iPhone 3.1 ve Augmented Reality Uygulamaları

iPhone 3.1 yazılımı ile birlikte yazılım geliştiricilere sunulan en önemli imkanlardan biri de Augmented Reality özelliğidir. Kısaca AR olarak da geçen bu kavramın, diğer bir çok terim de olduğu gibi tam olarak bir türkçe karşılığı bulunmamaktadır. Bu yüzden internetteki farklı kaynaklarda “Zenginleştirilmiş Gerçeklik”, “Genişletilmiş Gerçeklik” veya “Arttırılmış Gerçeklik” gibi birden fazla tercümesi yer almaktadır.

Global_IT_News_-_Augmented_Rea

İsminden ne olduğu tam anlaşılamaz ise de kısaca AR, gerçek dünya ile sanal dünyanın canlı olarak birleştirilmesidir. AR’ın birkaç çeşidi bulunsa da en çok ilgi göreni, kameranın gördüğü belli bir şekil üzerinde sanal bir animasyonun oynatılmasıdır. Cep telefonlarında yakın zamanda görülen bu teknoloji, aslında bilgisiyar dünyasına 2-3 sene evvel giriş yapmış ve birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır.

augmentedreality

Yazının sonunda AR ile ilgili birçok örnek video linki paylaştık fakat bu yazıda esas niyetimiz yakında bol bol göreceğiniz iPhone AR uygulamaları hakkında ön bir bilgi vermek. Son birkaç gündür araştırdığım kadarı ile App Store’da yayınlanmış ve semboller kullanarak AR teknolojisinden faydalanan şu ana kadar bir tane uygulama var. O da Japon’ların bir alışveriş merkezi için geliştirdikleri bir uygulama. App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilen bu uygulamada amaç (Google’un çeviri hizmetinden anlayabildiğim kadarı ile), alışveriş merkezinin çeşitli noktalarına asılan özel resimlere iPhone’un kamerasını yaklaştırılarak, hediye puanı toplamak.

iphone_augmented_reality_outlet_park_03iphone_augmented_reality_outlet_park_04

Bu tip uygulamaların en önemli özelliği, uygulama içerisinden kamerayı kullanırken ayrıca bir işlem yapmamıza veya bir düğmeye tıklamamıza gerek olmaması. Uygulama, bize kameramızı gezdirirken daha önceden tanımlanmış bir resim gördüğü anda otomatik olarak animasyonu oynatmaya başlıyor.

iphone_augmented_reality_outlet_park_01

AR teknolojisini daha evvel duymamış olanlar eminim bu işin nasıl olduğunu merak ediyorlardır. Bu yüzden yukarıdaki uygulamayı kullanarak hazırladığımız bir videoyu paylaşalım istedik:

Eğer yukarıdaki videoyu YouTube yasağından dolayı bilgisayarınızdan açamıyorsanız, bu linkten de izleyebilirsiniz. Eğer sizin de cihazınızın versiyonu en az 3.1 ise, bu linkteki ücretsiz uygulamayı iPhone’unuza yükleyerek ve uygulamayı çalıştırdıktan sonra kameranızı aşağıdaki resme tutarak, Augmented Reality’nin en basit örneğini cihazınızda tecrübe edebilirsiniz.

iphone_augmented_reality_outlet_park_02

Augmented Reality’nin, yeni nesil cep telefonlarında daha yaygın kullanıldığı başka bir alan ise lokasyon bazlı uygulamalar. Özellikle restoranların, cafelerin, hastanelerin, ATM’lerin vs. konumları, adres bilgileri açık ve doğru bir şekilde internette paylaşıldığı ülkelerde, bu bilgileri kullanarak çok güzel uygulamalar geliştirilebiliyor. İşte sadece iPhone 3GS’te bulunan pusula özelliği,  3.1 ile gelen Augmented Reality ile birleştiğinde, bize en yakın mekanları, kamera görüntüsü üzerinde canlı olarak gösterebiliyor.

Örneğin dün App Store’a çıkan Robotvision ile, Twitter, Bing veya Flickr kullanılarak bırakılan lokasyon bazlı mesaj ve resimleri kameradan görebiliyoruz. Bu tip uygulamalar da şu şekilde çalşıyor:

1) Öncelikle GPS veya baz istasyonları kullanarak konumumuz belirleniyor.
2) Bulunduğumuz konumun civarında daha evvel bırakılmış mesajlar ve resimler listeleniyor.
3) Ardından cihazımızın pusulası kullanılarak kameranın hangi yöne baktığı tespit ediliyor.
4) Son olarak da yukarıdaki 3 temel bilgi kullanılarak kamerada ilgili mekanlar gösteriliyor. Biz kameramızı başka yöne çevirdikçe de, o yöndeki mekanlar ekranda beliriyor.

iphone_ar_robotvision_01iphone_ar_robotvision_02

Yukarıdaki uygulamayı kullanarak evimin penceresinden, Flickr’a bırakılmış resimleri ve mesajları görebildim. Ülkemizde bu tip resim paylaşım platformlarının kullanımı pek yaygın olmadığı için genelde turistlerin bıraktığı mesajlar çıktı karşıma. İsterseniz siz de App Store’da 0.99$’da satılan Robotvision uygulamasını bir deneyebilirsiniz. Fakat baştan hatırlatayım, ülkemizde bu tip konum paylaşımları çok az olduğu için çoğu yerde hiç bir resim veya mesaj bulamayabilirsiniz.

Türkiye Store’da bulunmayan her nedense sadece US Store’da bulunan diğer benzer ama ücretsiz bir uygulama da çevremizdeki yüksek dağları gösteren Peak.ar uygulaması. Pusula kullanıldığı için yine sadece 3.1 versiyonundaki 3GS sahiplerinin yararlanabildiği bu özellik sayesinde, bulunduğumuz konuma en yakında dağları kamera üzerinde aşağıdaki gibi görebiliyoruz.

iphone_peak_ar_01

Bu noktada ayrıca hatırlatma fayda görüyorum. Elindeki cihazın modeli 3GS olmayan yani önceki iPhone modellerine sahip kullanıcılar da Augmented Reality uygulamaların indirebilirler. Sadece Pusula’ya ihtiyaç duyan özellikleri kullanamazlar.

Yazının başında da belirttiğim gibi ülkemize özgü güzel Augmented Reality uygulamaları henüz çıkmadı ama önümüzdeki günlerde orijinal şeyler göreceğimize eminim. Fakat yine de AR konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki videolar faydalı olabilir:
http://www.vimeo.com/videos/search:Augmented%20Reality
http://www.youtube.com/watch?v=OJmB1lWIdGw
http://www.youtube.com/watch?v=P9KPJlA5yds

11 Comments

 1. Murat

  26/09/2009 at 12:32

  Mustafa Bey yazınızı şimdi okuyacağım , sizden bir ricam var streamer programını bir incelermisiniz wifi bağlantısında televisyonların mms adreslerini girince kanalları gösterebiliyor takılmalar oluyor ses güzel TRT1 denedim

  Tekrar özür diler , çalışmalarınızda başarılar diliyorum

  • Mustafa Tan

   26/09/2009 at 12:45

   Selamlar,

   Açıkçası o kadar çok tanıtım yazısı birikti ki 🙂 Hangi birini tanıtacağımı bilemiyorum açıkçası. Biliyorsunuz sırf tanıtmış olmak için de yazı yazmıyoruz. Her bir yazı için de minumum 2-3 saat gidiyor.

   Ama Streamer’ı da yazacağım merak etmeyin.

 2. Kerem

  26/09/2009 at 12:56

  Bu robotvision da 0items loaded diyor surekli.. Neden acaba?

  • Mustafa Tan

   26/09/2009 at 15:22

   Yazıda da belirttiğim gibi bulunduğunuz bölgede hiç data bulamıyor olabilir. Uygulamanın sağ alt köşesindeki ikonlara tek tek tıklayıp arama yaptırabilirsiniz.

 3. ilker

  26/09/2009 at 16:37

  selam mustafa bey
  appstoreda su an ucretsiz olan ping! uygulamasini tanitabilir misiniz?uygulama iphonedan iphone a ucretsiz sms atilmasini sagliyor

 4. Berkay Gülüm

  28/09/2009 at 14:15

  ping! iyiymiş gerçekten.. Bir de frifi’yi tavsiye ederim. Aynı ping gibi çalışıyor ancak kontaklar birbirinin nerede olduğunu yer değiştirdikçe görebiliyor GPS sayesinde..

  • Mustafa Tan

   28/09/2009 at 21:54

   Selamlar Berkay Bey,

   Frifi de güzel ama oldukça karmaşık gözüküyor. Ping! beğenilirse onu da tanıtırız. Aslında benim favorim HeyWay’in Pro versiyonu ama o paralı.

 5. Murat

  01/10/2009 at 20:36

  Pusula ve kamera s olmayan telefona yuklenebilirmi

 6. Selahattin

  05/10/2009 at 01:58

  merb ben bişey sormak istiyorum itunesi pc me yukledım fakat iphone telefonuma müzik vs. atmak istedim versiyon felan yazıyordu restore butonuna tıkladım ve telefonum gitti ekrenda usb kablo ve itunesi gösteren bir uygulama var …..hiç bir sekılde işlem yapamıyorum bana bu konuda yardımcı olurmusunuz kolay gelsin…