WIRO Artık iPhone’da

Türk Telekom’un özellikle yurt dışına çok seyahat eden aboneleri için geliştirdiği WIRO isimli servisinin iPhone versiyonu da geçtiğimiz günlerde App Store’da yerini aldı. WIRO aslında, dünyanın herhangi bir yerindeki internet bağlantısı üzerinden, sanki evimizdeki telefon hattından arıyormuşuz gibi konuşturabilen, MSN, Skype tarzı gibi bir SIP uygulaması.

iphone_ttwiro_01iphone_ttwiro_02

WiRO Yurt Dışından Arama Servisi, kendi telefon tarifenizi kullanarak, internet üzerinden arama yapmanızı sağlayan bir servistir. WiRO ile, servisi destekleyen cep telefonlarınızdan ya da işletim sistemi desteklenen dizüstü bilgisayarınızdan görüşme yapabilirsiniz. WiRO ile yurt dışından yapacağınız aramalar, kendi ev ya da iş telefon hattınızın tarifesinden hesaplanır ve ücretleri aynı telefonun faturasına yansıtılır. Servise abone olmak için ücret alınmaz. http://www.ttwiro.com/wiro_nedir.html

Örneğin bir iş için yurtdışına gittiniz ve Türkiye’yi aramanız gerekti. Cep telefonu ile aramak istemiyorsunuz çünkü çok uzun konuşmanız gerekebilir, dolayısıyla yüksek bir roaming faturasıyla karşılaşabilirsiniz. Eğer kaldığınız hotelde bedava veya uygun bir fiyata kablosuz internet bağlantısı ve de bir WIRO hesabınız var ise, bu uygulamayı kullanarak Türkiye’den istediğiniz bir numarayı arayıp konuşabilirsiniz. Ücretlendirme de sanki evinizdeki telefondan arıyormuşsunuz gibi ücretlendirilir. Yani İstanbul’da oturuyorsanız ve Istanbul’daki bir sabit numarayı arıyorsanız şehir içi tarifesinden ücretlendirilirsiniz.

İlk başta sadece yurt dışı kullanıma açık olan bu servis, geçtiğimiz gün yapılan bir lansman ile artık yurt içindeki internet bağlantıları ile de kullanılabiliyor. Yani Antalya’ya tatile gittiğinizde bir internet bağlantısı bulursanız, WIRO kullanarak yine Istanbul’daki bir numarayı şehir içi görüşmesi yapar gibi kullanabilirsiniz. Fakat yine Antalya’da iken,  WIRO ile Antalya’daki sabit bir numarayı ararsanız, şehirlerarası görüşmüş kabul edilerek ücretlendirilirsiniz. Kısaca WIRO ile sabit hattınızı, internetin olduğu her yerde yanınızda taşımış olursunuz.

iPhone’daki WIRO uygulamasını kullanabilmek için ise öncelikle bir hesap açtırmak gerekiyor. Süreç de aşağıdaki gibi işliyor:

 • Kendi adına Türk Telekom ev telefonu aboneliği olan bireysel kullanıcılar, sadece kendi adlarına olan hat üzerinden 1 adet TT WiRO aboneliği almak için; 444 1 444 Türk Telekom Müşteri Hizmetleri’ni arayabilirler. İki aşamalı güvenlik sürecinden geçtikten sonra Türk Telekom ofislerine gitmeye gerek kalmadan, herhangi bir sözleşme imzalamadan, ses kaydı ile başvurularını tamamlayabilirler. 2 gün içerisinde abonenin başvuru yaparken bildirdiği e-posta adresine TT WiRO kullanıcı adı ve şifresi gönderilir. http://www.ttwiro.com/basvuru.html
 • Ev telefonu abonesinin, kendi adına kayıtlı olan ev telefonu aboneliği için 1’den fazla TT WiRO kullanıcısı oluşturmak istemesi durumunda;
  • TT Online Müşteri Hizmetleri’ni kullanan aboneler; sadece kendi adları üzerine kayıtlı olan ev numarasının telefon hattının TT WiRO servisine açılması için, Türk Telekom ofis ya da bayilerinden dilekçe ile başvuru yapabilir veya 444 1 444 Türk Telekom Müşteri Hizmetleri’ni arayabilirler. http://www.ttwiro.com/sss.html

Abone olmak için herhangi bir Telekom Bayii’ne gitmek gerekmiyor ama şifre değiştirmek için maalesef gerekiyor. Kullanıcı adımız ve şifremiz kayıt sırasında verdiğimi mail adresine geldikten sonra da, aşağıdaki gibi Hesaplar menüsünden sağ üst köşedeki “+” simgesine tıklıyoruz.

iphone_ttwiro_03iphone_ttwiro_04

Kullanıcı Adı bölümüne de mailde gelen kullanıcı adını yazıyoruz. (Sabit Telefon numaramızı yazmıyoruz!) Şifremizi de girdikten sonra da sağ üst köşedeki “Bitir” seçeneğine tıklıyoruz. Eğer kullanıcı adı ve şifremiz doğruysa hesabımızın hemen altında “bağlandı” ifadesi beliriyor. Bundan sonra da Arama Tuşları ekranından, istediğimiz numarayı (ister cep, ister sabit) aynı evimizdeki gibi arayabiliyoruz. Kişiler ekranında da, iPhone’daki Rehber’imiz olduğu için arkadaşlarımızın numaralarını tek tek çevirmek zorunda kalmıyoruz.

iphone_ttwiro_05

Bu arada WIRO uygulaması sadece Wi-Fi üzerinden çalışıyor, EDGE ve 3G gibi mobil operatörlerin internet bağlantıları üzerinden çalışmıyor. Buna şu an için hem Apple, hem de regülasyon izin vermiyor. 3G üzerinden uygulama çalıştırıldığında, yukarıdaki gibi hata alınıyor. Ayrıca bu uygulama ile çağrı alınamıyor, sadece başkalarını arayabiliyoruz.

Bugün uygulamayı deneme imkanım oldu ve ses kalitesinin Skype kadar olmasa da gayet tatmin edici olduğunu gördüm. Uygulama da, ufak tefek birkaç hatası dışında başarılı sayılır. Özellikle hesap girişinde ve hesabı kaydetmeye çalışırken epey zorlandım.

Mobil bir operatör olmamasına rağmen Türk Telekom’un iPhone’a ilgisi hem şaşırtıcı, hem de sevindirici. WIRO’yu yurt dışında iken kullanmak çok mantıklı, lakin Türkiye’de bu haliyle çok mantıklı gelmiyor bana. Evde değilken genelde cep numaralarını arıyoruz, sabit bir hattan cep numarasını aramak da çok mantıklı değil. Ayrıca WIRO’daki tüm görüşmeler ücretli, en azından iki WIRO kullanıcısı biribiri ile görüşebilseydi ve ücretsiz olsaydı. Ben bu yüzden genelde Skype uygulamasını kullanıyorum Wi-Fi üzerinden arkadaşlarımla konuşmak istediğimde.

WIRO’nun iPhone uygulaması aşağıdaki link kullanılarak App Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor, fakat kayıt olmadan uygulama kullanılamıyor. Ayrıca iPod Touch sahipleri, mikrofonlu kulaklık kullanarak bu uygulamadan yararlanabiliyor.

appstore

Ayrıca WIRO’nun sadece iPhone uygulaması yok. Benzer şekilde bazı cep telefonları ve laptoplar için de uygulamaları bulunuyor. Cem Yılmaz’ın başrolünde oynadığı aşağıdaki reklamda da, WIRO’nun laptondan kullanımı güzelce anlatılmış.

http://www.youtube.com/watch?v=ud_nO3yngvc

YouTube yasağından dolayı yukarıdaki videoyu göremiyorsanız, bu linki kullanarak başka bir kaynaktan reklamı izleyebilirsiniz.

16 Comments

 1. doc65

  14/08/2009 at 21:43

  Şu an için Wiro Türkiye içinde aramak için de çok mantıklı. Çünkü ilk abone olan yüzbin kişiye sene sonuna kadar ayda 1000 dakika bedava şehiriçi ve şehirlerarası konuşma ayrıca cep telefonlarıyla da herşey dahil dakikası 9 kuruştan (Skype’a göre çok daha ucuza) konuşma imkanı var.

  • Mustafa Tan

   14/08/2009 at 22:06

   Kampanya süresince haklısınız çok mantıklı. Fakat bu kampanya ile ilgili ne Wiro’nun sitesinde, ne de Türk Telekom’un sayfalarında bir link bulamadım. Sadece geçen günkü lansmanda bahsedildi. Umarım detayda önemli bilgiler yoktur bu kampanya ile ilgili 🙂

 2. Leo

  15/08/2009 at 16:15

  Ben de dün üyelik işlemini gerçekleştirirken, müşteri temsilcisine sorulması gerekenleri didik didik ederek sordum. Evet, kampanya süresince herhangi bir ücret ödemeksizin, yıl sonuna kadar 1000 dakika ücretsiz.. Tabi yıl başında ne olur tarife bilemiyoruz. Şu an için kullanılabilir.

 3. Anonim

  17/08/2009 at 09:03

  Abonelik sistemi çok yavaş çalışıyor. 4gündür şifremi alamadım halen:(

 4. Berkay Gülüm

  17/08/2009 at 09:04

  güzel çalışıyor.. ev telefonu aramak için ideal cepten..

 5. sibella

  17/08/2009 at 22:04

  ben ilkkez az once bir gorusme ysptim oldukca basarili gorunuyor. zannediyorum yil sonuna kdr bende Ayda1000 dak bedava konuscam:))

 6. alper

  18/08/2009 at 12:51

  suanki konuyla pek ilgisi yok ama mustafa bey konuyu yazarken skype uygulamasını kullandığını belirtmiş. bu uygulama wifi olan heryerde ücretsiz görüşme olanağı sağlıyor mu?

  • Mustafa Tan

   18/08/2009 at 17:58

   Selamlar Alper Bey,

   Skype da sadece Wi-Fi ile çalışıyor. Skype aboneleri arasında ücretsiz görüşülebiliyor. Yani aradığımız kişide de Skype uygulaması yüklü olmalı ücretsiz görüşme için.

   Fakat Skype ile sabit numaralar ve cep numaraları aranabiliyor gayet uygun fiyatlara. Tabii kredi kartı ile ödeme yapmak gerekiyor.

   • borabaysal

    01/09/2009 at 13:43

    merhabalar,
    belki siz yardımcı olabilirsiniz …
    IPHONE da TURK TELEKOM un wirofon application ı ile ses problemi yaşıyoruz ve yaşayanlardaki ortak nokta IPHONE model A 1203 ve 2G olması sanırım … wirofon bilgisayarda başarılı IPHONE da ise arıyor ama ses transferi yok veya uğultulu metal sesi gibi … skype hem bilgisayar hem de IPHONE da başarılı … bilginiz varsa bize iletirseniz seviniriz …
    teşekkürler …

 7. alper

  21/08/2009 at 13:43

  teşekkür ederim mustafa bey
  sonunda yardımlaırınız sayesinde çözdüm konuyu 🙂

 8. Cemal ozunalan

  24/08/2009 at 18:57

  I phone daki wirofoneda ses problemi yasayan varmi ?calismiyor bende ses gitmiyor.sifrem falan hersey normal laptopda calisiyor i phonda ses yok.

  • başar bilgiç

   25/08/2009 at 13:02

   Ben WİRO için dün abone oldum ve aynı sorun benim Iphone’da da mevcut. Benimki A1203 model no’lu ilk Iphone. Bununla ilgili olabilir diye düşünüyorum. Telekom’a sorun bildiriminde bulundum, şimdilik beklemekteyim.

   • Cemal Özünalan

    25/08/2009 at 21:03

    Evet benimkide i phone 2G Amerikadan ilk gelenlerden . Problem bu olabilir. Türkiyede satılan i phone ‘larda bu problemi yaşayan varmı acaba ?

 9. Diego

  27/08/2009 at 15:33

  Ben de ses problemi yaşadım. Türk Telekomu aradım. 3.1 versiyon olması gerekiyor yoksa problem oluyor dediler. 3.1 yapmadım henüz ama bilgisayardan denedim sistem başarılı.

  • borabaysal

   01/09/2009 at 13:33

   ben de ses problemi yaşıyorum
   bilgisayar da başarılı … skype hem telefonda hem de bilgisayarda başarılı … sorun çözülen var mı … IPHONE moden A 1203 2G 16GB … sorun bu ve çözümsüz ise bilgi verebilecek var mı … versiyon 3.0.4 bu da 3.1 olması mı lazım acaba …

   • Anonim

    02/09/2009 at 12:09

    Türk Telekom’a sorduğumda ilk söyledikleri şey 3.1 dışında teknik problemler yaşanabildiğiydi. 3.1 ne zaman kırılır? Onu bekliyorum.