Yeni iTunes 9 ile iPhone’a Hükmedin

Bildiğiniz gibi dün akşam itibariyle iTunes 9 ve iPhone yazılımının 3.1 güncellemesi resmen yayınlandı. Yazılım güncellemesi ile ilgili ayrıntılı bir yazı yayınlanacağı için ben bu yazıda daha çok iTunes 9’daki yeniliklerden bahsetmeye çalışacağım.
RESİM 1
Öncelikle iTunes 9 ile iTunes’un görsellik yenilenmiş. Renklerde ve ikonlarda değişiklikler var. Kişisel yorumum, bu görünümün daha kullanıcı dostu olduğu yönünde… Bazı kullanıcı ekranlarında da iyileştirmeler yapılmış. Mesela daha önce uygulamalarınıza göz atmak istediğinizde daha küçük bir ekranda az uygulama görürken, artık bu ekranda yapılan değişiklikler ile daha fazla uygulamayı görebilmek mümkün.
RESİM 2
iPhone’unuzu iTunes 9 yüklü bir bilgisayara bağladığınızda artık iTunes’da birkaç yeni ve zenginleştirilmiş sekmeler görüyorsunuz. (Mesela ülkemizde henüz kullanamadığımız ¨TV Shows¨veya ¨iTunes U¨ gibi sekmeler da bu ekranda artık.) Birazdan daha detaylı değineceğim bu sekmelerin içerikleri bazılarında aynı kalırken, bazılarında zenginleştirilmiş durumda.
RESİM 3
Uygulamalar (Applications) sekmesindeki değişiklikler belki de biz iPhone sahiplerini en çok ilgilendiren ve sevindirecek detayları içeriyor. Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere, bu ekran neredeyse tamamen değişmiş durumda. Ancak hiç paniklemeyin, artık eskisinden çok daha kolay bir şekilde uygulamalarınızı yönetebileceksiniz.
RESİM 4
Sol taraftaki listeden iPhone’unuzda görmek istediğiniz uygulamaları seçebilir, sağ taraftaki ekranlar içerisinde de hangi ekranda görmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Bu sağdaki ekranlar sizin iPhone ekranınızı temsil ettiği için artık bu yönetimi yapmak çok kolay. Dilerseniz -eğer çok uygulamanız varsa- yukarıdaki arama kutusuna istediğiniz uygulamanın adını yazarak da bu uygulamaya erişebilir ve iPhone’da görünüp görünmemesini veya hangi ekranda, hangi şekilde yer almasını istediğini ayarlayabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi dün akşam itibariyle iTunes 9 ve iPhone yazılımının 3.1 güncellemesi resmen yayınlandı. iPhone 3.1 yazılım güncellemesi ile ilgili ayrıntılı bir yazı burada yayınlandığı için ben bu yazıda daha çok iTunes 9‘daki yeniliklerden bahsetmeye çalışacağım.

iTunes 9

Öncelikle iTunes 9 ile iTunes’un görselliği yenilenmiş diyebiliriz. Renklerde ve ikonlarda değişiklikler var. Kişisel yorumum, bu görünümün daha kullanıcı dostu olduğu yönünde… Bazı kullanıcı ekranlarında da iyileştirmeler yapılmış. Mesela daha önce uygulamalarınıza göz atmak istediğinizde daha küçük bir ekranda az uygulama görürken, artık bu ekranda yapılan değişiklikler ile daha fazla uygulamayı görebilmek mümkün.

iTunes 9 Applications

iPhone’unuzu iTunes 9 yüklü bir bilgisayara bağladığınızda artık iTunes’da birkaç yeni ve zenginleştirilmiş sekmeler görüyorsunuz. (Mesela ülkemizde henüz kullanamadığımız ¨TV Shows¨veya ¨iTunes U¨ gibi sekmeler da bu ekranda artık.) Birazdan daha detaylı değineceğim bu sekmelerin içerikleri bazılarında aynı kalırken, bazılarında zenginleştirilmiş durumda.

iTunes 9 Tabs

Uygulamalar (Applications) sekmesindeki değişiklikler belki de biz iPhone sahiplerini en çok ilgilendiren ve sevindirecek detayları içeriyor. Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere, bu ekran neredeyse tamamen değişmiş durumda. Ancak hiç paniklemeyin, artık eskisinden çok daha kolay bir şekilde uygulamalarınızı yönetebileceksiniz.

iTunes 9 Application Management

Sol taraftaki listeden AppStore’dan indirdiğiniz ve iPhone’unuzda görmek istediğiniz uygulamaları seçebilir, sağ taraftaki ekranlar içerisinde de hangi ekranda görmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Bu sağdaki ekranlar sizin iPhone ekranınızı temsil ettiği için artık bu yönetimi yapmak çok kolay. Dilerseniz -eğer çok uygulamanız varsa- yukarıdaki arama kutusuna istediğiniz uygulamanın adını yazarak da bu uygulamaya erişebilir ve iPhone’da görünüp görünmemesini veya hangi ekranda, hangi şekilde yer almasını istediğini ayarlayabilirsiniz.

iTunes 9’da iPhone uygulama yönetimi from Goktug Gedik on Vimeo.

Bu ekranı nasıl kullanabileceğinize dair kısa bir videoyu yukarıda bulabilirsiniz. Uygulamaları tek tek ayarlamak sizin için zor oluyorsa, CTRL tuşuna basılı tutup birden fazla uygulamayı seçtikten sonra toplu halde bu uygulamaların da yerlerini değiştirebilirsiniz. Bununla ilgili videoyu da yine aşağıda bulabilirsiniz.

iTunes 9’da iPhone uygulama yönetimi from Goktug Gedik on Vimeo.

İçeriği değişen sekmelerden biri de müzik sekmesi. Bu sekmedeki kullanım da hem çok zenginleştirilmiş hem de daha kolay ve basit hale getirilmiş. Artık sadece önceden hazırladığınız şarkı listeleri (playlist) değil, aynı zamanda sevdiğiniz şarkıcı veya grupları da seçip, tek tık ile tüm albüm ve şarkılarının da iPhone’da yer almasını sağlayabiliyorsunuz. Benzer şekilde müzik türlerine göre bir seçim yaparak bu türlerin de iPhone’da otomatik olarak yer almasını sağlamak mümkün.

iTunes 9 Music

iTunes 9 Music Genre

Film/Video içeriklerini yönetebileceğiniz ¨Movies¨ sekmesinde de benzer bir değişiklik var. Artık basit ve kullanışlı olmayan bir liste yerine çok daha güzel bir arayüz üzerinden videolarınızı seçip iPhone’a atabiliyorsunuz.

iTunes 9 Movies

Benim en çok beğendiğim sekmelerden bir tanesi de resimlerin yönetildiği Photos sekmesi. Artık sadece seçilen albümler, bu albümlerin içerisindeki videolar ve hatta eğer Macintosh ve iPhoto kullanıcısı iseniz seçtiğiniz kişinin fotoğraflarını da iPhone’unuza tek tıklama ile atabiliyorsunuz.

iTunes 9 Photos

Özetle en dikkat çekici ve kullanışlı özellikler bu şekilde diyebiliriz. Ancak altını çizmek istediğim noktalardan bir kaçından da bahsetmek gerekirse, senkronizasyon (eşzamanlama) ve yedekleme işlemleri iTunes 9 ile birlikte çok daha hızlı ve kolayca gerçekleşiyor. Daha önce her sekmede yapılan değişikliklerin önce sekronize edilmesi gerekirken, artık her sekmede istenilen değişikliklerin ayrı ayrı yapılmasının ardından tüm bu değişiklikler için toplu bir senkronizasyon yapılabiliyor.

iTunes 9 ile gelen güzel özellikler bu kadar değil elbette, ancak Türkiye’de müzik, video klip, film gibi içeriklerin satışı henüz başlamadığı için iTunes Store’dan tam olarak faydalanamıyoruz. Eğer faydalanabilseydik, buradan yeni müzikler satın alabilecek, bunları anında iPhone’umuza atabilecektik. Ben kendime ait olan, ABD’den aldığım hesap ile iTunes Store’u bu yazıyı yazmadan önce kurcalama fırsatına sahip oldum.

Özellikle ilk defa, belki de deneysel olarak düşünebileceğimiz sosyal özellikler eklenmiş iTunes 9’a. Satın aldığınız veya beğendiğiniz şarkı veya albümü Facebook veya Twitter üzerinde paylaşabiliyorsunuz. Aşağıdaki resimde Sezen Aksu’nun bir albümünü seçip bu özellikleri denerken aldığım ekran görüntülerine bakabilirsiniz.

iTunes 9 Social Media Facebook Twitter

iTunes 9 Social Media Facebook

Ayrıca iTunes LP denilen bir özellik ile dijital olarak satın aldığınız albüm ile çok daha iyi bir deneyim yaşamanız artık mümkün. Burda şunu örnek verebiliriz: bazı albümler özel üretimdir, içerisinde ayrı bir DVD ve bunun içinde albüm veya şarkıcı ile ilgili kayıt esnasında çekilmiş özel görüntüler, klip çekimleri, konser kaydı özetleri gibi zenginleştirici içerikler bulunabilir. İşte iTunes LP ile buna benzer bir şekilde albüme özel detayları da satın almak mümkün, ancak yeniden belirtmekte fayda var, henüz ülkemiz için geçerli değil malesef bu…

iTunes 9 LP

Bir diğer güzel özellik ise Genius özelliği. Bu özelliğin uygulamalar için olanı iPhone 3.1 yazılımı ile ilgili yazıda anlatıldığı için detayına girmiyorum. Ancak kısaca değinmek gerekirse, daha önceki iTunes sürümündeki Genius özelliğinin geliştirilmişi diyebiliriz. Seçilen şarkıya benzer şarkıları sizin bilgisayarınızda buluyor ve bunlardan güzel bir şarkı listesi hazırlıyor. Tabiri caizse ¨ortaya karışık¨ yapıyor denebilir aslında 🙂 iTunes 9 ile biraz daha zenginleşen ve gelişen bu özelliği kullanmak gerçekten keyifli olabiliyor…

Toparlamak gerekirse, hem iPhone kullanıcıları için, hem de iTunes’u sadece müzik çalar olarak kullananlar için güzel bir güncelleme diyebiliriz iTunes 9 için. Oldukça faydalı ve kullanımı keyifli özellikler kullanıcıya sunulmuş durumda. iTunes 9’u aşağıdaki adresten indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz:

http://www.apple.com/itunes/download/

49 Comments

 1. Mustafa Tan

  11/09/2009 at 13:57

  Eline sağlık Göktuğ. Çok güzel bir inceleme olmuş.

 2. onur can

  11/09/2009 at 16:33

  bende US store’a üye olmak istiyorum buradan ücretli müzik, video satın almak istiyorum bunu buradan türk kredi kartıyla yapmak mümkün mü?

 3. Volkan Yüksel

  11/09/2009 at 16:33

  bilgiler için teşekkürle eline sağlık

 4. ergin özkan

  11/09/2009 at 16:41

  güzel bir anlatim olmuş.tesekkurler

 5. CevdetS

  11/09/2009 at 16:43

  Merhaba,
  Güzel ve detaylı bilgiler için çok teşekkürler. Ana menüde aynı tip programları içine atabileceğimiz klsör oluşturabiliyormuyuz?

  • Göktuğ Gedik

   12/09/2009 at 15:12

   klasörlemeyi Apple bir özellik olarak düşünmüyor bu aşamada, ancak bahsettiğiniz çözüm jailbreak ile mümkün olabilir…

 6. Koray Taştan

  11/09/2009 at 23:32

  Yaklaşık 4-5 aydan beri abonesi oldugum iphoneturkey.biz Web site yazar/yazarlarına takipçisi olan üyelere bilgi paylaşımları için teşekkür ederim.
  Onur Can bey US veya diğer ülkelerin mağazalarından uygulama yüklemek icin, o ülke üzerinden hesap açmanıza gerek yoktur. GlobalApps uygulaması ile istediğiniz ülkedeki uygulamaları mevcut hesabinizla yukleyebilirsiniz. Ancak kredi kartı ile yazılım satın almak istiyorsanız sadece kredi kartının bulunduğu ülkenin mağazası’ndan alış veriş yapabilirsiniz. Veya diğer eğlence, alış veriş ağlarında da olduğu gibi Reedem kod sahibi olmanız gerekiyor.

  Bu arada Goktug arkadasımızın belirttiği itunes özellikleri gayet kullanışlı. Özellikle yazılımları sıraya koymak. 😉
  Ancak bu cihazda bazı Flash vidolari niye izliyemiyoruz anlamış değilim. Wwdc de hergün toplanan apple yetkilileri umarım bir sonraki güncellemede bu özelliği ekler.

  • Göktuğ Gedik

   12/09/2009 at 15:17

   Merhaba, öncelikle teşekkür ederim yorumlarınız için… Flash konusuna gelince, Apple’ın flash desteği vereceğine pek ihtimal vermiyorum. Zira flash desteği gelirse pek çok oyun ve uygulama AppStore dışından da çalışabilecek hale gelecek. Bunun sonucunda Apple’ın şu anda işlettiği modele alternatif bir model çıkmış olacak. Apple bu sebeple flash’ı tam olarak kontrol edemeden desteklemeyecektir. Öte yandan flash’ın desteklenmesi ve iPhone’da çalışması için pek çok performans ve pil sorununu da çözmesi gerekir. Eğer bunlar çözülmeden destek verilmeye başlanırsa hem iPhone’da kilitlenme ve yavaşlama problemleri artabilir, hem de zaten kısa olan pil ömrü çok daha az olabilir… Dolayısıyla hem teknik, hem de iş modeli anlamında alınacak çok yol olduğunu düşünüyorum flash konusunda… 🙁

 7. İLHAN

  12/09/2009 at 00:56

  Mustafa bey konuyla alakası olmayan bir sorum olacak. yanıtlarsanız çok sevinirim . İphone da silinen sms lerin tekrar geri getirilebilmesi mümkun mu?

  • Mustafa Tan

   12/09/2009 at 14:04

   Maalesef 🙁

  • Göktuğ Gedik

   12/09/2009 at 15:17

   Merhaba, eğer yedekleme (backup) yapmadıysanız geri getirmeniz mümkün değil ne yazık ki..

 8. Emre SÜMENGEN

  12/09/2009 at 13:40

  Gercekten guzel bir inceleme olmus… iTunes’u iPhone kullanmayi biraktigimdan beri bilgisayarindan uzak tutan ben bile yuklemeyi dusundum 🙂

  Tesekkurler

  • Göktuğ Gedik

   12/09/2009 at 15:18

   Ben teşekkür ederim, umarım işe yarar bilgileri basit ve en doğru şekilde aktarabilmişimdir… 🙂

 9. Çağan Aydınalp

  12/09/2009 at 16:58

  Ipod bölümündeki on-the-go ne anlama geliyor ?yardımcı olursanız sevinirim

  • Göktuğ Gedik

   14/09/2009 at 00:10

   iPhone içerisinden girdiğiniz iPod uygulamasındaki Playlists menüsü altındaki On-The-Go alanında bahsediyorsunuz değil mi? Bu bölüm aslında oldukça faydalı ancak epk çok kişinin farkına varmadığı bir bölüm…

   Buradan iTunes’a ihtiyaç duymadan iPhone üzerinden playlist yaratabiliyorsunuz. Yani diyelim ki canınızın istediği bir playlist hazırlamak istiyorsunuz, ancak bilgisayarınız yanınızda değil. İşte bu alana girip, iPhone’unuzdaki şarkılardan derlediğiniz bir playlist oluşturmanız mümkün… Buradan bir yazı konusu çıkabilir aslında 🙂 ne dersiniz?

 10. ali aydoğan

  12/09/2009 at 20:34

  orjinal iphone yazılımını 3.0.1 e yükseltmek acaba garanti kapsamında bir sorun yaratırmı ben 3gs yi yeni aldım ve üzerinde 3.0 yüklü kolay gelsin iyi çalışmalar

  • Göktuğ Gedik

   14/09/2009 at 00:03

   Garanti kapsamını etkilemez, güvenle güncelleyebilirsiniz…

 11. Çağan Aydınalp

  12/09/2009 at 20:40

  Yaratmaz yukseltebilirsin

 12. Mehmet Semerkant

  12/09/2009 at 21:37

  Goktug bey tesekkurler. Eski surumde, Music Library’de “Grid View”de Artists, Genres veya Albums lere gore guruplama alabiliyorduk. Simdi ise sadece Artist guruplamasi yapiyor ve albumlere girise izin vermiyor (Grid View). iTunes’a cok hakim bir kullanici degilim. Kisitladilar mi yoksa bende mi bir yanlislik var:)))). yardimci olabilirseniz sevinirim

  • Göktuğ Gedik

   14/09/2009 at 00:07

   Açıkçası grid view kullanmadığım için bilemiyorum 🙁 Ancak eğer eskisinde oluyorsa bir şekilde bunda da olacağıdır. Bulursam yazarım mutlaka…

   • Mehmet Semerkant

    14/09/2009 at 22:00

    Tesekkur ederim; buldum. biraz degistirmisler. artIk sadece menuden kontrol ediliyor; ikon yok artik. bence eski hali daha iyi idi

 13. Koray Taştan

  12/09/2009 at 23:58

  Flash video uygulamalarını calistirmamasinda herhangi bir sakınca olacağını düşünmüyorum . Metacafe videolarını izliyebiliyoruz. Ama su an vimeo üzerinden yayınlanan blogdaki videoyu izliyemiyoruz. *.mov dosyaları için kullandığı uygulamayı flv veya video streaming hizmeti veren siteler için de kullanabilir. Benim fikrimi sorarsanız Apple bu yayınlar için Youtube gibi birkaç firma ile anlaşıp kendi yazılımında oynayabiliyor . 3g teknolojisine sahip cihazlarda ornegin ajansların haber paketini download edip daha sonra izlemek mantiksizca geliyor. Tabi bizim bilmediğimiz satış politikaları muhtemelen.
  İyi günler,

  • Göktuğ Gedik

   14/09/2009 at 00:13

   Video konusundaki yorumlarınıza katılıyorum. Ancak burada video veya diğer oyun vb. konuları ayırmak mümkün mü emin değilim. Sadece videolar oynatılabiliyor olsa iş modeli konusunda sorun olacağını sanmıyorum. Ancak sadece videolar oynatılabilse dahi performans ve pil sorunları yaratabilir.
   Apple, Flash’ın üreticisi Adobe’dan çok daha kontrol edilebilir ve mobil cihazlar için özel olarak üretilmiş ve kaliteli bir flash bekliyor olabilir.

 14. aysegül

  14/09/2009 at 00:22

  merhaba
  az önce itunes yeni versiyonu yükledim ama iphone usb kablosunu takinca “itunes could not connect to this iphone because an unknown error occurred (0XE800000A) diye hata veriyor. ne yapmam gerekiyor, yardimci olursaniz sevinirim.

  • Anonim

   14/09/2009 at 01:16

   Umarım türkçe itunes kullanmıyorsunuzdur.Mac kullanıyor ve türkçe itunes kullanıyorduysanız önceki itunes sürümüne 8.2.1 dönmeniz sorunu çözebilir.Bilkomun sitesinden bu dosyayı bulabilirsiniz.Sorununuz bundan kaynaklanmıyorsa bilemeyeceğim.Umarım faydam dokunur.

  • Göktuğ Gedik

   14/09/2009 at 09:30

   Selamlar Aysegul Hanim,
   Aşağıdaki linkteki gibi sorununuzu paylaşırsanız daha hızlı ve kolay bir şekilde yardımcı olabiliriz…

   http://www.iphoneturkey.com/destek-talepleri

 15. ibrahim

  14/09/2009 at 09:38

  slm,itunes(ing) ile kullandığım 3g den sonra aldığım 3gs ide kullanıyordum sorunsuz olarak. fakat yeni itunes 9 (ing) ve iphone 3.1 den sonra ilkinde bağlanan cihazı daha sonrasında ilkkez görür gibi kayıt isteyip duruyor. yani ya yeni kayıt yap yada cihazı restore et seçenekleri çıkıyor. konu hakkında yardım rica ediyorum.

  • Göktuğ Gedik

   14/09/2009 at 09:41

   Eski cihazınızın yedeklendiği kayıtı seçip ‘restore’ tuşuna tıklarsanız, aynı cihazı kullanıyor gibi tüm ayarlarınız (mp3’ler hariç, sms’ler dahil…) aynı şekilde yeni telefona aktarılır… Ancak yeni bir telefon olarak kullanmak isterseniz o seçeneği de seçebilirsiniz…

   • ibrahim

    14/09/2009 at 09:53

    İlginize teşekkürler, restore olayını diğer cihazda başıma geldiğinde yaptığımda,mp3 ler dışında tlf rehberi ve uygulamalarda tamamen gitti yedek olduğu halde.bunda da aynısı olmasın.

 16. evliyaoglu

  14/09/2009 at 11:28

  mustafa bey biraz cahilce olacak ama kusura bakmayınız:( ben iTunes 9 surumune birturlu geçemedim. ilk başta sadece 3.1 yukledim sanırım:( yardımcı olursanız sevinirim:)

  • evliyaoglu

   14/09/2009 at 12:08

   teşekkürler çözdüm pıroblemi. bilgisayarda korumayla alakalı bir sıkıntıdan kaynaklanıyormuş. saygılar.

 17. sevan cakan

  15/09/2009 at 14:13

  Ben i phonuma son yazılım guncelemesını yuklemek ıcın ı tunesa bagladım
  daha sonra guncellemeyı ı tunesa ındırdı daha sonra ıphona aktarması gerekırken connectıon hatası verdı i phonuma yukelyemedım ne yapmam gerekır

 18. selçuk şenol

  16/09/2009 at 12:26

  merhaba,
  iphone 3gs sahibiyim ve itunes ile uygulamaları senkronizasyon etmiyorum. ancak itunes 9 ile birlikte gelen özelliği app. düzenleme özelliğini kullanmak istiyorum. merak ettiğim şey ise, telefonla bilgisayar arasında uygulama senkronizasyon ettikten sonra telefondan uygulamayı silince, sonraki senkronizasyonda bilgisayarda yüklü olan uygulama(lar) yerine geliyor mu? uygulamayı telefonda silince öbür taraftan da silmesi gerekiyor. aynı şekilde itunes’dan uygulamayı silince, telefondan da siliyor mu? deneyerek yapılabilir ama güncelleme öncesinde sanırım birşeyler ters gitti ve uygulamaların hepsine elveda demek zorunda kaldım.

  • selçuk şenol

   16/09/2009 at 12:28

   bu arada mac kullandığımı da belirteyim…

  • Mustafa Tan

   16/09/2009 at 17:38

   iTunes’la senkronizasyon yapmadan evvel iTunes’ta Authorize Computer işlemi yapmış mıydınız? Önce bunu yapıp daha sonra Transfer Purchases yöntemi ile iPhone’daki tüm uygulamaları iTunes’a aktarabilirdiniz. Aşağıdaki linkte detaylı bilgi mevcut:

   http://www.iphoneturkey.com/2009/07/itunes-ipuclar-ii.html

   iPhone’dan uygulamayı silince iTunes’tan silmez ama sync yapınca da geri gelmez tekrar uygulamayı seçmeden. iTunes’tan silince, iPhone’dan da siler.

 19. alper

  16/09/2009 at 17:22

  merhabalar;
  öncelikle incelemeniz çok güzel olmuş elinizde sağlık…
  ben birkaçşey sormak istiyorum?
  1-ituns’a bilgisayarımızdaki müzikleri aktarmak için mutlaka müziklerin (c:)’de mi olması gerekiyor çünkü (C:)’de yer kalmadığı için yer açmam lazım ve müzikleri (D:)’ye kopyalamalıyım (40gb’lık bir laptop kullanıyorumda hala bu devirde:) harddisc yetersiz kalıyor) kopyalama yapsam bi problem olurmu?
  2-ituns’a eklediğim bütün müzikleri secronizasyon yaptıktan iphone’a aktarmış olamıyorum?? sebebi ne olabilir acaba?
  teşekkür ederim şimdiden

 20. Anonim

  17/09/2009 at 10:16

  bilgisayardaki mp3 leri iphone’a nasıl atıyoruz bu itunes 9 dan ?

 21. forex

  02/10/2009 at 11:13

  Merhaba arkadaşlar, telefonumu 3.1 versiona yukselttım fakat pek memnun kalmadım.. birçok app çalışmıyor.. bu sabahta facebook uygulamasını açtıgım siyah bir ekran çıkıyor.. acaba bu sorunu yaşayan arkadaşlar mevcutmu? bir de telefonu 3.0 a döndürme şansımız varmı? bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa çok sevinirim..

 22. Tuncay

  11/10/2009 at 19:41

  iphone 2g 2.2 fake imeili telefonum var İtunes 9 u yükledim açıldıktan sonra İphonu bağlıyorum ve bu hatayı veriyor… Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler (0xE800000A)

 23. mert

  18/10/2009 at 15:14

  merhabalar mustafa bey benim bir sorum olucaktı ben iphone u yeni aldım itunes9 u yükledim kendi istediğim app leri attım fakat sizin üstte videolarla anlattığınız uygulama yönetimini ben yapamıyorum yani sync apps yazan yer çıkıyo fakat telefonun görüntüsü gelmiyo gözükmüyo bunun gözükmesi için ne yapabilirim şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için

 24. bugra

  24/06/2010 at 12:55

  merhaba,
  itunes 9 yukledikten sonra, iphone modem olarak yani internet paylasimi olarak kullanamiyorum sebebi nedir acaba? ayni zamanda os4 guncellemeside yaptim iphone na

 25. Anonim

  25/06/2010 at 17:16

  kredi kartına gerek yok arkadaşlar normal üye olun kredi akrtı türüne none seçin 😀 o kadar yanlız aktvasyon kodunu iphone ile aktive etmeniz lağzım aksi taktirde aktivasyonunuz gerçekleşmiyo =)

 26. MUSTAFA

  12/08/2010 at 02:25

  ücretsiz üyelik alımı nasıl oluyor itunes.’n 8.sürümde fln diyolardı bende 9.sürümü var almak mümkünmüdür ? horozmusti@gmail.com

 27. Seda

  03/12/2010 at 12:21

  merhabalar;
  Iphone nun ıcındekı fotografları ı tunes ıle nasıl orup sılebılırım. Ve muzık atabılırm

 28. cagatay

  27/04/2011 at 14:19

  sormak ıstedıgım bır kac soru var eger zaman ayrıp da bana yardımcı olabılırsenı cok sevınırım.
  ilk olarak farkı ıkı pc de ı phone 4 e yukeldıgım app. ve sarkıları sılıyo bunu nasıl egnel olarnılırım aynı zamanda sadece ıphone umu kullanıp kablosuz agdan ındırdıgım uygulamaları da sılıyo yada gormuyo app. bolumunde bu konuda yardımcıolursanız cok sevınrım ıyı gunler