iPhone 3.1 İncelemesi

Bildiğiniz gibi iPhone 3.1 yazılımı resmen yayınlandı ve biz de, bu versiyonla gelen önemli gördüğümüz bazı yenilikleri sizinle paylaşalım istedik. İlk olarak da, iPhone kullanıcılarının en fazla kullandığı uygulama olan App Store ile başlayalım dedik. Çünkü 3.1’de, App Store ile ilgili epey bir yenilik var.

iphone_3_1_about_01iphone_3_1_top_grossing_02

İlk yenilik Top 25 menüsüne eklenen “Top Grossing” ismindeki yeni seçenek. Bu ekrandaki paralı uygulamalar, “Top Paid ekranından farklı olarak, indirilme (download) sayılarına göre değil de (indirilme sayısı x uygulamanın fiyatı) kriterine göre büyükten küçüğe sıralanmakta. Bu yeni ekranın gelmesinden, çok yetenekli ama pahalı uygulamalar yazan uygulama geliştiricilerin büyük etkisi olmuş. Çünkü 100$’lık bir uygulama ne kadar iyi olursa olsun, 0.99$’lık bir oyundan çok satılamıyor. Bu yeni ekran sayesine uygulamalar pahalı olsa bile, toplam ciroları bakımından sıralandığından, kullanıcılara kendilerini gösterme imkanı buluyorlar.

App Store’a gelen diğer bir yenilik de aslında iTunes’da uzun zamandır bulunan ama bu yazıda detaylı olarak anlattığımız nedenlerden kullanamadığımız Genius özelliği. Genius kabaca, bizim daha evvel indirdiğimiz ve kullandığımız uygulamaları analiz ederek, zevkimize uygun benzer yeni uygulamalar öneren bir tavsiye sistemi. (recomendation system)

iphone_3_1_genius_03iphone_3_1_genius_04

Genius özelliği aktive (Turn On Genius) edildiğinde, yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi seveceğimiz tahmin edilen uygulamalar listeleniyor. Ayrıca her uygulamanın adının üstünde “Based on ...” ile başlayan, bu uygulamanın daha evvel kullandığımız hangi uygulamaya binaen tavsiye edildiğini gösteren uygulama adı da belirtiliyor. Ayrıca sistemin bizi daha iyi tanıyabilmesi için, beğenmediğimiz uygulamaları da aynı mesajları sildiğimiz gibi, parmağımızla sola doğru kaydırarak silebiliyoruz. (Remove)

iphone_3_1_genius_05iphone_3_1_genius_06

Ayrıca, yukarıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi, Genius’u ilk aktive ederken bir sözleşmeye onay veriyoruz (Agree) ve bu sözleşmeden Genius’un nasıl çalıştığu detaylı olarak anlatılıyor.

App Store ile ilgili bence en önemli yenilik, bu yazıda daha detaylı paylaştığımız  yeni çıkan iTunes 9 sürümü ile ilgili. Burada kısaca bahsetmek gerekirse iTunes 9 ve iPhone 3.1 versiyonuna geçen kullanıcılar, artık bilgisayarlarından iPhone’daki uygulamaları kolayca düzenleyebiliyorlar.

iTunes9_manage_apps
Lütfen büyütmek için resmin üzerine tıklayınız.

Bu sayede iPhone ana sayfaları arasında uygulamaları taşımak, silmek, düzenlemek vs. çok kolaylaşıyor. Bu özellikten yararlanabilmek için mutlaka 3.1 versiyonuna geçmek gerekiyor. Sadece bilgisayarımızdaki iTunes’u 9‘a güncellemek yeterli olmuyor.

3.1’de iPhone 3GS sahiplerini ilgilendiren bir yenilik de, çektiğimiz video dosyasının kırpılmış (trim) versiyonunu, artık ayrıca kaydedebiliyor oluşumuz. Hatırlarsanız 3.0’da bir video dosyasını kısalttığımızda orijinal versiyon üzerine kaydediliyordu.

iphone_3_1_video_trim_07iphone_3_1_video_save_08

Ayrıca MMS ve Mail yoluyla gelen videoları artık Albüm’e kaydedebiliyoruz. Hatta bu işlemi video çekim özelliği bulunmayan 3G sahipleri de yapabiliyor. Örneğin 3GS sahibi bir iPhone kullanıcısının çekip yolladığı bir videoyu, 3G sahibi cihazına kaydedip, kırpma işlemi bile yapabiliyor.

Diğer bir yenilik de iPhone’unu kurumsal olarak kullanıcılar ile ilgili. 3.1 ile birlikte artık, Takvim uygulamasınının toplantı hatırlatma mesajlarında konum bilgisi de gösteriliyor. Eskiden bu özellik yokken, genelde sonradan belirlenen toplantı konumuna bakmak için Takvim uygulamasını açıp, toplantı detayına bakmak zorunda kalıyorduk.

iphone_3_1_meeting_location_09iphone_3_1_meeting_location_10

Son olarak 3.1 ile gelen diğer bir önemli özellik de güvenli olmayan siteler ile ilgili. Safari uygulaması artık, anti-phishing diye tabir edilen yöntemle kullanıcıları dolandırmaya çalışan siteleri farkettiğinde bize uyarıyor.

3.1 ile gelen en önemli yenilikleri yukarıda paylaşmaya çalıştık. Aslında iPhone’daki iTunes ile Wi-Fi üzerinden zil sesi satın alma gibi başka güzel yenilikleri daha var. Fakat ülkemizde iTunes Store çalışmadığı için pek değinmedik.

iphone_3_1_buy_ringtones_11

Herkesin merakle beklediği pil ömrünün iyileşmesi ile ilgili ise resmi bir açıklama mevcut değil. Fakat ben de eski versiyona göre bir iyileşme göremedim. Gerçi benim eski versiyonda da bir sıkıntım yoktu. 3.0’da da pilim bir gün gidiyordu, 3.1’de de bir gün gidiyor 🙂

3.1 ile gelen tüm yenilik ve düzeltemelerin listesine de Apple’ın kendi sitesinden ulaşabilirsiniz: http://www.apple.com/iphone/softwareupdate/ Bize ilginç gelenler ise yukarıdakiler 🙂

101 Comments

 1. Bodo

  10/09/2009 at 23:37

  Yine kocaman bir tesekkurler size mustafa bey, tam yatiyordum, dedim 3.1 cikti, mustafa bey bos durmaz, yspmistir bir calisma 🙂 beni hakli cikardiniz 🙂 elinize saglik, herzaman yazilarinizi bekliyoruz…

 2. Serkan

  10/09/2009 at 23:51

  Bilgiler icin cok tesekkur ederiz…

 3. Murat

  11/09/2009 at 00:06

  Bende tam yatiyordum mesaj geldi kalktim okudum. Yine iyi bilgiler elinize sagli. Birde bluetooth acikken wifi uzerinden daha iyi baglanmak diye birsey var. O nedir nasil oluyor fikriniz varmi?

  • Mustafa Tan

   11/09/2009 at 07:40

   Bluetooth açıkken Wi-Fi performansı düşüyormuş eskiden, onu iyileştirmişler.

 4. loni

  11/09/2009 at 01:33

  asıl önemli olan pil örmüydü ki çok konuşuldu onun hakkında hala bir şey çıkmadı galiba , bazı sitelerde olumlu meajlar okudum ama Mustafa beyin dediğine göre hayal kırıklığı 🙁

  • Mustafa Tan

   11/09/2009 at 07:41

   Yazıda da belirttiğim gibi benim pil sorunum yoktu önceden de. Bu yüzden bir iyileşme göremedim. Sorunu olanlardan bazıları iyileşme görmüş.

 5. Hüseyin aşcı

  11/09/2009 at 02:52

  Mustafa bey sizde olmasaniz iphone kullanmak icin google de durmadan gezinmek gerekirdi.yeni ne cikti iphone yeni yazilim ciktimi vs.ama size ne kadar tesekkur etsem azdir.birde video cekse ne kadar guzel ve guzel olacak.sabirsizlikla video ceken yazilimi bekliyorum.iyi gunler.iyiki varsiniz:)

 6. ilker

  11/09/2009 at 03:42

  bir ozellikte ben soyleyeyim.kullanim bilgisi bolumune tethering(veri paylasimi) sayaci eklendi

  • Mustafa Tan

   11/09/2009 at 07:44

   Selamlar İlker Bey,

   Bahsettiğinizi yeniliği ben de okumuştum ama kullanmama rağmen kendi cihazımda görmediğim için paylaşmadım. Siz bir ekran görüntüsü yollar mısınız acaba?

   Fakat ben yeniliğin sadece AT&T abonelerinde gözüktüğünü düşünüyorum. Şöyleki Amerika’da Tethering ayrı ücretlendiriliyor. Bu yüzden ayrı bir sayaç koyuldu.

   • ilker çiftçi

    11/09/2009 at 15:34

    mustafa bey,
    bundan önce kulandığım 3g ile 3.1 beta versiyonlarını test etmiştim.En son beta 3 te veri sayacı vardı.Ama şu an yurtdışı bir 3gs kullanıyorum.dolayısıyla 3.1 yükleyemedim.belki de offical sürüme eklememişlerdir o özelliği.

 7. Mert

  11/09/2009 at 03:43

  Anladığım kadarıyla 3GS ile çekilen bir video 3G’ye gönderildiğinde (veya itunes ile video yüklendiğinde) 3G üzerinde videoya kırpma yapılabiliyor. Bu sanki gelecek için bir hazırlık gibi…Neyin hazırlığı 3G iphonelara video çekme özelliğinin gelişi hazırlığı gibi sanki…

  • Mustafa Tan

   11/09/2009 at 07:47

   Evet 3G’lerde de video kırpma yapılabiliyor ama bunu video çekme gelecek diye algılamayın lütfen. 3G’nin kamerası maksimum 15fps’yi destekliyor. 3GS’te ise bu değer 30fps. Saniyede 15 kare kaliteli bir çekim için yeterli değil. Biliyorsunuz Apple’ın felsefesi “Çok iyi olmayacaksa, bu özelliği hiç sunmam daha iyi” şeklinde. Donanımsal ihtiyaçlar, yazılım ile her zaman giderilemez.

 8. Anonim

  11/09/2009 at 04:33

  tebrikler mustafa bey sürekli takip ediyorum yazınızı. gercektende pilde 3.0 a gore azda olsa iyilesme var yada psikolojik olarak var: )

 9. Anonim

  11/09/2009 at 07:32

  Ben 3G ler için video çekme özelliğinin geleceğini hiç sanmıyorum.eğer olsaydı 3.0v ile zaten o özelliği eklerlerdi.video çekme 3GS tercih edilmesi için sunulan bir özellik gibi görünüyor.

 10. Anonim

  11/09/2009 at 08:33

  Mustafa Bey Merhaba;
  Bu zamana kadar vermiş olduğunuz tüm bilgiler için öncelikle çok teşekkür ederim.
  Bir konuda sizden yardım almak istedim. Yaklaşık 2-3 aydır Iphone’um da güncelleme yapamıyorum. Itunes’a bağlandığımda update yaparken bir süre bbekleyip “There was a problem downloading the software for the iphone “guray”. The network connection time out. Make sure your network settings are correct and your network connection is active, or try again later” mesajı alıyorum. Dün akşam güncellemeyi evdeki bilgisayarımdan yapayım dediğimde de internet bağlantımın olmadığına dair bir mesaj aldım. Her iki durumda da pc’mde internet bağlantım varken neden böyle bir mesaj alırım bir fikriniz varmı acaba? Daha önce böyle bir durumla karşılaşmış mıydınız? Saygılarımla. Güray DAĞLAR

 11. kemal

  11/09/2009 at 08:35

  Herkese merhaba,

  Yeni sürümü indirip telefonuma kurdum. Dikkatimi çeken ise, telefonumun ilgisiz zaman dilimlerinde ekranının kilitlenmesi, telefon çalışıyor ama tuşlara bastığımda ekrana birşey gelmiyor. reset atar gibi yapıyorum, ondan sonra ekran düzeliyor. Bu sorunu yaşayanınız oldumu?

  • Mehmet Enis Üstündağ

   13/09/2009 at 13:49

   Kemal Bey;
   Bu sorunu bende yaşadım 3.1 versiyonuna yükselttikten sonra aynen sizinde yazdığınız üzere telefonum ekranı tuşlara basmama rağmen cevap vermiyor üst power tuşu ile alttaki menu tuşuna basılı tutup resetleyince bu problem halloluyor.Bu olay bir sebep yokken bir anda herhangi bir zaman da oluyor.
   Saygılarımla
   Mehmet Enis ÜSTÜNDAĞ

 12. Metin

  11/09/2009 at 09:18

  Çok teşekkürler incelemeniz için. Daha önce 3.0 ALARM var mıydı daha önce kullanmadım veya görmedim o yüzden tam emin değilim sanırım ama Alarm eklenmiş 🙂

  • Mustafa Tan

   11/09/2009 at 09:23

   Selamlar Metin Bey,

   Saat uygulamasının içerisindeki Alarm bölümünden mi bahsediyorsunuz. Yanlış hatırlamıyorsam bu özellik ilk iPhone çıktığından beri yani 2 yıldır var 🙂

 13. Güray DAĞLAR

  11/09/2009 at 09:31

  Mustafa Bey Merhaba;
  Bu zamana kadar vermiş olduğunuz tüm bilgiler için öncelikle çok teşekkür ederim.
  Bir konuda sizden yardım almak istedim. Yaklaşık 2-3 aydır Iphone’um da güncelleme yapamıyorum. Itunes’a bağlandığımda update yaparken bir süre bekleyip “There was a problem downloading the software for the iphone “guray”. The network connection time out. Make sure your network settings are correct and your network connection is active, or try again later” mesajı alıyorum. Dün akşam güncellemeyi evdeki bilgisayarımdan yapayım dediğimde de internet bağlantımın olmadığına dair bir mesaj aldım. Her iki durumda da pc’mde internet bağlantım varken neden böyle bir mesaj alırım bir fikriniz varmı acaba? Daha önce böyle bir durumla karşılaşmış mıydınız? Saygılarımla.

 14. B.SASİ

  11/09/2009 at 09:34

  İnceleme icin tesekkurler:)) incelemelerinizin devamini bekliyoruz 🙂 iyi gunler

 15. ozgur

  11/09/2009 at 09:58

  Mustafa bey,
  Söylemek istedim App Store’daki “Top Grossing” özelliği 3.0’da da var. Daha güncellemeye zaman bulamadım. Ne olduğunu anlamaya çalışıyordum, sayenizde anladım :).

  • Mustafa Tan

   11/09/2009 at 10:25

   Evet öyleymiş. Sanırım Apple 3.1 çıkışı ile aynı anda hem 3.0’a hem de 3.1’e ekledi bu özelliği.

 16. Rakip

  11/09/2009 at 10:10

  Merhabalar,
  3.1 OS konusu ile tam ilgili değil ancak iPhone tethering ülkemizde kullanılabiliyor mu? Turkcell veya Vodafone bu hizmeti sunuyor mu? Ve eğer sunuyorlarsa ayrı bir ücrete mi tabi tutuyorlar. Bu konuda bir bilgisi olan var mı? Teşekkürler…

 17. yakup akdemir

  11/09/2009 at 10:59

  merhabalar;
  öncelikle bu değerli site ve incelemeler için teşekkür ederim mustafa bey…

  bende bir şey farkettim onu paylaşmak istedim. Mesaj gönderimlerinde uzun olduğu zaman göndermeme problemi vardı. Sanırım bunu da düzeltmişe benziyorlar ; çünkü baya bi uzun mesaj gönderdim bir kaç sefer sorun çıkarmadı…

 18. gürhan

  11/09/2009 at 11:22

  mustafa bey teşekkürler,,,her zaman takip ediyoruz sayenizde her şeyi kolaylıkla yapıyoruz

 19. Kerem

  11/09/2009 at 16:43

  Guzel bir yazi olmus, mustafa bey ancak anti fishing degil anti phishing

  • Mustafa Tan

   11/09/2009 at 16:50

   Teşekkürler düzeltme için. Nedense hep anti-fishing yazmak daha güzel geliyor 🙂

 20. Mehmet Enis ÜSTÜNDAĞ

  12/09/2009 at 01:38

  Mustafa Bey ;
  Pil ömrü konusunda gelisme var cihazimda devamli olarak maps uygulamasi vs..programlari sik kullaniyorum bu yuzden cihazim gun bitmeden kapaniyordu. 3.1 versiyonda dikkatimi ceken altina dusunce daha uzun vadede cihazinizi kullanabiliyorsunuz hatta ve hatta dun gece sarji bitirmek icin epey bir muzik ve oyun uygulamasi calistirdim ama basaramadim indikator kirmiziya dusuyor fakat telefon pili dayaniyor ve cihaz kapanmiyor.Ayriyetten cihaz eskisi kadar isinmiyor mutlaka farketmissinizdir.Bire sunu farkettim Cihazimda kullandigim ram temizleme proraminda(scan lite) cihazin free memorisi dusmus inactive memorisi yukselmis idi.3.0.1 versiyonda free memory inactive memoryden daha fazla idi.Birde web sitelerinde birden fazla resim var ise göruntuyu kaydet disinda tum goruntuleri kaydetme secenegi aktif hale gelmis.
  Birde sunu eklemek isterim cihazimin bir nebze olsun zil sesinin yukseldigini klavye tiklamalarinin sesinin daha azaldini ve HİSSEDİLİR sekilde PERFORMANSİN artigini farkettim.Bunu tayin etmem su sekilde oldu;maps uygulamasinda sapma ve gps performansi daha artmis,oyunlari ve uygulamalari acarken daha hizlanmis oldugunu farkettim.Bu herhalde inactive memoryden kaynaklaniyor gibi geldi bana.
  Saygilarimla
  M.Enis ÜSTÜNDAĞ

  • Mustafa Tan

   12/09/2009 at 04:17

   Paylaşımınız için teşekkürler.

 21. bülent

  12/09/2009 at 15:18

  mustafa bey bu son sürüm 3 g s ler içinmi yoksa 3 g içinmi

  • Mustafa Tan

   12/09/2009 at 19:15

   Hepsi için. Cihaza özel bir sürüm çıkartmıyor Apple. Yeni sürümleri tüm modeller kullanıyor. Sadece bazı özellikler hepsinde çalışmıyor.

 22. Cengiz VARDAR

  12/09/2009 at 16:15

  iyi gunler. Merak ettigim ve bence asil duzeltilmesi gereken problem, avea iphone uyumsuzlugu bu surumde duzeltildi mi acaba? Hepimizin bildigi gibi 3.0 versiyon yuklendikten sonra iphone’a takilan avea bir sure sonra full sinyal gucu gostermesine ragmen disardan mesaj ve arama alamiyor fakat rahatlikla arama yapip mesaj yollayabiliyordu. Bu surumde acaba bu sorun giderildi mi? Cunku avea israrla bu konuda bir iyilestirme yapmiyor. Bu durumda is iphone’a dusuyor. Umudum bu surumdu eger arastirip bilgilendirirseniz sevinirim..

 23. alper

  12/09/2009 at 17:44

  bülent bey; 3.1 güncellemsi 3g içinde çıktı…
  cengiz bey bende avea türkcell karışık kullanıyorum iphone’umu o dısardan sızı arayamama durumu avea ile alakalı bir durum değil ilk zamanlar bende eşimde yaşadı aynı problemi free memory telefın kullanıldıkça azalıyor ve sanırım 10mb ın altına düştüğünde dışardan arama olsada tel kapalı yada çekmiyor gibi ulaşılamıyor diyor yalnız bende artık telefonun hafızasını temizleme hastalığı oluştu (aynı zamanda bu şekilde pil ömrüde uzuyor) hafızayı temizleyince free memory 40mb ın üzerine çıkıyor ve ulaşılamam problemi yaşanmıyor…

  • Cengiz VARDAR

   13/09/2009 at 00:27

   Alper bey oncelikle ilginize cok tesekkurler. Ancak demek istediginizi tam olarak anlayamadim? 10 mb ile ilgili soylediginiz seyi biraz daha acmaniz mumkun mu acaba? free memory yi nerden ogrenebilirim? yani free memory dediginiz direk iPhone da kullanılmadan kalan alan mı? (ornegin 8GB lik 3g de 7.8 GB lik mp3 yuklemesinden sonra kalan 200 MB mı yoksa cache bellek gibi birsey mi?). Birsey daha eklemek isterim, ben de dediginiz gibi iPhone umu surekli restore edip kullaniyorum ve bu sorun ortadan kalkiyor ancak zaman gectikce ve uygulama yukledikce –tabi ufak uygulamalar, yani yine cok fazla bos alanım kalıyor– 3-4 gün sonra tekrar aynı sorun meydana geliyor. Bunu internet baglantısı ve indirdigim uygulamalara bagladim. Cok da yanildigim soylenemez su an iPhone u son restore ladıgımdan beri 1 hafta suredir problem yasamiyorum. ancak bunun icin hic internete baglanmadim ve uygulama yuklemedim. Yine yuklemelerden sonra tekrar edeceginden korkuyorum. Artık sıkıldım diyebilirim. Umarım 3.1 de sorun ortadan kalkmıstır. Tekrar sorularımı cevaplarsanız sevinirim. İyi gunler..

 24. Mehmet Semerkant

  12/09/2009 at 18:24

  Inceleme icin cok tesekkurler. Benim ilk izlenimlerim (3G, 3GSye henuz gecemedim:))))

  – Pil gercekten daha fazla dayaniyor. Henuz burada (moskova) 3G devreye girmedigi icin cok aktif kullanamiyoruz. Bu nedenle ben 1-1.5 gunde bir pil tuketirken, simdi 2 gun dayaniyor. Ancak maps ile henuz kontrol edemedim. burada oldukca sIk kullaniyorum. yol tarifi turkiyede yeni devreye girmesine ragmen burada surekli vardi.

  – OS 3.0 guncellemesi ile baslayip, 3.0.1 de de devam eden yavaslama (hantallIk) giderilmis. Cihaz 3.0den sonra cok yavaslamisti. belki pilin dayanma suresinin artmasi da bu duzeltme ile baglantilidir

 25. ali aydoğan

  12/09/2009 at 19:54

  mrb mustafa bey ben 3gs yi yeni aldım üzerindeki yazılım 3.0 acaba 3.1’e güncellemem cihazın garanti kapsamında bir sorun yaratırmı bu konuda bilginiz varmı ayrıca ben bu siteyi keşfedeli daha 1 hafta olmasına rağmen bilgiler çok yararlı sağolun emeğinize teşekkür ederim

 26. ozgur

  12/09/2009 at 20:33

  @ Ali Aydoğan
  Turkcell, Vodafone veya teknosa gibi marketlerden aldınız sanırım.Sürüm güncellemesi tamamen yasal bir işlemdir, güvenle yapabilirsiniz.

 27. Emine Zerrin Sakir

  12/09/2009 at 20:50

  Yazi cok guzel tesekkurler… Ayrica bazi uygulamalarin icon´larinin yanlis gosterilmesi ile ilgili hata da duzeltilmis. Biz uygulamalarimizi gelistirme asamasinda durumu farketmistik. Test asamasinda, henuz iconu olmayan uygulamamiz, iPhone´daki baska bir uygulamanin iconunu kullaniyordu!

 28. Muzaffer ŞENTÜRK

  12/09/2009 at 23:51

  slm arkadaşlar
  bende genpa garantili ıphone 3g 8b var.3.0 ver.yüklü.
  ıtunesten 3.1 i yüklesem telefona bişey olurmu acaba .
  saygılar

  • Mustafa Tan

   13/09/2009 at 00:03

   Selamlar,

   3.1, Apple’ın yayınladığı bir güncellemedir. Merak etmeyin bir şey olsaydı biz de yüklemez, ayrıca paylaşırdık.

 29. Muzaffer ŞENTÜRK

  13/09/2009 at 00:11

  Teşekkürler Mustafa Bey.

 30. Cengiz VARDAR

  13/09/2009 at 00:34

  Mustafa bey soyledigimi lutfen yanlıs anlamayın ancak ben iPhone u ilk aldıgımda surumum 2.xx idi ve hicbir problem yasamiyordum ancak nasılsa orjinal bir surum diyerek 3.0 yukledigimden beri avea da bahsettigim problemi yasiyorum. Yukler yuklemez de olusmadi sorun. Bir gun ansizin basladi problem ve anlam veremedim taa ki forum sitelerinde ayni sorunu yasayan arkadaslarin problemin 3.0 dan kaynaklandigini ogrenene kadar. Yani bu surumler yukledikten belli hatta belirsiz bir zaman sonra problem yaratabiliyor. Bu konuda avea’nın cok uzerine gittim telefonla mail yoluyla ve bizzat iletisim merkezlerine giderek sikayetlerde bulundum ancak bunun icin herhangi bir calisma yapmadiklarini bile soylediler tabiri caiz ise piskin bir sekilde. O yuzden sizleri ve 3.1 yuklemeyi dusunen arkadaslari bir kez daha uyarmakta fayda gordum affınıza sıgınarak..

  • Mustafa Tan

   13/09/2009 at 00:48

   Selamlar Cengiz Bey,

   Uyarmakta tabii haklısınız. Aslında iPhone kullanıcıları ikiye ayrılıyor. Birinci grup cihazlarını Apple’ın tavsiye ve destek verdiği yoldan alanlar, ikinci grup ise kendi başının çaresine bakan, cihazını yurt dışından getirten veya Apple’ın destek vermediği operatörle kullananlar.

   3.0 problemini yaşayan Avea hatlılar da ikinci gruba bir örnek. Burada Apple’dan veya iPhone’dan bir şey beklememek gerekiyor. Çünkü Apple iPhone’u operatörlerle anlaşarak satıyor. Dolayısıyla aslında Apple’ın anlaşmadığı bir operatörün SIM kartı ile her zaman böyle sorunlar olabilir. Avea’nın da çok yapacağı birşey yok sorunu düzeltme adına. Ancak Apple ile anlaşıp cihazın resmi satıcısı olursa bu tip sorunları giderebilir.

 31. Cengiz VARDAR

  13/09/2009 at 01:47

  Evet Mustafa Bey kesinlikle haklısınız. Ancak sizin verdiginiz bu cevabı herhangi bir avea yetkilisi verememisti bana. Fakat ben telefonumu turkcell ekstradan aldim ve inanin dediginiz gibi sadece iPhone’un onayladigi sekilde kullandim. Jail break bile yapmadim. Buna ragmen bu sorunun olması uzdu beni. Umarim avea nin yapamadigini Apple bu versionda yapmistir. Simdi 3.1 yukleyip avea denemesi yapacagim ve sizi de gelismelerden haberdar edecegim. Ben yandim baskalari yanmasin. Yine olmazsa mecburen cok da aktif olarak kullanmadigim turkcell hattımı iPhone’da kullanacagim. İlginize cok tesekkurler. Sunu belirtmeliyim ki site gercekten cok guncel ve basarili. Devamini dilerim..

 32. ccemm

  13/09/2009 at 03:35

  mustafa tan arkadaşım merhaba bişey sorcam bu bataryanın yanındaki rakamla gözterge nasıl yapılıyor bi aydınlatırsan sevinirim bu arada telefonum 3g

 33. Cengiz VARDAR

  13/09/2009 at 03:37

  Az once yukledim 3.1i ve korkusuzca uygulamalar yukleyip safaride sorf yaptım 🙂 simdilik bir sorun gozukmuyor umarım gozukmez de.. Bu arada yeniliklere ek olarak mesaj yazarken tuslara bastigimizda cikan daktilo sesi daha mantikli bir seviyeye getirilmis dikkatinizi cekti mi bilmiyorum..

  • Mehmet Enis Üstündağ

   13/09/2009 at 13:54

   Pil ömrü konusunda gelisme var cihazimda devamli olarak maps uygulamasi vs..programlari sik kullaniyorum bu yuzden cihazim gun bitmeden kapaniyordu. 3.1 versiyonda dikkatimi ceken altina dusunce daha uzun vadede cihazinizi kullanabiliyorsunuz hatta ve hatta dun gece sarji bitirmek icin epey bir muzik ve oyun uygulamasi calistirdim ama basaramadim indikator kirmiziya dusuyor fakat telefon pili dayaniyor ve cihaz kapanmiyor.Ayriyetten cihaz eskisi kadar isinmiyor mutlaka farketmissinizdir.Bire sunu farkettim Cihazimda kullandigim ram temizleme proraminda(scan lite) cihazin free memorisi dusmus inactive memorisi yukselmis idi.3.0.1 versiyonda free memory inactive memoryden daha fazla idi.Birde web sitelerinde birden fazla resim var ise göruntuyu kaydet disinda tum goruntuleri kaydetme secenegi aktif hale gelmis.
   Birde sunu eklemek isterim cihazimin bir nebze olsun zil sesinin yukseldigini klavye tiklamalarinin sesinin daha azaldini ve HİSSEDİLİR sekilde PERFORMANSİN artigini farkettim.Bunu tayin etmem su sekilde oldu;maps uygulamasinda sapma ve gps performansi daha artmis,oyunlari ve uygulamalari acarken daha hizlanmis oldugunu farkettim.Bu herhalde inactive memoryden kaynaklaniyor gibi geldi bana.
   Saygilarimla
   M.Enis ÜSTÜNDAĞ

 34. Ferhat

  13/09/2009 at 09:40

  Mustafa bey ekranimda 3cizik olustu ve ortadaki Ana dugme zor basiyor neden acaba lutfen yardim 3.1 guncellemesi ile ligili

  • Mustafa Tan

   13/09/2009 at 10:35

   Selamlar Ferhat Bey,

   Kusura bakmayın, sorununuzu tam olarak anlayamadım. 3.1 güncellemesi yaptıktan sonra mı oldu ekranda çizikler ve düğme ile ilgili sorununuz.

 35. ozgur

  13/09/2009 at 10:52

  @Ccemm
  Bahsettiğiniz özellik sadece 3GS’te bulunmaktadır.

 36. Mehmet Enis Üstündağ

  13/09/2009 at 15:20

  3.1 Sürümü ile ilgili Hürriyette Çıkan Yazı
  ***ALINTIDIR***
  ”iPhone saç-baş yoldurdu
  Yeni iPhone yazılımı çıkalı fazla olmadı; fakat şimdiden şikayet yağmaya başladı bile.
  Öyle görünüyor ki güncel firmware güncellemesi iPhone OS 3.1, eski iPhone modellerinde (2G ve 3G) büyük sorunlara neden oldu. Apple, yeni yazılımı birkaç gün önce yayımlamıştı.

  Kullanıcılar Apple destek forumunda OS 3.1’e ve iTunes 9’a geçiş yaptıktan sonra cep telefonlarının sıklıkla çöktüğünü bildiriyor. Aynı zamanda pil süresinin belirgin derecede kısaldığı ve podcast’lerin yanlış sıralandığı söyleniyor. Bazı kullanıcılar eski firmware sürümüne ve iTunes 8’e geri dönüş yapılmasını tavsiye ediyor.

  Apple forumdaki sorularla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.”

  Şahsımda 3.1 sürümünde aynen Kemal Beyin Dediği gibi ve yukarıdaki yazıda dendiği gibi problemler yaşamaya başladım.

  • kemal

   14/09/2009 at 08:39

   Mustafa Bey,

   Bu konu ile ilgili apple’a göndermiş olduğum yazılarıma hanüz bir cevap alamadım. Sanırım bu sorun ile ilgili hala üzerinde çalışıyorlar. Umarım en kısa zamanda çözüme kavuşur. İlginç olan ise, beni arayan kişiler telefonumu açmadığımdan şikayetçi. Halbuki telefonum açık durumda, karşı taraf arıyor ve çaldığını söylüyor, ama benim ekran kitleniyor ve cihaz işlevsiz kalıyor.

   • Mehmet Enis Üstündağ

    15/09/2009 at 13:27

    Teşekkürler Kemal Bey

    Cevap alınca hızlı bir şekilde siteye de yazarsanız seviniriz.

  • kemal

   14/09/2009 at 08:41

   Özür dilerim yanlışlıkla mustafa bey yazmışım, üzgünüm.

 37. Ferhat

  13/09/2009 at 16:25

  Caminda bir problem yok 3 adet ustuste cizik var ve dune gore artmis

 38. Ferhat

  13/09/2009 at 16:29

  Esim uzerine yanlislikla basti ondan sonra oldu sanirim cizikler beni rahatsiz ediyor

  • Mustafa Tan

   13/09/2009 at 16:43

   🙁 Donanımsal bir problem gibi gözüküyor. Türkiye’den aldıysanız bir Gen-Pa’ya götürün. Bir bir ihtimal garanti kapsamında değiştirirler.

 39. Muzaffer ŞENTÜRK

  14/09/2009 at 12:23

  selamlar
  genpa garantili ıphone 3g me 3.1 yükledim
  telefon kendi kendini titremeye başladı.titreşim modundayken.versiyondan mı oldu tuş mu bozuldu acaba ?

 40. kasım halis

  14/09/2009 at 13:59

  Mustafa bey,
  öncelikle çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ederim.
  3,1 versiyonu ile yanlış görmediysem
  maps özelliği ile yeni bir özellik eklenmiş
  Adres tarifi var
  acaba bu özelikle gelen birşey mi yoksa benmi yeni gördüm acaba

 41. cemal

  14/09/2009 at 23:10

  arkadaşlar ben 3 gs aldım.3,1 yükselttim hemen.sitede gösterildiği gibi kredi kartsız tr stora üye oldum fakat itunes store bu ülkede desteklenmyor diyo?

 42. mislina

  15/09/2009 at 00:44

  ben iphone 3g kullaniyorum. telefonumu 3.1 versiyon yükleyince sim kiliti kirildi simdi calistiramiyorum. acaba bu sim kilidini kirmak icin ne yapmam lazim? yada tekrar eski yazilima nasil dönebilirim? itunes bende versiyon olarak 9 ciktigi icin onuda eski versiyona indiremiyorum. acaba bana detayli bi sekilde yardimci olabilirimisiniz?:) geri dönüsümü nasil saglicam diye.

  • Anonim

   15/09/2009 at 01:51

   Malesef dönemezsiniz.Henüz 3.1 kırılamamıştır.Eski versiyonlara geri de dönemezsiniz çünkü 3.1 ile artık bu da mümkün olmuyor.Keşke acele etmeseydiniz.Sonuç olarak beklemeniz gerekecek.Ayrıca bu site jailbreakli uygulamalardan ve yöntemlerden bahsetmiyor dolayısıyla sorunuzu başka forumlarda paylaşırsanız ya da yukarıdaki bölümden destek hattına yazarsanız daha iyi sonuç elde edersiniz.Teşekkürler.

 43. yakup akdemir

  15/09/2009 at 14:10

  herkese merhabalar;

  bu güzel site ve içerisindeki değerli bilgiler için emeği geçen herkese teşekkür ederim. Tabiki başta mustafa bey’e…

  bir düzeltme de mesajlarda yapılmış farkettiniz mi bilmiyorum.

  🙂 mesajlarda artık problem vermiyor 🙂 yani dilediğiniz kadar uzun mesaj atabilirsiniz…

 44. ercan erdoğan

  15/09/2009 at 16:35

  selam :)hayırlı kandıller öncelıkle ….3,1 update edıyorum fakat there was a problem dıye bır ıbare cıkıyor ve gunceleme yapamıyorum lutfen yardım edermısınız bugun tam sekız defa yukledım ve olmuyor…:((((((

 45. Onder Ozel

  15/09/2009 at 16:40

  Herkeze merhaba,
  Yazılımı yükledikden sonra 1-2 gün içerisinde ekranda kilitlenme problemi yaşıyorum. Ekran kapalıyken , açamıyorum ne üst tuş nede ana ekran tuşu ekranı açmama yardımcı oluyor. Mutlaka pc’ye kablo ile takmam gerekiyor. Telefonumu aradığımda çalma sesi geliyor fakat ekranda herhangi bir açılma olmuyor. Yazılım sonrası bu tarz bir problem yaşayan varmı acaba?
  Tşk.

 46. mislina

  16/09/2009 at 01:42

  🙁 desene ben baya beklicem sim kilidini kiran program cikana kadar. telefon kitlendi kullanamiyorum. acaba nezaman cikar program bi bilgisi olan varmi? bide soruma cevap verdiginiz icin tesekkür ederim. sahidende baya bilgilendirici bi site herkese tekrar tesekkürler. eger 3.1 sim kilidini kiran program cikarsa acaba burda duyururmusunuz?

  • Anonim

   16/09/2009 at 02:42

   İlk mesajımı da size yazmıştım tekrardan bilgilendirim sizi.Şu an için çalışmalar var.3.1 de tespit edilen ilk açıkla beraber unlock işlemi de yapılmaya başlanacaktır.Şu an yenin yeni sanırım jailbreak yapılıyormuş ancak unlock daha olmamış olması lazım.Zaten olduğu zaman mutlaka ki duyarsınız.Teşekkürler.

 47. Mehmet Enis ÜSTÜNDAĞ

  16/09/2009 at 06:05

  3.1 Sürümü ile ilgili Hürriyette Çıkan Yazı
  ***ALINTIDIR***
  ”iPhone saç-baş yoldurdu
  Yeni iPhone yazılımı çıkalı fazla olmadı; fakat şimdiden şikayet yağmaya başladı bile.
  Öyle görünüyor ki güncel firmware güncellemesi iPhone OS 3.1, eski iPhone modellerinde (2G ve 3G) büyük sorunlara neden oldu. Apple, yeni yazılımı birkaç gün önce yayımlamıştı.

  Kullanıcılar Apple destek forumunda OS 3.1′e ve iTunes 9′a geçiş yaptıktan sonra cep telefonlarının sıklıkla çöktüğünü bildiriyor. Aynı zamanda pil süresinin belirgin derecede kısaldığı ve podcast’lerin yanlış sıralandığı söyleniyor. Bazı kullanıcılar eski firmware sürümüne ve iTunes 8′e geri dönüş yapılmasını tavsiye ediyor.

  Apple forumdaki sorularla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.”

  Sayin Onder Ozel Bey Şahsım ve Kemal Bey’de sizin yasadiginiz problemleri yasadi.

  Ben Turkcell Platium abonesiyim mobil servis bu problem icin gelecek bana Turkcell,versiyondan kaynaklandigini bildirdi 17.09’da eski 3.0 versiyona donus yapacam gibi gozukuyor…

  Ama müsterih olun nasıl o burnundan kıl aldirmayan Apple firmasi apar topar 3.0.1 surumunu cikartiysa bu 3G ve 2G cihazlar icinde en ivedi sekilde bu 3.1 surumunun duzeltilmis versiyonunu cikaracaktir.Cunku 3GS istenilen satis rakamlarina ulasmadi vede halen daha bir cok insan 3G’leri kullaniyor ve bu problemi siz biz degil bir cok kisi yasadi ve ilginctir bu problemi yasadiklarinin farkinda degiller!
  Apple site formunda bir cok sikayet var bu hususta.
  3GS’lerin niye ragbet gormedigi ise apacik ortada
  1-önde kamera yok!(Gercekten ihtiyac.Burasi cok ilginc Gecenlerde Turkcellde ki yetkiliyle konustum mms destegi bile koymiyacaklarmis inanin bana Turkcell abonelerinden cok şikayet geldi diye Apple firmasina baskida bulunarak mms destegini koydurmus ve
  Apple firmasi İphonelar icin “muzik dinlemenizi saglayan bir ipod”dur diye sacma sapan bir aciklama yapmis Turkcell’e.
  Birde bu ikinci kamera meselesi, Apple firmasi arastirma yapiyormus sanki dunya sadece Amerikadan olusuyormus gibi neymis oradaki kullanicilar 2. Kamerayi istemiyorlarmis alin size bahne…
  2-3G “”S”” S yani speed işlemcisi kac mhz? 600 Mhz Samsungun o begenmediginiz Jet ve Omnia modelinin işlemci hizi 800 Mhz ve ayricada iyi bakin Amoled ekran nedemek bu ultra parlak ekran demek Apple 3GS cikartirken Amoled ekran teknolojisi yokmuydu vardi.
  3-Türkiyenin 3. Buyuk Avea operatörde bile çalişmiyor!!!
  4-Kac kisi televizyon izliyor iphone da nettv veya baska program vasitasiyla degil kendi icinde…
  YOK YOK televizyon izlenemiyor varmi dha otesi…
  5-Ne kamerasinda memenet var ne de safari web tarayicisinda neden kamerasi 3 mega piksel diger markalar 5 ila 8 mega piksel fotograf cekebiliyorlar ayriyetten kamerada flash yok gece hanginiz dogru duzgun fotograf cekiyor, cekmiyor hava kararinca fotograf cekmek bir ölüm.
  Ya internet, flash yok girin http://www.akbank.com.tr‘ye bakalim islem yapin girin inernet subesine giremezsiniz flash yok cunki.
  Ve arkadaslar bunun gibi daha bir cok eksik…

  Mustafa Bey ‘in de dediği gibi;
  Apple’ın felsefesi “Çok iyi olmayacaksa, bu özelliği hiç sunmam daha iyi”

  Yani uzun lafin kisasi 3G ve 3GS alan arkadaslara bakiyorum da 1.500Tl verip de sanki telefonu Apple firmasi icat etmis gibi o ne sunarsa tutturmusuz bi iphone cilginligi ne olacak bu isin sonu diye dusunmeden edemiyorum. Bende 3G modeli kullaniyorum ama alacaksam bidahaki telefonum 3GS OLMIYACAK.

  Saygilarimla
  Mehmet Enis ÜSTÜNDAĞ

  • kemal

   16/09/2009 at 08:33

   Mehmet Bey,

   Yazdıklarınıza içtenlikle katılmaktayım. Apple iphone ve macbook kullanıcısıyım, ancak bu apple firmasının şirket politikası yüzünden bu cihazları kullanmaktan vazgeçmeme ramak kaldı. Teknolojideki ilerleme hızına hiçbir zaman ayak uyduramayacak bir ürün kullanıyoruz. Gereksinimlerimiz açısından baktığımızda ise bir çok eksiğimizin olduğu aşikar. Ben açıkçası 3GS sonrasında çıkacak olan modeli beklemekteyim. Eğerki Apple firması yeni modelinde yine aynı taktikleri izleyecek olursa, ben mir apple fanatiği olarak, artık ihtiyaçlarımın karşılanması adına dönüş yapacağım.

   Saygılar,

  • Mustafa Tan

   16/09/2009 at 10:09

   Selamlar Mehmet Bey,

   Eleştirilerinizde haklısınız fakat bir cihazı diğerleri ile karşılaştırırken sadece belli özelliklerini değil cihazın tamamını göz önünde bulundurmak gerekiyor.

   1) Önde kamera olması ayrıca bir maliyet ve bu özellik dünyada çok az kullanılıyor, benzer şekilde sonradan eklenen MMS özelliği de öyle. Kendinize ve çevrenizdekilere bu özellikleri ne kadar kullandıklarını bir sorun. Her eklenen bir özellik ekstra maliyet demektir. Örneğin benim ilk cep telefonu kullanmaya başladığım günden beridir attığım MMS’lerin sayısı 10’u geçmemiştir. Benzer şekilde diğer telefonum desteklemesine rağmen bir kere bile görüntülü konuşmadım. Çoğu kişi de bunları meraktan bir kere deneyip sonra kullanmıyor çok efektif olmadığından. En azından istatistikler bunu gösteriyor.

   2) Muhakkak iPhone 3GS’ten daha hızlı cihazlar vardır. Fakat bu cihazlar iPhone’un diğer tüm özelliklerini barındırabiliyor mu? Diğer cihazları ve iPhone’u da kullanan tanıdıklarınızın bu konuda değerlendirmesini alabilirsek çok sevinirim. Eğer toplamda diğer cihazlar ihtiyaçlarımızı iPhone’dan daha iyi karşılıyorsa zaten hemen bu cihazlara geçeriz. 🙂

   3) Avea’da çalışmıyor derken son iki sürümde yaşanan bazı sıkıntıları kastediyorsunuz sanırım. Daha evvel de açıkladığımız gibi Apple bu cihazı operatör anlaşmalı satıyor. Amerika’da bile sadece AT&T aboneleri yararlanıyor. AT&T’den çok daha fazla abonesi olan Sprint, T-Mobile gibi dünya devi operatörlerini aboneleri bile kullanamıyor. Sonuçta Türkiye’ye özgü bir durum değil.

   4) Televizyon konusunda haklısınız ama klasik yöntemler ile televizyonlarını destekleseydi bu seferde 1 saatte biten pil nedeniyle eleştirecektik. Yakında kanallar Apple’ın 3.0 ile getirdiği streaming standartlarında yayınlara başlıyacaklardır ve App Store’da uygulamalarını çıkartacaklardır.

   5) Kamera konusunda haklısınız ama unutmayalım bu bir fotoğraf makinası değil. Hem 8 MP olup hem de iPhone’un diğer özelliklerini sunabilen cihazların çıktığı gün zaten hemen bu cihazlara geçiş yaparız.

   6) Web siteleri içinde flash destekleyen cihaz sayısı çok az. Fakat iPhone’da desteklenmemesinin en büyük nedeni pil ömrü. Flash’lı siteler pili çok çabuk bitiriyor. Ayrıca artık popüler sitelerin çoğu iPhone’a özel web siteleri sunuyor. Akbank da bunlardan biri. Yani iPhone’unuzdan Akbank’ın internet şubesine girebiliyoruz diye biliyorum. Eğer iPhone’nuzdaki Safari’den http://web.iphoneturkey.biz adresine giriş yapacak olursanız, iPhone’a özel sitesi bulunan web sitelerine kolayca erişebilirsiniz.

   Apple hiç birimizin şirketi değil. iPhone’u diğerlerinden çok farklı özellikler sunduğu için kullanıyoruz. Kullanıcı olarak daha güzel bir cihaz bulduğumuz an değiştirmeliyiz zaten fakat ben henüz iPhone’dan daha iyi bir cihaz olduğunu düşünmüyorum.

   Mehmet Bey’e de değerli görüşleri için teşekkür ediyorum. Başta da belirttiğim için kullanıcı olarak eleştirmekte sonuna kadar haklı.

 48. Emre

  16/09/2009 at 10:55

  Selamlar Mustafa Bey,buradaki çoğu kişi iPhone 3G’me 3.1 yğkledikten sonra sorun çıkarmaya başladı diyor.Şu anda iPhone 3G’mde 2.2.1 srümü var 3.1’i yüklememi önerir misiniz?

 49. Mehmet Enis Üstündağ

  16/09/2009 at 15:57

  Sayın Mustafa TAN Beyfendi;
  Geri bildiriminiz için teşekkür ederim ama yanlış anlamanızdan korktum açıkcası çünkü veryansınım size kesinlikle değildir tenzih ederim sizi de bu konuda üzdüysem veya kırdıysam özürlerimi bir borç bilin liütfen.Eleştiriler tabi yapılacak modern toplumlarada hayatımızın bir parçasıdır eleştirmek ve eleştrilmek.
  Bu konuda Kemal Beyfendi’nin de benim düşüncelerime katıldığını bilmek çok güzel bir duygu demek ki ben burada şunu anlıyorum ortadaki bir yanlışlığı eleştirirken o yanlışlık hakkında düşüncelerimde yanlız değilim yanlış bir bana değil herkese göre yanlıştır.
  Mustafa Tan Bey;
  1-Görüntülü Konuşma hususunda söyledikleriniz bir nebze doğru olabilir ama ben tam katılmıyorum örnek vermem gerekirse çevremde yeğenlerim arkadaşlarım akrabalarım bir şekilde görüntülü konuşmayı hayatlarına sokmuş durumdalar.Ama Sizin dediğiniz de doğru ben çevremdekilerden başka kimsede görüntülü konuşan görmedim.Ama bunun sebeplerini şöyle açıklıyorlar;
  Görüntülü konuşmada telefonu kulaksız kullanırsanız eğer toplum içerisinde görüşmek bir hayli zor sonuçta görüntülü konuşmak için telefonu belli bir mesafeden tutmak zorunda kalıyorsunuz ve konuşulan her şey sizinle birlikte çevrenizdekiler de kulak misafiri olmuş oluyor.Tabi bu söylediklerim kulaksız ile konuşulursa,kulaklıkla böyle bir problem yok.
  Ekstra maliyet konusunda size maalesef katılamıyacam çünkü bu cihazlar diğer muadillerine göre bir gömlek daha üst fiyattan satılıyorlar ayrıca Nokia’nın bir çok alt sınıf modelinde 100 TL-250 TL arası cihazlarında bile önde kamera var yani maliyet yüksek olması bir bahane olamaz.Sizinle şu bilgiyi de paylaşmak isterim görüntülü görüşme internet bağlantı hızını düşürüyormuş Apple firması bu yüzden koymıyormuş peki ya neden N97 7,2Mbs kadar çıkabiliyor önde de kamera var bildiğim kadarıyla.Öyle tahmin ediyorum ki Apple Firması 3GS’den sonraki cihazda mutlaka görüntülü konuşma ekleyecektir şeklinde düşünüyorum.
  MMS hususunda tamamen haklısınız Mustafa Bey bende ya 1 yada 5 kere filan kullanmışımdır.
  2-Benim bir arkadaşım Nokia N97 telefonu kullanıyor açıkca söylemem gerekirse N97 gayet özellik olarak güzel bir cihaz ama kullanım olarak İphone gibi akıcı değil resetlenme problemleri var ama internetten öğrendiğim kadarıyla firmware update 2.0’la bu problem çözülecekmiş.
  Bildiğiniz üzere iphone Kapasitif bir ekrana sahip bu yüzden diğer cihazlara göre daha akıcı kalemle filan kullanılmıyor çünkü bu ekranın özelliği insan vücüdu ısı ve elektiriğinden işlevselliğini kazanıyor.Bu şekilde bir ekran daha LG Km900 Arena da var,Hız olarak Samnsung jet(Amoled ekran 800 Mhz işlemci) ile aynı hemen hemen ekranı kapasitif zati yorumlarda iphone klonu deniyor.
  Bunun haricinde Samsung i8000 Omnia II Amoled ekrana sahip 800 Mhz cpu ile göz kamaştırıyor ayrıyetten windows mobile 6,5 işletim sistemi yüklenebilecek
  LG BL40 söylenebilir,Nokia X6(Daha Çıkmadı) Modeli,Sony Ericsson xperia X1 veya X2,htc Diamond 2,Htc Hero gibi daha bir çok cihaz
  3-Avea Operatörü Hususunda Apple ile anlaşmalı olmaları gerekiyormuş galiba ama Avea da bunu Blackbery storm ile üstesinden geldi.
  4-Yalnız yurt dışında TV uygulamaları var Mustafa Bey yalnız wifi üsütnden değil normal şebeke üzerinden.Ben bu konuda Turkcell’e tepki gösteriyorum çoktan bu işi halletmiş olmaları gerekiyordu.
  5-Tamam Mustafa Bey Fotoğraf Makinesi değil ama en azından bir flash beklentimiz vardı.Gece fotğraf hiç çekilmiyor çekilse bile bulanık gösteriyor.Yukarıdaki cihazlar fotğraf konusunda başarılı.
  6-Bildiğim kadarı ile çıkan yazılarda da flash desteği konusu iphone için tam bir muamma çünkü Adobe firması iphone için 3G çıktığında sürüm yayınlayacaz dendi ama halen daha bir ses yok kamuoyu baskısı olduğu müdettce o da olacaktır ama şimdilik yok.Pil konusunda haklısınız.
  Yalnız buna dikkat Akbank Kurumsal internet şubesi desteklemiyor bireysel destekliyor.Bunun yanıda şahsım çok sıklıkla internet bankacılığı kullandığım için bir tek Akbank’ta sıkıntı yaşadım mesela Garanti veya Yapıkredi de böyle bir problem yok.

  Mustafa Bey inanıyorum ki anlatmak istediklerimi izah edebilmişimdir.Bende 3G kullanıyorum kullanışlık olarak esneklik program olarak çok faydalı ve rahat bir cihaz Ama appe firması bu şekilde polita gütmeye devam ederse bir çok müşterisini kaybetceği ortada.

  Saygılarımla
  Mehmet Enis ÜSTÜNDAĞ

  • Mustafa Tan

   16/09/2009 at 17:24

   Selamlar Mehmet Bey,

   İçiniz rahat olsun kesinlikle gücenmek yok, tam tersine mutlu oluyoruz böyle güzel bir şekilde fikir alışverişinde bulununca 🙂

 50. ayşenur öztürk

  16/09/2009 at 16:32

  telefonumu turkcellden almıştım bende avea ve turkcelli karışık kullanıyordum dün 3.1 i güncelllerken telefonum kiltlendi ve şuan açılmıyor ne yapmalıyım?

  • Cengiz VARDAR

   23/09/2009 at 17:33

   Ayşenur Hanım bu tür sorunlar zannedersem Jail break yapmaktan ya da yurtdışından getirildikten sonra sim kırdırmaktan dolayı oluşuyor. Oncelikle sunu belirtmek isterim ki ben iPhonumu Turkcell ekstradan aldım. 8gb 3g modeli. Ardından Avea’da yukarıda belirttigim sorunları yasadım. Ancak 3.1 i yukledikten sonra telefonumdaki tum sorunlar ortadan kalktı. Bunun tesaduf mu yoksa iPhone un guncellemesiyle mi ilgili olup olmadıgını gectigimiz gun Avea bayisine gittigimde anladim. Olay su ki Mustafa Beyin de dedigi gibi iPhone telefonlarını anlasmalı olarak satıyor ve gozumuz aydın ki bu anlasmayı Avea’yla da yapmıs bulunmakta. Uzun lafın kısası ürünü tamamen yasal programlarla donatıp yasal yollarla aldıysanız eger, degil 3.0, 3.1 bundan sonra versiyon 10.x e kadar hicbir operator yuzunden basımız agrımayacaga benziyor..

 51. Mehmet Enis ÜSTÜNDAĞ

  16/09/2009 at 20:41

  Sayin Mustafa TAN Bey;
  Teşekkür ederim.İphone alma konusunda biraz daha 3GS değil belki ama sonraki çıkacak bir üst versiyonu almayı düşünebilirim.Her halde Kemal Bey de benimle hem fikir.
  Bu arada telefonumdaki donmaları ve kitlenmeleri artık oluşmuyor sebebini bir türlü anlıyamadım bir ara oluverdi ama şu an anda stabil çalışıyor.Bakalım ileride neler olacak.
  Saygılarımla
  Mehmet Enis ÜSTÜNDAĞ
  Saygılarımla

 52. Emre

  17/09/2009 at 08:06

  Mehmet Bey,siz telefonunuza 3.1 yüklediniz mi?Yüklediyseniz bilgi verir misiniz.Örn.,pil süresi,problemeler,iyileşmeler vs.vs…

 53. ercan erdoğan

  17/09/2009 at 14:09

  Sayın Mustafa bey ;soruma cevap beklıyorum dersem ayıp olmaz sanırım ama her seferınde kontroledıyorum bır cevap yazdınızmı dıye:))
  tekrar edeyım 3,01 yukledım sızın onermenızle 2 hafta oncesı sımdıde 3,1 yuklemeye calısıyorum fakat halen olmuyor…..lütfen yardım talep edıyorum sevgı ve saygılarımla…….

 54. mislina

  18/09/2009 at 00:23

  valla aysenur sende benimle ayni kaderi paylasiyorsun suanda. malesef anladigim kadariyla yapacak bisey yok. bende teli güncellerken ayni sorunu yasadim. simdi telefon kitli bisekilde bekliyorum öyle.insallah arkadaslardan biri bize gerekn bilgiyi verir.

 55. Mehmet Enis ÜSTÜNDAĞ

  19/09/2009 at 00:47

  Sayın Mustafa TAN Bey;
  Sizinle yazışmalarımız hususunda 3.1 versiyonundaki kitlenmeler,donmalar,tuşların tepki vermemesi gibi konular tamamen yeni yüklenen versiyondan kaynaklanıyormuş.
  Hatırlarsanız 17.09 tarihinde Turkcell Platium müşterisi olmamdan dolayı mobil servis’den Ünal Beyler geldi kendisi de şahsım gibi 3G cihaz kullanıyor,yukarıda bahsettiğimiz sorunları Ünal Bey’de yaşamış ve Turkcell personelinde de bir çok kişi bu konuda muzdarip olmuş.Turkcell olarak kendilerinin bu konuyu Apple Firmasına ilettiklerini ve endişelenmemizi kısa sürede bir üst versiyonla problemlerin çözüleceğini belirtti.Cihazın Genpaya gitmesi bir sonuç kazandîrmaz dedi.Çünkü Genpaya bu sorunla giden cihazlar statik reset atıp kullanıcıya iade ediliyormuş.
  Bu arada İphone için mobil Tv müjdesinisi de bu ay sonu yada 10.ayın ortalarında program vasıtasıyla veya web üzerinden izlenebileneceğini haberini almış.
  Maalesef 3.1 versiyon yüklendiği zaman tekrar 3.0’a dönmek ancak jail break şeklinde oluyormuş yasal yollardan mümkün olmadığınida belirtti Ünal Bey.
  İnşallah sitedeki arkadaşları ve sizi bir nebze olsun nilgilendirebilmişimdir.
  Saygılarımla
  Mehmet Enis ÜSTÜNDAĞ

 56. Özgür H.

  19/09/2009 at 21:16

  Merhaba,
  OS 3.1 e update ettiğimden beri benim cihazım da kilitlenmeye başladı. İşin kotu yanı bekleme modundayken kilitleniyor ve bir daha telefonun kilidini açma ihtiyacı duyana kadar bu durumdan haberdar olmuyorsunuz. Bu arada birisi sizi aradığında karşı taraf telefonu çalıyor sanıyor ama bizde haliyle bir hareket olmuyor. cihazı resetlediğmizde de arama kaydında hicbir cevapsız çağrı görünmüyor.

  Pil konusunda da enteresan yorumum olacak. OS 3.1 den sonra cihazın pili bazı günler çok kısa zamanda bitiyor. Bu durum cihaz kilitlendiği zaman oluyor. Beni asıl korkutan ise 2 gün önce farkettiğim durum. Telefon ön cebimdeyken ısı hissettim, ve cihazı elime aldığımda sanki Skype üzerinden konuşmuşum gibi ısınmıştı ve kilitlenmiş durumdaydı. (Skype konuşmaları için cihaz koblosuz bağlantıyı kullandığından ciddi şekilde ısınıyor) Bu cihazın ciddi bir veri transferi yaptığı anlamına geliyor. Muhtemelen Wi-fi üzerinden. Pilin çok kısa zamanda bitmesinin nedeni de bu olabilir diye düşünüyorum. Neden bu denli yüksek bir veri transferi olduğuna dair bir görüşü olan var mı acaba?

  Bu durum geceleri denk geldiği zaman, telefonun alarmı ile uyananlar için sıkıntı oluyor zira ben 2 kere işe geç kaldım:) aksam saat 20:00 de pili full olan cihaz sabah alarm çalması gereken saatte pili bittiğinden çalamaz durumda idi. Maalesef restore da yapamıyorum çünkü otomatik olarak OS3.1 i yüklüyor. OS 3.0a yasal yollardan dönmenin bir yolunu bilen var mı acaba?

  Benim şahsi tavsiyem: OS 3.1i yüklemeyenler, yüklemesinler…

  Selamlar,
  Özgür H.

 57. Anonim

  21/09/2009 at 11:27

  Selam,
  Ben iş yerinde bir dizüstü bir de evde masaüstü olarak iki bilgisayar kullanıyorum. İki bilgisayarda da iphoneyi aktif olarak kullanıyordum. Dizüstü bilgisayarımda güncelleme yapamıyordum ancak masaüstü bilgisayarımda bütün güncellemeleri yaptım. Şimdi 3.1 güncellemesini yüklemek istedim ancak her iki bilgisayarda da Download and install seçeneğini seçiyorum. Yüzde 99’a kadar indiriyor sonra da zaman aşımı sorunu yüzünden güncellenemedi gibi bir mesaj çıkıyor karşıma. Her iki bilgisayarda da itunes 9 yüklü ve çalışıyor. Ne yapabileceğim konusunda yardım ederseniz sevinirim.
  Turan Gültekin

 58. ali uzer

  23/09/2009 at 09:35

  herkese iyi calismalar..
  benim bi sorum olucakti ama arastirmama ragmen bi karara varamadim tam olarak benim iphone 3g 2.2 surumde ben bunu yurt disindan almistim ve yeni versiyonlar ciktigi zamanlarda askerde oldugum icin pek arastiramadim ve simdi acaba 3.0 ve uzerine guncellememi tavsiye edermisiniz birde yeni versiyonlarda gozle gorunecek bi degisiklik veya artilari nelerdir yardimlarinizi ve yorumlarinizi bekliyorum….

  • Mustafa Tan

   23/09/2009 at 09:43

   Selamlar,

   3.1 ile gelen yenilikleri zaten bu yazıda okumuşsunuz. Aşağıdaki linki kullanarak da 3.0’da gelenleri okuyabilirsiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/2009/03/iphone-30-ile-test-surusu-i.html

   Cihazınızı yurt dışından aldığınız için versiyon güncellemesi sonrası unlock ihtiyacınız olacak muhtemelen. Eğer unlock konusunda tecrübeniz yoksa update yapmayın.

 59. ali uzer

  23/09/2009 at 10:01

  mustafa bey size bir sorum daha olucak gerci daha cok bi tavsiye, sizce sorun yasarmiyim 3.0da gecmemi onerirmisiniz cunku bazi yerlerde okudugum bazi seyler kafami karistiriyor sarz konusu donma kilitlenme konusu applerin uyum sorunu gibi seyler bunu hakkinda bi tavsiyede bulunsaniz cok sevinirimm simdiden tesekkurler..

 60. Mehmet Enis ÜSTÜNDAĞ

  23/09/2009 at 20:30

  Sayin Emre Bey,
  islerin yogunlugundan,bayram derken sorunuza gec cevap veriyorum ozurlerimi bir borc bilin kutfen.Cihazimin 3G ;3.1 surumunu yukledikten sonra cihazimdan ilk baslarda memnun kaldim bunun sebebi pil omru konusunda bir nebze olsun gelisme meydana geldi,performansinda artis oldugunu rahatlikla soyliyebilirim.Cihazda 3.0 versiyonda isinma peoblemi cok fazla meydana geliyordu 3.1’den sonra boyle bir problem olusmadi cihazim isinmiyor. Yalniz dedim ya ilk basta diye…Sonralarda sitede de bir cok kisininin basina gelen kitlenme ve donma problemleri nüksetti.Yalniz cok ilginctir kilitlenme veya donma herhangi bir zaman diliminde yasaniyor yani uygulama veya oyun calistirdigimiz sonrasinda degil aksine bekleme modundayken Kilitlenmeler meydana geliyor.
  Ben bu hususta Turkcellden yardim istedim mobil ekipten Ünal Bey geldi.Olaylar asagidaki sekilde oldu
  Sizinle yazışmalarımız hususunda 3.1 versiyonundaki kitlenmeler,donmalar,tuşların tepki vermemesi gibi konular tamamen yeni yüklenen versiyondan kaynaklanıyormuş.
  Hatırlarsanız 17.09 tarihinde Turkcell Platium müşterisi olmamdan dolayı mobil servis’den Ünal Beyler geldi kendisi de şahsım gibi 3G cihaz kullanıyor,yukarıda bahsettiğimiz sorunları Ünal Bey’de yaşamış ve Turkcell personelinde de bir çok kişi bu konuda muzdarip olmuş.Turkcell olarak kendilerinin bu konuyu Apple Firmasına ilettiklerini ve endişelenmemizi kısa sürede bir üst versiyonla problemlerin çözüleceğini belirtti.Cihazın Genpaya gitmesi bir sonuç kazandîrmaz dedi.Çünkü Genpaya bu sorunla giden cihazlar statik reset atıp kullanıcıya iade ediliyormuş.
  Ama cok ilginctir. Bu olay periodik suretle olusmuyor herhangi bir zaman diliminde meydana geliyor.
  Yalniz sunu farkettim;cihazima duvar kagitlari yukludur(itunes vasitasiyla yukledim).Disaridan yuklenen duvar kagitlarindan biri telefona atanmis ise telefonda bu tip problemler daha fazla olusuyor.Eger orjinal duvar kagidi var ise problem olusmuyor(ŞİMDİLİK)
  Umarim sorunuza karsilik cevaplarim ve deneyimlerim yeterli olmustur.
  Saygilarimla
  Mehmet Enis ÜSTÜNDAĞ

 61. Nihat

  08/10/2009 at 16:55

  Arkadaşlar ben yeni sürümü yükledim ancak numaralarım gitti yani simde olmayan nolar uçtu!!! nasıl geri getirebilirim?? ya da getirebilir miyim?

 62. Muzaffer ŞENTÜRK

  17/10/2009 at 18:14

  SELAM Arkadaşlar
  IPHONE tv ye nasıl bağlanıyor bilen varmı ?

 63. Muzaffer ŞENTÜRK

  27/10/2009 at 23:02

  Selamlar
  GARANTİLİ ıphone 3g mi jailbreak yapsam garanti dışında kalıyormuş ama restore edersen düzseliytormuş bu dogrumudur acaba bilen varmı..

 64. burcu burçak

  09/04/2010 at 19:17

  yurtdısından 3.1.3 wersıyonlu 3gs ıphoneum oyle kenarda beklıyor resmen bunu kırmak ne zman mumkun olucak saglıklı bı sekılde bilen warmı?