iTunes ile Bilgisayardan iPad ve iPhone’a Nasıl Şarkı Yüklenir?

Bildiğiniz gibi artık ülkemizdeki iPhone ve iPad kullanıcıları da iTunes Store‘dan müzik, film ve zil sesi satın alabiliyor. Özellikle iTunes Store’daki Müzik bölümünde popüler tüm yerli ve yabancı albümler ve şarkılar mevcut. iTunes Store’dan satın alınan müziklerin en büyük avantajı da iPhone’umuzda veya iPad’imizde direkt kullanabilmemiz. Yani herhangi bir bilgisayara veya iTunes eşzamanlamasına ihtiyacımız yok. Dezavantajı ise bu şarkıların paralı olması. Fakat şarkılar 1TL civarında olduğundan rahatlıkla satın alınabiliyor.

Her ne kadar bu yazıda detaylı paylaştığımız gibi iTunes Hediye Kartları ile artık App Store veya iTunes Store’dan birşeyler satın almak için kredi kartı bilgimizi vermek zorunda olmasak da, yine de çoğu kullanıcı bilgisayarına farklı kanallarda indirdiği mp3’leri cihazına transfer etmek istiyor. Fakat bu durumda da bilgisayarımızdaki iTunes ile eşzamanlama yapmak şart oluyor. Biz de bu yüzden aşağıda, bilgisayarımızdaki  müzikleri nasıl cihazımıza aktarabileceğimizi adım adım anlatmaya çalıştık.

Önce Hazırlık

Bilgisayarımızdan iTunes ile iPhone’umuza veya iPad’imize müzik transferi yapmadan önce, özellikle bilgisayarında ilk defa iTunes kullanacakların bazı hazırlıklar yapması gerekiyor:

a) Bunlardan ilki http://www.apple.com/itunes/download/ adresinden güncel iTunes’ın indirilip bilgisayara kurulması. Ondan sonra da sürekli takipçilerimizin artık ezberlediği ve belki de artık duymaktan bıktığı, fakat yeni başlayanlar için önemli olan Bilgisayarı Yetkilendirme ve Satınalınanları Aktar işlemleri. (Bu konularda detaylı bilgi için tıklayınız.)

Bu arada “Bilgisayarı Yetkilendirme” ve “Satınılananları Aktar” işlemlerini sadece bilgisayarlarındaki iTunes’ları ilk defa kullanacaklar değil, format sonrası  ya da yeni bir bilgisayara geçiş nedeniyle yeniden iTunes kuracaklar için de geçerlidir. Bu arada bu işlemleri her seferinde yapmaya da gerek yoktur. Yeni kullanılmaya başlanan her iTunes için bir kere yapmak yeterlidir.

b) Yukarıdaki ilk hazırlıklar çok acemiler içindi 🙂 Bir de daha önce iTunes kullanıp da iTunes 11’e geçince zorlanan kullanıcılar mevcut. Hem acemilerin hem de eski iTunes kullanıcılarının yeni arayüze alışabilmeleri için geçenlerde paylaştığımız iTunes 11 iPuçları yazısına bir gözatmalarını rica ediyoruz. Bu sayede aşağıdaki yazıda anlatılanları çok daha kolay yapacaklardır.

iTunes 11 iPuçları yazımıza mutlaka gözatın.

1) iTunes’a Şarkıları Ekleme

Hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra da ilk olarak bilgisayarımızın herhangi bir klasöründe bulanan şarkıları iTunes’a, yani ARŞİV’imize eklememiz gerekiyor. Bunun için de iTunes’ta sol üst köşedeki Dosya menüsü altında yer alan “Arşive Ekle”  seçeneğini kullanıyoruz. Bu seçenek bize, bilgisayarımızdaki MP3’leri iTunes’a eklememize imkan veriyor. (Eğer iTune’ta yukarıdaki menü çubuğunuz göremiyorsanız o zaman lütfen iTunes 11 iPuçları yazımıza bir gözatın.)

Görüldüğü gibi iTunes’a şarkı ekleme oldukça kolay, fakat bu noktada önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum. iTunes bu ekleme işlemini yaparken, şarkının yeni bir kopyasını oluşturmuyor, sadece dosyanın adını ve konumunu ekliyor. Tabii bu durumda, MP3 dosyasını sildiğimizde veya yerini değiştirdiğimizde iTunes hata veriyor. Ayrıca, eğer eklediğimiz MP3 dosyaları bilgisayarımızda derli toplu değilse, yani farklı farklı klasörlerde ise yedeklemek çok zor oluyor.

Fakat istersek bu ayarı, Tercihler (Ayarlar) ekranından değiştirebiliyoruz. Bunun için de önce aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Düzen” menüsünden “Tercihler” menüsünü açıyoruz.

Sonra da bu menüde sağ köşedeki “İleri Düzey” sekmesine tıklıyoruz. Ardında açılan ekranda da “Dosyaları arşive eklerken iTunes media klasörüne kopyala”  seçeneğini işaretlersek, iTunes’e eklediğimiz her şarkının bir de iTunes Media klasörü içinde de bir yedeği oluyor. Bu sayede müzik arşivimizi yedeklemek de çok daha kolay oluyor.

Ayrıca bilgisayarındaki C: sürücüsünde yer kalmadığı için müzik dosyalarını başka bir sürücüde (D:) saklamak isteyenler için de “iTunes Media Klasörünün yeri” seçeneğini değiştirme  imkanı bulunuyor.

Yukarıdaki ayarları bir kere yaptıktan sonra da, eklediğimiz her müzik dosyası düzgün bir şekilde tek bir yerde toplanmış oluyor.

2) Albüm, Şarkıcı ve Şarkı İsimlerinin Düzenlenmesi

Yazının başında da belirttiğimiz gibi eğer şarkıları iTunes Store’dan satın alabiliyor olsaydık, albüm, şarkı ve şarkıcı isimleri düzgün bir şekilde ARŞİV altında ve iPhone’umuzdaki Müzik uygulamasında gözüküyor olacaktı. Fakat başka kaynaklardan indirdiğimiz şarkılar güzelce isimlendirilmediği için (Bilinmeyen sanatçı ve albüm) bu işi manuel yapmamız gerekebiliyor. (Tabii bu düzenlemeleri yapmak, şarkıları iPhone’da oynatabilmek için zorunlu değil, fakat çok fazla şarkıcı ve albüm eklediğimizde bir süre sonra ihtiyaç hale geliyor.)

Fakat kabaca anlatmamız gerekirse, öncelikle ARŞİV altında bulunan şarkıları tek tek seçip, sağ-klik ile çıkan menüdeki “Bilgi Ver” seçeneğine tıklıyoruz. (iTunes Store’dan satın aldıklarımızın ya da daha önce düzenlediğimiz şarkılarda Albüm, Sanatçı, vs. bilgisi bulunurken yukarıdaki örnekte olduğu gibi bilgisayarımızdan eklediğimiz şarkılarda bu bilgiler boş olabiliyor.)

 

Ardından da açılan ekrandaki “Bilgi” sekmesinden her bir şarkıya ait bilgileri aşağıdaki gibi güncelliyoruz. İstersek Resim sekmesinden da şarkımıza albüm kapağı ekleyebiliyoruz. Bu durumda parçalar Müzik uygulamasında çok daha güzel gözüküyor.

Eğer çok fazla şarkım var, bu şekilde şarkı, şarkıcı ve albüm adlarını tek tek şarkıları düzenleyemem diyorsanız o zaman bu yazıda detaylı tanıttığımız TuneUp uygulaması bu işi otomatik yapıyor. Hatta TuneUp artwork’leri bile otomatik çekiyor.

3) Şarkı Listesi Oluşturma

Şarkılarımızı düzenledik fakat eğer binlerce şarkımız var ise bunları kendimize göre kategorize etmek çok faydalı oluyor. Özellikle benim gibi çok farklı türde müzik zevki olanların, “yerli, yabancı, slow, dans, hip-hop, vs.” gibi özel kategoriler oluşturma ihtiyacı olası. Bunun için de iTunes’un sol menüsün altında yer alan Listeler kısmını kullanıyoruz.

Yeni bir liste yaratmak istediğimizde önce sol alt köşedeki “+” seçeneğini (Ctrl + N) kullanıyoruz. Bu şekilde dilediğimiz kadar liste yaratıp bu listelere dilediğimiz isimleri de verebiliyoruz.

 

Listelerimizi yarattıktan sonra da şarkılarımızı ilgili listelere atıyoruz. Bunun için de yine istediğimiz şarkıyı/şarkıları seçip, sağ-klikle açılan menüden “Listeye Ekle” seçeneğini kullanarak dilediğimiz listeye ekliyoruz.

 

Zorunlu olmayan bu Listeye Ekleme işlemimiz de tamamlandıktan sonra da artık şarkılarımızı iPhone’umuza veya iPad’imize aktarabiliriz.

4) Şarkıların iPhone veya iPad’e Transferi

Şarkılarımızı iPhone veya iPad’le senkronize (eşzamanlama) edebilmemiz için ilk olarak cihazımızı, USB kablosu ile bilgisayarımıza bağlıyoruz. Ardından da iTunes’ta sol menüde AYGITLAR altındaki listede çıkan iPhone’umuzun veya iPad’imizin ismine tıklıyoruz.

 

Cihazımızı seçtikten sonra üst tarafta, cihazımıza transfer yapabileceğimiz dosya türlerinden oluşan bir sürü sekme listeleniyor. Bu sekmelerden de Müzik yazana tıklıyoruz. Bu ekranda şarkılarımızı cihazımıza transfer etmek için de iki adet seçeneğimiz bulunuyor.

Tüm müzik arşivini” seçeneğini işaretleyip senkronizasyon başlattığımızda, ARŞİVİMİZ altında ne kadar şarkımız varsa cihazımıza aktarılıyor.

Fakat “Seçilen listeleri, sanatçıları, albümleri ve türleri” seçeneğini işaretlediğimizde, istediğimiz listeleri ve şarkıcıları seçebileceğimiz bir seçenek listesi daha çıkıyor. Bu listelerden sadece istediklerimizi seçip, cihazımıza yollatabiliyoruz.

 

Yukarıdaki yöntemlerden bir tanesini seçtikten sonra da sağ alt köşedeki “Uygula” seçeneğine tıklayarak eşzamanlama işlemini başlatıyoruz. (Uygula yerine duruma göre Eşzamanla seçeneği de çıkabilir.)

Senkronizasyon (ya da iPhone’da yazan ifadeyle eşzamanlama) işlemi tamamlandıktan sonra da yukarıda seçtiğimiz listeler ve şarkıcılar (dolayısıyla şarkılar) cihazımızdaki Müzik uygulamasında yerini alıyor.

 

Görüldüğü gibi iPhone veya iPad’e müzik transferi oldukça kolay. Ayrıca tam tersi bir şekilde, yani iPhone’dan bilgisayara sadece iTunes Store’dan satın alınan parçalar transfer edilebiliyor. Yani farklı kanaldan indirip iPhone’a veya iPad’e yüklediğimiz parçaları tekrar geri bilgisayara yükleyebilmek içi bu yazımızda tanıttığımız gibi uygulamalar kullanmak gerekiyor.

Bilgisayardan iPhone veya iPad’a şarkı transferi ile ilgili anlatacaklarımız şimdilik bu kadar 🙂

108 Comments

 1. ergin özkan

  23/09/2009 at 09:08

  Güzel bir anlatım olmuş. Elinize sağlık.

 2. Onur Can

  23/09/2009 at 10:06

  Patrick kim

  • Mustafa Tan

   23/09/2009 at 10:31

   Sponge Bob’taki Patrick 🙂 Çok severim kendisini.

 3. Haci Bey

  23/09/2009 at 10:59

  yawww biliyoruz bunlari zaten, ama sagol yinede kanki..

  • Mustafa Tan

   23/09/2009 at 12:50

   🙂 Yeni kullanıcılar çok zorlanıyor bu konuda. Siz tecrübeli olduğunuz için sorun yaşamıyorsunuz doğal olarak.

 4. Yasir uslu

  23/09/2009 at 11:34

  Mustafa bey telefonum 3gs sürüm 3.0 içindeki bilgileri silmek Icin iphone icerigini temizle dedim ama şimdi telefonum recovery modda kullanamıyorum itunes a bağladığımda 3.1 yükleyin diyor o zamanda telefon locked olucak ne yapmalıyım hevesim kursağımda kaldı!

  • Mustafa Tan

   23/09/2009 at 12:51

   Cihazı resetlediğiniz için yine lock’lanıyor. Yurt dışından mı getirtmiştiniz cihazınızı ?

   • yasir uslu

    23/09/2009 at 21:44

    evet yurt dışından getirdim telefonu içine yanlış backup yükledim sonra dedimki şunu sileyim daha günceli yğkleyim dedim ayarlardan telefon hiç itunes a baglı degilken reset all settings dedim ve gördüğüm son menü oydu!

    • Mustafa Tan

     23/09/2009 at 21:46

     Yine unlock yapmanız gerekiyor cihazınız resetlendiği için.

     • yasir uslu

      23/09/2009 at 22:06

      işte buna imkan yok bilgisayara bağladığımda sadece upgrade yapabiliyoru

 5. levent

  23/09/2009 at 13:46

  Mustafa Bey açıklamalarınız için teşekkürler ;
  itunes 9 da ringstone bölümünü göremiyorum kaldırılmış mı yoksa farklı bir uygulamamı vardır sorabilir miyim acaba
  teşekkürler

  • Mustafa Tan

   23/09/2009 at 21:45

   Cihazınızı USB kablosu ile bağladıktan sonra bakıyorsunuz değil mi?. Ben de gözüküyor.

 6. Arda

  23/09/2009 at 19:40

  Mustafa bey öncelikle güzel yazınız için teşekkürler ancak sormak istediğim bir konu var. itunes 9 ile gelen genius mixes özelliği. Anlatılana göre genius sidebar altında çıkması gerekiyor ama bende gözükmüyor. Internette arattığımda forumlarda bu sorunu yaşayan birçok kullanıcı gördüm. Kimininki itunes’tan update genius seçeneği ile genius mixes seçeneği gelmiş ama benim gibi birçok kişide hala gözükmüyor. Acaba sadece itunes üzerinden indirilen müziklerden mi genius mixes oluşturuluyor. Sizde bu seçenek var mı yada olan kullanıcı gördünüz mü?

 7. Maistro

  23/09/2009 at 20:25

  Küçük bir not: Album art, ve diğer bilgileri düzenlemek için ücretsiz ve daha hızlı bir program olan mp3tag’ı kullanabilirsiniz.

 8. yasir uslu

  23/09/2009 at 21:43

  evet yurt dışından getirdim mustafa bey telefonu

  • Beycan

   24/09/2009 at 14:40

   Telefonu tekrar kırmanız gerekecek.. Eğer olmazsa yeniden restore işlemini yapıp yine en baştan başlamalısınız. En son doğru backup ı yüklerseniz bitmiş olacaktır. Bu arada telefonunuzun iphone 2G/3G olduğunu varsayarak bunları yazdım. 3GS için işler çok karışık olabilir..

   • Anonim

    24/09/2009 at 18:45

    Teşekkür ederim araştırdım ve buldum şimdi bu siteyi takip eden herkesin dikkatli olması gerekir iphone 3gs lerde eskisi gibi restore yapalım düzelir kıralım filan kalktı çünkü artı apple server erişimini 3gs için engellemiş(bu ayrıntıyı biraz işin içindekiler anlar) yani eğer hata yapıp itunes yada telefonun içinden yani ayarlar kısmından “iphonun içeriğini sil” bile deseniz geri dönüşünü kesinlikle yoktur geçmiş ola.Bende uğraşamam bunlarla dedim gittim american iphone’u verip türk garantilisini aldım kafam rahat!Apple artık unlock işlemini çok zorlaştırdı ben 2 gün önce amerikadan almayı tavsiye ediyordum ama artık kesinlikle 3-5 azı için telefonun elimizde kalma ihtimalini göz önünde bulundurarak bu tavsiyeden vazgçiyorum ve şiddetle size kesinlikle 3gs in ayarlarda gezmeyi bırakın itunes bile bağlamayoın derim devteam hala çözemedi bakın.

 9. Metin

  24/09/2009 at 11:23

  Yeni kullanıcılara bir tavsiyem var. Eğer çok sayıda mp3’e sahipseniz ve müzik arşivinizi iTunes’da oluşturacaksanız Akıllı Listeler oluşturabilirsiniz ki bu çok işinize yarar. Dosya menüsünden Yeni Akıllı Liste’yi seçin. Gelen penceredeki satıra sanatçı ya da grup ismini girdiğinizde; örneğin Sezen Aksu… Arşivivmizdeki bütün Sezen şarkıları ‘Sezen Aksu’ isimli bu akıllı listede toplanır. Ve siz arşivinize daha sonradan başka bir Sezen şarkısı eklerseniz, otomatik olarak listeye dahil edilir. Arşiv güzel şekilde derli toplu olur. Şarkılar arsında kaybolmazsınız 🙂

 10. drsn

  24/09/2009 at 19:50

  merhaba…

  bn 3gs almak istiorm fakat tekirdağa hala gelmedi turkcell noktalarının hiçbirinin bilgisi yok acaba istanbuldan fln söyliyebileceğiniz bir nokta varmı ciddi bi kurum.. şimdiden teşekkürler

 11. mRcARiZMa

  24/09/2009 at 22:42

  itunes 9.0.1 çıkmış şimdi indiriyorum ben yeni farkettim 🙁 daha yeni 9.0 çıkmışken bu neden geldi acaba bilen varmı ne değişiklik oldugunu

  • Mustafa Tan

   24/09/2009 at 22:44

   9.0’da daki hataları (bug) düzeltmek için bu güncelleme. Genelde böyle yeni versiyonların hemen ardından gelir bu tip güncellemeler.

 12. ultraslan

  25/09/2009 at 01:22

  ya ben yeni aldımda,acaba tavsiye edilen uygulamalar nelerdir,özellikle free olanlardan tavsiyede bulunursanız çok sevinirim

 13. Arda

  25/09/2009 at 19:29

  Mustafa bey öncelikle güzel yazınız için teşekkürler ancak sormak istediğim bir konu var. itunes 9 ile gelen genius mixes özelliği. Anlatılana göre genius sidebar altında çıkması gerekiyor ama bende gözükmüyor. Internette arattığımda forumlarda bu sorunu yaşayan birçok kullanıcı gördüm. Kimininki itunes’tan update genius seçeneği ile genius mixes seçeneği gelmiş ama benim gibi birçok kişide hala gözükmüyor. Acaba sadece itunes üzerinden indirilen müziklerden mi genius mixes oluşturuluyor. Sizde bu seçenek var mı yada olan kullanıcı gördünüz mü?

 14. Kerem

  26/09/2009 at 15:16

  Mustafa bey,

  ben manually manage ile dragleyip kolayca muziklerimi atabiliyorum… acaba bir sakibcasi varmidir sizin yaptiginiz yonteme gore?

 15. Kemal

  01/10/2009 at 11:41

  Iphone’ a yüklenilen müzikleri nasıl siliyoruz yardımcı olabilirmisiniz? Bu arada bu site içinde attığım ilk mesaj. hazırlayanların eline sağlık mükemmel bir site olmuş…

  • Mustafa Tan

   01/10/2009 at 11:53

   Bilgisayarınızdaki iTunes’tan şarkıyı silip ya da playlist’ten çıkarıp cihazınız ile sync ederseniz, iPhone’unuzdan silmiş olursunuz.

 16. Emine Zerrin Sakir

  01/10/2009 at 13:49

  @ultraslan: Bizim iki tane free uygulamamiz var, http://www.mangodoo.net´ten inceleyebilirsiniz, ayrica uygulama olarak gormek istediginiz fikirlerinizi de paylasabilirsiniz.

 17. taner

  02/10/2009 at 15:07

  ben 2g kullanıyoum.3.0 sürümü yüklü..bilgisayarımda itunes yüklü şarkıları attım ama iphone u bilgisayara bağladığımda “”bilinmeyen aygıt”” uyarısı alıyorum..vistadan kaynaklandığını düşündüm ve xp bilgisayarada itunes kurdum aynı uyarıyı ondada verdi..sizce sorun ne

 18. hakan

  03/10/2009 at 23:39

  dediğiniz gibi yaptım olmuyor eror hT veriyo

 19. tufan

  04/10/2009 at 12:52

  Merhabalar ı fone sahibim fakat ı fone mdeki müzikleri nasıl silebilirim ve çektiğim resimleri nasıl bilgisyara atabilirim,yeni kullanıcıyım (acemiyim)..:)

 20. gokhan

  11/10/2009 at 12:34

  ben yeni ıpone aldım 3GS telefonla her oynuyonan app storeden abuk sabuk uygulamalar indirmiş bunları nasıl silebilirim bana yardımcı olursanız sevinirim hep manken resmi dolmuş eşim görürse yandım bian önce silmem lazım :)))

 21. rambo10

  05/11/2009 at 23:09

  Merhaba iphone 3gs den müzikleri silmek için ne yapmam gerekiyor.Biraz detay vererek anlatabilirseniz sevinirim 1 haftalık kullanıcıyım

 22. Murat

  17/11/2009 at 22:02

  Selamlar,
  bılgsyrma format atmak zorunda kaldım bolece muzıklerımde gitti
  ama iphone’umda hala duruolar onları bılgsayra aktarmamın hıc bı seklı yokmu?
  yardımcı olursanız cok sevinirim
  şimdiden teşekkr ederım=)

 23. Mehmet

  02/04/2010 at 11:29

  Mustafa Bey bu resimdeki dediklerinizin aynısı yapıyorum ama olmuyorr nedense yapacagım zaman karşıma bir tane forum çıkıyor doldurmam için bu konu için bana yardımcı olurmusunuz….

 24. isa

  02/04/2010 at 16:27

  arkadasım cok tesekkür ederim anlatımınız cok acıklayıcı olmus agzınıza saglık.

 25. Anonim

  03/04/2010 at 18:32

  çok teşkkürler çok yardımcı oldunuz çok açık anlatmışsınız ayrıca

 26. pastel

  03/04/2010 at 21:03

  itunes açtığımda bilgisayarıma bağlı olduğu halde telefonumu göremiyorum devices kısmı bazen gözüküyor bazende gidiyor cihazı itunes içeridinden görmenin başka bir yolu var mı acaba ?

 27. Zekeriya KIR

  12/04/2010 at 12:19

  Ben iphone kullanmaya başladım almadan önce oldukça heyecanlıydım, ancak kursağımda kaldı desem yeridir. En canımı sıkan 16 gb belliğim olmasına rağmen bunu istediğim gibi kullanamamam ve görememem. Mustafa beyin yardımcı olabileceğini düşündüğüm bir problemim var, ingilizce kursuna gidiyorum, kursun mp3 dosyaları var ve bunları önceden beri kullandığım ipod uma yüklemiştim, e şimi 16 gb yeri olan bir IPHONE un var ancak bunları atmaya kalktığımda hiç bir hata mesajı vermemesine rağmen göremiyorum.

 28. Zekeriya KIR

  12/04/2010 at 14:02

  Şimdide başka bir sorun var, itunes de cihazım görünmüyor, ne yaptıysam geri gelmedi 🙂

 29. Zekeriya KIR

  12/04/2010 at 14:26

  Folder ların içinde değilde bu yöntemle playlistler içinde görülüyor. Ben sorunu çözdüm 🙂

 30. ülkü göktaş

  12/04/2010 at 22:43

  ben bunların hepsini yapıyorum ama yinede iphone da müzik yok neden başaramıyorum bilemiyorum ama ciddi ablamda yardıma ihtiyacım var :(((

 31. Anonim

  13/04/2010 at 19:45

  arkadaşlar şu şarlı silme işlemini biraz daha detaylı yazsanız

 32. Anonim

  13/04/2010 at 19:45

  arkadaşlar şu şarkı silme işlemini biraz daha detaylı yazsanız

 33. aynur

  20/04/2010 at 00:26

  niyahet, işe yarayan bir anlatım, çok çok teşekkürler, nihayet iphone’a müzik yükledim. ellerinize sağlik

 34. kaya

  21/04/2010 at 23:34

  tüm sunduklarınız için tşk ediyorum. Yazdıklarınızı uyguladım. fakat itunes store bağlanamıyor. bu ülkede desteklenmiyor diyor.
  Şimdi ne olacak?

 35. Anonim

  24/04/2010 at 18:16

  devices diye birşey çıkmıyorr

 36. Anonim

  13/05/2010 at 18:58

  teşekkürler:)

 37. irem

  18/05/2010 at 12:28

  merhaba;
  iphonuma yeni müzikler atmaya çalışıyorum ama olmuyor
  ‘the iphone cannot be synced.Un unkown error occurred’ yazısı çıkıp duruyo ne yapmalıyım?

 38. semih-996

  21/05/2010 at 12:10

  teşekkürler güzel paylaşım

 39. mehmet

  26/05/2010 at 23:44

  ipod,tan şarkı silemiyorum ne yapmam lazım

  • Mustafa Tan

   26/05/2010 at 23:52

   Bilgisayarınızdaki iTunes’tan şarkıyı silip cihazınız ile senkronize ederseniz, iPod’dan da silinecektir.

 40. gizem

  30/05/2010 at 19:33

  hafıza kartındaki şarkıları ipota nasl yükleyebilirm

  • Mustafa Tan

   30/05/2010 at 19:49

   Hafıza kartındaki şarkıları önce bilgisayarınıza aktarmanız gerekiyor. Ardından yukarıdaki yazıda anlatılanları yaparak iPod’a aktarabilirsiniz.

 41. Anonim

  02/06/2010 at 22:06

  saolun 🙂

 42. ferhat

  07/06/2010 at 19:03

  mustafa bey benim iphone 3g var abimde şimdi 3gs aldı benim bilgiyasayrımdan yükleme yaptım ancak benim rehberimle onun rehberi birleşti aynı numaralar 1den çok fazla kaydedildi bunun çözümünü anlatırsanız sevinirim teşekkürler

 43. Ahmet

  20/06/2010 at 18:32

  Selamlar
  simdi ben bir bilgisayarimdan şarkıları iphona attım fakat başka bir bilgisayarımdan başka sarkilari da aymak istiyorum ancak iki bilgisayarimdaki utunes yakı şarkılar aynı değil ben iphone daki şarkılarımı silmeden nasıl başka şarkılarımı da iphonuma atabilirim cunku diğer bilgisayarım. Geçtiğim de iphone da bulunan şarkıların üzerine yazacak
  yoksa yanılıyor muyum

 44. Anonim

  21/06/2010 at 00:44

  mustafa bey peki şarkıları silmek için ne yapıoruz

 45. merve

  27/06/2010 at 17:53

  yazınız için cok tesekkurler. cok güzel anlatmışsınız. ben şu anda şarkı atıyorum iphone uma ama yukardaki backing up yazısı çok yavaş ilerliyor. bir yerde hata yaptım sanırım ama ne acaba bi bilginiz var mı ? 🙂

 46. sena

  29/06/2010 at 19:03

  merhabalar.. bluetoth diger bir telefonu gormemesi ile bilgi alabilmemiz mumkunmu?? yurtdisindan aldigim telefonum (3 gs) bluetoth calismiyor. ayricada.. reset yaptigimiz takdirde.. yeniden yukleme yapmak zorundamiyiz? yani orginal ayarlara gecmek istersek ki bu bana 1 2 ay beklemeeye mal oldu.. yeniden yukleme mi yaptirmk zorundyim>? umarim aciklayici olmusumdur… simdiden tskler .. emeginize saglik cokguzel bir web sitesi olmus. tskler.

 47. ali görmez

  03/07/2010 at 02:14

  tesekkurler güzel anlatım ellerinize sağlık…

 48. Adem Şahin

  04/08/2010 at 19:45

  Çok Güzel Bir Anlatım Olmuş.Yanlız Sormak İstediğim Bir Şey Var.Şimdi Ben iPhone’umu Şarkıları Attım.DAha Sonra Şarkı Eklemek İstesem Şarkıları Seçip Senkronize Edersem Diğer Şarkılar Siliniyor Mu.Siliniyorsa Diğer Şarkıları Silmeden Eklemenin Bir Yolu Var Mıdır ? Kolay Gelsin ….

  • Mustafa Tan

   04/08/2010 at 20:36

   Aynı iTunes’u kullandığınız sürece silinmez yeni şarkı ekleyince.

 49. Adem Şahin

  04/08/2010 at 22:57

  Ancak Şarkılarımı Sildim Yani Aynı Dizinde Olmayacak Şarkılar ….

 50. Anonim

  08/08/2010 at 19:57

  tesekkurler…

 51. bahar

  15/08/2010 at 16:41

  walla çok teşekkür ederim iphoneumu yeni aldım bilgileriniz çok yardımcı oldu,hemen hemen herşeyi sayenizde hallettim bir tek sorum kaldı onun da yanıtını bulurum umarım…

 52. jeff

  22/08/2010 at 21:53

  sie’yin go’yun

 53. Anonim

  05/09/2010 at 17:27

  ya başka pcden aynısını yaptık mı önceden war olan şarkılarımız siliniyo bunun bi çözumu yok mu mailime cevap yollarsanız sewiniirim

  • Koray Hiştir

   30/06/2011 at 15:26

   Çözümü başka pcden atmamak 😀

 54. yücel

  08/09/2010 at 17:54

  yardımlarınız için çok teşekkür ederim….

 55. Suzan Zeytin

  17/09/2010 at 11:16

  Merhaba,
  başka pcden müzik yüklemek istersem veya 2 itunes var ve farklı pc’de ise öteki pcdeki uygulamalarım yok olur mu? (İtunes’de olmayan şarkılarım var iphonumda) war olan şarkılarım silinir mi bunun bi çözumu yok mu mailime cevap yollarsanız seviniirim
  Teşekkürler

 56. tan

  19/09/2010 at 23:07

  şarkı albüm isimlerini düzenlemek istiyorum dediğiniz gibi get infoya tıkladım ama bende yazılar soluk cıkıyor neden ? yani düzenleyemiyorum

  • Anonim

   05/04/2011 at 02:37

   bende aynı sorunu yASIYP

 57. Pingback: TuneUp ile iTunes’ta Şarkılarınızı Kolayca Düzenleyin | iPhone Alıntılar

 58. yunus

  13/10/2010 at 14:04

  arkadaslar ben bu itunesi kullanamıyorum türkçe şarkılar indiremiyorum lütfen yardımcı olurmusunuzz…

 59. yunus

  13/10/2010 at 14:10

  arkadaslar itunes den türkçe şarkılar indiremiyorum yardımcı olurmusunuz lütfennnn

 60. yunus

  13/10/2010 at 14:20

  ama benım iphone mde i tunes çalışıyor fakat bi tarkan gökhan özen gibi yerli şarkılara ulaşamıyorum bu işlemi nasıl yapıcma ben hala anlamadım verdiğiniz linki okdugum halde:)) yardımcı olursanız sevınırım hersey yabancı dil oldugu içinde çözemiyorum biraz

 61. ömer

  02/12/2010 at 00:50

  gercekten çoooooook yardımcı oldu paylaşım için çook teşekkür

 62. Melih

  02/12/2010 at 21:45

  gercekten paylasmak budur iste bu cok acik ve net yardiminizdan dolayi cok cok tesekur ederim saygilar.

 63. angel

  04/12/2010 at 21:35

  yükledigim şarkıları nasıl silebilirim tşkler_?

 64. Acablack

  12/12/2010 at 14:22

  Merhaba;
  Ben burdaki site yardımı ile iphone 4 (4.02) yi unlock yaptım ve İçine muzik atmak istiyorum. Acaba itunes ile baglandıgımız zaman unlock bozulurmu. Bana biraz saçma geldi ama yinede sorayım dedim.

  • Mustafa Tan

   12/12/2010 at 14:36

   Hayır bozulmaz. Unlock sadece cihazınızı yeni bir versiyona yükseltmek için güncellerseniz (update) ya da cihazınızı sıfırlarsanız (restore) bozulur.

  • Acablack

   12/12/2010 at 14:38

   Tesekurler

 65. ilayda

  12/12/2010 at 16:32

  bilgisayar iphonu eskiden görüyordu ama şimdi görmüyor. yardımcı olabilirmisiniz

 66. Nur

  22/12/2010 at 23:04

  Bilgisayardan ıphone’a yüklediğim resimleri nasıl silebilirim ?
  Yardımcı olursanız sevinirim.

 67. Anonim

  09/01/2011 at 19:29

  mustafa bey selam. çıldıramak üzereyim ne zaman itunestan müzikleri sync etmek istesem “The iphone cannot be synced. The required disk cannot be found” yazısı çıkıyor işlemi gerçekleştiremiyorum ne olur bir yardım edin…

 68. Tufan Zarneshan

  20/03/2011 at 12:53

  Süpersiniz 2 gündür kafayı yiyorum uğraş uğraş bi türlü yapamadım oh bee..

 69. ankara evden eve nakliyat

  13/04/2011 at 22:58

  Süpersiniz

 70. serhat

  15/04/2011 at 20:15

  merhaba arkadaşlar bnm sorunum şu..itunes yükledim pc ye..fakat iphonumu bağlıorum bilgisayara ancak program iphonu görmüyor..anlatıldığı gibi sol tarafta device yada altında iphone falan gözükmüo..yardımcı olursanız sevinirim..şimdiden teşekkürler..

 71. burak

  17/04/2011 at 23:03

  merhabalar burdaki bilgiler gerçekten çok yardımcı oluyor ama ben telefonumun içindeki parçaları başka bir pc ye aktarmak istiyorum itunes programıda mevcut yardımcı olursanız çok mutlu olacağım

  • Mustafa Tan

   03/05/2011 at 21:41

   Selamlar,

   Bilgisayardan aktardığınız şarkıları başka bir bilgisayara aktarmanın standart bir yöntemi yok. Çünkü Apple böyle bir özellik sağlamıyor telif hakları nedeniyle.

   Fakat dediğiniz gibi bu işi yapan uygulamalar mevcut. Siz hangi program ile denediniz de olmadı ?

 72. burak

  03/05/2011 at 21:37

  mustafa bey bir cevap vermediniz

 73. furkan

  20/05/2011 at 11:33

  amınıza koyam ya of

 74. bilge

  20/06/2011 at 14:50

  yaaa ben itunes’tan şarkıları sildim iphone’a tıklayınca sync music altında da 3-4 tane madde çıkıyo.sync music’e tıklayınca don’t sync music ve cancel seçenekleri çıkıyo ve sync yapamıyorum ve şarkıları da silemiyorum ne yapmalıyım lütfen yardım edin

 75. ilayda

  23/06/2011 at 12:01

  benim itunes`umda DEVICES diye bir bölüm yok bu yüzden de şarkı video gibi şeyler yükleyemiyorum yardımcı olabilirmisiniz acaba yabi itunesu yeniden mi yüklemem gerekiyo ?

  • Mustafa Tan

   23/06/2011 at 12:04

   Evet tekrar yüklemenizde fayda var.

   • ilayda

    23/06/2011 at 12:06

    teşekkürler

 76. Namık DAVASCAN

  27/06/2011 at 12:00

  Niye bu kadar tefarruatlı bir işlem yapmaya gerek duyarlar ki? iphone içine normal flas bellege atar gibi atıp, gerektiğine değiştirip ve silmek kadar kolay bir uygulamayı düşünmezler…

 77. Esra

  08/07/2011 at 06:53

  Merhaba Mustafa Bey, 4 gundur iphone konusunda cok faydalandim sitenizden tesekkur ederim.Fakat kafama takilan bir sey var hala cozebilmis degilim.Lutfen yardimci olun.Su an elimin altinda olan bir bilgisayara itunes’i yukledim iphone`uma da sarki atmayi deneme olarak numunelik bir kac sarki attim.Fakat bir muddet sonra bu bilgisayari birakicam.Biraktigimda baska bir pc’den girdigimde muziklerim library’de olucak mi?Ya da authorized ettigim baska bir i tunesle sync ettigimde iphone’dan muziklerim uygulamalarim vs. silinecek mi?Bu sync isini bir turlu cozemedim lutfen yardimci olun :/ Suan bu pc’yi bir muddet sonra birakacagim ici cihaza muzik dahi yukleyemiyorum korkumdan.Yorumlarda uygulamam silindi,rehberim gitti,muziklerim silindi yazilarini gorunce iyice kafam karisti? Lutfen mailime bir cevap yazin.Cok ihtiyacim var :/ Simdiden tesekkur ederim.

 78. Anonim

  21/07/2011 at 19:23

  itunes indirdim ama yazıların yanındaki resimler renkli değil. müzikleri dinleyebiliyorum ama telefona yükleyemiyorm yardımcı olabilir misiniz??

 79. monster

  07/08/2011 at 12:17

  benim 2. nesil ipod touch ımdaki müzikleri iphone 4’üme aktarmak istiyorum ama taşımıyor bilgisayarımdada kopyaları yok yardımcı olursanız sevinirim 🙂

 80. Pingback: www.iphone.newteknoloji.com » iPhone’dan iTunes’a Kolayca Müzik Transferi