Steve Jobs ve iPhone

apple-logo1Aslında bugün iPhone ile ilgili yine ipucu tadında bir yazı paylaşmayı planlıyordum, ama sonradan bayramın hatırına biraz daha farklı bir yazı kaleme almanın daha güzel olacağını düşündüm. Bildiğiniz gibi iPhone, daha evvel kullandığımız cep telefonlarından çok farklı. Bu farklılık çoğu kullanıcının hoşuna giderken, bazı kullanıcılar için de yadırgayıcı olabiliyor. Özellikle Apple firmasının ürünlerini daha evvel kullanmamış olanlar, iPhone’da bazı temel eksikliklerin nedenlerini, ya da cihazın iTunes’a olan bağımlılığını bir türlü anlayamıyorlar.

Aslında anlayamamakta çok haksız değiller. Apple, ürünleri ülkemizde çok satılmadığı için pek bilinen bir firma değil. Ayrıca Apple, Nokia gibi esas odak noktası cep telefonu üretimi olan bir firma da değil. Apple, iPhone’ı üretinceye kadar, bilgisayarlarıyla, iPod’larıyla popüler olmuş bir teknoloji firmasıydı. iPhone ile birlikte de telekom dünyasına el atmış oldu.

apple3_gallery__370x400Apple’ın ürettiği her ürün sıradışı ve muadillerinden oldukça farklı. Tüm bu sıradışı ürünlerin arkasında da Apple’ın kurucusu ve tepe yöneticisi olan Steve Jobs var. Steve Jobs, kişiliğinden, giydiği kıyafetlere kadar diğer büyük şirket yöneticilerinden oldukça farklı. Ayrıca Apple’ın ürettiği her üründe, her detayda Steve Jobs’ın imzası mevcut. iPhone’da hangi özelliklerin olacağına, hangilerinin olmayacağına dair kararlarda, hep son noktayı Steve Jobs’ın koyduğu söyleniyor. Durum böyle olunca da çoğumuzun kullandığı cihaz, muadillerinden çok farklı bir tecrübe yaşatıyor bize. Tabii bir çok kullanıcı da haklı olarak “Neden iPhone’un önünde kamera yok, neden WAP çalışmıyor, neden Flash tabanlı web siteleri desteklenmiyor, vs.” tarzı sorular soruyor sürekli.

Tüm bu soruların cevabını bulmak için aslında Apple’ı, daha doğrusu Steve Jobs’u tanımak gerekiyor. Üniversiteden terk, kendi firmasından kovulmuş, zamanında geliştirdiği yazılımlar bir dönem Microsoft tarafından kopyalanmış bu ilginç kişiliğin hayat hikayesini okununca aslında herşey daha net anlaşılıyor.

Aslında Hürriyet Gazatesinde daha evvel yayınlanmış “Doğumundan bugüne Apple’ın patronu Steve Jobs” başlıklı analiz, çok güzel ve öz bir şekilde Steve Jobs’un hayat hikayesini anlatıyor. Fakat ben yine de sizinle, bu dahi kişiliğin 2005 yılında Amerika’daki bir üniversitedeki mezuniyet töreninde yaptığı konuşmayı paylaşmadan edemeyeceğim.

“Stay Hungry, Stay Foolish” başlıklı bu meşhur konuşmayı iPhone’unda izlemek isteyenler, iki parça halindeki videolar için aşağıdaki linkleri kullanabilirler. Yasak dolayısıyla youtube giremeyenler, en alttaki videodan da izleyebilirler. (Not: Aşağıdaki videoda izleyeceğiniz konuşmanın henüz iPhone’un piyasaya sürülmediği, lakin tasarım aşamasında olduğu bir dönemde kaydedildiğini hatırlatmakta fayda görüyorum.)

Birinci bölüm : http://www.youtube.com/watch?v=NSXYQ4Hhm5g

İkinci bölüm : http://www.youtube.com/watch?v=-rj_qWxSlyY

Kendi hayallerinizi yaşamanız dileklerimizle 🙂 Hepinize iyi bayramlar.

22 Comments

 1. Hüseyin aşcı

  20/09/2009 at 00:07

  Tesekkurler mustafa bey sizede iyi ve hayirli bayramlar.birde iphonun ne zaman cift kamerali telefonu cikacak bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim.iyi geceler

 2. savasekler

  20/09/2009 at 07:35

  arkadaşlar iyi bayramlar

 3. B.SASİ

  20/09/2009 at 07:48

  Paylasiminiz icin cok tesekkur ederim . İyi bayramlar

 4. B.SASİ

  20/09/2009 at 07:51

  Kim bilir belki aramizdan beri steve jobsun dediklerini dikkate alir ve onun gibi biri olur tekrar herkese iyi bayramlar …

  Batuhan ŞASI ( akçakoca -suan)

 5. Ufuk Erkut

  20/09/2009 at 12:32

  Herkeze ders olabilecek harika bir konusma. Aslinda bu 10 dakikalik konusmanin icinde kitaplar dolusu bilgi var. Yayinladiginiz icin tesekkur ederim.

 6. Onur Can

  20/09/2009 at 13:44

  iPhone un çift kameralı modelinin cikmasi planlanmıyor

 7. Metin

  20/09/2009 at 14:04

  iPhone 3G kazığını yedikten sonra bu zat’ın hiçbir yorumu artık samimi gelmiyor. Kullanıcı dostu Apple, 10 yıl geride kaldı arkadaşlar, gözünüzü açın lütfen. Aynı konuşmayı Bill Gates de yapabilirdi. O konuşma videosu burada yayınlanır mıydı? Bilemiyoruz 🙂

  • Mustafa Tan

   20/09/2009 at 14:42

   Selamlar Metin Bey,

   Lütfen henüz yapmadığımız şeyler için bizi yargılamayınız 🙂 Siz uzun zamandır Apple ürünleri kullanıyor ve Apple’ı yakından tanıyorsunuz muhtemelen. Bizim de zaten amacımız yeni kullanıcıların Apple’ı, yani Steve Jobs’ı anlamalarını sağlamak.

   Bu arada iPhone ve Apple kullanıcılara alternatif olarak önerebileceğiniz başka markaların kullanıcı dostu ürünleri var ise çekinmeden paylaşabilirsiniz.

 8. haluk

  20/09/2009 at 15:00

  “Eğer Volkswagen firması son 25 yıl içinde bilgisayar
  sektörü kadar hızlı gelişmiş olsaydı bugün 500 dolara
  alacağımız arabalara 25 dolarlık benzin koyup dünya
  turu atmamız mümkün olacaktı”

  Birkaç gün sonra VW firmasının bir basın açıklaması
  yayınlanmış.

  “Eğer otomotiv sektörü Bill Gates’in işletim sistemi
  gibi gelişmiş olsaydı, her alacağımız arabada tek koltuk
  olacak, diğer koltuklar için ekstra lisans parası ödemek
  zorunda kalacaktık; arabamız sadece bizim ürettiğimiz benzinle
  çalışacak; gösterge tablosundaki tüm ikaz ve uyarı
  ışıkları yerine üzerinde

  ARABANIZ GEÇERSİZ BİR İŞLEM YÜRÜTTÜ VE KAPATILACAKTIR

  yazan tek bir lamba olacaktı. Ayrıca her kazadan sonra
  arabanın hava yastıkları açılmadan önce bir düğmenin
  üzerinde

  HAVA YASTIKLARI AÇILACAK EMİN MİSİNİZ

  bu da bill gates konuşması aradaki sayısız farkı bulalım…

 9. Metin

  20/09/2009 at 17:47

  Sanırım bir karışıklık olmuş 🙂
  Bu noktada Apple bilgisayarlar ile İphone’u birbirinden ayrı tutmamız gerekiyor. Şöyle ki;
  Mac’ler (tüm modeller) donanım ve yazılım olarak ödenen paranın karşılığını fazlasıyla vermekte… Birçok profesyonel platformda Mac kullanılıyor. Müzik&film stüdyolarından, kimya laboratuvarlarına, üniversitelerden özel şirketlere değişik sektörlerde işin “olmazsa olmaz“larından… Ben de işim gereği uzun yıllardır Mac kullanıyorum, hatta bu mesajı bile Mac’imden yazıyorum. PC de kullanıyorum. Öyle takıntılarım yoktur.
  Şimdi; bir bilgisayardan bahsettik. Bu sitenin başlığında ne yazıyor? “iPhone Türkiye” Benim iki yorum yukarıdaki mesajım tamamen iPhone ile ilgiliydi. iPhone 3G aldım ve kazıklandım! Ama 3GS piyasaya iki yıl sonra çıksaydı, elimdeki bu cihazı “Ne iyi etmişim de almışım” diyerek kendimle gurur duyacaktım… Cihazın eksikleri ise gereksiz bir polemik konusudur. Ama mantıklı düşününce; Apple bilgisayarlarında teknoloji üretip, mühendislik harikaları yaratırken, iPhone için durum pek öyle olmamıştır. Multitouch ekranın mucidi Apple firması değildir.
  Bakınız http://tr.wikipedia.org/wiki/Multi-touch
  Dünya LCD-LED-Plazma panel lideri Samsung’un fuarlarda tanıttığı prototiplere bir bakın derim.. O tarihlerde iPhone diye bir şey yoktu henüz. (Yıl 2002 ya da 2003) Mesela Shake-control özelliği bundan 2-3 yıl önce çıkan Sony Ericsson W serisi telefonlarda vardı zaten… Bu böyle uzar gider. Yani Apple, iPhone için göğsünü gere gere övüneceği bir icatta bulunmamıştır. iTunes, Mail ve Safari, Mac OSX’in içinde yer alan programlardır. Yeni bir şey değildir. Hal böyleyken alternatif markaların daha fazla işlev sunması, demin de dediğim gibi gereksiz bir polemik yaratmıştır. iPhone’un eksikleri olmamalıydı. Bir Nokia’nın, HTC’nin yaptığının daha fazlasını yapmalıydı. Çünkü Mac’ler, PC’lerden çok daha fazlasını verir kullanıcısına. Ben böyle alıştım en azından. Ne demek istediğimi anlatabilmişsem ne mutlu.

  • Mustafa Tan

   20/09/2009 at 18:59

   Selamlar Metin Bey,

   Yorumlarınızda haklısınız fakat bazı özel durumları gözönünde bulundurmak gerekiyor diye düşünüyorum.

   Öncelikle bir şeyi ilk yapmak veya bulmak her zaman en iyi ürünü/hizmeti verebilmek anlamına gelmiyor. Cep telefonlarında multi-touch teknolojisini ilk Apple bulmadı ama en iyi o sundu. Arama motoru kavramını ilk google bulmadı ama en iyisini o yaptı. CD teknolisini ilk bulan Japonlar değildi ama yıllarca en iyi ürünleri Sony sundu. Bu örnekleri uzatmak mümkün.

   Apple, iPhone’la bence, yıllarca diğer cep telefonu üreticilerinin (deli gibi para kazanmalarına rağmen) yapamadığını yapmıştır. Kendi kullanımım açısından iPhone’un diğer cihazlardan fazlasının olduğunu, eksiğinin bulunmadığını düşünüyorum. Kendi kullanımım açısından diyorum, çünkü benim ihtiyacım aynı zamanda telefon özelliği olan bir cep bilgisayarı. MMS, önde kamera, WAP, vs. bunlar benim ihtiyaçlarım değil. MMS özelliği gelince, sadece test için birkaç defa kullandım ondan sonra hiç kullanmadım. Öne kamera gelse, muhtemelen diğer çoğu 3G kullanıcılarının yaptığı gibi meraktan bir kere kullanıp sonra yüzüne bile bakmayacağım.

   iPhone’da eksik dediğimiz şeylere her ilave ya pil ömrüne, ya tasarımına, ya da fiyatına yansıyor. Örneğin iPhone’daki Safari’ye Flash desteği gelse, doğal olarak pil çabuk biteceği için bu sefer kullanıcılar iPhone’un pili 1 saatte bitiyor diyecekler.

   Bence iPhone’u, muadilleri ile karşılaştırırken tüm özelliklerini ve toplam sahip olma maliyetine bakmalıyız. Zaten bu bakış açısıyla hiç kimse HTC’den veya Nokia’dan herhangi bir model gösteremiyor iPhone’a rakip olan.

   Tabii bunlar benim şahsi düşüncelerim. Ben sizin gibi eski Apple kullanıcısı değilim ve fanatikliğim de yok aslında. Apple ürünlerini kullanmaya iPhone ile başladım. Örneğin diğer telefonum Android tabanlı ve Android tabanlı cihazların da iPhone gibi olmasını istiyorum, fakat henüz hiç biri bu seviyede değil. Kim iyisini yapıyorsa bizim gönlümüz onda 🙂

   Saygılar.

 10. Sinan Erul

  20/09/2009 at 21:40

  Mustafa Bey,

  düşüncelerinize tamamiyle katılıyorum. Söyle bir gercek varki, Apple Iphone ile GSM sektöründe devrim yapmıştır. Bunu kimse inkar edemez. Nedir bu devrim, bakın piyasaya, en çok Samsungda olmakla birlikte, ortalık dokunmatik tel kaynıyor, niye acaba? Apple ise tek bir ürün çıkarma büyük lüksüne ve gücüne sahip, sırf burdan eldeki karı bir düşünelim. 2- itunes Store: telefonu aldın tamam, ama icerigi bu kadar zengin vermeyi ve kolay satın almayı becermek. Hem kullanıcılar için muhteşem bir hazine, Apple için muthis bir kar! (bir çeşit Printer kartuş olayı) bakın rakipler şimdi ne halde, nokia Ovi diye bir benzer çıkarmaya çalışıyor ama olmuyor, biz bu iste daha yeniyiz açıklaması yapıp bize biraz zaman tanıyın aciklamasini yapıyor. Microsoft ise baska işlerin pesinde.

  Sonuc olarak yillarca piyasaya deneme telefonları sunan firmaların müşterisi olarak, su anda kendini hep geliştiren sorunsuz, ve hiç sıkılmayacağımiz bir buluşu kullanmaktan çok mutluyum.

 11. Alper

  21/09/2009 at 10:09

  Merhabalar oncelikle herkesin bayrami kutlu olsun ve videolar cok guzeldi paylasim icin sagolun.

  Ben iphone’umdan once wm5.0 tabanli hp kullaniyordum (hatta hala ikinci telefon olarak kullanmaktayim) benim icin telefon bir eglence urunu yani is amacli kullaniyorum o yuzden beni nekadar eglendirdigi cok onemli hp’yi aldim ve uzunca bir sure oyun program vs kuramadim bir turlu nasil yapicagimi cozemiyordum ve aldiginiz urun uzerinde degisiklik yapamdikca zamanla ilginiz azaliyor ve hicbir ise yaramiyor. Ne yapayim ben javayi oyun indiremedikce! Bu arada hp telefonumuda cok seviyorum belki iphone’dan daha fazla ozellik iceriyodur (java video kaydi vs) ama ara yuz okadar kullanissizki msj yazmak bile ezziyet! Kullanamdigin bir suru ozelliktense kullanimi kolay bir kac ozellik olmasi daha onemli sonucta bir urunu yapip piyasaya sunmakkadar app stor gibi ucsuz bucaksiz bir bolum yaratmak cok onemli bence sadece bu bile iphone’un farkini anlamak icin yeterli…

 12. Kadir

  21/09/2009 at 11:46

  Herkese iyi bayramlar ,

  Herşeyden önce unutulmaması gereken kendini yeni FW ile sürekli yenileyen ve yeni özellikler katan bir başka telefon benim bildiğim yok. en azından iphone kadar olanı yok.
  Ayrıca bir cihazı alınca yenisi çıkacak muhakkakki.Eskiyi alanlar kendini kazık yemiş sayarsa dünyada her insan mutlaka kazıklanacak demektir.Yanlış bir düşünce bence.

 13. Metin

  22/09/2009 at 09:39

  Üzüldüm açıkçası… Birileri ne demek istediğimi anlar diye heves etmiştim. Yorumları okuyunca, bazı “dandik” forumlardaki “Nokia’cılar-Sonyericsson’cular” “HTC’ciler-iPhone’cular” gibi sidik yarışını aratmayan bir durumla karşı karşıya kaldım. Aralardan bazı cümlelere cevap vereyim:
  Türkiye’de yaşıyoruz arkadaşlar Amerika’da değil. Kullanıcı dostu Apple neden Türkiye iTunes Store’u açmıyor acaba? Bu ülkede kim 1 müzik parçasına 2 dolar verir? Ya da garip uygulamalara değişik miktarlarda para öder? Ülkemizde telif yasaları Birleşik Devletler’deki gibi değil, olamaz da! Benim bilgisayarımdaki mp3’ten sana ne 🙂
  Cihazın kendini yeni FW ile yenilemesi olayına dikkat çekmek istiyorum. 3G ile 3Gs aynı FW’yi kullanıyor. Ama 3G ile 3Gs arasındaki farkları şimdi burada yazmayayım 🙂
  Apple, iPhone ile Ericsson 388’in satış rakamlarının yakınından bile geçememiştir.
  SonyEricsson’un global sitesinden Japonya’ya bir uğrayın derim. Japonca bilmenize gerek yok. Resimlere bakmanız yeterli olur.
  Daha iyi sunma olayına gelince; Samsung, Apple’ın kendi ürünlerini izinsiz ürettiği gerekçesiyle Apple’ı mahkemeye vermişti. Amerikan mahkemesi de Apple lehine karar vermişti. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz diyorum ben, çünkü tekrar yazıyorum Samsung bu prototipi çok önceleri fuarlarda tanıtmıştı.
  Kazık olayına gelince, yeni aldığımız bir ürün daha senesi dolmadan eskiyorsa, o ürün o parayı haketmiyor demektir. Örneğin 1986 model Mercedes 190 E bugün bile birçok rakibini kıskandıracak donanıma ve konfora sahiptir. Eskimeyen ürün demek, bu demek.
  Piyasada raflardaki her ürün birbirinin rakibidir. Apple’ın Türkiye’de tercih sebebi de özentiden başka birşey değil aslında.
  Son olarak; Mac bilgisayar ile iPhone’u birbirinden tamamen ayrı düşünün arkadaşlar. Apple konforuna uaşmak istiyorsanız, iPhone değil bir Mac alın. Hangi modeli olursa olsun. Bana yazdığınız yorumların gerçek anlamına işte o zaman ulaşırsınız. Saygılar.

  • Mustafa Tan

   22/09/2009 at 09:53

   Selamlar Metin Bey,

   Ben şahsen sizi gayet iyi anlıyorum. Lakin herkes aynı düşüncede olacak diye bir şart yok. Kimse takım tutmuyor bu konuda. Siz gayet güzel bir şekilde düşüncelerinizi ifade ettiniz, diğer arkadaşlar da ben de ifade ettim. Bundan sonrası kullanıcıların değerlendirmelerine kalmış. Başta kendim olmak üzere maalesef bu fikir alış-verişi konularında millet olarak başarısısız.

   Bu arada yabancıların Türkiye’de müzikle ilgili bir iş yapması diğer ülkelere göre çok daha zor. (Bakınız: MÜ-YAP, mevzuat, vs.) Fakat ben önümüzdeki sene içerisinde iTunes Türkiye mağazasının açılacağını düşünüyorum.

   “Ülkemizde 1 müzik parçasına kim 2$ verir?” sorusunun cevabını da hemen vermemek gerekiyor. Ülkemiz insanı hakkında bu şekilde yapılan varsayımların hiç biri tutmamıştır şu ana kadar. Ayrıca Apple, dünyada ilk iTunes Store’ları duyurduğunda da benzer bir tepkiyle karşılaşmıştı “1$’a kim müzik parçası alır” şeklinde. Zaman herşeyi gösterecek 🙂

   Saygılar

 14. Metin

  22/09/2009 at 10:08

  Öncelikle bir düzeltme; “Dandik” kelimesi bu blog için kullanılmamıştır. Lütfen dikkatli okuyalım, beni hedef haline getirmeyin 🙂
  Ülkemizdeki vergi uygulamaları sebebiyle iTunes Store’un Türkiye’de açılması bence olanaksız. Zaten herşey olması gerektiği gibi olsa, korsan satışa gerek kalmadan daha ucuza satın alabiliriz. Ülkemizde müzik ve film fiyatları değişken ve pahalı.
  Bir öneri; Mac kullanıcıları için PhoneView adlı programı burada tanıtabilirsiniz. Ben kullanıyorum. Çok kullanışlı. Arama listesinde aradan çağrı silebiliyorsunuz mesela. Ama PC versiyonu yok. Varsa bile ben bulamadım.

  • Mustafa Tan

   22/09/2009 at 10:17

   Özür diliyerekten yorumumdaki ilgili kısmı çıkardım. Kusura bakmayın. 🙂

   Maalesef okuyucularımızın büyük çoğunluğu Windows kullanıcısı. Zaman kaynağı da kısıtlı olunca çoğunluğun faydalanacağı şeyleri paylaşmaya çalışıyorum.

   Fakat ülkemizde sayıları giderek artan Mac kullanıcıları için benzer çizgide bir blog düşüncemiz var. Bu tip uygulamaları orada tanıtmayı düşünüyoruz.

   Teşekkürler paylaşım için.

 15. Onur Can

  23/09/2009 at 15:02

  Mustafa bey,
  Türkiye Store’un açılmasını bekleyen bir iPhone kullanıcısı olarak sizin seneye açılmasını beklemenizin somut bir kaynağı var mı??

  • Mustafa Tan

   23/09/2009 at 15:34

   Selamlar,

   Somut bir kaynağım yok fakat herkes gibi Apple’ın diğer ülkelerde izlediği süreci ülkemize uyarlayarak tahmin yürütüyoruz. Şöyleki Apple, bir ülkede kendi ürünlerine talep arttıkça distribitörler aracılığı ile yürüttüğü işlerini adım adım kendi üzerine alıyor. Store açma da onlardan bir tanesi. Bir önceki adım da geçtiğimiz mayıs ayında gerçekleşen http://www.apple.com.tr değişikliği idi. Mayıs ayında yayınlanan aşağıdaki haberde bu konuda bilgi mevcut:

   http://turkmacforum.com/turkmac/2009/05/apple-turkiye/

 16. onur can

  23/09/2009 at 22:07

  teşekkür ederim. umarım bir dahaki senenin ilk çeyreğinde veya ilk yarısında hatta bir dahaki sene çıkar. (olabildiğince erken çıkması daha iyi olur tabii)

 17. Volkan

  26/09/2009 at 05:23

  Şuan an onca eksikligine ragmen en iyisi iphone. Nedeni acık app store de ki uygulama zenginligi. Hayatımızı pratik hale getirecek bir dolu uygulama sunuyor. Zaten mezsu bahis eksiklikler giderilmis olsa kusursuz tlf u üretmiş olacaklardı 🙂