iPhone’unuzu Satarken İçindeki Verileri Silmeyi Unutmayın

Yeni bir iPhone alınca da doğal olarak eskisini ya bir yakınımıza hediye ediyoruz ya da satıyoruz. Fakat bir çok iPhone kullanıcısı, bu linkteki yabancı bir blogda da örnek verildiği gibi cihazını satmadan evvel içindeki bilgileri silmeyi unutuyor.

Eğer cihazın yeni sahibi iyi niyetli biri değilse, tüm özel bilgilerimiz (e-posta ve SMS mesajlarımız, fotoğraflarımız, vs.) doğal olarak başkalarının eline geçiyor. Bu yüzden cihazımızı satmadan evvel aşağıdaki yöntem ile içindeki bilgileri tamamen silmemiz gerekiyor.

Verilerimizi silmeden evvel önce tabii ki cihazımızı iTunes’a bağlayıp bir Backup (Yedek) alıyoruz ki, bu yedeği yeni aldığımız cihaza dönmek (Restore) için kullanılabilelim. Ayrıca ola ki potansiyel alıcı cihazımızı almaktan vazgeçerse diye, elimizde güncel bir yedeğin olması çok faydalı oluyor.

backup_before_erase

Yedeğimizi aldıktan sonra cihazımızı kutusundan çıktığı haline yani Fabrika Ayarlarına (Factory Settings) getirme işlemine başlıyoruz. Bunun için öncelikle “Ayarlar -> Genel -> Sıfırla” menüsünden Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil seçeneğine tıklıyoruz.

iphone_erase_data_01iphone_erase_data_02

Ardından da karşımıza aşağıdaki gibi kırmızı ile belirtilmiş “iPhone’u Sil” seçeneği çıkıyor. Bu seçeneğe tıkladığımızda da en az 1 saat sürecek, tabiri caiz ise verilerin kökünden kazınarak silinmesi işlemi başlıyor. İşlem uzun sürdüğü için de bu süre zarfında cihazın şarjda bırakılması öneriliyor.

iphone_erase_data_03

Şimdi bazı iPhone kullanıcılarının aklından “Ya bir saat bu işlemi beklemeye ne gerek var, cihaza bir restore atarım, hem kısa sürer hem de içindeki bilgiler silinmiş olur” düşüncesi geçebilir. Maalesef “Restore” işlemi cihaz içindeki bilgileri tam olarak silmiyor. Her ne kadar sadece restore ile sıfırlanmış bir cihazın eski bilgilerine sıradan kullanıcılar ulaşamaz ise de, teknik bilgisi yüksek kullanıcılar çeşitli programlar yardımı ile bu verilere kolayca ulaşılabiliyor. Bu yüzden ayrıca Restore yapmak isteniyorsa, öncelikle yukarıda bahsettiğimiz yöntemle bir silme işlemi yapmak gerekiyor.

Siz siz olun iPhone 3GS heyecanı ile eski cihazınızdaki bilgileri silmeyi unutmayın 🙂

ÖNEMLi NOT: Bu silme işlemini jailbreakli, unlocklı cihazlarda yapınca cihaz tekrar açılmıyormuş. Bu yüzden jailbreakli cihaz sahiplerinin önce restore yapıp ardından jailbreak yapmadan silme işlemi yapmaları gerekiyormuş. Bu linkte bu konuyla ilgili detaylı bilgi mevcut. Ayrıca bu sorunu yaşarsanız bu linkteki yönergeleri kullanarak sorununuzu çözebilirsiniz.

Kaynak: http://www.tuaw.com/2009/08/23/dont-forget-to-wipe-your-iphones-data/

62 Comments

 1. Emre

  25/08/2009 at 01:41

  mustafa bey gerçekten emek harcıyorur ben ıphone kullanıcısı olarak çok şey öğrendim bu blogdan ama hiç birzamn böle saçma fikirler düşünmedim bu niye böle şu niye böle diye eleştirmek güzel ama abartmışsınız çok iddalıysanız bir blog kurun katılalım bakalım siz neler yapyorsunuz ???

 2. Mustafa Tan

  25/08/2009 at 05:42

  Selamlar,

  Sitemizi takip edenlerin her türlü yorumlarına ve eleştirilerine açığız. Her zaman eleştiriler övücü olacak diye bir şart yok. Bu yüzden tüm yorumlara saygı göstermemiz gerekiyor. Lütfen bu yüzden olumsuz eleştiri yapanlara karşı da saygı da kusur etmeyelim.

  Biz zaten gelen eleştiriye karşı kendimizi savunduk ve gereken düzeltmeleri yaptık. Aman ne olur gereksiz bir tartışma içine girmeyelim.

  Teşekkürler.

  • VVT

   16/07/2010 at 14:05

   ELLERINIZE SAGLIK 2 GUNDE HERSEY OGRENDIM

 3. Musthy

  25/08/2009 at 09:14

  Adam ne guzel yazısını yazmıs kardesım. altına da kaynak göstermis. Ne kadar da meraklıymışsın “Alıntıdır” yazısı görmeye.

  • Mustafa Tan

   25/08/2009 at 09:43

   Selamlar,

   Emre Bey istediği için kaynak linkini sonradan koyduk. Aslında kaynak linki koymamıza gerek yoktu, çünkü kendi sitemiz için belirlediğimiz alıntı kurallarına benzer bir kaynak kullanımı yapmadık. Yazdığımız yazı linkteki yazıdan daha kapsamlı ve fazladan bilgi içermektedir. Eğer oradaki yazıyı aynen tamamını veya bir kısmını kopyalayarak kullanıyor olsaydım o zaman kaynak göstermemiz gerekirdi. Kaldı ki yazının içinde link olarak geçiyor ilgili yazı.

   Yazıdan aynen kullanılan tek şey fotoğraftır ki ona da yer sorunu nedeniyle hemen altına link koymadık. Bunun yerine direk resme tıkladığında ilgili yazıya gidecek şekilde bir link koyduk.

 4. Berkay Gülüm

  25/08/2009 at 10:22

  Emre bey,

  Mustafa bey alıntı ve emeğe saygı konusunda sanırım cümlelerinizden çok daha fazlasını hakediyor.. Benim daha önce iGO ile ilgili kendisine yazdığım yorumu benden izin alarak sitede yayınlaması emeğe ve fikre ne kadar saygı duyduğunun bir göstergesi. iPhone aldığım günden beri takip ediyorum siteyi. Şimdiye kadar her alıntı, her haber için kaynak belirtildi. Anladığım kadarıyla Mustafa be y ve diğer blogger’ların tarz ve anlayışlarını anlayacak kadar uzun zamandır takip etmiyorsunuz siteyi.. Hata bulmaktan ziyade katkıda bulunursanız daha faydalı olacağını düşünüyorum

 5. doc65

  25/08/2009 at 10:37

  Bilgiler için teşekkür ederim. Benim sorum iphone’u satarken bilgisayardaki itunes üzerinde deauthorize gibi bir işlemin gerekip gerekmediği. Aynı itunes üzerinde istediğimiz kadar iphone’u yükleyip synchronize edip edemeyeceğimizi merak ediyorum.

  • Mustafa Tan

   25/08/2009 at 16:03

   Hayır deauthorize etmenize gerek yok. Çünkü authorize işlemi Apple ID ile ilgili. Siz ise iPhone’u satarken Apple ID’nizi vermiyorsunuz.

 6. ergin özkan

  25/08/2009 at 12:24

  Mustafa bey merhaba ,

  Yazılarınızı severek takip ediyorum. Ayrıca yakınlarımada sitenizdeki yazıların linklerini ayfon’umdan gönderiyorum.

  Bir sorum olacaktı size…Backup aldığımızda Kişiler ve içindeki bilgilerde yedekleniyor mu? tşk.

  kolay gelsin.

 7. savasekler

  25/08/2009 at 12:34

  mustafa bey hersey icin cok tesekürler

 8. Berkay Gülüm

  25/08/2009 at 14:16

  iphone 3GS için Turkcell ön talep toplamaya başladı…

  • Mustafa Tan

   25/08/2009 at 14:26

   Selamlar Berkay Bey,

   Haberin kaynağı nedir? Link var mı acaba?

 9. Berkay Gülüm

  25/08/2009 at 14:50

  Turkcell Platinium mail attı Mustafa bey,

  Size fwd’ladım

 10. doc65

  25/08/2009 at 15:59

  Mustafa Bey merhaba,
  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ben tekrar bilgisayardaki itunes ile istediğimiz sayıda iphone’u senkronize edip edemeyeceğimizi sormak istiyorum.

 11. Bayser

  25/08/2009 at 16:58

  Ellerinize saglik

 12. Gnr TRKL

  25/08/2009 at 20:27

  Merba Mustafa bey;
  Benim sorunum farklı.. Öncelikle ii bir iphone kullanıcı oludğumu söliyebilirm..
  Ben bu iphone sil işlemini yapıtm ve telefonum şu anda çalışmıyor. İşleme başladıktan 2 saat sonra ilerleme çubuğu bitti ve telefon restrat attı apple logosu geldi fakat telefon açılmadı.. halada açılmıyor. Bilgisayarda telefonu hiç bir şekilde görmüyor. Ayrıca dfu moda alıp restro etmek gibi şeyleride denedim ama sonuç yok.. apple logosu duruyor okdar. Şu aşamada ne önerirsinz telefonu tekrar bsayara gösterebilmek için. Usb kablom orjinaldir bu arada..

  • Mustafa Tan

   25/08/2009 at 20:30

   Selamlar,

   Cihazınızın modeli ve versiyonu nedir? Bir de jailbreaklimiydi cihazınız?

 13. Gnr TRKL

  25/08/2009 at 22:22

  iphone 3g ve 3.0 Os cihazım ve jb li idi..

 14. Gnr TRKL

  25/08/2009 at 22:27

  Ben internette baya bi araştırma yaptım bi çozumu yok gibi duruyor.. Aynı sıkıntıyı yaşayan bi çok arkadaşta olmuş malesef. En azından bence yazının bi yerlerine bi uyarı yazmakta fayda var böyle bi sıkıntı olabilir diye özellikle jb li cihazlarda sıkıntı olabileceğini düşünüyorum..

  Benim cihazda her ne yaptıysam yapmadığım kalmadı dfu mod vsvsvs 60 sn basmak fln filan olmuyor.. Gidip servistede yaptramıcaz heralde:) Ama yinede bi tavsiyeniz varsa deniyebilrm bu gece sabaha kadar online im..
  Bu arada yazmaya fırsatım hiç olmamıştı ama siteniz 4-4 lük harika iş çıkartıyosunz..

  • Mustafa Tan

   25/08/2009 at 22:42

   Öncelikle teşekkürler.

   İnternette araştırınca bahsettiğiniz gibi jailbreak’li cihazlarda böyle bir sorun olduğunu gördüm. Aşağıdaki linkteki yabancı forumda bir sürü kişi yaşamış bu sorunu. Önce normal restore edip jailbreak/unlock yapmadan silmek gerekiyormuş dataları.

   Mevcut durumdan kurtulmanın çözümünü de anlatmışlar. Bir deneyip sonucu da paylaşırsanız sevinirim:

   http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=562130

 15. Gnr TRKL

  25/08/2009 at 22:51

  Hocam Çalıştı Çok teşekkür ederimm Şuanda telefonu itunes a gösterebildim..

  İnglizce bilmesekk patlıcaz yanlız 🙂 Bende bu gece sabaha kadar yabancı forumları gezicektim çokçok saolasın tekrar gerisini halledebilrim..

  • Mustafa Tan

   25/08/2009 at 22:57

   Zaten ingilizce yoksa jailbreak işlerine pek bulaşmamak lazım. Yardımcı olabildiysek ne mutlu. Yazının sonuna da bir uyarı notu ekledim.

 16. Gnr TRKL

  25/08/2009 at 23:06

  O Gerçekten çok gerekli bi uyarı ama çünkü bu şekilde hele iphone ile geçmşi ve becerisi pek olmayan arkdaşlarda çok ciddi sıkıntı yaratabilir..

  Çok saol yeniden

 17. Gnr TRKL

  25/08/2009 at 23:08

  Hernekadar uyarı konulmuş olasada benim gibi bir problem yaşan arkadaşlar için sorunun Linkteki Cevabının Türkçesini Hazırladım ve Paylaşmayı bir borç bilirim:)

  Öncelikle “Ayarlar>Genel>Sıfırla>Tüm içerikleri ve Ayarları Sıfırla” işlemi jailbreakli iphonelarda denemeyiniz.. Bu işlemi yapmak için telefonunuzu önceden restore edip orjinal bir os yüklemeniz gerekmektedir…

  Bu işlemi yapmış ve telefonunuz hiç bir şekilde açılmıyor itunes tarafından görülmüyor durumda ve apple elması ekranında bekleyip 10 dkkada bir res geliyorsa yapmanız gerekenler şunlar;

  1) Telefonunuzu power ve home düğmelerine 5-10 sn birlikte basarak kapatın,
  2) USB kablonuzu bilgisayara bağlayın fakat iphone ile bağlantısını kesin,
  3) Itunes u açın,
  4) IPhonunuzun home tuşuna 5-10 snye kadar basılı tutun ve apple logosunu gördükten sonra ve itunes hale hazırda açık iken boşta kalan USB kablosunu iphone a takın.. Bu sırada home düğmesine basmaya devam edin.
  5) Bi kaç saniye sonra itunes iphone u tanıyacak ve restore edilmesi gerektiği ile ilgli bir uyarı verecek,
  6) Ok deyip geçin ve güncel iphone o.s. kurulumna başlayın..

  • Mustafa Tan

   25/08/2009 at 23:14

   Çok teşekkürler. Ben de yazının sonuna bu yorumunuza link vererek paylaştım. Böylelikle sorun yaşayan olursa paylaşımınızdan faydalanabilirler.

   • Anonim

    05/03/2011 at 18:33

    merhaba bendede aynı sorun var su an yaptım kurulumu yaptı elma ısaretı hala duruyor

  • muhammed

   16/06/2010 at 11:12

   abi bu dediiğin işlemi yapamıyorum bi yardımcı olursan çok iyi olur

   • muhammed

    16/06/2010 at 11:22

    abicim tamam hallettim çok teşekkürler

  • ergin

   05/10/2010 at 22:34

   işe yaradı.. anlatım için teşekkürler..

 18. mustafa alemdar

  26/08/2009 at 12:11

  bu yararlı bılgıler ıcın cok tesekkr edıyorum ben de aynı sorunu yasadım 1 ay once.ve profesyonel yardım alarak sorunumu cozebıldım keske daha once bu yazıya ulasmıs olsaydım kendım de cozebılırdım dıye dusunuyorum..tum emegınız ıcın tesekkurler…

 19. murat

  26/08/2009 at 21:14

  İyi akşamlar

  Resimde görülen sıfırla nın üstünde yer alan profil nedir acaba ben kendi makinamda göremedim

  Tekrar iyi akşamlar

 20. Doğan ALPAY

  29/08/2009 at 18:26

  Merhaba Mustafa bey

  Sitenizdeki bilgiler ve paylaşıma vesile olduğunuz için size bir teşekkür mesajı göndermek istedim.
  Emeğinize sağlık.
  Selamlarımla.

 21. bugra

  01/09/2009 at 22:47

  mustafa bey merhaba,
  iphone back-up yaptığımız zaman rehber de yedekleniyormu? iphonu servise vermem gerekiyor içerdeki bilgilerin silineceği söylendi.. teşekkürler..

 22. selim

  09/04/2010 at 14:07

  dedıklerınızın hepsını yaptım ama ne care hala duzelen bırsey yok logo ekranda oyle duruyor
  baska bır secenegım varı acaba

 23. ahmet

  24/04/2010 at 16:46

  iphonumun ekran ı tamamen kayboldu nasıl geri getiririm lütfen yardım

 24. hilmi doğan

  24/04/2010 at 23:22

  slm bende ıphone 3gs var ıphone sıl dedım ne var ıse sıldı 1 saat surdu sonunda sıldı fakat tlf acarken sureklı yazılr gelıyor devamlı bunu tekrarlıyor kendı kapanıp kendı acılıyor hep aynı yapıyor ne yapmalıyım yardım lutfen

 25. hilmi doğan

  24/04/2010 at 23:25

  bırde ıphone 3gs fransadan geldı denizlide sım kılıt kıramdılar pasaporta ıslenık sevrısıne ğondersem yaparlarmı

 26. Anonim

  01/07/2010 at 12:40

  home tuşuna basılı tuttuğum zaman elma işareti çıkmıyoki arkadaşım nasıl oluyo o

 27. kadir

  01/07/2010 at 12:44

  arkadaşım paylaştığın bilgi gzel ancak home tuşuna basınca elma çıkmaz boştakalan o ucu iphona takınca elma göründüğünde home tuşuna basılı tutun daha snra maddeleri takip edin zaten

 28. cem

  20/07/2010 at 22:11

  merhaba iphone 3g os 3.13 jailbreakli durumdaydı cihazın normal durumu ilk alındığında os 4.0 idi önceden sıfırlama işlemini yaptım ama elmadan başka bir şey gözükmüyor yorumları okuduğumda restore yapılması gerektiği ve ios 4.0 kurulması gerektiği yazılıyor ios 4.0 orjinal bulabilirim uyarı geliyor eski iphone taktıgımda ama restore işi nasıl olacak yardımlarınızı bekliyorum ben asıl bu işe başlarken şunu düşünerek sıfılama yapmıştım 3.1.3 yavaş interneti 4.0 hızlı dediler bende sıfırlım dedim o zaman mustafa bey bize aydınlatmanızı bekliyoruz makine bize biz ona bakıyoruz 3 hafta oldu hala ilerleme yok ne okuduysam yaptım tık yok teşekkürler

 29. by_mustafa

  23/08/2010 at 22:17

  Bende de 3 GS 16 gb var ikinci el aldım…
  Aldığım adam Fransa ‘dan unlocksuz olarak aldığını söyledi.
  Ama Telefonu aldığımda Cydia programı yüklüydü ve şimdi telefonu güncellemek istiyorum Cydia olduğundan da nasıl yapacağımı bilemedim veya güvenemedim ya kapanırsa diye…
  Ayarlar> Genel> Hakkında ya gelince

  Model: MC131FB/B
  Seri no:809502VF3NP yazıyor..

  Bu cihazın sim kilidi var mı ve hangi ülkeden alınmış çok merak ediyorum…

  Mustafa Bey cevaplarsanız çok sevinirim iyi günler…..

 30. murat

  06/10/2010 at 10:51

  s.a arkadaşlar öncelikle elinize emeğinize sağlık. benimde işime yarayan çoğu bilgiye burada ulaştım. Kimin ne dediğinin bence önemi yok verilen bilgi ve emek var ortada. devamını dilerim.

 31. hsyn

  13/10/2010 at 16:24

  Öncelıkle merhabalar arkadaslar guzel seyler donuyor burada … Mustafa beye bnm de bır sorum olucak acıl tlf satmam gerekıyor ve parasının yarısını pesın aldım eskı bır telefon iPhone 2G daha öncede bu sorunu yasamıstım update yaparken takılmstı sım kılıdı cıkmstı jaılBreak yaptım 3.1.3 Olarak kullanmaya devam ettım e suan telefonu satacagım ıcın cındekılerı sılmem gerekıyordu sıldım ve ekran bıldıgınz uzre takıldı .. sımdı daha once yaptıgım jaılbReak Formatını aynı sekılde gene uyguluyorum fakat yuklenmıyor …. ne yapmam gerekıyor sımdıden tesekkurler ( hsynavsar_3564@hotmail.com Emege saygı tekrar tesekkurler

 32. derin

  26/10/2010 at 00:07

  yukarida yazilanlarini aynen yaptim. itunes yeni versiyon yükledi ama simdide sadece acil arama yapilabiliyo. yanlis bisey mi yaptim yoksa telefon yüklenen yeni versiyonu mu tanimadi acaba? eskiden hangi versiyon vardi bilmiyorum. 3g sadece o kadar söyleyebilirim. servise götürmekten baska carem varmi? yardim ederseniz sevinirim.

  • Mustafa Tan

   26/10/2010 at 00:21

   Cihazınızı yurt dışından mı almıştınız ?

   http://www.iphoneturkey.com/2009/09/yurtdisindan-iphone-almali-mi.html

   • derin

    26/10/2010 at 00:25

    evet yurtdisinda yasiyorum.

    • Mustafa Tan

     26/10/2010 at 00:27

     Aslında SIM lock’lı bir cihaz mı kullanıyorsunuz diye kasdetmiştim aşağıdaki yazıdaki gibi:

     http://www.iphoneturkey.com/2009/09/yurtdisindan-iphone-almali-mi.html

     Cihazınızı restore ettikten sonra aktive etmeniz gerekiyor iTunes’a USB kablosu ile bağlayıp.

     • derin

      26/10/2010 at 00:38

      biliyorum cok kocakafali kiz, bilende bilmeyende kullaniyo diyeceksiniz :)) ama sanirim telefon sim locklu degil yani normalde tüm kartlarla calisiyo. ama itunes ta “the sim card insertedin this iphone does not appear to be supported”…. bla bla bla. yaziyor. nasil aktive etmem gerektigini anlatabilirmisiniz. cok mesgul etmezsem :))) tesekkürler

      • Mustafa Tan

       26/10/2010 at 00:41

       Estafurulllah 🙂 Niye öyle diyeyim.

       Sanırım siz daha evvel unlock’lı kullanıyordunuz, bu yüzden her SIM kartı destekliyordu. Fakat restore edince unlock da gitti doğal olarak.

       Bahsettiğiniz mesajın çıkması cihazın SIM lock’lı (muhtemelen Amerika’dan alınma) olduğu gösteriyor.

       Unlock ettirmeniz gerekiyor fakat biz bu konuda yardımcı olamıyoruz maalesef çok basit bir işlem olmadığı için.

       Kusura bakmayın.

       • derin

        26/10/2010 at 00:46

        cok cok tesekkür ederim yine de, jet hiziyla cevapladiginiz ve bana katlandiginiz icin. sözkonusu iphone ise sizden baskasini tanimiyorum, gerisi teferruat :)))) iyi geceler.

 33. Ceyda 84

  02/11/2010 at 21:22

  Mustafa bey

  benım şöyle bir problemim war; dün aksam telefonun ayarlar-mail,kişiler ve takvimler kısmına girdim ve burdan hesaplar kısmından hesap ekle dedim. Olanda bundan sonra oldu ve telefon hafızasındaki rehber kayboldu ne yapabılırım bu konuda yardım edersenız çok sevinirim şimdiden teşekkurler

 34. mehmet

  19/11/2010 at 11:40

  selam ben iphonemde ayarları sıfırlamadsan içerik ayarlarını sil dedim ama hala telefonum acılmıyor bu işlem 1 saat surecegını söylediler ama bu bir gun dur hala acılmadı telefonu actıgımda iphone simdesi var onun altında belli bir sure sonra cıkan küçük yuvarlak gibi bir sey o doluyor ekran kapanım acıldıgında geri o gelip aynı şekilde oluyor sanki daire cızılmış gibi oluyor telefonum iphone 3g 8bg bana yardımcı olabilirseniz minnettar kalırım ve ne yapmam gerekiyorsa msn adresime imeyl yollayabilirmisiniz şimdiden teşekur ederim …

  • Mustafa Tan

   19/11/2010 at 11:42

   Yazının sonunda belirttiğimiz gibi cihazınızın jailbreak’limiydi acaba?

 35. sdkasln

  29/04/2011 at 22:10

  arkadaslar yardım

 36. eylemm

  04/06/2011 at 12:19

  Merhabalar.Yeni kullanmaya başladım iphone u ama bu konularda özürlüyüm resmen mühendislik zekam da yaramıyor bir işe:) neyse bizim genel müdür e maiileri siliyosunuza ama hafıza ya alınıyor yine de hafıza doluyor sonra da iphone kilitleniyor demişler.Yani sadece mailleri ya da telefon numaralarını tamamen silmek için ne yapabiliriz yani çok saçma bir soru olmuş olabilir ama bu konuda yardımınıza ihtiyacım var:) şimdiden çok teşekkür ederim emeğinize sağlık

 37. eylemm

  07/06/2011 at 14:27

  arkadaslar bu konu benim için önemli bana yardımcı olabilecek bir arkadaş yok mudur acaba