iPhone’daki Yerel Radyo Uygulamaları

Eskiden App Store’da ara ara yeni Radyo uygulaması çıkar ve hemen tanıtırdık. Bu aralar ise App Store’da, Türkiye’ye özel o kadar çok radyo uygulaması çıkıyor ki, birini tanıtmak için kenara not aldıktan bir kaç gün sonra bir başkası App Store’da yerini alıyor. Öyle ki, bu yazıyı yazarken bile yeni bir radyo uygulamasının çıktığını gördüm. Bu yüzden tek bir yazıda 4 tane uygulamayı, hayak kırıklıklarımı ve beklentilerimi paylaşmak istedim.

İlk olarak bu yazıyı hazırlarken farkettiğim ve App Store’da henüz yerini almış olan Number One FM‘in uygulamasından kısaca bahsedeyim istiyorum. Aslında uygulama hakkında pek bahsedecek bir şey yok 🙂 tek ekrandan oluşan ve hiç bir seçeneği bulunmayan oldukça sade ve basit bir uygulama.

iphone_radyo_numberone_01

Fakat uygulamanın 128Kbit gibi gayet iyi bir yayın kalitesi var. Diğer birçok radyonun 64Kbit altında, hatta 32Kbit gibi çok düşük ses kalitesinde yayın yaptığını düşünecek olursak, 128Kbit nerdeyse MP3 kalitesinde müzik zevki veriyor. Favori radyom olmamasına rağmen Number One FM’i, bu kalitede yayın yapmaya cesaret ettiği için tebrik ediyorum. (Uygulamayı indirmek için bu linki kullanabilirsiniz)

Yakın zamanda çıkmış diğer bir uygulama da bu aralar App Store’da zirve yapmış, tek bir uygulama içerisinde birden fazla radyoyu barındıran LiveRadioBox uygulaması. Uygulama, daha evvel bir çok başarılı uygulamaya imza atmış olan Vayen tarafından geliştirilmiş ve www.radyolarburada.com‘dan stream edilen radyo yayınlarını kullanıyor.

iphone_radyo_liveradibox_02iphone_radyo_liveradibox_03

Uygulamanın en güzel yanı hemen hemen tüm radyoları bünyesinde barındırıyor olması. Tabii bu kanallar arasında kendi iPhone uygulaması olan, ya da kendi yayınının yayınlanmasına izin vermeyen radyolar yok. Ayrıca yayın da orta kalitede ama tatmin edici. (Uygulamayı indirmek için bu linki kullanabilirsiniz)

Yakın zamanda çıkan diğer bir uygulama da Gezegen Bilişim tarafından geliştirilen BestFM’in iPhone uygulaması.

iphone_radyo_bestfm_04aiphone_radyo_bestfm_05

Uygulamın en büyük özelliği BestFM’deki tüm yayın akışını gösteriyor olması. Ses kalitesi de 40Kbps ve istenirse 20Kbps’e düşürülebiliyor. BestFM’de DJ’lerin bol bol sohbet ettiğini düşünülürse, daha düşük veri transferi olması için yayın kalitesini düşürebilmek gayet güzel bir özellik olmuş. (Uygulamayı indirmek için bu linki kullanabilirsiniz)

Son olarak da (maalesef) PowerFM’in uygulaması var. Maalesef diyorum çünkü PowerFM, tek dinlediğim, çok sevdiğim ve tek favori radyom olmasına rağmen ses kalitesi çok düşük bir iPhone uygulaması ile karşıma çıktığı için büyük hayal kırıklığına uğradım. Günde ortalama 3-4 saat PowerFM dinleyen biri olarak açıkçası çok daha iyi bir ses kalitesi beklerdim. Muhtemelen çok ilgi olacağını düşündükleri için ses kalitesini düşük tuttular. Çünkü ses kalitesi yükseldikçe yayın yapan sunucunun bant genişliği ihtiyacı artıyor. Bu da özellikle çok fazla dinleyecisi olan yayın sahiplerine ekstra maliyetler çıkarıyor.

iphone_radyo_powerfm_06iphone_radyo_powerfm_07

Hakkını yemeyelim, uygalamanın birkaç güzel özelliği var. Bunlardan bir tanesi tüm Power Grup radyolarını bir radyo altında topluyor oluşu. Ayrıca canlı radyo yayınları haricinde, kategorilere ayrılmış müzik türlerinden (dance, rock, vs.) parçalar da dinletmemiz imkan tanıyor. Bir de ekranda o an çalan şarkının ve şarkıcının ismini yazıyor ekrana. Fakat bu yazı için ayrı bir renk, çerçeve, vs. kullanılmadığı için arka zemin içinde kaybolup gidiyor. Ayrıca o an çalan parçayı favorilere atamıyor veya arkadaşlarımızla paylaşamıyoruz. (Uygulamayı indirmek için bu linki kullanabilirsiniz)

Ben sırf i-power uygulamasın yayın kalitesinin düşük olması nedeniyle PowerFM’i, web sitesindeki yayını kullanarak daha evvel tanıttığımız FStream uygulaması ile dinliyorum.

iphone_radyo_fstream_08

Powerfm.com.tr’deki yayın kalitesi daha iyi olduğu için ve FStream her türlü yayını çalabildiği için işimi görüyor.

Aslında ilk radyo uygulamaları App Store’da yerini almaya başladığı günden itibaren bu tip uygulamalardan beklentilerimi madde madde not almıştım bir kenara. Bu bahaneyle sizinle de paylaşayım 🙂

* O an çalan şarkının ve şarkıcının bilgisi.
* EDGE, 3G ve Wi-Fi için ayrı ayrı yayın kalitesi. Örneğin EDGE için 32kbit. 3G/Wi-Fi için 64Kbit veya 128Kbit
* EDGE/3G Bağlantı kontrolü. Data paketi olmayan ya da 100 MB. gibi düşük olan kullanıcıların yanlışlıka EDGE veya 3G’den radyo dinlemelerini engellemek için bir seçenek. “Sadece Wi-Fi’dan yayına izin ver” gibi.
* Şarkıyı/şarkıcıyı paylaşma. Güzel bir parçaya denk geldiğimde Mail, Facebook veya Twitter aracılığı ile hangi şarkıyı dinlediğimi (adını) paylaşabilmek.
* O an çalan şarkınının bulunduğu album kapağı, şarkıcı hakkında özet bilginin ekranda çıkması.
* O an çalan şarkının sözlerinin şarkı çalarken ekranda gözükmesi. (Bu bilgilerin hepsi internette var, ücretsiz ve başka uygulamalar kullanıyor. Bakınız: http://lyricwiki.org)
* O an çalan parçayı “Sevdim” veya “Sevmedim” gibi Last.fm’de olduğu gibi işaretleyebilme. Diğer kullanıcıların en çok sevdikleri şarkıları (Top 10) görebilme.
* O an program yapan DJ ile mesajlaşabilme ya da anketlere katılabilme.

Yukarıdakiler olmayınca, iPhone’daki radyo uygulamalarının klasik FM radyolarından bir farkı kalmıyormuş gibi geliyor bana. Halbuki iPhone çok daha yetenekli ve farklı bir cihaz. Sizce de iPhone daha yetenekli uygulamaları haketmiyor mu?

8 Comments

 1. Egemen

  11/08/2009 at 23:10

  Bir başka faydalı değerlendirme daha. LiveRadiobox çıkmaya başladığından beri Fstream üzerinden dinliyordum radyolarımı. Her ne kadar 5 farklı kandl arasında gidip gelsemde memnundum fakat fstream telefonum resetlendikten sonra tüm kanalları kaybetti ve yeniden kuramadım. LiveRafiobox yükledim fakat onda da dinlediğim radyolar yok. Neredeyse tüm kanallar online yayın yaparken eksik kanalların olması hoşuma gitmedi. Fstream’e devam 😉 teşekkürler yeni Web’in hastasiyim çok başarılı

 2. Tamer kilic

  11/08/2009 at 23:15

  Sayin tan, yorumunuza katılmamak elde değil… Tabii verdiginiz değerli bilgiler için ayrıca tesekkurler. Saygılarımla

 3. Hüseyin aşcı

  12/08/2009 at 00:13

  Tesekkurler mustafa bey ama zaten 100 mb lik aylik internet paketi aliyoruz onlada radyo dinlersek buna kontor dayanmaz ucretsiz bir uygulama cikaran firma yokmu hic neden boyle bir uygulama yapmiyorlar.50 tl lik telefonda bile radyo var ama 1500 tl lik dunyada isim yapmis bir telefonda(iphone)radyo yok sasirmamak imkansiz.bazen diyorum kendi kendime iphone nun ustune telefon yok diye ama boyle 3 kurusluk ozelligin olmamasi beni cok uzuyor.

 4. halil

  12/08/2009 at 01:41

  yerden göğe kadar haklısınız mustafa bey.böyle kaliteli böyle becerikli bi telefona basit uygulamalar hiç yakışmıyor..hüseyin aşçıyada aynen katılyorum. 3 kuruşluk telefonlarda onlarca radyo televizyon bedava iphone herşey parayla..ama yinede herşey bi yana iphone biyana

 5. burak

  12/08/2009 at 07:35

  slmm.. mustafa bey bir turkcell calışanı olarak iphone lar için nezamn mobil tv uygulaması yazılacakkk….????

 6. Oktay

  13/08/2009 at 01:25

  Evet burak beyin sorusuna katiliyorum turkcel ne zaman kendi getirip sattigi telefon için mobil cep uygulaması yapacak sözde iphone 3g ama sadece veri hızında 3g (o da yarım yamalak) başka hiç bir fayda göremedik 3g teknolojisinden

 7. Ahmet Furuncu

  15/03/2011 at 13:36

  s.a iphone app store’dan slow karadeniz fm mi eklemek istiyoruz ama nasıl ekleyecegiz saygılar

  Slow Karadeniz FM http://radyo.slowkaradenizfm.com:6565/listen.pls

  Slow Karadeniz FM http://real1.radyoyayini.com:6565/listen.pls

  • Mustafa Tan

   15/03/2011 at 17:37

   Bir iPhone uygulama geliştiricisi bulup uygulamanızı geliştirtmeniz gerekiyor.

   Örneğin Best FM’i geliştiren Gezegen Bilişim ile irtibata geçebilirsiniz.