iPhone’un Pili Neden Çabuk Biter?

iPhone’un en çok eleştirilen yanlarından biri de pilinin çabuk bitmesi. Çoğumuz iPhone’u, hala bir telefon gibi gördüğümüzden, pil ömrü konusunda da diğer klasik telefonlarda olduğu gibi bir performans bekliyoruz. Laptop’larımızın pilleri 2-3 saatte bittiğinde hiçbirimiz şikayet etmez iken,  iPhone’umuzun pili yarım günde bitince haklı olarak hemen kızıyoruz. Halbuki iPhone’un pil ömrü, yazının sonunda bahsedeceğimiz özel durumlar haricinde, tamamen bizim kullanımız ile ilgili.

Aslında geçen sene iPhone’un pil ömrü ile ilgili bir yazı paylaşmıştık. Fakat o yazı, arada geçen zaman içindeki yazılım güncellemeleri nedeniyle epey eski kaldı. Bu yüzden yeni bir yazı paylaşıp, pil konusunu daha güncel bir şekilde ele alalım istedik.

Herhangi mobil bir cihazda pilin çabuk bitmesine neden olan faktörleri aşağıdaki gibi 5 ana başlıkta toplayabiliriz:

a) Şarj Yöntemi ve Çevresel Faktörler
b) Kablosuz İletişim
c) Arkaplan Uygulamaları
d) Multimedya Uygulamaları
e) Yazılımsal Sorunlar

Yukarıdaki ana başlıklar iPhone’da pilin çabuk bitmesine neden olan en önemli faktörlerdir. Bu faktörleri devre dışı bıraktığımızda cihazın pil ömrü kesinlikle artar, fakat bu sefer de iPhone, iPhone olmaktan çıkar 🙂 Bu yüzden duruma ve ihtiyacımıza göre, yukarıdaki maddelerin kullanımını ve ayarını değiştirmek fayda vardır. Biz de zaten aşağıda madde madde, bu durumları açıklamaya çalıştık:

a) Şarj Yöntemi ve Çevresel Faktörler :

Hangi pili kullanıyor olursak olalım, ayda en az bir defa bir pili tamamen bitirip tam dolacak şekilde şarj etmek pil ömrünü ciddi derecede uzatmaktadır. Hatta daha iyi bir pil performansı için, her seferinde tam şarj yapmak pilimizin gün içinde daha fazla dayanmasını sağlar. Apple da kendi sitesinde, ayda bir kere tam şarjı tavsiye etmektedir.

For proper maintenance of a lithium-based battery, it’s important to keep the electrons in it moving occasionally. Be sure to go through at least one charge cycle per month (charging the battery to 100% and then completely running it down). Kaynak: http://www.apple.com/batteries/iphone.html

iPhone’da da kullanılan lityum iyon tabanlı pillerin bir dezavantajı da sıcaklıktan çok etkilenmesidir. Sıcaklık bu pillerin hem günlük performansını, hem de toplam ömrünü oldukça düşürmektedir. Bu yüzden kışın bir pilden alınan performans ile, yazın alınan performans arasında büyük fark oluşur. Özellikle 35°C nin üzerindeki sıcaklıklarda performans kaybı çok daha yüksek olmaktadır. Zaten Apple’ın sitesinde de, iPhone’un pili için gerekli sıcaklık aralığı 0°C – 35°C,  ideal çalışma sıcaklığı olarak da 22°C belirtilmiştir.

To ensure iPhone maintains a safe temperature, use it in a place where the temperature is always between 0° and 35° C.  Low or high-temperature conditions might temporarily shorten battery life or cause iPhone to temporarily stop working properly. Kaynak: http://support.apple.com/kb/HT1871

Zaten cihaz çok yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında, aşağıdak ekran görüntüsündeki gibi bir mesaj çıkartmakta ve geçici olarak çalışamaz duruma gelmektedir.

HT1871_1Kaynak : http://support.apple.com/kb/HT2101

b) Kablosuz İletişim :

iPhone’da ve diğer mobil cihazlarda pilin çabuk bitmesine neden olan etmenlerden biri de GSM, Wi-Fi, EDGE, 3G, Bluetooth gibi kablosuz bağlantılardır. Kablo üzerinden yapılan veri transferleri, her zaman kablosuzlara göre çok daha az enerji harcanmasını sağlar. Lakin her kablosuz ağ teknolojisinin enerji tüketimi aynı değildir. Örneğin iPhone’da internet erişimi için kullanılan bağlantı şekillerinden pili en çabuk bitiren 3G’dir. EDGE bağlantısı daha az enerji kullansa da bu konuda en tasarruflusu Wi-Fi’dır.

iphone_batterylife_01Sinyal tam çekerken pil tüketimi minimize olur.

Fakat hangi bağlantıyı kullanırsak kullanalım hepsi için geçerli olan bir kural vardır ki “Radyo sinyali ne kadar zayıfsa, cihaz o kadar çok enerji tüketir”. Yani Wi-Fi bağlantısı için kullandığımız ADSL modemden, ya da EDGE/3G bağlantısı için kullandığımız baz istasyonundan ne kadar uzaktaysak, cihazın bağlantıyı stabil ve sağlıklı tutmak için harcıyacağı enerji o kadar artacaktır.

Ülkemizde EDGE kapsama alanlarında sinyal sorunu olmaz iken, 3G her yerde çekmediği için bu sorun sık sık yaşanabilir. 3G’nin zaten yüksek pil tüketimine neden olduğunu düşünürsek, zayıf sinyalde iken bu tüketim iyice artacaktır. Benzer şekilde özellikle evimizde veya işyerimizde Wi-Fi sinyalinin tam çekmediği noktalarda Wi-Fi’yı açık tutmak da pil tüketimini arttıracaktır. Ayrıca dışarı çıktığımızda Wi-Fi bağlantısını açık bırakmak da pilin çabuk tükenmesine yol açan etmenlerden biridir. Türkiye’de hemen hemen herkesin evinde bir Wi-Fi bağlantısı olduğu için, cihazımız biz yolda yürürken sürekli yeni Wi-Fi noktalarını tarayarak gereksiz yere enerji harcayacaktır.

iphone_batterylife_02

Özetle hiç kullanmadığımız durumlarda veya sinyalin çok zayıf olduğu yerlerde, 3G ve Wi-Fi bağlantısının kapalı tutulması önemli pil tasarrufu sağlayacaktır. Bir de eğer, “Telefon gelmese de olur, beni arayan soran da olmaz” diyorsanız, Uçak Modunu (Airplan Mode) aktif hale getirip pil süresini ciddi bir biçimde arttırabilirsiniz. Ayrıca bu yazıda paylaştığımız gibi Uçak Modunda iken Wi-Fi açılabildiği için, hem pilden tasarruf yapıp hem de internete bağlanabilirsiniz.

c) Arkaplan Uygulamaları

Push Mail : iPhone kullanıcılarının çok istemesine rağmen Apple, yüksek pil tüketimi nedeniyle App Store uygulamalarının arka planda çalışmasına izin vermemektedir. Sadece Apple’ın kendi uygulamalarından olan iPod ve Mail uygulaması arka planda çalışabilir. Özellikle mail sunucusu olarak Microsoft Exchange kullanan iPhone sahipleri, bu yazıda detaylı anlattığımız Anında İlet (Push) özelliğini aktif hale getirdiklerine pil tüketimi çok artar. Bunun nedeni de Mail uygulamasının yeni bir mesaj geldiğinde haber verebilmek için arka planda sürekli açık durması ve aktif bir internet bağlantısını sürekli açık tutmasıdır.

iphone_batterylife_03iphone_batterylife_04

Eğer yeni bir mailden anında haberdar olmamız elzem değilse, Anında İlet özelliğini kapalı tutarak pilin daha uzun süre dayanmasını sağlayabiliriz. Ayrıca Anında İlet desteği olmayan POP3 gibi mail sunucularında da, yeni mail kontrol etme süresini Her saat başı gibi bir ayara çekerek de pil süresi arttırılabilir. Mailler ne kadar sık kontrol edilirse, pil o kadar çabuk bitecektir.

Push Notifications : 3.0 versiyonu ile birlikte, iPhone’un pilinin çabuk tükenmesine yol açan özelliklerden bir tanesi de bu yazıda detaylı açıkladığımız “Bildirim” (Push Notifications) özelliğidir. Apple’ın, uygulamaların arka planda çalışması yerine geliştirdiği bu teknoloji, yine de pilin çabuk bitmesine yol açmaktadır. Apple mühendislerinin açıklamasına göre arka planda çalışan bir uygulama pilin %80 daha çabuk bitmesine yol açarkeni  Bildirim özelliğini kullanması durumunda bu oran %20’lere kadar düşmektedir.

Bildirim özelliğini kullanan bir App Store uygulaması, uygulama açık değilken bile bize SMS gibi mesaj yollayabilir ve bu sayede sanki arka planda çalışıyormuş gibi işlev görür. eBuddy gibi bu özelliğin gerçekten faydalı olduğu uygulamalar kullanmıyorsak, Bildirimler (Push Notifications) özelliğini tamamen kapalı tutmak pilimizin ömrünü arttıracaktır.

iphone_batterylife_05

Gerekli gereksiz birçok uygulamanın artık bu özelliği kullanıyor olması nedeniyle, istersek bu özelliği tüm uygulamalar için tamamen kapatabilir ya da uygulama bazında tek tek kapatıp sadece istediğiniz uygulamalarda aktif hale getirebiliriz.

iphone_batterylife_06iphone_batterylife_08

Son olarak, eğer kullanmıyorsak Bluetooth’un kapalı olması ve Otomatik Kilit’in 1 dakika gibi mümkün olduğu en kısa sürede devreye girmesi de pil ömrünü arttıran etmenlerdendir. Tabii cihazınızı sürekli aktif bir şekilde kullanıyorsanız ekran kilitlemenin çok bir faydası olmayacaktır. Kullanım menüsünden, son tam sarjdan sonra geçen sürede cihazınızı ne kadar kullandığınızı ne kadar bekleme modunda kaldığınızı inceleyebilirsiniz. Kullanım / Bekleme süresi ne kadar yüksek ise cihazınızı o kadar sık kullanıyorsunuz ve piliniz o kadar çabuk bitecek demektir. Ben yukarıdaki ekran görüntüsünü sabah kalkınca aldığım için  bekleme süresi yüksek çıktı 🙂

Ayrıca Konum Servislerini kapatmak da pil ömrünü uzatacaktır fakat bu durumda lokasyon (GPS) bazlı uygulamalar düzgün çalışmayacaktır. (Ben bu yüzden Konum Servislerini asla kapalı tutmam. iPhone’un en önemli özelliklerinden biri olan GPS’i kullanamayacaksam hiç kullanmıyayım daha iyi 🙂 Nasıl olsa diğer özelliklerden bir sürü tasarruf yapıyorum. )

Bir de ara ara cihazı kapatıp açmak (Home+Power) da pilin daha uzun süre dayanmasını sağlıyor. Gün içinde bazen yazılım sorunlarından dolayı bazı uygulamalar arka planda takılı kaldıkları için ekstradan pil tüketiyorlar. Cihaz resatart edilince bu uygulamalar arkaplandan otomatik olarak kalkmış oluyor. İmkanınız varsa geceleri yatmadan evvel cihazınızı bir kapatıp açın.

d) Multimedya Uygulamaları

iPhone’un pilini çabucak bitmesine neden olan etmenlerden bir tanesi de iPod, YouTube gibi multimedya uygulamalarıdır. iPhone’da video izlemek, özellikle Youtube gibi bir yandan video oynatırken bir yandan internet bağlantısı kullanan uygulamaları sık sık kullanmak, pilin çabuk bitmesine yol açmaktadır. Ayrıca benim de çok sevdiğim, internet üzerinden radyo dinleme imkanı veren uygulamalar da pilin çabuk bitmesine yol açar. (Açıkçası bu konuda önerebileceğim bir şey yok 🙂 iPhone zaten bir multimedya cihazı, bu özelliğini de ortadan kaldırınca pilin çok dayanması pek bir anlam ifade etmiyor.)

e) Yazılımsal Sorunlar

Pil ömrünü etkileyen önemli bir etmen de iPhone’un kendi yazılımıdır. Apple her yeni versiyonda bu konuda iyileştirme yapıyor olsa da, bazen önemli versiyon geçişlerinde pil tüketimi konusunda bazı önemli sorunlar çıkmaktadır. Örneğin 2.2.1’den 3.0’a geçtikten sonra bir çok kullanıcı pilin yarım günde bitmesi gibi bir sorunla karşılaştı. Ülkemizde ve yurt dışında birçok kişinin yaşadığı soruna tam olarak resmi bir çözüm çıkmadıysa da, bu sorunu yaşayan bir çok kullanıcı cihazlarını sıfırlayarak (restore) sorunu giderdiler. Fakat restore sonrası backup’tan dönüş yapanları sorunları tekrar ortaya çıktı. Bu yüzden restore sonrası backup’tan dönüş yapmadan tüm ayarları sıfırdan yapmak gerektiği belirtildi çeşitli forumlarda. Tabii bu da Adres Defterinin (Rehber) Outlook veya Windows Adres Defterinden tekrar senkronize edilerek cihaza yüklenmesi, mail ayarlarının tekrar yapılması, uygulamaların, müziklerin tekrar senkronize edilmesi gibi bir sürü iş çıkardı kullanıcılara.

Ayrıca Apple henüz resmen yayınlamadığı, sadece geliştiricelere test etmeleri için dağıttığı 3.1 versiyonunda pil ile ilgili iyileştirmeler yaptı. Lakin bu iyileştirmeler ilk nesil iPhone’ları (2G) değil sadece iPhone 3G ve 3GS’leri etkiliyor.

Bir de yazıyı yazarken atladığım sonrada aklıma gelen birkaç özelliği daha paylaşmakta fayda görüyorum. iPhone’un ekran parlaklığını istediğimiz şekilde ayarlayabiliyoruz. Ben genelde yüksek parlaklıkta kullanmayı seviyorum fakat bu da doğal olarak pilin daha çabuk bitmesine neden oluyor. Eğer siz rahatsız olmuyorsanız bu ayarı kısarak pilden tasarruf edebilirsiniz.

iphone_batterylife_07

Sonuç

iPhone’un yetenekleri arttıkça pil hep sorun olmaya devam edecek. Çünkü pil teknolojisinde henüz büyük bir değişiklik yok. Olsa bile mevcut cihazlara uygulanabilecek kadar ekonomik değil. Sanırım iPhone kullanıcıları, Apple’ın neden iPhone’a her özelliği koymadığını şimdi daha iyi anlamışlardır. Her yeni önemli özellik, pilin daha çabuk bitmesine neden oluyor. iPhone’un aynı anda hem ucuz, hem hafif, hem küçük, hem çok yetenekli, hem çok kullanışlı olmasına imkan yok. Her bir getirinin, başka bir noktada götürüsü oluyor. Ayrıca pil sadece iPhone’da değil, rakibi konumundaki tüm akıllı telefonlarda bir problem. Örneğin iPhone’un en ciddi rakibi olarak lanse edilen Palm Pre’nin kullanıcıları da, en çok pil ömründen şikayetçi.

Kısaca cihazın pilinde radikal bir gelişme olmadığı sürece, iPhone’umuzu sık sık şarj etmeye mahkumuz 🙂

Kaynaklar:

http://www.apple.com/batteries/iphone.html
http://www.apple.com/iphone/battery.html
http://www.apple.com/batteries/

56 Comments

 1. Volkan AKKUŞ

  22/08/2009 at 02:04

  Bu saatte bile yazı hazırlıyorsunuz. Tebrik ve takdir ediyoruz.
  03:04

  • Mustafa Tan

   22/08/2009 at 03:07

   Teşekkürler.

   Yazı tahmin ettiğimden daha uzun sürdü ve bu saate sarktı 🙂

 2. Bodo

  22/08/2009 at 03:38

  Sabahin bu saatinda sahur sonrasi yazinizi zevkle okudum Mustafa bey, bilgiler icin cok tesekkurler, cok basit bir dille, cok yararli bir yazi olmus… Elinize saglik !

 3. yakuq

  22/08/2009 at 07:49

  gerçekten teşekkür ederim… çok yararlı ve önemli bir anlatım olmuş. iphone sahibi herkesin mutlaka okuması gereken bir yazı. tekrar teşekkürler.

 4. Anonim

  22/08/2009 at 09:25

  Uzun zamandır böyle bir yazının yokluğundan dert yanıyordum sonunda geldi.Bir çok iPhone kullanıcısının çok işine yarayacaktır, teşekkürler.

 5. M.Cengiz Babalı

  22/08/2009 at 09:26

  Çok Teşekkür Ediyorum.

 6. hasan

  22/08/2009 at 09:37

  Emeğinize sağlık gerçekten çook faydalı bir yazı teşekkürediyorum elleriniz dert görmesin

 7. Sinan Erul

  22/08/2009 at 10:02

  3GS kullanıyorum, bu modele mi ozgu bilmiyorum ama pil dahada cabuk bitiyor gibi geliyor. Dun sabah 8de sarjdan cıkardıgım tel. ogleden sonra 2.30 da kapandı. Bunun uzerine 3g-bt-notifications- push-location-ekran ısıgı(%20yaptım) degerlerini kapatarak, (sadece ihtiyac dahilinde acarak) cok iyi degerler yakalanıyor. Bu hizmetler kapalı ikenden telefonu calısmasında bir eksiklik olmuyor. Bilginize.

  • Mustafa Tan

   22/08/2009 at 10:26

   Ekran parlaklık olayını yazmayı unutmuşum. Uyarı için teşekkürler, yazıya ekleyeceğim.

 8. Metin

  22/08/2009 at 10:08

  Çok yararlı, doyurucu ve bilgilendirici bir yazı olmuş.

  Şunu ekleyebilirim. Uzun süre telefon kullanılmayacaksa (gece yatarken) telefonu kapatıp tekrar açmanın pilin uzun dayanmasına da faydası oluyor veya SCAN diye bir app var free memory sağlıyor bize buda pilin biraz daha uzun süre dayanmasını sağlayabilir.

  Çok teşekkürler. Sitenizi her gün ilgiyle takip etmek büyük zevk

  • Mustafa Tan

   22/08/2009 at 10:28

   Cihazın sık sık restart edilmesi ve daha evvel tanıttığımız Free Memory uygulamasını da atlamışım. Size de teşekkürler uyarı için, yazıyı güncelleyeceğim.

 9. Duygu

  22/08/2009 at 10:12

  Yazınız için çok teşekkürler. Yalnız benim bir sorunum var.Daha önce pille ilgili yazdığınız yazıdan sonra zaten tüm 3G, Wi-Fi, Push,-Fetchleri kapatmıştım.
  Mail hesaplarımın hepsinin kontrol aralığı Manualde olmasına rağmen, bazen (günde 1-2 kere falan) Iphone maillerimi otomatik “push” ediyor.Bu sorun son yazılım güncellemesinden sonra oluştu. Ne yapmamı önerirsiniz?

  • Mustafa Tan

   22/08/2009 at 10:28

   Yazının sonunda belirttiğim backupsız restore öneririm ama günde 1-2 defa oluyorsa bence değmez 🙂

 10. Ahmet Şükrü İpek

  22/08/2009 at 10:36

  Mustafa Bey teşekkürler…..

 11. Shooogun

  22/08/2009 at 10:59

  Ellerinize Saglik,teşekkürler

 12. Volkan

  22/08/2009 at 11:43

  İphone 3G S te Pil Ömrü Berbat.

 13. Hüseyin aşcı

  22/08/2009 at 12:29

  Benim sarjim 4 saat gidiyor normalmidir.3g tesekkurler mustafa bey

 14. Anonim

  22/08/2009 at 13:43

  mustafa bey teşekkürler, ben de gün de 2 defa şarj ediyorum diye servise gönderdim ama onlarda gelen cevap ise bataryada ya da yazılımda problme olmadığı kullanımdan kaynaklı olduğuydu, az kullan pilin dayansın demek oluyor anlamış oldum..

 15. ozgur

  22/08/2009 at 15:33

  Başta pil çok çabuk bitmesine rağmen, “Bildirimler”i kapattıktan sonra çok rahatladı. Tabi, önemli bir özellik fakat ben fazla kullanmadığımdan benim işime yaradı :D!

 16. Yusuf Yavuz

  22/08/2009 at 15:44

  Mustafa bey yazilarinizdan cok faydalaniyorum. Emeginiz icin cok tesekkur ediyorum.

 17. ozgur

  22/08/2009 at 16:19

  Bu arada alakası yok konuyla ama AppStore’a Photo Share adında bir uygulama çıkmış. Bluetooth’la iPhone ve iPod Touch’lar arasında fotoraf gönderimi yapılabiliyormuş. Ben yakınımda bir iPhone bulamadığımdan dolayı deneyemedim. Acaba siz de bu uygulamalayla ilgili bir inceleme yapabilir misiniz?

 18. alper

  22/08/2009 at 17:35

  mustafa bey çok güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık..
  bu yarım günde iphone’u ilk aldığımda benimde başıma geldi hatta aynı gün eşime aldık onda da aynı sorun vardı mustafa beyin yazısında belirttiği ayarları yapın ve mutlaka free memory veya benzeri bir program kullanın çok etkili oluyor şöyle söyliyim eskiden yarım günde biten pil şuan rahat rahat ıkı gün gidiyor… yani iphone’un pilinin erken bitmesi problem deyil sadece bikac ayarla bu sorunu çözebilirsiniz…
  mustafa bey free memory veya daha iyi bildiğiniz bir program varsa bence yakın zamanda onunda yazısını yazsanız güzel olur bence herkesin kullnması gerekn bir program (ben çok memnun kaldım ya illa herkes kullanmalı gibi oldu ya kusura bakmayın :))

 19. Fulya

  22/08/2009 at 18:10

  Meraba konuyla alakasi yok biliyorum fakat bununla ilgili bir yazi bulamadigim icin buraya yaziyorum safariyi kullanirken Autofill ozelligini bir turlu kullanamiorum problemin bnde oldugu kesin bir turlu beceremedm=) yardimci olursaniz cok sevinirim

 20. Mehmet Semerkant

  22/08/2009 at 21:40

  mustafa bey tesekkurler. benim kullandigim yontem ise eve, ise ve en onemlisi arabaya ilave sarj. herksese oneririm:))

 21. ibrahim çiftcş

  22/08/2009 at 22:55

  mustafa bey aynı dertten bende muzdaribim
  benim telefonumde yarım günde şarzının, bitiriyor şu an telefonumu ikinci kez servise gönderdim ilkinde tamir olduğunu söylediler ama sonuç aynı idi tekrar gönderdim bakalım ne gibi sonuç çıkacak

 22. halil

  23/08/2009 at 02:34

  ellerinize sağlık sağlık mustafa bey .engin bilgilerinizi bizimle paylaştığinız için ALLAH razı olsun sizden

 23. Yener

  24/08/2009 at 13:50

  Mustafa bey, verdiğiniz çok yararlı bilgiler için ben de teşekkür ediyorum. Sayenizde iPhone’u daha verimli ve bilinçli kullanmaya başladım.

  Şarj süresinin kısalığına bir çözüm olarak, araç içi şarj cihazları konusundaki görüşünüz nedir? Bu cihazların değişken akım nedeniyle pil ömrünü kısalttığı doğru mudur? Siz kullanıyor veya tavsiye ediyor musunuz?

 24. alper

  24/08/2009 at 14:17

  evet mustafa bey bende lınk verdiğiniz yazıdan sonra kurmuştum uygulamayı bu arada app store’dan kalktığını bilmiyordum. ben yazınızı okuduktan sonra ındırmıstım free memory dedikten sonra 20 mb’ın üzerine çıkıyordu ve sonra bır update gecırdı ve suanda programda free memory tusuna basınca 40mb’ın üzerine çıkıyor baya kullanıslı oldu kalktığına üzüldüm..

 25. Anonim

  24/08/2009 at 16:00

  Çok teşekkürler

 26. Kerem

  24/08/2009 at 17:21

  Benim sarj ile ilgili nerak ettigim birsey var.. iPhone 3G mi USB uzerinden bilgisayardan sarj edince hic isinmiyor. Aynen buz gibi sarj oluyor.. Ancak eski iphone 2G min sarj aletiyle ( orjinal ) biraz isinma oluyor.. Sizde durum nasil arkadaslar.. Tesekkurler

 27. Murat

  27/08/2009 at 12:12

  3.1 de düzeltilicek pil sorunu 2G ler içinde vardır yau olmaz öyle şey Apple yapmazsa başı çok ağrır 🙂

 28. Emir

  28/08/2009 at 18:27

  merhaba benim ufak bi sorum olucak bu konu hakkinda bilgisi olan herkese.

  yazida gosterilen kaynakta acik ve net olarak ayda bir kez bataryayi full sarj edip sonra %0 a gelinceye yani komple bitinceye kadar sarj etmeyin diyor..fakat ben bi cok farkli sitede ”laptoplarin batarya omurleri nasil uzatilir” gibisinden basliklarda hic bir zaman lion bataryalari %0 a kadar kullanmamamiz gerektigini tipki sicaktan oldugu gibi bundanda olumsuz etkilenecegini okudum(yanilmiyosam %40 lik bi guc kaybindan bahsediliyordu).sahsen ben korkumdan hem iphone umu hemde laptop umu bataryalari %20 nin altina dustugunu fark ettigim an bagliyorum prize acaba hangisi dogru arada bir sarji full bitirmekmi yoksa kesinlikle bundan kacmak mi ?

 29. Anonim

  02/09/2009 at 13:31

  Emir bey dediğiniz gibi aslında ancak ayda bir tam şarj ve ardından sıfırlama gerekiyor.Diğer zamanlarda 1/3 ün altına yani %33 ün altına düşürmemeye özen gösterin.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Tabi bu benim bildiğim sizi yanlış bilgiledirmek istemem.

 30. deniz

  23/09/2009 at 14:41

  arkadaşlar telefonumda şöyle bir sıkıntı var.yardımcı olursanız çok sevinirim telefonumun sürümü 3.0 şarz ettiğimde pil üzerinde ya fiş işareti çıkıyor yada şimşek ama her zaman pil göstergesi kırmızıda.Telefonu bir kaç firmaya gösterdim şarj soketinde bir sıkıntı yok yazılımdan kaynaklanıyor dediler. ne gibi bir yazılım kullanabilirim. şimdiden teşekkür ederim.

 31. hakan

  14/10/2009 at 21:34

  System Activity Monitor isimli bir program var app da. Free üstelik. Sanırım hepimizin işine yarayacak_?

 32. mustafa

  19/10/2009 at 15:15

  muhteşem bi yazı elllerine emegıne saglkk

 33. yalçın

  28/03/2010 at 23:58

  iphone 3gs kullanıyorum telefonumu 22:50 de şarjdan çektim 23:00 da %97 kaldı ve hala da ısrarla hiç ellemediğim halde şarjı azalmaya devam ediyo problem nedir bataryamı değişmesi gerekiyo

 34. barıs

  04/04/2010 at 23:03

  allah razı olsun kardes

 35. duygu

  19/04/2010 at 23:46

  tüm yazılar için çok teşekkürler

 36. ırmak

  01/05/2010 at 17:25

  çok işime taradı.gerçkten emeğinze sağlk 🙂

 37. simay

  11/05/2010 at 22:13

  iphone umun şarjı bitti ve kapandı bnde şarja taktım kaç saatten beri şarj ediorum ama telefon açılmıo lütfen ne yapmam gerektiğini söleyin…

 38. m yücel

  23/05/2010 at 04:24

  Benim telefon da çektiğim film ve resimleri bilgisayara aktarmak istiyorum ama bilgisayar bir türlü telefonu görmüyor.Nedenini bilen varmı acaba???? şimdiden teşekkürler.

 39. ersin coten

  19/06/2010 at 18:17

  benim bir sorum olacak, bende 3gs 16 var. herhangı bır uygulama ıle 30 dakika ve daha uzun calışma yaptığımda alet cok ısınıyor ve bu beni rahatsız ediyor. acaba sizlerde de bu oluyormu ? ona göre garanti dahilinde servise basvuracağım.

 40. Emin

  06/07/2010 at 23:23

  Merhaba Mustafa Bey ipad ta CTRL & Alt tuşları nasıl kullanılır. Bu konuda Nasıl yardımcı olursunuz.

 41. onur

  12/08/2010 at 14:20

  tebrik ve teşekkür ediyorum

 42. mehmet

  22/08/2010 at 14:33

  Cok güzel olmuş ellerınıze sağlık baya aydınloandım…

 43. Yuksel

  05/10/2010 at 22:53

  Su an gecici olarak Ingilterede yasiyorum gecenlerde 32 GB iphone 4 almam sebebiyle ben de siteyi takip ediyorum.Gercekten yazilariniz cok faydali ve anlasilir.Benim telefonumda wifi acik oldugu halde yaklsik 1.5 gun gidiyordu bataryam hatta goturup geri vermeyi bile dusundum ama dediklerinizi uyguladim inanin yaklasik 2 katina kadar artirdim.Allah razi olsun ne diyiym okuyor ve takip ediyoruz

 44. tolga

  21/10/2010 at 22:14

  slm mustafa bey.emeğinize sağlık.benim bi sorum olacaktı.ip hone nun şarzetme süresi yaklaşık 3.5 saat gibi.bide sonlara doğru daha yavaş şarz oluyor sizce normal mi ?

 45. coşkun

  30/10/2010 at 20:07

  tesekkür çokkk edıyorum valla :)))))

 46. sedat

  30/11/2010 at 14:41

  arkadaşlar,nasıl pil ömrünü uzatırız konusunda bilgilendik…
  ,benim kafama takılan koınu iphone4 ün bataryası kaç kullanımlık,kaç sene sorunsuz götürür,diğer telefonlarda olduğu gibi yeni bataryasını bulup takabiliyorumuyuz,yoksa batarya badsem olana kadar kullanılmasımı sözkonusu…

 47. teoman

  26/03/2011 at 19:14

  Mustafa bey e tsk ederim de
  diyer pil olayi ile sikayet eden arkadaslarin vah haline ne kadar cok uygulama o kadar cok enerji kaybi olay bu

 48. İsrafil

  28/03/2011 at 11:39

  Tebrikler zevkle okudum çokda yararlı oldu diyebilirim teşekkürler

 49. Fırat

  23/05/2011 at 23:02

  2009 da yazmış olduğunuz yazı 2011 de hala öğretici olabildiğine göre başarılı bir yazı =)
  teşekkür ederim

 50. dilek

  29/05/2011 at 18:18

  merhaba,
  yazınız için çok t.ederim bişey sormak istiyorum bluetoth ve wi-fi yok diyor neden, neyapmam lazım?

 51. Ferhat

  03/07/2011 at 02:01

  Öncelikle selamlar Mustafa Bey.. ben sizden ıphone 4 için üretilen Energizer AP 1201 BATARYALI Kılıf hakkında bilgi almak istiyorum…Netten baka bilirsiniz diyceksiniz ama inanın ki baktım ama verilen bilgiler pek içime sinmedi..sizin çok sıkı bir takipçiniz olarak sizden bilgi almak istedim:) yardımcı olursanız çok sevinirim..şimdiden çok teşekkür ediyorum