 lık bulamayıp 32gb lıgına 100 pound fark vermek zorunda kalıyorlar.

  Rezervasyondan sonra belirtilen saatte magzaya gidiyorsunuz.
  Telefonu alırken TAX FREE formu istiyorsunuz.

  Türkiye’ye dönerken İngiltere’deki havaalanında gümrük ofisine giderek Iphone gösteriyor ve verilen bu formu mühürletiyorsunuz.
  Pasaport kontrolünden gectikten sonra gümrüksüz sahadaki para iade ofisinden %17.5 lik verginin kesintiler düşüldükten sonra kalan tutarı nakit olarak alıyorsunuz.
  Ben Iphone 4 16 gb için 50 GBP geri iade aldım.

  Türkiye’ye döndüğünüzde hangi operatörü kullanıyorsanız onun magzasından pasaportunuz ve 10 TL ile kayıt yaptırıyorsunuz.
  Her pasaporta sadece 1 telefon yazdırılabiliyor ve 2 yıl baska telefon yazdıramıyorsunuz.

  Iphone 4 ile kullanılan micro sim icinde 8 TL alıyorlar.

  499 – 50 = 449 GBP x 2.3 = 1032 + 10 + 8 = 1050 TL ye Türkiye’de kullanılmaya başlıyorsunuz.

  Iphone 4 16 gb Türkiye fiyatı sanırım 1950 TL civarı.

  saygılar
  erdem

  • Çağrı

   27/11/2010 at 02:35

   Erdem bey elinize sağlık cok güzel acıklamışsınız ama iki yorumunuzda da garanti hakkında bilgi vermemişsiniz. malum 34.hafta 4000 ip4 üretiminde donanımsal hatalar varmış. acaba garanti hakkında birşey biliyor musunuz?

   • erdem

    29/11/2010 at 12:19

    Çağrı Bey,

    Öncelikle umarım kimsenin Iphone’u arıza yapmaz ve sorunsuz kullanır.
    Ama sonuçta her elektronik eşyada olabileceği gibi arıza çıkarma ihtimali oluyor.

    İngiltere’den alınan Iphonelarda ilk 3 ay TELEFON ÜZERİNDEN teknik destek alabiliyorsunuz.
    Takıldıgın yapamadın ayarlar için vs olsa gerek)
    Onun dışında 1 yıl garantiye sahip.
    ( Repairs and Service Coverage: Active
    Your product is covered for eligible hardware repairs and service under Apple’s Limited Warranty.)
    Ne varki garanti belgesinde ;
    “Apple servisi donanım ürününü ilk satan Apple veya yetkili distribütörlerinin bulundugu ülkeyle sınırlı tutabilir.” yazıyor

    http://images.apple.com/legal/warranty/docs/iPhone_4_warranty.pdf

    Herhangi bir arıza durumunda direk Apple a mail atarak nasıl tamir ettiririm diye sormak en mantıklısı sanırım. Sonuçta Türkiye’de GENPA telefonu ben satmadım garanti kapsamında tamir etmem diyecektir 🙂

    Onun dışında dilerseniz 60 GBP (140 TL) karşılığında garantiyi 1 yıl daha uzatabiliyorsunuz.( AppleCare Protection Plan)

    Telefonun en bariz hatası sol alt köşeden telefonu kavradığınızda sinyal seviyesi anormal derecede düşüyor. Bunuda telefona kılıf alarak çözüyorsunuz 🙂

    • derya

     10/04/2011 at 15:52

     Erdem Bey, bu konuda en net bilgiyi sizin yorumunuzdan aldım onedenle size bir soru sormak istiyorum.

     Eğer yurtdışından iphone4 ü getirecek kişi ingiliz vatandaşı ise Tax Free den yararlanabilir mi ve burada Pasaportuna telefonu işlete bilir mi acaba?

 163. mustafa

  26/11/2010 at 00:46

  merhabalar;

  ben yılbaşında İsviçre ye 1 haftalığına tatile gidiyorum.
  bu akşam orada yaşayann abim apple store dan iphone 4 16 GB black siparişi verdi ( 769 CHF ) ve yaklaşık 2 hafta içinde adresinde olacak.
  benim alet Türkiye ye sokarken neler yapam gerekir ayrıca garanti olayında sorun yaşarmıyım?

  teşekkürler.

  • erdem

   26/11/2010 at 12:23

   sadece üstteki yazıyı okusanız sorduğunuz sorunun cevabını bulacaksınız. Apple store’dan TAX FREE formu düzenlettirmeyi unutma. Satış fişinle birlikte İsvicredeki herhangi bir apple store gittiğinde verirler.

   Türkiye’ye dönerken çıkış yapacağınız ülkenin havaalanında gümrük ofisine giderek Iphone’u gösteriyor ve size apple store dan verilen formu mühürletiyorsunuz.
   Pasaport kontrolünden gectikten sonra gümrüksüz sahadaki para iade ofisinden %17.5 lik verginin kesintiler düşüldükten sonra kalan tutarı nakit olarak alıyorsunuz.
   Ben Iphone 4 16 gb için 50 GBP geri iade aldım.

   Türkiye’ye döndüğünüzde hangi operatörü kullanıyorsanız onun magzasından pasaportunuz ve 10 TL ile kayıt yaptırıyorsunuz.
   Her pasaporta sadece 1 telefon yazdırılabiliyor ve 2 yıl baska telefon yazdıramıyorsunuz.

   Iphone 4 ile kullanılan micro sim icinde 8 TL alıyorlar.

   • Aytac

    29/11/2010 at 11:48

    Erdem Bey bu vermis oldugunuz bilgiler diger cep telefonlari icin de gecerlimidir? MEsela ben USA’dan unlock bir Samsung cihaz getirtmeyi dusunuyorum arkadasıma. Ornek olarak:
    http://www.amazon.com/gp/offer-listing/B002N5M41I/ref=sr_1_13_olp?s=wireless&ie=UTF8&qid=1291022628&sr=1-13&condition=new
    bu cihazı da sorunsuz kullanabilirmiyim TR’de?
    Saygılarımla.

    • erdem

     29/11/2010 at 12:29

     USA’daki vergi iade sistemi nasıl işliyor bilemiyorum. Onun dışında verdiğim bilgiler aynen geçerli. Bir pasaportla (daha önce başka telefon kaydı yapılmamış)operatörünüz magzasına giderek kayıt işleminden sonra sorunsuz kullanabilirsiniz.
     Yeterki telefonunuz sim lock suz ve IMEI si problemsiz olsun.

     GARANTİ KONUSUNDA TAKINTILARINIZ YOKSA BOZULURSA ÜCRETİ KARŞILIĞI YAPTIRIRIM DİYORSANIZ getirtin.

 164. habib

  27/11/2010 at 06:14

  Iranda 32g İphone 4 fiyatı unlock şeklinde 1000 dolar civarında, ancak App store orada çalışmıyor, bana ilginç gelmişti ve çok zorlamıştı

  • erdem

   29/11/2010 at 12:30

   bence 1000 dolar pahalı.
   O kadar para verdikten sonra Türkiye’den 2 yıl garantili alabilirsiniz.

  • mehmet_34

   01/01/2011 at 01:02

   32gb’lik iphone 4 1000$ nasıl pahalı?
   Türkiyede kaç liraya satılıyor haberiniz varmı!

 165. nekropsi41

  28/11/2010 at 18:39

  Canada fiyatlari Iphone 4 16 GB 659 $, +250 $ lar isteyenlere getirebilirim. Benim Store dan alma sinirim max.4 adettir. Kocaelinde oturanlara elden teslim edebilirim.

  • erdem

   29/11/2010 at 12:24

   yaklasık 1350 TL ye gelirki gayet uygun gözüküyor.
   Tabi sim locksuz ise.

 166. Pingback: iPhone Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler | Cep2Wap.Com

 167. cruelboss

  23/12/2010 at 05:12

  Merhaba esas ben şunu merak ediyorum heryerde de aradım bulamadım. Direk yurt dışından Türkiye’ye gönderim yapan web siteleri var. Yani illa ben telefon elimde pasaportla girmek zorundamıyım bireysel ithalat yapmak için? Her Türk vatandaşı isterse gümrük vergisini ödeyerek ithalat yapabilir. Bazı durumlar içinde çeşitli muafiyetlerde söz konusu. Siparişimi verip kendim ithal ettiğim durumda bu BTK kaydı için bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim. Yoksa birilerine getirtmeye gerek yok. Direk kıtalararası uygun fiyata unlocked ve refurbished olmayan alanların memnun kaldığı elektronik cihaz ve telefon satan siteler var.

  • erdem

   24/12/2010 at 00:24

   İthalatını her türlü vergisini ödeyerek gerçekleştirin ve telefonu elinize alın. Daha sonra tecrübenizi, nereye ne kadar para harcadıgınızı burada anlatın lütfen.

   • Anonim

    30/04/2011 at 21:53

    selamlar yurt dışından fransadan 1 ı phone birde ı phod işletebilrmiyiz .

    • Mustafa Tan

     30/04/2011 at 21:59

     Selamlar,

     ı phod ile kasdettiginiz hangi apple ürünüdür ?

 168. turan

  29/12/2010 at 02:09

  erdem bey merhaba,

  Ben de bir arkadaşıma İngiltere’den iphone 4 getirtmek istiyorum. Ama arkadaşım kendisine de bir tane alacak. Yani iki iphone 4 getirecek
  Bir pasaportun iki yılda bir hakkı olduğuna göre, ikinci iphone’u %17’lik vergi geri ödemesinden de vazgeçerek çantasında getirebilir mi? Daha sonra ben burada başka bir pasaporta işletebilir miyim?

  • Mustafa Tan

   29/12/2010 at 09:44

   Selamlar,

   Pasaport kaydı ile gümrük ya da vergi olayları biribirinden tamamen bağımsız. Yurt dışından hangi elektronik cihazı yolcu beraberiyle getirirseniz getirin 2’den fazla oldu mu vergi isteyebiliyor gümrüğümüz. Çünkü sayı çok olunca ticaretini yaptığını düşünüyor.

   Pasaport kaydı için gerekli tüm bilgiler de aşağıda var:

   http://www.iphoneturkey.com/2008/05/iphonelarn-tkya-kayt-ettirilmesi.html

   • turan

    29/12/2010 at 19:17

    teşekkürler Mustafa Bey,

    bu durumda arkadaşımın bana iphone 4’ü getirirse ve ben başka bir pasaporta işletirsem, arkadaşımın hakkını kullanmamış oluyorum.

    • Mustafa Tan

     29/12/2010 at 20:20

     Evet yazıda da belirttiğim gibi her pasaportun 2 yılda bir tane cihaz kayıt hakkı var. Bir de kullanılacak pasaportun son 1 ay içerisinde ülkeye giriş yapmış olması gerekiyor.

     • turan

      16/01/2011 at 02:17

      Erdem ve Mustafa Bey,
      Verdiğiniz faydalı bilgilerin ışığında İngiltere’den iphone 4 aldım. Teşekkür ediyorum.

 169. efkan

  02/01/2011 at 17:28

  merhaba,

  ben japonyadan arkadaşıma iphone 4 getirtmeyi düşünüyorum. türkiye de kullanabilirmiyim.

 170. Yiğit

  04/01/2011 at 14:50

  Merhaba, acaba iphone’u yurtdışından aldırdığım tarihin ülkeye giriş tarihimden sonra olması bir sıkıntı çıkarır mı?

  • Mustafa Tan

   04/01/2011 at 15:42

   Hayır çıkarmaz. Kayıt yapılırken cihazın faturası istenmiyor. Sadece cihazın IMEI numarası ve pasaportun ülkeye giriş tarihi önemli.

 171. Berk

  15/01/2011 at 00:54

  Ingilterede Apple Storelardan Iphone Reserve Edemiyorum.
  Black Unvalibe yazmadigi taktirde. Tum islemleri yaptim fakat
  olmadi. Aldigim Hata: We’re sorry, but there are no pickup dates
  available at this store. Please check back later, try another Apple
  Retail Store location, or shop the Apple Online Store. Asagidaki
  resimde belirtildigi gibi Saygilarimla, Tesekkurler Simdiden.
  Resimde belirtildigi gibi;
  http://img524.imageshack.us/img524/5626/applej.jpg

  • Mustafa Tan

   15/01/2011 at 13:14

   Başka bir store deneyin. Baktığınız store rezervasyon yapmıyor gözüküyor.

 172. Berk

  15/01/2011 at 13:04

  Kusura bakmayin;
  Bu konuda bilgisi olan/olmayan yorum yazarsa cok sevinirim.
  Yarin ingiltereye gidecegim icin sorun olcak benim icin ilk gun gider gitmez almak istiyorum Iphone4’u
  Yardimlarinizi bekliyorum.

 173. Hakan

  15/01/2011 at 21:42

  Mustafa bey
  arkadaşıma ingiltereden iphone 4 getirtmek isyiyorum ama ingilteredeki tüm iphone 4 ler simfree mi oluyor eyer oluyorsa alırsam nasıl kayıt ettirebilirim ? yanıtlarsanız sevinirim saolunn

  • Berk

   15/01/2011 at 23:52

   Apple Magazalarinda SIM-FREE.
   Ama hat bayilerinde Kilitli..

   • Anonim

    16/01/2011 at 16:59

    brn yurt dısından simlock lu ipohe 4 getirteceğim ama pasaporta işletmeden ve simlock lu sekilde tr de nasıl kullanabilirim

    • Mustafa Tan

     16/01/2011 at 17:04

     Kullanamazsınız. Pasaport kaydı şart.

     • musa

      03/03/2011 at 12:44

      merhaba mustafa bey öncelikle bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. ben de amerikadan gelme iphonemi yeni aldım ve unlock bekliyorum. ama bluetooth eşleşmiyor sorun yazılım olabilir diye düşündüm. 4.2.1 yazılım yüklü. aynı yazılımla nasıl güncelleyebilirim yani nerden bulabilirim ve güncellersem unlock açısından problem olur mu?

 174. Ersin

  08/03/2011 at 05:03

  Merhaba benim soyle bi sorum olucak.. Usa dan gelmis 4.1 iphone 4 haliyle simkilitli.. Tr dede mevcut Vodafone un kontratli paketleri mevcut ama onlardada cihaz yok.. Acaba biz kendi cihazimizla gittigimiz de herhangi bi opsiyon varmi vodafone veya turkcellde.. Yani cihaz bizden 🙂 simkilit i kirmak ve cihazi kanatlari altina almak onlardan.. Bilgisi olam varsa paylasirsa sevinirim..

 175. Okan

  08/03/2011 at 14:54

  Merhaba;
  Bende amerikandan nisan 2011 de ipone4 getirteceğim?

  Sorun yaşarmıyım.Pasaporta işleteceğim.

  Sonrasında yapmam gerekenler neler?

  Bilgi verirseniz sevinirim?

  • Mustafa Tan

   08/03/2011 at 15:00

   Evet yaşarsınız. iPhone 4’leri özellikle son sürümde olanları unlock etmek yani SIM kilidini kırmak çok zorlaştı. Bir çok kullanıcı bu yüzden cihazını kullanamıyor. Kesinlikle önermiyoruz Amerika’dan iPhone 4 almanızı.

   Bu konuyla ilgili güncel yazı için : http://www.iphoneturkey.com/2010/11/iphone-almadan-once-bilinmesi-gerekenler.html

   • Okan

    09/03/2011 at 10:42

    Bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

 176. Pingback: Ve İOS 4.3 Yayınlandı. « İphoneizm

 177. furkan

  26/03/2011 at 01:07

  meraba
  ben yurt dışından iphone 4 getiricem ama türkiyede programı yok diye duydum bunun hakkında bi bilginiz varmı..çünkü iphone 3gs getirmiştim bunda sıkıntı yok çalışıyor..

 178. Gökhan ÖZTAŞÇI

  27/03/2011 at 15:06

  Merhaba Mustafa Bey,

  Kasım 2010’da Amerika’dan iphone4 ios4.1 cihaz getirttim ve bu sürümün hala unlock’u çıkmadı. Ve son günlerde artık bunun kırılamayacağı hakkında söylemler duymaya başladım gerçekten bu sürüm ve bundan sonraki sürümlerin kırılamayacağı ile ilgili kesin bir durum var mıdır?
  Bunu kırmakla uğraşan yazılım firmaları artık bunların üzerine çalışmalar yapıyorlar mı? Ve sizce hala bi umut var mı kırılabilir mi?
  şimdiden cevaplarınız için çok teşekkürler..

 179. hilmi

  06/04/2011 at 12:07

  yaa arkadaslarrr amerikadan yeni iphone 4 aldim ebaydann werizonn yaziyodu alirken telefon geldi ama sm kart takilacak yeri yokk ariyorum netten bakiyorumm yok abi yokk bilen varsa bisiler cvb verebilirmi saygilarr selamlarr

 180. TSE

  10/04/2011 at 19:19

  Merhaba,

  Almanya’dan applestoredan alınma iphone4 aldık. Mağazada açtılar teelfonu, sim olmadan çalışır haldeydi. TR’ye döndüğümüzde, bilgisayara tanıtmak için bağladım ve ipad’imin backupını iphone4 e restore ettim, aynı uygulamalar iphoneda da olsun diye. Lakin ne oldugu belirsiz bir 10gblık “other” hafızayı kaplar hale geldi restore sonucunda. Ne yaptıysam bir türlü o other’ı silemedim, kaldıramadım. Ben de telefon üzerindeki tüm ayarları ve içeriği sil yapıp, sıfırlamayı denedim. Şimdi telefon sıfırlandı ama şu uyarıyı veriyor “No Sım cardInstalled. Insert ad valid SIM with no PIN lock to activate iphone”

  Itunes’a bağlayınca da bu düzelmiyor ve sim card takmalısınız diyor.

  Daha turkcell’e gidip kaydını yaptırmadık ve o yüzden sim kart takılı değil içine. Ama sim kart takılı olmadan kullanmaya başlamanın bir yolu yok mudur? Turkcell’e kayıt ettirmeye gittiğimizde verecekleri microsim takılınca durum çözülür mü?

  Yardımlarınız için şmdiden teşekkürler,

  • Mustafa Tan

   10/04/2011 at 19:20

   Selamlar,

   Bahsettiğiniz hatanın Turkcell’de yaptırdığınız IMEI kaydı ile pek bir ilgisi yok. Sanki cihazın SIM kilidi geri gelmiş gibi gözüküyor.

   • TSE

    10/04/2011 at 19:27

    Hızlı cevap için teşekkürler. Apple Storedan sim kilitsiz ve kontratsız normal şekilde alınmıştı halbuki. Nasıl düzeltilebileceğine dair bir fikriniz var mıdır?

    • TSE

     10/04/2011 at 19:39

     Biraz bakındım, illa ki bir micro sim kart takmak gerekiyormuş, bu ekranı gecebilmek için. Herhalde Turkcell’den alacağımız microsim ile ekranı gecip pcye tanıtabilir hale geleceğiz.

     • Mustafa Tan

      10/04/2011 at 20:13

      Elbette. Sizin zaten bir mikro SIM kartınız yok muydu ?

      • TSE

       10/04/2011 at 23:26

       Almanyadan alindiginda dukkanda actirip kontrol ettirmistik. Orada bir micro sim islemi yaptilar herhalde. Micro Sim kart takili olmadan sanki ipod touch gibi kullanabiliyorduk cnku.Ta ki ben pcye baglayip ipadde olan appleri iphonea atmaya calisana ve sonra iphone uzerinden icerik ve ayarlari sil diyene kadar :/
       Bakalim yarin imei kaydina gitcez, micro sim kartini alip takinca sorun cozulur umarim.

       Tskler

       • Armagedon

        10/05/2011 at 01:19

        iphone 5 çıkıcakmış yakın bir zamanda doğrumu?

        • Oguz Sevecen

         18/05/2011 at 09:22

         Daha önce sorulmuş ama cevap verilmemiş.Bir ay sonra İngiltere’ den bir arkadaşım gelecek.İngiliz vatandaşı olduğundan bana hediye olarak iphone getirecek.Bu durumda nasıl bir işlem yapmam gerekiyor?
         İkinci el telefonu ebay dan kendim alsam gümrükte sorun yaşar mıyım?Sorun olmazsa ikinci elde pasaportsuz kayıt mümkün mü?Ya da hediye telefonda?

        • Mustafa Tan

         18/05/2011 at 09:43

         Cihazı getirecek olan arkadaşınızın İngiliz vatandaşı olması birşeyi değiştirmiyor. Yine aynı şekilde bir pasaportla IMEI kaydı yaptırmanız gerekiyor.

         Yukarıda da belirttiğim gibi yolcu beraberi ile geldiği sürece bir gümrük problemi yok. Ancak kargo ile geldiğinde gümrük devreye giriyoru.

         Bir de gümrük vergisi ile IMEI kaydı farklı şeyler.

        • Barış

         03/06/2011 at 11:19

         Ben ebaydan aldım ikinci el bir iPhone 3G , USPS(Amerika Posta İşletmesi) ile express mail adı altında posta yolu ile bana karton bir A4 boyutunda zarf içerisinde baloncuklu ambalaja sarılmış şekilde gönderildi satıcı tarafından. Ayrıca satıcı zarf üzerine “gift” (hediye) ve kutu içeriği olarak da “broken electronics” (camı kırıktı telefonun, daha doğrusu ince bir çatlak var ama dokunmatikte sorun yok) ve değer olarak da 120 USD yazmış. Sadece telefonla şarj kablosu olduğundan ve kutusu olmadığından A4 zarfa sığmış haliyle. Postaya verildikten sonra 1 hafta sürmedi elime ulaşması. Pasaport kaydımı da yaptırdım ve neticede posta masrafı ve Turkcell’e kayıt masrafı olarak ödediğim 10 TL dahil bana sonuçtaki maliyeti 350 TL oldu. Hanıma verdim iki gündür sorunsuz kullanıyor. Hal böyle olunca bir tane daha ikinci el 3G aldım ebaydan, maliyet yaklaşık aynı. Gerçi ikincisi henüz elime ulaşmadı ama posta yoluyla aynı prosedürden geçeceğini düşünürsek sıkıntı çıkmayacağını umuyorum. Amerika gönderiminden 1 hafta geçmeden zarf AVPİMe (Avrupa yakası posta işleme merkezi) düştü ve ikinci gün dağıtıcıya verilmiş görünüyordu, hem USPSin hem de PTTnin web sitesinden takip imkanı var. Gerçi postada da gümrük uygulaması varmış ama anladığım kadarıyla DHL-UPS yoluyla gelen malzemelerin gittiği havaalanı gümrük gibi sıkı değil burası.. İkincisi de elime geçtiğinde yazarım buraya.

        • Barış

         08/06/2011 at 23:07

         Malesef ikinci telefon aynı tür bir zarfla gelmesine rağmen satıcı bu seferki zarf üzerine “used phone” yazdığından dolayı cihaz posta gümrüğüne takıldı ve şu anda geri dönüş yolunda.. 🙁 bugün posta gümrüğüne gittiğimde görevli gözümün önünde zarfı açtı ve telefonu görünce aynen geri paketleyip zarfa koydu.. cillop gibi telefon ellerimden kaydı gitti 🙂 bana söyledikleri kadarıyla gümrük vergisi ödesem dahi telefonu oradan çıkartmam mümkün değilmiş çünkü posta yoluyla yurtdışından telefon getirtmek YASAKMIŞ, yani eğer telefon yakalanırsa hiç şansınız yok.. neyse, satıcıya durumu izah ettim maille.. bakalım inşallah bir çıkar yol buluruz..

 181. salnak

  06/06/2011 at 15:21

  slm bana yurt dışından ıphone 3gs geldi türk hatlarına kapalı idi açtırdım 60 tl verdim yapanlara sordum be telefona resim müzik ekleyip çıkarabilirmiyim dediğimde sana bu cihazı bilgisayara bağlarsanız yine kitlenir dediler acaba doğrumudur veya bağlandığımda nelere dikkat etmeliyim. bu ürünler yeni olduğu için büyük rantlar dönüyor tamirinde teşekkür ederim.

 182. Kurtay

  27/07/2011 at 17:58

  amerikadan iphone 4 aldim itunes guncellemesinden sonra telefon daha acilmadi ne yapabilirim…simdiden tesekkurler