iTunes 9 ile iPhone için Zil Sesi Oluşturma

iPhone kullanıcılarının belki de değiştirmeyi en çok istedikleri şeylerin başında geliyor zil sesleri. Ancak Türkiye iTunes Store’da şarkılar gibi zil sesleri de aktif olmadığı için, ülkemizdeki kullanıcılar iPhone’larına farklı zil seslerini kolayca yükleyemiyorlar. Fakat iTunes’taki MP3’lerimizi kullanarak da kendi zil seslerimizi (ringtones) yapabiliyoruz. 🙂

NOT (12/01/2012) : Eğer dilerseniz  “Ringtone Designer ile iPhone’da Zil Sesi Oluşturma” başlıklı yazımızda paylaştığımız gibi alternatif zil sesi oluşturma yöntemini kullanabilirsiniz ya da iTunes 10.5 ile iPhone İçin Zil Sesi Hazırlama başlıklı yazımızda paylaştığımız gibi Türkçe iTunes ile aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

GÜNCELLEME (4 Aralık 2012) : Apple iTunes Music Store’u Türkiye’ye açtı. Bu yüzden artık cihazımızdaki iTunes üzerinden de zil sesi satın alınabiliyor. Detaylı bilgi için : http://www.iphoneturkey.com/2012/12/itunes-music-store-turkiyeye-de-acildi.html

Aslında eski iTunes versiyonları için daha evvel bu yazımızda zil sesi hazırlamanın nasıl yapılacağını paylaşmıştık. Lakin iTunes’un son versiyonunda ara yüzler biraz değişince, iTunes 9 için zil sesinin nasıl hazırlanacağını adım adım anlatan yeni bir yazı hazırlayalım istedik:

1. Öncelikle iTunes programını açıyoruz.
itunes_logo20090909

2. iTunes’a zil sesi yapmak istediğimiz şarkıya ait mp3 dosyamızı atıyoruz (Add File to Library) ya da LIBRARY’de Music altındaki var olan mp3’lerden birini kullanıyoruz.

itunes_add_file_to_library_01

3. iTunes’da soldaki menüden ‘Music’in seçili olduğundan emin olduktan sonra, iTunes’a attığımız dosyayı bulup, çalıştığını kontrol ediyoruz. (Enter/Return tuşuna basarak, ‘Play’ ikonuna tıklayarak veya çift tıklayarak…)
iTunes-Zil-Sesi-01

4. Şarkımızın hangi kısmını zil sesi yapmak istediğimizi seçmek için şarkımızı biraz dinlemek iyi olabilir. Hangi saniyeler arasını zil sesi yapmak istediğimizi birkaç sefer dinledikten sonra kestirebiliriz. Bu saniyeleri bir kenara not ediyoruz. Genellikle nakarat gibi kısımlar veya şarkıların girişleri tercih ediliyor diyebiliriz, zevkinize göre seçebilirsiniz… =)

5. Bunun ardından müzik dosyamıza sağ tıklayıp ‘Get Info’yu seçiyor ve ‘Options’ sekmesine geçiyoruz.

iTunes-Zil-Sesi-02a
iTunes-Zil-Sesi-03

6. Zil sesi için başlangıç ve bitiş zaman ayarlarını yapıyoruz.

6a. Başlangıç zamanını ‘Start Time’ın yanındaki kutucuğa,

6b. Bitiş zamanını ‘Stop Time’ın yanındaki kutucuğa yazıyoruz.

6c. Dikkat edilmesi gereken önemli bir konu var bu noktada… iPhone’daki zil seslerinin süresi en fazla 40 saniye olabiliyor. Bu sebeple, 40 saniyenin üzerinde hazırlanan dosyalar iPhone’a atılamadığı için en fazla 40, hatta garantiye almak için süreyi 39 saniye olarak ayarlayabilirsiniz. Burda küçük bir matematik hesabı yapmak gerekiyor… =)

6d. Bir başka önemli konu da dakika ve saniyenin yazımı. Belirli bir formatta yazmamız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, şarkının 1 dakika 15‘inci saniyesinden başlatmak isterseniz 1:15 yazmanız gerekiyor. Eğer daha da hassas bir seçim yapmak isterseniz 1:15.369 gibi de yazabilirsiniz.

iTunes-Zil-Sesi-04a
6e.
Eğer şarkı biraz düşük sesli ise yukarıdaki ses ayarı (‘Voluma Adjustment’) alanından sesi yükseltmek mümkün. Benzer şekilde denedikten sonra, eğer iPhone’unuzdan fazla ses çıkıyor veya ses bir şekilde bozuluyor ise buradan sesi kısmak da mümkün… Tavsiyem ilk olarak bu alanda değişiklik yapmamanız.

iTunes-Zil-Sesi-056f. Ayarlarımızı yaptık, artık sağ alttaki OK’e tıklayıp çıkıyoruz.

7. Şimdi dosyamızı iPhone’daki zil sesi formatına çevirmenin vakti geldi. Dosyamıza sağ tıklayıp ‘Create AAC Version’ı veya ‘Convert selection to AAC’yi seçerek dönüştürme işlemine başlıyoruz.

iTunes-Zil-Sesi-06a

ÖNEMLİ NOT (25/04/2010): iTunes 9.1 kullananlar muhtemelen “Create AAC Version” seçeneğini göremeyecekler. Bu durumda aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi önce şarkıyı seçip sonra üstteki “Advanced” menüsünden “Create AAC Version” seçeneğine tıklamak gerekiyor.

itunes_9_1_ringtone_create_aac

Büyütmek için lütfen resmin üzerine tıklayın.

Eğer burada ‘Create AAC Version’ veya ‘Convert selection to AAC’ gibi bir seçenek göremiyorsanız, aşağıdaki 7a, 7b, 7c, 7d ve 7e adımlarında anlatılan işlemleri yaparak bu seçeneği görebilirsiniz. Eğer zaten görüyorsanız bu işlemleri yapmadan direk 8. adıma geçebilirsiniz.

7a. iTunes’da Edit > Preferences altındaki ‘General’ sekmesine geçin.
7b. Aşağıda sağdaki ‘Import Settings’ butonuna tıklayın.

iTunes-Zil-Sesi-07

7c. Açılan pencere içinde üstteki ‘import using’ alanından ‘AAC Encoder’ı seçin.

Eğer burda ‘MP3 encoder’ı seçerseniz, istediğiniz mp3 dosyanızı da burada anlatılan yöntemlerle kesip biçmeniz de mümkün olacaktır =)

iTunes-Zil-Sesi-08

7d. OK tuşuna basarak pencereleri kapatın.
7e. Şimdi ‘Create AAC Version’ veya ‘Convert selection to AAC’yi tıklayabiliyor olmanız gerekiyor.

8. Dönüştürme işlemi başlayacaktır. Burada birazcık beklemek gerekebilir. Ancak zil sesimiz en fazla 40 saniye olduğu için en fazla birkaç dakika içinde işlem tamamlanacaktır.

9. İşlem bittiğinde bizim müzik dosyamızın hemen altında yeni ve aynı isimde bir dosya daha göreceksiniz. İşte yeni zil sesimiz! =) Ama işimiz daha bitmedi… Şimdi bu dosyaya sağ tıklayıp ‘Show in Windows Explorer’ı seçiyoruz. (Mac kullanıcıları için ‘Show in Finder’)

iTunes-Zil-Sesi-10

10. Açılan penceredeki dosyamızı da masa üstüne sürükleyip bırakıyoruz. (ya da kopyalıyoruz.)

iTunes-Zil-Sesi-11a

11. Artık iTunes’da oluşturduğumuz yeni dosyamızı bulunduğu yerden kaldırma zamanı geldi. iTunes’a geri dönüp dosyamızın üzerine gelip ‘Delete’ tuşuna basıyor, veya sağ tıklayıp ‘Delete’i seçiyoruz. Çıkan ekranda da ‘Keep File’ı seçiyoruz. Böylece dosyamızı iTunes kütüphanesinden kaldırmış oluyoruz. Bu önemli bir detay, eğer bunu yapmazsak zil sesi olarak ayarlayacağımız dosyayı iTunes’a atamayız.
iTunes-Zil-Sesi-12iTunes-Zil-Sesi-13

Bu noktada önemli bir hatırlatma yapmakta yarar var. Yeni dosyamızı yarattık, ancak eskisi ile işimiz tamamen bitmedi. Yukarıda, 6 numaralı adımda zil sesi için başlangıç ve bitiş zamanlarını belirlemiştik. Tekrar bu ekrana geri dönerek (mp3’e sağ tıklıyor, ‘Get Info‘yu seçiyor, ‘Options‘ sekmesine giriyoruz) başlangıç ve bitiş zamanlarının (‘Start Time‘ ve ‘Stop Time‘) yanlarındaki kutucuklardaki işaretleri temizlememiz gerekiyor. Eğer bunu gerçekleştirmezsek, her seferinde bu şarkının sadece kısacık bir bölümünü dinleyebiliriz =)

12. Şimdi masaüstüne giderek dosyamızın uzantısını değiştireceğiz. Dosyamızın şu anda ‘.m4a’ olan uzantısını ‘.m4r’ yapıyoruz.
iTunes-Zil-Sesi-14iTunes-Zil-Sesi-15

Eğer dosyamızın uzantısını ‘.m4a’ olarak göremiyorsak, aşağıdaki şekilde dosya uzantılarını görünür hale getirebiliyoruz. Eğer zaten görebiliyorsak direk 13. adımdan devam ediyoruz.

12a. Bilgisayarım’a (My Computer) çift tıklıyoruz.
12b. Açılan pencerenin üstündeki ‘Araçlar’ menüsü altından ‘Klasör Seçenekleri’ne tıklıyoruz.
12c. Açılan pencerede ‘Görünüm’ sekmesine geçiyoruz.
12d. Aşağıdaki ayarlar arasından ‘Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle’ yazısının yanındaki kutucuktaki işareti kaldırıyoruz.

iTunes-Zil-Sesi-16
12e. OK’e basarak çıkıyoruz.
12f. Artık dosyamızın uzantısını görebiliyor olmamız gerekiyor.

13. Bu aşamadan sonra sürükle bırak yöntemiyle veya File menüsünden aynı MP3 yükler gibi, “Add File to Library” seçeneği ile dosyamızı, masaüstünden iTunes içindeki Library > Ringtones altına atıyoruz. (Eğer iTunes içinde sol taraftaki menüde ‘Ringtones’ görünmüyorsa “Edit > Preferences” altındaki ‘General’ sekmesine gidip ‘Ringtones’ kutucuğunu işaretliyoruz.)

14. Artık hazırladığımız zil sesi iPhone’a atılmaya hazır duruma geldi. iTunes içinden soldaki ‘Ringtones’ başlığına tıkladığımızda, artık hazırladığımız zil sesini sağ tarafta görebiliyor olmamız gerekiyor.
iTunes-Zil-Sesi-18a

15. Şimdi iPhone’umuzu bilgisayarımıza bağlayıp iTunes’dan cihazımızı seçtikten sonra sağ taraftaki ‘Ringtones’ sekmesi altından ‘Sync All’u işaretleyip iPhone’umuzu eşzamanlıyoruz.
iTunes-Zil-Sesi-19

16. Ve zil sesi iPhone’umuzda! Artık “Ayarlar -> Sesler -> Zil Sesi” ekranının altında, Özel menüsü altına gelen zil sesimizi seçebiliriz.
iTunes-Zil-Sesi-20

201 Comments

 1. Anonim

  30/09/2009 at 07:43

  Harika 🙂

 2. betbeti

  30/09/2009 at 08:32

  süpersin ya valla bu telefonu aldıgıma pısman olmustumhıc bısey anlamıyodum ama artık sneın sayende yaptım oluyoooo oleyyy

 3. Anonim

  30/09/2009 at 10:07

  olmuyor hepsini yaptım olmuyor

  • Göktuğ Gedik

   30/09/2009 at 10:12

   Merhaba,
   Nerde, hangi aşamada takıldığınızı yazabilirseniz yardımcı olmaya çalışayım…

 4. Anonim

  30/09/2009 at 10:33

  hallettim m4a yı m4r ye çevirmemişim

 5. Fikret Gedik

  30/09/2009 at 16:24

  Ohooo, bu kadar işi nasıl yapıcaz yaaa, sizin evlere servisiniz varmı Göktuğ Bey :))

  • Göktuğ Gedik

   30/09/2009 at 22:28

   iTunes ile biraz fazla işlem var gibi görünüyor, ama insanın eli alışınca hemen yapıveriyor 🙂

 6. Metin

  30/09/2009 at 17:31

  Aslında çok sık kullanılan bir yöntem. Sadece iPhone için değil başka cihazlar için de kullanabilirsiniz. (.m4r değil de .m4a birçok cihaz tarafından desteklenir) Ama gözü korkan arkadaşlar için iPhone Ringtone Maker isimli uygulamayı tavsiye ederim. Çok basit bir şekilde kendi zil seslerinizi yapabilirsiniz.

 7. alper

  30/09/2009 at 17:43

  çok güzel bir anlatım olmuş ellerinize sağlık.

 8. alper

  30/09/2009 at 17:48

  bu arada bende iphone ringtone maker dıye bır program var hiç kullanmadım ama sanırım iphone’a direk olarak kendisi ringtone hazırlıyor. bi deneyeyim kolaysa paylaşırım sizinle.

 9. Metin

  30/09/2009 at 17:51

  Zil sesi “hassas” bir konu olduğu için bir tavsiye daha 🙂 inşallah kalabalık etmiyorumdur
  http://audiko.net/ bu sitede ister kendi parçalarınızdan ister hazırlardan zil sesleri temin edebilirsiniz.

 10. Arda

  30/09/2009 at 22:23

  3. Sarki guzelmis kim soyluyor acaba 🙂

 11. ergin özkan

  30/09/2009 at 22:33

  adım adım , kolay anlaşılır , hoş bir anlatım olmuş ellerinize sağlık.

 12. Taylan Kılıç

  01/10/2009 at 00:41

  çok ilginçtir Me so Horny yi melodi yapmıyor itunes 9 😀 Disturbia yı seyredenler bilir kız oğlanın melodisini değiştirip, o ne zaman arasa bu şarkı çalacak şekilde ayarlıyordu…

  Hatırlayamayanlar için 🙂
  http://www.youtube.com/watch?v=2rDD1rOAOBk

 13. Seckin Ersanlioglu

  01/10/2009 at 14:41

  Muhtesemsiniz 🙂 gecenlerde bunun uzerine soru sormustum ama daha 1 hafta olmadan yayinlandi bile 🙂

 14. hakan

  01/10/2009 at 17:06

  olmuyor bir türlü
  bu işlem iphone”nun jailbreak li olması mı gerek ?

  ya da online destek veriyormusunuz,teamvidever programı ile(pc ye girip)

  • Göktuğ Gedik

   01/10/2009 at 17:09

   Merhabalar,
   iPhone’un jailbreak edilmesine gerek yok. Nasıl bir sorun yaşadınız? Hangi aşamada kaldınız, yardımcı olmaya çalışalım burdan…

 15. hakan

  01/10/2009 at 17:35

  11.ci aşamadan sonra, remove ve cancel secenekleri geliyor sadece

 16. hakan

  01/10/2009 at 17:39

  edit:

  remove”a bastıktan sonra cıktı,daha sonra süre konusundaki aşamayı yalnıs yapmısım,şimdi düzelttim oldu,vallahi oldu billahi oldu 🙂

  cok tesekkürler!!!

 17. Ahmet

  01/10/2009 at 18:40

  Merhabalar Ben Belçikadayım telefonumuda burada temin ettim. Tüm işlemleri yaptım, telefonumada geldi zil sesi ama seçtigim halde hala standart zil sesi çalıyor

  yardımcı olabilirseniz sevinirim

  selamlar

  Ahmet ÖNDER

  • Metin

   01/10/2009 at 21:02

   Oluşturduğunuz zil sesi yeğlenenden büyük olmuş olabilir. Süreyi kısaltıp deneyin.

  • hakan

   01/10/2009 at 21:59

   zil sesi max. 40 saniye bu maddeyi tekrar uygulayın bence..

 18. Anonim

  02/10/2009 at 22:16

  Evet buldum, beni arayan kişi için özel bir zil sesi atamışım, standardı seçince düzeldi.

  Teşekkürler

  Ahmet ÖNDER

 19. Xuxu

  05/10/2009 at 23:29

  süreyi kısaltamıyorum ayarlara geri dönüyo ne yapmam gerekir??

 20. T.N

  08/10/2009 at 23:58

  30 saniyelik bir bölüm seçili aşamaların hepsi gerçekleşti.telefonumu itunes e bağladığımda ringstone kısmında silik olarak cıkıyorda lakin telefonun sesler/zil sesi bölümnde gürunmuyor.kapatıp actım yinede goremedim.sorun ne olabilir?

  • Göktuğ Gedik

   09/10/2009 at 00:05

   15.adımda bahsedilen ‘Sync All’u işaretlediniz mi?

   • Anonim

    09/10/2009 at 00:10

    evet her iki seçeneyide denedim.Telefonum takılı iken itunes üzerinde ringstone kısmında hazırladığım şeyi silik olarak görebiliyorum.Mac kullanıyorum.

    • Anonim

     09/10/2009 at 00:23

     3gs kulalnıyorum surum 3.1 (7C144) itunes surum 9.0.1 (9) mac surum 10.6.1

     • Anonim

      09/10/2009 at 00:51

      çözümü buldum gerekbilir diye yazıyorum.Herşeyi yaptıktan sonra iTunes altındaki ringstone bolumunde sarkı goruluyor ve acıp taglarını varsa şarkı sozunu album kapak resmini yani kayıtlı herseyi silmek gerekiyor.

 21. elif

  09/10/2009 at 10:04

  Merhaba,Ben her aşamayı düzgün uyguladıgımı düşünüyorum fakat itunes içindeki ringtone bolumune masaüstündeki m4r uzantılı dosyayı atmaya calıstıgımda,atmadıgını goruyorum kac kere denediysem yuklenmiyor dosya ıtunes-ringtones klosorune.sorun nedir acaba???

 22. emir

  11/10/2009 at 13:40

  mrb bnm pc vista bu sarkıyı ayarlayıp masaüstüne attıktan sora m4r gözükmüyo mpeg4olarak gözüüküyo daha sora bahsettiginiz gibi bilgsayarım araclar yapıcam ama işte vista oldugu içn aracları bulamadım…:S

 23. emir

  11/10/2009 at 13:45

  tmm hallettim yinede teskkürler buarada süper bi anlatım olmus cok tesekkürler

 24. Anonim

  11/10/2009 at 20:57

  yok yawhalledemedim

 25. Anonim

  15/10/2009 at 14:25

  hem hazırladığım dosyayı silemiyorum. delete seçeneği çıkmıyor, hem de m4r nasıl m4a ya çevriliyor bilmiyorum. yardımcı olabilir misiniz.

 26. Can

  16/10/2009 at 14:20

  benim itunes umda ringtones sekmesi gözükmüyor :S

 27. Can

  16/10/2009 at 20:20

  Elinize saglik, pek cok yabanci kaynaktan daha faydalisiniz

 28. ozan

  20/10/2009 at 00:52

  biraz uzun sürüyor ama önemli olan yapılabilmesi tabi 🙂 çok teşekkürler

 29. alpaslan

  21/10/2009 at 23:34

  arkadaşlar ben bir türlü yapamadım ikinci şarkı ringtone için uğraştığım hiç çıkmıyo ki hep bi tane parça oluyo,lütfen yardım edin..

 30. alpaslan

  21/10/2009 at 23:36

  arkadaşlar ben bir türlü yapamadım lütfen yardım edin,
  ikinci parça hemen ilk parçanın altında çıkacak diyor yazıda
  ama bende o hiç olmuyo ki..

 31. faruk gokhan

  22/10/2009 at 16:17

  herseyı yaptım yalnız rıgtonesın ıcıne atamıyorum beceremedım ne yaptıysam olmuyor nerde yanlış yapıyorum yardım edersenız sevınırım

 32. B.SASI

  27/10/2009 at 23:09

  Mustafa bey 😀 En Son SS’deki 3. Parça Ne ilgilnç Bi Parçaymış 😀

 33. volkan

  29/10/2009 at 19:46

  ya arkadaşlar ben 14. adıma kadar geldım yaptım hepsını fakat atıyorum sağ tarafta cıkmıyor ? ne yapabılırım ?

 34. Okşan Şentürk

  30/10/2009 at 12:38

  Verdiğiniz önergeleri takip ederek Ringtones bölümünde bulunan dosyayı Syncranisation yaptıktan sonra Iphone 3G’nin zil sesleri bölümünde özel bir yer görünmüyor. Zil sesini aktaramadım. Nerede sorun olabilir?

 35. faruk gokhan

  05/11/2009 at 16:40

  herseyı yaptım ama dosyayı 4mr olarak goremıyorum 4ma olarak gozukuyor bılgısayarımdan duzeltınce 4ma cıkıyor kapatınca eskı degısmeyen seklını alıyor bu konuda yardımcı lursanız sevınırım ıyı calışmalar

 36. egex

  18/11/2009 at 10:59

  bence mükemmel bi anlatım.. bir çok site bu kadar basit anlatmıyor.. bilgisayarıma format attım ve yarım saattir tekrar bu siteyi bulmak için uğraşıyordum.. yapanın emeğine sağlık..

 37. free

  01/04/2010 at 02:37

  süpersin kardeş, yüreğine sağlık

 38. umut

  04/04/2010 at 20:24

  ya bi kaç arkadas daha aynı seyi yazmıs fakat çözüm için cevap verilmemiş.uzantıyı değiştirdikten sonra ringtones a gönderilmiyor.nedendir acaba?

 39. xsertaç

  09/04/2010 at 10:14

  dostum ellerin dert grmesin. 30 siteye baktım. hıc bırı senın kadar tefferruatlı anlatmamıştı. m4a uzantısının gorunmemesini fln. cok yararlısın saol

 40. ERMAN

  12/04/2010 at 17:53

  GÖKTUG ARKADAŞIM BENDE AAC CIKMIYOR EDİT PREPENCESTENDE AYARLADIM CIKMIYOR ITUNES 9.1 KULLANIYORUM NE YAPMALIYIM YARDIMCI OLURMUSUN N

 41. ERMAN

  12/04/2010 at 17:55

  CREATE AAC CONVERT AAC Yİ BULSAM GERİSİNİ YAPIYORUM ÇÜNKÜ DAHA ÖNCEKİ VERSİYONDA VARDI BİZZAT YAPTIM ŞİMDİ ESKİ VERSİYONUDA YÜKLENMİYOR 9.1 DE BU İŞLEM NASIL YAPILIR YARDIM…

 42. ERMAN

  12/04/2010 at 17:56

  ŞİMDİDEN YARDIMINA TEŞEKKÜRLER.

 43. nezih

  14/04/2010 at 01:52

  evet 9.1de sorun çıkıyo önceden denediğimde olmuştu eski versiyonda ama şmdi çıkartamadım bir türlü acc muhabbetini yardımcı olursanız sevinirm

 44. elif

  15/04/2010 at 02:32

  yeni sürümde çıkmıoyor creat acc!! yer yolu denedim çıkmıyor yardımcı olurmusun lütfen…

  • Anonim

   15/04/2010 at 18:08

   evet bende de çıkmıyor nasıl yapıcaz.
   Ne gerek vardı yeni sürüme olmazsa kaldırıp 9 yükleyeyim diyorum

 45. Cenk

  15/04/2010 at 22:00

  9.1 için lütfen bi çare bide nereeki listeden açıcaz kendi atadığımız listeden mi ? yoksa music kısmındanmı ?

 46. Mustafa Tan

  15/04/2010 at 23:43

  Selamlar,

  Detaylı bir inceleyip çözümü varsa paylaşacağım.

 47. mert

  17/04/2010 at 11:42

  selamlar… sağ tıkladığımda bende convert edemiyorum.. çünkü çıkmıyor öyle bir şeçenek… edit menüsünden falan girip değiştirmeyi de yaptım ama olmuyor… ne yapmam lazım ?

 48. mert

  17/04/2010 at 11:43

  yardımcı olun arkadaşlar kafayı yiyicem.. iki gündür bununla uğraşıyorum…

 49. bilal

  18/04/2010 at 15:21

  o kadar uğraştım ama 7. aşamayı bi türlü beceremedim 7a 7b 7c … bunları yaptım ama ‘Create AAC Version’ veya ‘Convert selection to AAC’yi bunları çıkaramadım bi türlü lütfen help…

  • Anonim

   18/04/2010 at 23:40

   bende de aynı sorun var ne yapmalıyız

 50. vural

  22/04/2010 at 22:09

  evet ya bende de ”create acc version” çıkmıyor çözümü bulan varmı ?

 51. xsertaç

  22/04/2010 at 22:38

  Arkadaslar Playlistin altında iTunes DJ secenegı var. sizin muzıklerınızın oldugu lıstedır bu. ıcerısınde 15 parca gozuktugune bakmayın DEL tusuna bastıkca yenı parcaları goruceksınız. Ordan yapın derım. ben oradan yapmıştım .aama sımdı bende de convert cıkmıyo 🙂

 52. ibo

  25/04/2010 at 01:00

  ya ben daha yeni ıtunes 9.1 yükledim ve önceden müziğin üsüne sağ tıkladığımda çıkan AAC artık çıkmıyor yardımcı olabilirmisiniz acaba?

  • Anonim

   25/04/2010 at 04:14

   evet aynı konuda acilen birileri yardımcı olabilirse çok sevinirim

 53. Mustafa Tan

  25/04/2010 at 22:07

  Selamlar,

  iTunes 9.1 kullananlar için yazıyı güncelledim bir ekran görüntüsü ile. Önce şarkıyı seçip sonra üstteki “Advanced” menüsünden “Create AAC Version” seçeneğine tıklamak gerekiyor.

 54. Berkant

  26/04/2010 at 16:50

  Mustafa bey ilginiz için çok teşekkürler.

 55. Erman

  27/04/2010 at 19:00

  Saolun mustfa bey

 56. ATI

  08/05/2010 at 14:14

  mustafa bey, şarkıyı seçip get info ile start ve end time ayarlarken şöyle bir sorunla karşılaşıyorum. End time ne olursa olsun create aac dediğimde şarkıyı sonuna kadar alıp aac çıkarıyor??
  yani şarkının 1:00 ile 1:33 arasını almak istiyorum ancak 1:00-2:54 lük aac çıkarıyor..Sebep haakında bir yorumunuz olabilir mi?

 57. nyo

  10/05/2010 at 03:42

  kutuları ısaretlemeyı unutuyorsundur.

 58. ONUR

  11/05/2010 at 01:36

  bu kadarmı güzel anlatılır emeğinize sağlık

 59. gokce

  13/05/2010 at 15:13

  çok güzel anlatmışsınız Teşekkürler

 60. pnrtrea

  15/05/2010 at 22:36

  çok teşekkürler çok yardımcı oldu

 61. Anonim

  17/05/2010 at 14:27

  Süper bir anlatım emeğinize sağlık elinize sağlık

 62. kemal

  17/05/2010 at 21:37

  Uzun uğraşlar sonucu, şuan istediğim melodiyi yükledim..Burada ki bilgiler olmasa bunu yapmam mümkün değildi..Aydınlatıcı bilgiler ve yardım için Mustafa Beye sonsuz teşekkürler..

 63. Tamer

  20/05/2010 at 22:08

  Paylaşımın için teşekkür.

 64. komando6462

  23/05/2010 at 17:34

  mustfa bey benim itunesde solda radio`nun altında ringtones seçeneği yok son sürümü kullanıyorum “Create AAC Version”da yazmıyor altı aydır zil sesi yapamadım yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekküler.

  • Mustafa Tan

   23/05/2010 at 18:00

   Selamlar,

   Yukarıdaki yazıyı geçtiğimiz haftalarda güncellemiş ve bir ekran görüntüsü daha eklemiştim aşağıdaki yöntem için. Yazıdaki işlemleri adım adım yapıyorsunuz değil mi?

   • Anonim

    23/05/2010 at 18:40

    Bende sadece saolda arkadaşın bahsettiği ringtones seçeneği yok,
    nasıl yükleyebilirim. itunes 9.1

    • Anonim

     23/05/2010 at 18:41

     Tamam buldum teşekkürler:)

 65. komando6462

  23/05/2010 at 19:59

  komando6462
  23 May 2010

  mustfa bey benim itunesde solda radio`nun altında ringtones seçeneği yok son sürümü kullanıyorum “Create AAC Version”da yazmıyor altı aydır zil sesi yapamadım yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekküler.
  biraz kurcalayınca öğrendim ringtones seçeneğini buldum sayende zil sesini yükledim her şey için teşekkürler.

 66. samet aslan

  23/05/2010 at 22:41

  sELAMLAR EMEĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM BENDE OPTİONS SEKMESİNİN ALTINDA SADECE RATİNG ETKİN DİĞERLERİ PASİF RİNGTONES TE İSE SYNC YAZISI YOK İTUNUES 9,1,0.79 TEKRAR TEŞEKKÜRLER

 67. samet aslan

  25/05/2010 at 23:28

  HALLETTİM SAĞOLUN

 68. Anonim

  27/05/2010 at 19:49

  büyüksün başkan.

 69. xalaxam

  30/05/2010 at 08:38

  sıralamada 15. adımı yapıyorum scyc dıyorum ama 16. adım yok olmuyor tlf bakıyorum menude veya zıl seslerınde goremıyorumm nasıl bı cıhaz bu yardımcı olurmusunuz…

 70. Anonim

  31/05/2010 at 20:01

  cok tesekkur ler bir işlem bu kadar iyi anlatılamazdı:

 71. ibrahim

  01/06/2010 at 03:40

  Mustafa bey; Ringtones’ sekmesi altından ‘All Ringtones’ işaretli fakat altında hazırladığım melodi çıkmıyor. zaten ‘Selected Ringtones’ seçilemiyor. ( LIBRARY’nin altında ringtones var )

  • ibrahim

   01/06/2010 at 04:34

   Tamam hallettim 🙂 , çok açıklamalı anlatmışsınız teşekkürler.

 72. sertan

  01/06/2010 at 15:46

  çookkkkkkk saolluuuuunnnn supersınzzzz:)

  okulda ders versen abı bukadar net anlatamassın yanı:)

 73. Selçuk

  02/06/2010 at 12:51

  Gerçek anlatım çok güzel Mustafa bey teşekkürler. Sormak istediğim hazırladığım parçalardan sadece 3 tanesi gözüküyor iphone da. Sebebi nedir acaba? Tşkler.

  • Selçuk

   03/06/2010 at 00:12

   sorun kalmadı tekrar tşkler

 74. Duygu

  04/06/2010 at 21:41

  Birçok kişi sorunu yazmış, sonra tamam buldum demiş susmuş..
  Onlar da anlatsaydı ya.. :'(
  Bende hala olmuyor..
  7a ve sonrası bende zaten anlatıldığı gibiymiş, ama nedendir bilmiyorum hala yapamadım.. =(

 75. Anonim

  07/06/2010 at 22:10

  BAYAA İİ

 76. Altuğ

  08/06/2010 at 22:42

  şarkının sesini yükseltiyorum convert AAC yapıorum orda da yüksek gözüküo fakat şarkıyı ringtones a attıımda none’da duruo yardımcı olabilirmisiniz

 77. Anonim

  09/06/2010 at 16:47

  tüm olayları yapıyorum.. itunes da ring tone görünüyo ama iphone a sync seceneginde göremiyorum yaptığım zil sesini?

 78. Anonim

  09/06/2010 at 23:20

  s.a benim sorunum herşeyi yaptımda şu m4a yı m4r ye çevirmeyi beceremedim onu nasıl yapcaz yardımcı olrsanız sevinirim tşk.

 79. Anonim

  09/06/2010 at 23:23

  tşk. yaptım herşeyi herşey için saolun

  • Anonim

   24/06/2010 at 01:30

   nasıl yaptın acaba ben windows7 kullanıyorum ve klasor seceneklerını bulamadım. degıstıremıyorum uzantıyı

 80. Ömer

  10/06/2010 at 01:53

  sayenizde bu işi de hallettim. teşekkür ederim

 81. cemal

  11/06/2010 at 10:17

  gerçekten çok komik bi durum..daha önce rahatlıkla yaptığım zil seslerini şimdi iphone a atamıyorum? 11. adımdaki olayda ‘ keep file ‘ seçeneği çıkmıyor karşıma itunes de ring tone diye görüyorum ama iphone daki ring tones seçeneğinde hiçbir şey görünmüyo ki sycnig yapabileyim? hatamı söyleyebilir mi herhangi biri?

 82. yeliz

  11/06/2010 at 14:54

  yaa bana lutfennn yardım edebılırmısınız msnden ?? rica etsemm..??

 83. berk

  20/06/2010 at 12:09

  çoook teşekkür ediyorum size sayenizde yapabildim çook saolun.

 84. Anonim

  24/06/2010 at 12:32

  mustafa bey bende ringtones klasörü yok

 85. Anonim

  26/06/2010 at 13:22

  Helal be hocam büyüksünüz

 86. Anonim

  29/06/2010 at 22:44

  özel die bi bölüm bulamıyorum.kayıtta ettim de telefonda zil sesleri arasında bulamıyorum

 87. kadir

  03/07/2010 at 21:59

  arkadaşlar i tune u yeni indirdim 9.2 sanırım ringtone seçeneği yok yardımcı olabilirmisiniz

 88. kadir

  03/07/2010 at 22:04

  hallettim , edit sekmesinin altına preferences menusune tıklayıo yapılıomuş

 89. f1surucu

  11/07/2010 at 11:33

  ringtones bölmesi yok… ne yapabilirim birileri açıklayablir mi??

 90. SELÇUK

  15/07/2010 at 15:24

  helal olsun size, bu kadar sade ve anlaşılabilir anlattığınız için, çok teşekkürler…

 91. anl

  24/07/2010 at 00:23

  mustafa bey 14. adımda sıkıntı yaşıyorum dosya sağda gözükmüyor yardımcı olursanız sevinirim. emeğiniz için çok teşekkürler.

 92. nilay

  26/07/2010 at 19:59

  ringtones bende gözükmüyor itunes un daha üst sürümünü mü kullanmam gerekior eğer alırsam eski bilgilerim aynı şekilde kalr mı?

 93. Anonim

  26/07/2010 at 20:24

  bende de create aac diyince hiç bişey olmuyo yanda converting gösteriyo ama dosya falan oluşmuyo itunes 9.2 versiyonu

 94. Nilay

  27/07/2010 at 23:11

  Ya ben herseyi yaptım sync ettim fakat hala iphone umda şarkıyı goremiorum:(sebebi nesr acaba???

  • Murat

   28/07/2010 at 02:31

   iphone ringtone maker diye 10larca Program var. Muzigi seciyorsun, istedigin yerden kesiyorsun sonra direk iphone yükleyebiliyorsun. Tavsiyem onlardir. Daha hizli, kolay ve zahmetsiz.

 95. Anonim

  03/08/2010 at 01:43

  Biraz ugrasınca oluyor paylasım ıcın saol

 96. tuğçe

  03/08/2010 at 22:56

  masaüstüneden ringtone bölümüne atamadım. add file diyorum ama olmuyor neden acaba

 97. mert

  08/08/2010 at 21:17

  allah rızası için ban a biri yardım etsin

 98. Yasemin

  18/08/2010 at 23:19

  Merhaba Mustafa bey acil yardımınıza ihtiyacım var şuan. Library de iki tane aynı adli parça oluşturduktan sonra hangisini sileceğimizi net anlayamadım. Yeni oluşturduğumuzu mu yoksa orjinal parçayı mı library den kaldırmamız gerekiyor?

 99. Yasemin

  19/08/2010 at 00:13

  Mustafa be peki şarkıyı m4a dan m4r ye nasıl çevireceğiz. herşey tamam orada takıldım…

 100. Yasemin

  19/08/2010 at 00:14

  Mustafa bey diyecektim eksik yazdım kusura bakmayın :))

 101. caglar gunay

  19/08/2010 at 13:43

  mustafa bey iphone a mesaj sesı yapabılıyormuyuz acaba

 102. alper

  24/08/2010 at 00:34

  mustafa kardeşim her kişi için ayrı müzik çalmasını istiyorum.nasıl yapabilirim

 103. deniz yeşilırmak

  30/08/2010 at 16:52

  çok teşekkürler. daha anlaşılır anlatılamazdı.

 104. Anonim

  02/09/2010 at 00:21

  çılan pencere içinde üstteki ‘import using’ alanından ‘AAC Encoder’ı seçtiktek sonra dahi convert acc silik olarak çıkıyor , bu sorunu nasıl halledebilirim

 105. Anonim

  03/09/2010 at 22:34

  süpersiniz çok teskr

 106. çağlar

  17/09/2010 at 05:00

  siz olmasanız ne yapardım bilemiyorum 😀
  teşekkürler

 107. Özlem A.

  19/09/2010 at 20:13

  çok sağolun çok işime yaradı teşekkürler 🙂

 108. özhan

  26/09/2010 at 21:23

  ya eyvallah ya birader yaklaşık bir aydır deniyorum olmuyodu kise senin gibi anlatamıyoduki teşekkürlerr

 109. Ali

  30/09/2010 at 09:20

  teşekkürler

 110. Anonim

  02/10/2010 at 23:19

  elinize sağlık.

 111. Hasan Dinçer

  10/10/2010 at 00:37

  aynı uygulamayı yaptım…
  ıphone da müzk gözükmüyor…

 112. Hasan Dinçer

  10/10/2010 at 00:56

  yardım edecek yok mu?

 113. sedat mazlum

  10/10/2010 at 22:53

  merhaba lar..ıphone uma sizin sayenizde zil sesi yaptım tşkler ama eksik olan bişi var add file to library dedigimde hep aynı parçalar önüme çıkıyo diger kayıtlı mp3 lerimi göremiyorumm yardımcı olurmusunuz

 114. cagri

  13/10/2010 at 02:02

  dosya uzantısını ‘.m4a’ olarak degistirmek istiyorum ama vista kullabicisiyim arif etiginiz yöntem xp icin galiba birtürlü degistiremedim yardimci olurmusunuz

 115. serdar

  13/10/2010 at 15:07

  herşeyi uyguladım ıphone ıle eşleştirmedi yapıldı fakat ıphone da özel olarak veya yaptıgım muzık ısmınde hıçbırsey yok.

 116. Abuzer

  13/10/2010 at 16:54

  Her ne kadar bilgisayardan anlayan biri de olsam neden Apple’ın bu işi bu kadar zorlaştırdıgını anlamış değilim. Halbuki ipod send track to ringtones –> set start-stop time .. bitti..

 117. burak

  14/10/2010 at 13:16

  çok sağolun mustafa bey çok güzel bir paylaşım süper açıklamışsınız

 118. azmi

  15/10/2010 at 17:28

  Çok Teşekkürler..

 119. Recep

  17/10/2010 at 22:32

  Teşekkür ederim emeğinize sağlık .. :-D))

 120. Furion

  01/11/2010 at 15:53

  çok tşkrlr süper paylaşım

 121. doush

  02/11/2010 at 15:42

  daha güzel anlatılamazdı ellerinize ağzınıza emeğinize sağlık..

 122. Melis

  08/11/2010 at 14:10

  iphone 4’üm var. bütün adımları uyguladım. sync yaptıktan sonra itunes’ta ringtones sekmesi altında zil sesini görebiliyorum. iphone içerisindeki zil sesleri altına gelmedi? neyi yanlış yapmış olabilirim?

 123. rodemo

  20/11/2010 at 16:32

  Tşk.

 124. abdullah

  04/12/2010 at 13:49

  MUSTAFA BEY SAYENİZDE 2 GÜN İÇİNDE HERSEYINI SOKTUM COK TESEKKUR EDERİM

 125. CEM

  05/12/2010 at 00:46

  MERHABA BENIM UFAK BI SORUM OLUCAK.. RINGTONE ISARETI CIKMIYOR LIBRARY DE .. NERDEN NASIL ACABILIRIM BU OZELLIGI ..

 126. solmaz

  10/12/2010 at 09:40

  t

  • solmaz

   10/12/2010 at 09:45

   slm arkadaslar benim ipone dördüm var ancak mp3 zil sesine ceviriyom ama cevirdikden son ra dosya uzantısı M4a olarak cıkıyor normalda m4r olacakmıs nasıl yapmam lazim tesekürler

 127. baran

  26/12/2010 at 18:31

  çok teşekkürler.süper oldu , ama ses biraz boğuk geliyor.

 128. Anonim

  09/01/2011 at 13:03

  Teşekkürler!!

 129. sinan

  11/01/2011 at 17:13

  çok teşekkürler, süper anlatım ve kesin sonuç 🙂

 130. halit

  14/01/2011 at 23:36

  inanılmaz anlatmışsın be arkadaşım ellerine sağlık çok teşekkürler…

 131. Anonim

  15/01/2011 at 18:59

  wallahi bundan daha ıyı anlatılamazdı eline sağlık arkadasım

 132. Çağla

  20/01/2011 at 03:02

  Mustafa bey merhaba.Yukarıda oldukça ayrıntılı biçimde resimlerle ringtone yapımını anlatmışsınız.Iphone 4’e Ringtone yapmak için uğraşıyorum fakat benim itunes programında library bölümünde ringtone diye bir bölüm yok 13. sıradan sonra bu yüden tıkanıyorum. Yardımlarınızı rica ediyorum.

 133. ömer

  22/01/2011 at 16:56

  teşekkürler, çok güzel anlatmışsınız..

 134. onur

  28/01/2011 at 23:01

  hocam ellerine sağlık çok güzel bir çalışma ama benim cihazda özel sesler çıkmıyor ne yapmam lazım teşekkürler

 135. Anonim

  06/02/2011 at 02:59

  teşşklr mustafa bey

 136. hakan bjk

  06/02/2011 at 03:00

  teşşklr mustafa bey

 137. ibrahim

  07/02/2011 at 04:31

  çok teşekkür ederim yazılarınızın devamını diliyorum sende olmasan bu telefonu kullanamıyacaz

 138. ahmet

  03/03/2011 at 01:22

  hay Allah razı olsun kardeşim yaw.harika bi anlatım olmuş.varol…

 139. Murat

  23/03/2011 at 03:18

  sağol kardeş,çok güzel paylaşım…

 140. çağlar günay

  29/03/2011 at 13:57

  dedıgınız herseyı yaptım. itunes te ringtones bolumunde melodıyı goruyorum fakat telefonumda goremıyorum. 3gs de anlattıgınız sekılde kolayca melodı yapıordum sımdı iphone4 de yapıorum ama telde ozel zıl seslerı cıkmıyor. yardımcı olursanız cok sevınırım

 141. ouz

  03/04/2011 at 01:04

  ELLERİN DERT GÖRMESİN

 142. mert

  08/04/2011 at 19:21

  kardeş çok tşkler bir de çok güzel anlatmışsın helal olsun sana emeklerin için çok sağol…..

 143. engin

  11/04/2011 at 22:09

  eline sağlık arkadaşım. süper olmuş.!

 144. erkan

  14/04/2011 at 12:04

  eline saglık..

 145. yasin

  28/04/2011 at 23:13

  çok teşekkürler o kadar insan içinde yapamayan tek salak benim galiba..en sonunda uzantı değiştirip mp3 atar gibi yükledikten sonra rigtoneste gözükmüyor music de gözüküyor prefences tende baktım zaten ringtones işaretli kaldım böyle nolur helppppppppp şimdiden teşekkürler:(

 146. Anonim

  29/04/2011 at 23:42

  Teşekkürler kardeşim aradığım bilgiyi buldum ve mutlu oldum sagolunuz selamlar…..

 147. eylem

  30/04/2011 at 16:07

  ıphonda mesaj ıletım raporu gelmıyor bunun ıcın ne yapmam lazım

 148. haydar

  04/05/2011 at 01:05

  Anlatım dili, resimleri ve içeriğiyle harika olmuş, hiç zorlanmadan hallettim.
  Tek kelimeyle süpersiniz, ellerinize sağlık

 149. be_cool

  07/05/2011 at 01:59

  üstad 3GS i alalı 2 gün oldu.. valla senin sayende millete ben tarif eder oldum :)) helal olsun diyorum sana başka da bişey demiyorum 😀

 150. gültekin

  07/05/2011 at 02:01

  eline koluna degerli vaktine saglıl eyw kardeşim

 151. selin

  15/05/2011 at 13:08

  UZANTIYI DEĞİŞTİREMİYORUM KALDIM ORDA 🙁

  • metin

   26/05/2011 at 16:42

   selin hanim secmis oldugunuz sarki isminin sonunda misal the good the bad the ugly ..4a 4a 4r yapiyorsunuz tamam butununu tikliyorsunuz gelen uyariya olumlu cevap veriyorsunuz ben bu sekilde yaptim saygilar

 152. serkan

  21/05/2011 at 16:10

  teşekkürler yardım için.. ama ekleme yaparken bütün müzikleri sildi telefondan:((

 153. sefa

  22/05/2011 at 00:22

  eyw reis yptm ellerine sağlık

  • hayrettin

   17/08/2011 at 11:41

   teşekkürler yeni müziği iphone ekledim

 154. sedat

  22/05/2011 at 14:16

  en son telefonu taktiktan sonraki menude ringtones cikmiyor….
  summary-info-apps-music-films-tv pro vephotos var sadece…ne yapmam gerekiyor burda

 155. Anonim

  24/05/2011 at 01:44

  valla cok yardımcı oldun cok sağol kardesım

 156. ulku

  26/05/2011 at 13:16

  yazdıklarınızın hepsini yaptım ama zil seslerinde görünmüyor hala 🙁

 157. mehmet

  05/06/2011 at 17:59

  bütün adımları yaptım ancak itunes üzerinde device ta bakınca yarattığım ringtone gözükse de telefonda göremiyorum malesef. neden olabilir?

 158. Esra

  08/06/2011 at 16:09

  Merhaba,

  ben 7.a ‘ da takıldım. Bir türlü bu adımı yapamadım. Ne yapmam gerekli fikir verebilir misiniz?
  teşekkürler

 159. fthozer

  20/06/2011 at 02:12

  elınıze saglık cok tesekkurler

 160. Anonim

  01/07/2011 at 15:49

  ARKADAŞIM ZİL SESİ İÇİN HAZIRLADIĞIN DETAYLI ANLATIMIN İÇİN NE KADAR TEŞEKKÜR EDİLSE SİZE AZDIR GERÇEKTEN ÇOK TEŞEKKÜRLER SAYENDE BU SORUNUM ÇÖZÜLDÜ, ÇOK SİTEYE BAKTIM SİZİN GİBİ DETAYLI AÇIK ANLATAN OLMADI YARDIMLARININ DEVAMINI BEKLİYORUZ HERŞEY GÖNLÜNCE OLSUN:))

 161. Halis

  11/07/2011 at 15:15

  Babacım emeğine sağlık ya çok teşekkür ederm

 162. fetti

  11/07/2011 at 15:52

  çok iyi bir paylaşım teşekkürler

 163. garos

  13/07/2011 at 14:40

  paylaşım için teşekkürler mac de bir turlu rıngstones da göremıyorum…

 164. garos

  13/07/2011 at 14:40

  paylaşım için teşekkürler mac de bir turluişlemleri yerine getirmeme rağmen rıngstones da göremıyorum…

 165. sem

  17/07/2011 at 19:55

  Öncelikle ellerinize sağlık dediğinizi aynen yaptım oldu ancak ortada bir sorun var itunes de ve iphone da yüklü tüm video ve müzikler kayboldu bunu düzeltmenin bir yolu var mı acaba?

  • chapitli

   18/07/2011 at 00:23

   .m4r olarak çevirdiğiniz “ringtone” u itune içindeki kendi telefonunuzun ringtone bölümüne sürüklemeniz yeterli, diğer şarkı ve ringtonelarınız silinmiyor!!

  • Anonim

   21/07/2011 at 11:38

   nasıl yani anlamadım ben şimdi.Tüm herşey silindi…

 166. selim

  21/07/2011 at 11:39

  nasıl yani anlamadım ben şimdi.Tüm herşey silindi…

 167. mevlüt

  21/07/2011 at 13:10

  kardeş güzel paylaşım ama telefonu taktığımda menüde ringtones yok ne yapmam gerekiyor yardım acil

 168. CoRzİ

  21/07/2011 at 16:46

  Eline koluna sağlık kardeş

 169. tolga

  30/07/2011 at 15:50

  Summary yazan yerde ringtones diye bir sekme yok ama. Dediğiniz gibi general yazan yerden ringtones u seçtim. Library de çıktı. Ama devices yazan kısımda çıkmadı. Yok ringtones.

 170. Anonim

  12/08/2011 at 23:47

  5 aydır iphone kullanıyorum yada şöyle diyim kullandığımı zannediyoruuşum. eline emeğine sağlık

 171. özer

  13/08/2011 at 12:16

  itunes store oturumunuzu açtığınızda indirme için kullanılabilir olacaktır.. yazısı çıkıyor app stora bağlanıyorum şifremi giriyorum ama yine aynı sorunla karşılaşıyorum lütfen yardımcıolurmsunuz..

  • Mustafa Tan

   13/08/2011 at 13:03

   Bilgisayarınızdaki iTunes ile de bir giriş yapıp tekrar dener misiniz ?

 172. Mevlüt

  18/08/2011 at 01:29

  Süpersiniz abi. Birkaçkere uygulama yapınca ezbere yapar hale geliyor insan.ıtunes mantığınıda yavaş yavaş çözüyoruz.Teşekkürler.

 173. Utku

  26/08/2011 at 00:22

  Hocam eline salık çok tşkler