iPhone 3GS İncelemesi – I

Uzun bir süre bekleyişin ardında da biz de dün sabah iPhone 3GS edindik. Aslında çok daha önceden yurt dışından getirtebilirdik fakat artık IMEI kaydı, gümrük, garanti, unlock sorunları ile uğraşmak istemediğimiz için cihazın resmen Türkiye’de satılmasını bekledik. Şahsi düşüncem yurt dışından cihaz getirmenin toplam sahip olma maliyeti düşünüldüğünde o kadar da ucuz olmadığı. Fakat konuyu ayrı bir yazıda başlı başına ele almayı düşündüğümüz için hemen incelememize geçiyoruz 🙂 Tabii isterseniz siz Apple’ın kendi sitesinden de detaylı bilgi bulabilirsiniz : http://www.apple.com/tr/iphone

iPhone 3GS Özellikleri

iphone3gs_inceleme_01

iPhone 3GS, boyut ve görsel olarak iPhone 3G ile nerdeyse tıpatıp aynı olduğu için, çok fazla yeni özelliği yokmuş gibi gözüküyor ilk bakışta 🙂 Fakat cihazı kullanmaya başladığınız anda farkediyorsunuz ki cihaz resmen uçuyor 🙂 Bu hız artışına neden olan da birkaç faktör var. Bunlardan ilki, iPhone 3G’de 128MB. olan hafızanın (RAM) iPhone 3GS’te tam iki katına yani 256MB.’a çıkması. iPhone 3G’de bir çok uygulamanın kendi kendine kapanmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi de zaten uygulamaların çalışması için gerekli hafızanın çok düşük olması. iPhone 3G’de çoğu uygulamanın, 20MB. gibi çok düşük bir boş (Free) hafıza alanı ile çalışması gerekiyor. iPhone 3GS’te ise bu boş (Free) alan 100MB’a kadar çıkabiliyor.

iphone3gs_inceleme_04iphone3gs_inceleme_05

Memory Sweep ismindeki hafızayı temizleyen ve durumunu gösteren uygulama ile yaptığımız karşılaştırmada da, iPhone 3GS’teki boş (Free) hafızanın yüksekliği bariz bir şekilde gözüküyor. Ayrıca iPhone’un kendi uygulamalarına ayırdığı hafıza miktarı da yüksek olduğu için cihazın genel performansı oldukça artıyor. Hız artışına neden olan diğer bir faktör de 3G’de 412MHz olan işlemcinin (CPU), 3GS’de 600MHz’e çıkması. Bir de özellikle oyunlarda görülen hızlanmanın bir nedeni de 3GS’tek grafik işlemcisinin değişmesi. Bu yeni işlemci hem daha hızlı, hem de OpenGL ES 2.0’ı destekliyor.

3GS’te hız artışının görüldüğü diğer bir yer de 3G bağlantısı. iPhone ve 3G başlıklı yazımızda detaylı anlattığımız için burada çok detaylı paylaşmayacağım. Fakat kısaca hatırlamak gerekirse, 3G’de maksimum 3.6Mbps olan indirme (download) hızı, 3GS’de 7.2Mbps’e kadar çıkabiliyor. Bu da 3GS’e, 3G şebekesinin müsait olduğu anında, aşağıda görüldüğü 2 kat gibi büyük bir hız avantajı sağlıyor. (Aşağıdaki testler birer dakika ara ile aynı lokasyonda yapılmıştır.)

iphone3gs_inceleme_06iphone3gs_inceleme_07

iPhone 3GS’i tecrübe edeli çok fazla bir süre olmamasına rağmen hızı her uygulamada bariz bir şekilde hissediyorum. Özellikle bol javascript bulunan web sayfalarının açılış sürelerinin bariz bir şekilde hızlandığını görüyorum. Adres defteri bile çok daha hızlı açılıyor ve içinden kişileri çok daha çabuk getiriyor. Açıkçası cihaz şimdi kendini bulmuş 🙂

Dün beraber cihaz aldığımız bir arkadaşın 3GS’ini kullanarak biraz amatörce ama 3G vs. 3GS hız farkı hakkında fikir verecek kısa bir video hazırladık. Aşağıdaki video’da, iPhone 3GS’in Safari’deki sayfa yükleme ve Worms isimli meşhur oyundaki açılış performansı 3G ile karşılaştırıldığında bariz bir şekilde gözüküyor. (Not: Soldaki cihaz 3GS)

Not: YouTube erişim yasağı nedeniyle yukarıdaki videoyu bilgisayarınızdan göremiyor olabilirsiniz. Fakat iPhone’nuzdan sayfayı ziyaret edecek olursanız sorunsuzca izleyebilirsiniz. Ya da pek tavsiye etmesem de, aynı videonun düşük kaliteli bir versiyonunu bu linki kullanarak bilgisayarınızda izleyebilirsiniz.

3GS’i muhteşem bir cihaz yapan diğer bir özelliği de artık video kaydı yapabilen yeni kamerası. iPhone 3GS almayı düşünmeyen ve cihazını jailbreak yapmış 3G sahipleri hemen: “Cydia’dan yüklediğimiz uygulamalar ile biz de video kayıt edebiliyoruz ne var ki bunda” diyebilirler. Kısmen de haklılar. Fakat 3G’deki kamera 2 MegaPiksel ve video kaydında maksimum 15fps elde edilebiliyor. 3GS’te ise, 3 MegaPiksel’lik, Auto Focus özelliği bulunan ve 30 fps görüntü kaydı yapabilen yeni bir  kemara var.

3GS o kadar güzel çekim yapıyor ki artık bence ayrıca bir video kamera alma veya taşıma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Ayrıca 3GS’te video kaydı da oldukça kolay. Apple, yatay veya dikey olarak çekim yapabildiğimiz video kayıt özelliğini fotoğraf çekmek için kullandığımız Kamera uygulamasının için koymuş. Fotoğraf çekimi ile Video çekimini biribirinden tek ayıran şey, sağ alttaki basit bir seçenek.

iphone3gs_inceleme_09iphone3gs_inceleme_10

Ayrıca videomuzu çektikten sonra başından veya sonundan gereksiz sahneleri atmak için sağladığı kırpma (trim) özelliği de basit olduğu kadar muhteşem. Açıkçası daha evvel hiç video kayıt cihazı veya uygulaması kullanmamış birisi, bir seferde 3GS’te video kaydı yapabilir.

iphone3gs_inceleme_11iphone3gs_inceleme_12

3GS’te kayıt ettiğimiz videolar da aynı fotoğraflar gibi Albüm (Fotoğraflar) altına kaydedildiğinden kullanım açısından çok büyük kolaylık sağlıyor. Ayrıca çektiğimiz videoları aynı fotoğraflarda olduğu gibi arkadaşlarımızla kolayca paylaşabiliyoruz. Şimdi biz 3GS’in video çekim yeteneği için ne kadar şöyle güzel böyle güzel desek de bence en güzel anlatımı dün 3GS’le parça parça çektiğim ve bilgisayarımda birleştirdiğim aşağıdaki kısa video anlatacaktır. (Not: aşağıdaki videonun görüntü kalitesi normalde daha yüksek, video paylaşım siteleri kaliteyi düşürebiliyorlar.)

Not: YouTube erişim yasağı nedeniyle yukarıdaki videoyu bilgisayarınızdan göremiyor olabilirsiniz. Fakat iPhone’nuzdan sayfayı ziyaret edecek olursanız sorunsuzca izleyebilirsiniz. Ya da pek tavsiye etmesem de, aynı videonun düşük kaliteli bir versiyonunu bu linki kullanarak bilgisayarınızda izleyebilirsiniz.

3GS’in kamerasındaki iyileşmelerden bir tanesi de yukarıda bahsettiğimiz AutoFocus, Tap To Focus, yakın çekim gibi özellikler. Bildiğiniz gibi iPhone 3G’nin yakın çekim özelliği ve otomatik fokuslanma özelliği yok. 3GS’te ise kamera otomatik olarak ya da ekranda bizim dokunduğumuz noktaya fokuslanabiliyor. Ayrıca çok yakından çekim yaptığımızda artık görüntü çamur gibi olmuyor. Zaten bu fark, 3G ve 3GS ile çektiğim aşağıdaki iki resimde bariz olarak gözüküyor.

iphone3gs_inceleme_13iphone3gs_inceleme_14

(Not: Yukarıdaki iki resim iPhone 3GS kutusunun üst kapağıdır)

Aslında iPhone 3GS ile ilgili daha bir çok yeni özellik var fakat bence en çarpıcı olanlar bunlar. Diğerlerini de cihazı tecrübe ettikçe paylaşmaya çalışacağız. Bu arada Turkcell’den iPhone 3GS alıp da Vodafone ve Avea hattı ile kullanmak isteyenlere cihazın sorunsuz çalıştığı bilgisini vermiş olayım. Bu şekilde kullanmak isteyen birkaç arkadaş için Avea ve Vodafone SIM kartlarını takıp unlock yapmaya gerek kalmadan sorunsuzca çalıştığını gördük.

Bu yazının devamına da bu linkten ulaşabilirsiniz.

Lütfen sorularınız veya eklemek istediğiniz seyler oldukça aşağıdaki yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin. Ayrıca aşağıdaki videoda da iPhone 3GS’in şu an televizyonlarda gösterilmeye başlanan reklamını da izleyebilirsiniz:

177 Comments

 1. Kerem

  29/08/2009 at 14:05

  Harikulade olmus.. Su Anda ben de 3gs ten yaziyorum ve gercekten hizli… Yalniz turkiye ve diger arap afrika ulkelerine gelen iphone larin usa lere gore biraz uretim hatali oldugunu duydum.. Ne diyorsunuz?

  • Mustafa Tan

   29/08/2009 at 14:07

   Teşekkürler Kerem Bey. İlk defa duyuyorum, henüz de bir sorunla karşılaşmadım. Sanırım zaman gösterecek.

 2. alialtugkoca

  29/08/2009 at 14:16

  Harika bir inceleme olmuş Mustafa Bey. Devamını bekliyoruz. Emin ki daha pek çok farklı performans artışları sağlanmıştır.

 3. Suat Sami Dincer

  29/08/2009 at 14:28

  bende sahip oldugum 3g yi satip almak istiyorum.. ama biraz daha beklemem gerekiyor 🙂

  ayni zamanda 3g var zaten, 3gs ye ne gerek var diyenleri anlayamiyorum.. bu farki anlayabilmeleri icin worms’un arka planindaki sekillerin ne kadar hizli hareket ettigini gormeleri bile yeterli olacaktir 🙂

  inceleme ve paylasim icin tesekkurler…

 4. Kerem

  29/08/2009 at 15:34

  Bu yeni ekran da cok guzel olmus.. Parmak izleri belirgin olmuyor.. Ayrica sanki arka kapagin da yuzeyinde degisiklik yapilmis.. Orasi da hic parmak izi tutmuyor

 5. Kerem

  29/08/2009 at 15:52

  Bu arada bu aletin pili inanilmaz hizli bitiyor.. Benmi cok abaniyorum yoksa hakkaten cabukmu bitiyor anlayamadim

 6. Kadir

  29/08/2009 at 16:21

  Daha öncede yorum yaptığım gibi 3GS e alışanlar eskisine geri dönemezler.Bariz bir hız farkı var aralarında.

 7. Hüseyin aşcı

  29/08/2009 at 16:22

  İnsallah bende 3g yi satarda 3gs alirim.kiskandim arkadaslar:))

 8. Ediz

  29/08/2009 at 17:03

  mustafa bey bu kadar mutlu bir günde abuk bir soru olabilir ama… cevaplarsanız sevinirim… çağrı geldiğinde arayanın fotosu ekrana tam yayılırya, apple’ın sitesinde ve turkcell’in de tanıtım sayfasında çağrı geldiğinde fotonun küçük bir hali ismin yanında görünür bir foto var. 3 gs’ye ait bir özellik mi yoksa bizim 3g’lerde de var ben mi bilmiyorum? yenisi hayırlı olsun… güle güle kullanın.

  • Mustafa Tan

   29/08/2009 at 18:19

   Hayır ilk iPhone çıktığından beri var olan bir özellik 🙂

   1) Kişiler uygulamasını açın.
   2) Fotos’unu eklemek istediğiniz kişiyi seçin.
   3) Sağ üst köşedeki Düzenleyi tıklayın.
   4) Daha sonraki ekranda sol üst köşedeki Foto Ekle’ye tıklayın.
   5) Fotoyu ekleyin.
   6) Son olarak Sağ üst köşedeki Bitti seçeneğine tıklayın.

 9. Mehmet

  29/08/2009 at 17:10

  Pusulayı açınca ne uyarısı verdi herhangi bir bağlantı olmadan yön bulamıyor mu yoksa?

  • Mustafa Tan

   29/08/2009 at 18:20

   Bulabiliyorum ama konum da soruyor Konum Servisleri açıksa. Değilse sormaz.

 10. Alper

  29/08/2009 at 17:24

  Ben 3g’mi alali daha 1 ay oldu olmadi kendimi salak gibi hissettim simdi ceske 1 ay daha bekleseydim dicem ama hatirliyorum aldigim gun cok heycanliydim 1 ay bekleyemezdim 🙂 neyse biraz eskisin onfan sonra insallah alirim 3gs. Alan herkese hayirli olsun gule gule kullanin 🙂 mustafa bey bu arada elinize saglik cok guzel bir yazi olmus.

 11. Kerem

  29/08/2009 at 17:44

  3GS aylardır beklediğim bir telefon . En kısa sürede turkcellden alıcam 🙂 Daha önce iphone 3G kullanmadım .. 3GS için sabırsızlanıyorum en kısa sürede alıcam .

 12. Stivın

  29/08/2009 at 17:57

  Mustafa Bey bir şey sormak istiyorum acaba 3Gs i alırken Turkcell den peşin fiyatına yani 1.550 Tl temi yok sa Kananyalı paketlerden mi aldınız 😀 merak ettimde 😀

  • Mustafa Tan

   29/08/2009 at 18:22

   Kredi kartına 12 ay taksit yaptırdım bir miktar vade farkına katlanarak. Fiyatı az değil peşin vermek için 🙂

   • Stivın

    29/08/2009 at 20:33

    yok ben peşin vermeyi düşünüyorumda 😀 yarın gidip 1.550 yi veriipp alıcam inşallah 😀

    • Stivın

     29/08/2009 at 20:58

     birde illa euro olması gerekmiyor değilmi :S

     • Mustafa Tan

      29/08/2009 at 23:05

      Ödeme yaparken gerekmiyor. Fakat TL fiyatı hesaplanırken o günkü Euro kuru baz alınıyor.

   • Burak BAYGIN

    29/08/2009 at 23:05

    Mustafa bey ben de 3gs den kesın bı hafta ıcınde taahhütsüz olarak vodafon yada turkcellden alıcam.Vodafon bayisine gidip sordum 16GB ye 1600TL istiyorlar ancak turkcell extra arayıp sordugumda taahhütsüz olarak olarak satmadıklarını soledıler bu konu hakkında bı bılgınız var mı acaba?

    • Mustafa Tan

     29/08/2009 at 23:11

     Selamlar Burak Bey,

     Normalde taahhütsüz de satılıyor, ben bu şekilde aldım. Ya bayi kendi insiyatifi ile böyle birşey söyledi ya da yanlış bilgi sahibi. İmkanınız var ise ya başka bayiye sorun ya da müşteri hizmetlerini arayıp bir danışın.

     • Burak BAYGIN

      29/08/2009 at 23:17

      Peki vakit ayırdığınız için teşekkürler.

 13. Savas kara

  29/08/2009 at 18:52

  3gs ile tanişma şansini yakalayan arkadaşlara hayirli olsun darisi bizlerin başina. Mustafa bey bilgllendirme yaziniz icin teskkurler ellerinize saglik

 14. Emre

  29/08/2009 at 19:30

  Mustafa Bey iPhone 3GS’in şarjı yaklaşık kaç gün gidiyor?

 15. ohan

  29/08/2009 at 19:42

  merhaba mustafa bey acaba 3g ye kıyasla şarjda ne kadar bi artma söz konusu bilgilendirirseniz sevinirim. bu arada sizdeki worms(3g deki), jb li bi 3g den bile daha yavaş açılıyor ama yinede 3gs nin hızdaki üstünlüğü bariz şekilde belli güle güle kulanın…

  • Mustafa Tan

   29/08/2009 at 23:01

   Şarjla ilgili tecrübeleri paylaşmak için henüz erken. Şu an çok sık oynuyorum cihazla 🙂 Her zaman kullandığım gibi kullanmıyorum yani. Normalde iyileşme olduğu söyleniyor fakat yeni gelen özellikler ve hız nedeniyle yine pil dayanmayacaktır. Şöyle ki yavaş çalışmasını nedeniyle oynamadığım oyunları oynar oldum, ayrıca video çekim özelliğini de çok kullanır oldum. Bunlar hep pil yiyen şeyler 🙂

   Test sırasında 3G’deki Worms gerçekten çok yavaş açılmış her zaman o kadar yavaş değil ama 3GS’e göre yine de yavaş.

 16. ozcantekil

  29/08/2009 at 20:39

  Mustafa Bey , bu hız testini hangi semtte yaptınız çok merak ettim ?
  Vodafone ile Acıbademde 1500 kbps download , 300 kbps upload a ulasabiliyorum en cok .

  • Mustafa Tan

   29/08/2009 at 23:04

   Selamlar,

   Ben de Kadıköy’de yaptım testleri ama 3G hızları çok değişken. Her zaman bu kadar yüksek çıkmıyor. Ben de bazen 1500Kbps civarında hız görüyorum.

 17. ferkum

  29/08/2009 at 22:26

  Bu iphona nedenflash destegi vermiyorlar bu konuda sacmaliyorlar

  • Mustafa Tan

   29/08/2009 at 23:06

   Birkaç sebebi var ama en önemlisi Flash’ın çok pil yemesi. Eğer laptop’unuz var ise şarjda değilken flash tabanlı bir siteye girip uzun süre takılın. Pilin çok çabuk bittiğini göreceksiniz.

 18. Ediz

  29/08/2009 at 22:42

  Soylediginiz yontemle yaklasik 20 kisinin fotosunu 9 ay once eklemistim:) benim soyledigim detay farkli… Cagri geldiginde ekranin tamamina yakin bolumu sectigimiz duvar kagidi oluyor ismin oldugu kismin en saginda da foto beliriyor http://www.apple.com/iphone/iphone-3gs/phone.html bkz.

  • Mustafa Tan

   29/08/2009 at 22:59

   Selamlar,

   Kusura bakmayın ben tam anlayamamışım ne demek istediğinizi. Sanırım eski versiyonlarda öyleydi. Çok aramama rağmen özel bir ayar bulamadım. Dediğiniz gibi çağrı geldiğinde veya biz aradığımızda ekranın tamamını kaplıyor foto.

 19. Mustafa Tan

  29/08/2009 at 23:23

  Televizyonlarda iPhone 3GS reklamları da dönmeye başlamış:

  http://www.timsah.com/Turkcell-iPhone-3G-S-Reklam-Filmi/nT0rd7OdMtH

 20. Behçet

  30/08/2009 at 02:04

  mobil tv neden çalışmıyor iphone da yani canlı tv izlenmiyormu ? mustafa bey konu hakkında bilginiz var mı ? 3. parti yazılımlar falan veya konuyla ilgili turkcellin çalışması var mıdır acaba ?

  • Mustafa Tan

   30/08/2009 at 10:30

   iPhone’da WAP desteği olmadığı ve şu an operatörlerin sunduğu mobil tv altyapısı WAP teknolojisini kullandığı için iPhone’da izleyemiyoruz. Daha evvel de belirttiğimiz gibi iPhone’u bir cep telefonundan ziyade cep bilgisayarı gibi düşünün.

   Zaman içinde iPhone’da mobil tv izleyebileceğimiz altyapılar sunulacaktır.

   • Behçet

    30/08/2009 at 23:47

    aydınlatıcı cevabınızdan ötürü çok teşekkür ederim.

 21. Nihat Sinan

  30/08/2009 at 02:47

  3Gs i yaklasık 1.5 aydır kullanıyorum. Tecrubelerımı paylasmak ıstedim. Daha evvel 3g kullandım. Gecıs ın eger hakiki iphone kullanıcı iseniz 3Gsin sart oldugu cok acık. ANCAK EN KOTU YANI PILI. Eger tum servısler ve 3G acık ise, oyun oynayıp muzık dınleyıp fılm cekersenız 6 saat gibi bir surede yolda klaırsınız. Eger 3G yı bt yı location services ı parlakllıgı azaltırsanız pil omru 3G ile hemen hemen aynı oluyor. Birde 20 dakıka oyun oynayınca alet SOBA. Piil patlama haberleri aldı basını gidiyor ama olaylar muamma! Bunun dısında aynı degerde ekran parlaklıgıda 3Gden daha fazla, renk tonu birazdaha sogumus ıyı olmus. Arkasındaki yazılar parlamıs. VINN aletıne mac veya PC kullanıcı olsanız bile gerek yok cunku 3G ve 3Gs bu isi cok guzel goruyor, ayrıca iphonedaki muzikleride pc nizde bt ile kablosuz dinleyebiliyorsunuz. Hız hakkaten muthıs. Dokunusu da cok farklı. Ekrana 3 parmakla tıklayınca ekran goruntusu buyuyor. Pilin yuzde olarak kalanını pilin yanında gosterebiliyor. BU YUZDE OLAYI 3Gs de cok yararlı. Bir suru battery programının da ortaya cıkması ve en cok satılanlarda top 10 de olmasınında nedeni bu. Ama bu programları gereksiz buuyorum. Kendi yuzde gosterimi yeterli. Okudugum bir forumda soyle bir mantık soyluyorlar, Bilgisayarın pili 3-4 saat giderken, bu degerler iphone icin normal. Cunku o bir sadece telefon degil. Yanınızda cogu konuda bilgisayar ihtiyacını lkarsılayan bir alet.Kısmen katılıyorum. Su anda evde ıste ve arabada iphonu sarj edilebilir hale getirdim.

  • Emre

   30/08/2009 at 11:13

   Nihat Sinan Bey “Eger tum servısler ve 3G acık ise, oyun oynayıp muzık dınleyıp fılm cekersenız 6 saat gibi bir surede yolda klaırsınız” demişsiniz peki 3g kapalıyken BT vb. kapatırsanız kaç gün gidiyor?(benim iphoneum yok onun için soruyorum)

   • Anonim

    30/08/2009 at 20:47

    Ben yogun kullanımda 3Gyi her akşam şarj ediyordum. Yani 1 iş günü gidiyordu. Saat 08.00 Akşam 12.00 Kullanmassam 2 gün gidiyordu.

 22. Göksu Gökçe

  30/08/2009 at 06:18

  İyi günLer Mustafa bey. iphone 3gs’de müzikLer ziL sesi yapıLabiLiyor mu? 3g’de yoktu çünkü bu özeLLik..

 23. Haldun

  30/08/2009 at 09:33

  Selamlar, Gerçekten çok yayarlı bilgiler verdiğiniz için öncelikle çok teşekkür ederim. 3Gs in “sesle kontrol” yeni özelliği olarak lanse edildi. Bu konuda bizi aydınlatırsanız çok seviniriz. Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   30/08/2009 at 10:27

   Selamlar,

   3GS ile gelen diğer özellikleri de önümüzdekü günlerde tanıtacağım. Zaten bu serinin ilk yazısıydı.

 24. Pashabey

  30/08/2009 at 11:33

  Mustafa bey sizi tebrik ederim.acaba 3gs de görüntülü konuşma özelliği varmidir.saygılar .

 25. wosswoss

  30/08/2009 at 11:55

  Merhabalar Mustafa Bey, incelemeniz için teşekkürler. benim merak ettiğim 3 soru var

  1) bazı 3g’lerde görülen ışık sızması sorunu varmı?
  2)3g’ye göre hoparlör sesinin artırıldığı söyleniyordu..hatta artık zil seslerinizi duyabilirsiniz deniyordu bir başka incelemede.3g’ye göre seste bir artış varmı?
  3)3G’ye göre ekran daha sarı deniyordu bunuda renkleri daha sıcak ve canlı göstersin diye yapmışlar fakat bazı 3gs’lerde ekranlar aşırı sarı diye sorunlar var

  son olarak ölü piksel çıktımı(çıkanlar var)

  biraz uzun oldu ama yanıtlarsanız sevinirim
  iyi çalışmalar, saygılarımla.

  • Mustafa Tan

   30/08/2009 at 12:14

   1) Benim cihazımda öyle bir sorun olmadı.
   2) Az önce test yaptım 🙂 Haklısınız 3GS’te zil sesi biraz daha yüksek çıkıyor. %10-15 gibi bir artış var gibi geldi. Teşekkürler paylaşım için.
   3) 3GS ekranı dediğiniz gibi biraz sarımsı ama bence aşırı değil.
   4) Ölü piksel çıkmadı çok şükür 🙂

 26. hasan

  30/08/2009 at 11:56

  selamlar arkadaşlar benim merakettiğim iphone 3gs yi modemolarakgösterdiğimizde kontratlı paketlerde olan internetpaketini bilgisayarda kullanabilirmiyiz.

  • Mustafa Tan

   30/08/2009 at 12:08

   Türkiye’deki GSM operatörlerinin internet paketleri sınırsız olmadığı için iPhone’da veya bilgisayarda kullanmak farketmiyor.

 27. wosswoss

  30/08/2009 at 12:05

  evet kullanabilirsin dostum

 28. hasan

  30/08/2009 at 12:16

  Teşekkür ederim..

 29. hasan

  30/08/2009 at 12:19

  Mustafa bey ölüpikselden bahsettiniznasıl birşeyoluyor. Eger karşılaştıgımızda garanti kapsamına girermi sizce saygılar.

  • Mustafa Tan

   30/08/2009 at 12:30

   Basitçe anlatmak gerekirse iPhone’un ekranı sayısı binleri bulan, yan yana dizilmiş mikroskobik büyüklükteki piksellerden (bir nevi lamba) oluşur. O an gösterilecek resme göre farklı renkler alan bu piksellerden bozulan olduğunda ekranın o ufacık kısmı siyah olur. Gözle zor farkedilir, dikkatli bakınca belli olur. Fakat ölü piksellerin sayısı arttıkça cihaz çok kötü bir görüntü almaya başlar.

   Evet ölü pikseller garanti kapsamındadır.

   • hasan

    30/08/2009 at 13:26

    Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı minnatırım Mustafabey Saygılarımla.
    İnşallah iphone 3gs satan biryerbulduğumda vede aldığımda iphone 3gemgibisorunsuz olur.

 30. Denizhan

  30/08/2009 at 12:49

  Merhaba Mustafa bey,
  iphone buyulugundeki ekran icin kac tane olu piksel garanti kapsaminda degisime giriyor? Bu konuda bilgi var mi? Zira bilirsiniz notebook ekranlarinda belli sayinin altindaki olu pikselleri degistirmiyorlar.

  • Mustafa Tan

   30/08/2009 at 12:52

   Açıkçası o konuda bir bilgim yok. Lakin ufacık ekran. Bir tane bile çıksa götürmek lazım. Fakat servis süresince cihazsız kalacağınızı unutmamak lazım.

 31. Mahsun

  30/08/2009 at 12:59

  Mustafa bey benim sizden öğrenmek istediğim birsey vardı 3G telefonuma ücretli birkaç program indirmiştim telefonu 3GS ile değiştirdim. Şimdi bu programları indirirsem tekrar ücret ödememmi gerekiyor..not: aynı hesabı kullanıyorum

  • Mustafa Tan

   30/08/2009 at 13:03

   Aynı hesabı kullandığınız sürece ödemezsiniz. Satın aldığınız uygulamalar cihazınıza bağlı değil, sadece hesabınıza bağlı.

 32. Denizhan

  30/08/2009 at 13:00

  Bir soru daha sormak istiyorum. Okudugumuz bir dokuman icin sayfa basina gitmek icin ust kisma bir kez dokunmamiz yeterli oliyor. Peki en alta gitmek icin herhangi bir kisa yol var midir? Zira su andaki dokumanin en usttunden en alta gitmek icin surekli kaydirma hareketini yapmak zorunda kaliyorum.

 33. Anonim

  30/08/2009 at 13:23

  Ben de bir soru soracağım umarım cevabını bana verebilrisiniz.Benim telefona sms geldiğinde telefondan garip bir ses çıkmaya başlıyor bir üsre sonra kesiliyor bu normal midir ? Diğer bazı uygulamalarda da zaman zaman yapıyor.32 GB 3GS 3.0.1 kullanıyorum şu an.

  • Mustafa Tan

   30/08/2009 at 13:28

   Selamlar,

   Sesi duymadan bir yorum yapmam mümkün değil. Eğer Sesli Notlar Uygulamasıyla kayıttayken cihazınıza bir SMS yollatabilirseniz o an çıkan sesi kayıt etme imkanı olur diye düşünüyorum. Daha sonra bu sesi iletisim@iphoneturkey.biz adresine yollayabilirseniz yorum yapmaya çalışalım.

   • Anonim

    30/08/2009 at 13:59

    ilgi ve alakanız için teşekkür ederim şu an mesaj gönderemem ama tarif edebilirim böyle sinek vızıldaması veya fan sesi gibi operatörle ilgili şeylerde sms vb. oluyor genellikle ama o kadar da rahatsız etmiyor ve çok kısa süreli jailbreakli kullanıyorum mecburen belki ondandır.Tekrardan çok teşekkürler ayrıca burdan hepimizin zafer bayramını kutlamak istiyorum NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !!!

 34. yilmaz

  30/08/2009 at 16:39

  merhaba
  vade farkiyla almayı düşünüyorum ama ne kadar vade oluyor yani kaç taksitle toplam kaç paraya mal oldu mahsuru yoksa söyleyebilir misiiniz?

 35. arda

  30/08/2009 at 17:51

  bu hız testleri elimdeki 3g’yi atmama sebep olacak yakında 🙁

  hız olayı çok iyi olmuş cidden, bi de flash ve sarj sorununu çözerlerse cidden rakipsiz olacaklar

  apple’ın pazarlama stratejisi gereği onu da farklı bi modelde göreceğiz gibi geliyor bana.

  İnceleme için tşk.

 36. ferkum

  30/08/2009 at 21:20

  Mustafa bey iPhone 3g var bende onceden isinmiyordu AMA simdi fazlaca isiniyor neden acaba

 37. crazy

  30/08/2009 at 21:46

  şimdi iphone 3gs çok ısınıyor mu ısınmıyor mu ? kesin birşey söyler misiniz? arka kapak renk değiştirecek kadar ısınıyor ısınıyor yok el yakıyor bilmemne falan demişlerde boşuna böyleyse eğer o kadar para bayılmayayım

  • Gorkem

   31/08/2009 at 01:02

   yok öyle birşey, 24 saat açık ve kullanımda iphone 3gs hiç ısınma yok, hem de silikon kılıf kullanmama rağmen

  • Mustafa Tan

   31/08/2009 at 07:36

   Öyle bahsedildiği gibi bir ısınma ile karşılaşmadım.

 38. Özgür

  30/08/2009 at 23:43

  Selamlar,

  İzninizle size bir sorum olacak. Yurtdışında yaşıyorum ve bir süredir IPhone 3gs sahibiyim. Gmail hesabımı kaydettim, düzenli olarak mail takibi yapabiliyorum. Şimdi ise, okul mailimi gmaili me yönlendirmek istiyorum. Böylece sadece gmailimi kontrol ederek iki hesabı birden kontrol edebileyim.

  Bildiğim kadarıyla bu işlem mümkün, lakin nasıl yapılacağı konusunda bir fikrim yok. İnternette gezinince bazı açıklamalar gördüm fakat ya 3gs’de uygulama yöntemi başka, ya da anlatılan mail konfigürasyon konularının hesap yönlendirmesiyle bir alakası yok. Açıkçası çıkamadım işin içinden.

  Tek istediğim İPhone üzerinde okul mail adresimi gmailime yönlendirmek böylece tek tuşla iki mail adresini kontrol edebilmek. Vaktiniz olmayabilir ayrıntılı cevap verebilmek için. Bu durumda en azından bu konunun anlatıldığı bir link vs. paylaşabilirseniz -eğer biliyorsanız- çok sevinirim.

  Sevgilerimle.

  • Mustafa Tan

   31/08/2009 at 07:36

   Bahsettiğiniz olayın iPhone ile ilgisi yok aslında. Gmail’den ayarlamanız gerekiyor. Gmail’de Settings -> Accounts and Import menüsü altında şirket hesabınızı Gmail’den takip edebilir hale getirirseniz, iPhone’dan ekstra birşey yapmadan şirket maillerinizi de takip etmiş olursunuz.

   • Özgür

    31/08/2009 at 23:47

    Mustafa Bey haklısınız. Şimdi düşündüm de, çok safça bir soru olmuş aslında benimkisi:) Nedense bu işlemin Gmail üzerinden yapılabileceği aklıma bile gelmemiş.

    Çok teşekkür ediyorum sağolun. Bu soruma cevap ararken google da yaptığım aramalar sonucu sitenizi bulmuştum. Artık Yer İmleri’nde yerini aldı:)

    Kolay gelsin.

 39. Gorkem

  31/08/2009 at 01:01

  Mustafa bey, öncelikle incelemeniz için çok teşekkürler, iphone 3gsyi hemen almama yardımcı oldu :)) , apple forumlarında 3gs’lerin ekranının 3glere göre daha sarımtırak olduğu söyleniyor bu doğru mu? , birebir karşılaştırdınız mı?

  • Mustafa Tan

   31/08/2009 at 07:33

   Evem biraz daha sarımtırak.

   • Mehmet

    31/08/2009 at 19:35

    Bu konu hakkında forumlarda felan çok yazılar dönüyor ekran kalitesiz felan diye. Ben bir anektot paylaşmak istiyorum samsung un gayet kaliteli ve büyük bir lcd monitörünü kullanıyorum otomatik modları var spor film internet metin vs. seçerek o an ki kullanım amacınıza göre uygun ayarları yapıyor. Bu modlardan text moduna (metin) aldımda ekran diğer modlara göre hafif sarımsı ton alıyo aynı 3gs ekranı gibi ve gözü yormuyo diğer modlarda uzun süreli bişey okuyamassınız gözü acayip yoruyo . Demem o ki acaba Apple ın üretim amacı da buna yönelik olabilir mi?

 40. Emre

  31/08/2009 at 07:30

  İnceleme 2 yi ne zaman yapacaksınız Mustafa Bey?

  • Mustafa Tan

   31/08/2009 at 07:32

   Bir aksilik olmazsa bu akşama 🙂

   • Emre

    31/08/2009 at 10:09

    İnşallah.Mustafa Bey siteniz için tebrik ederim.Çok güzel hazırlamışsınız ve bilgileriniz çok yardımcı oluyor.

 41. joya

  31/08/2009 at 12:21

  Mustafa bey sanırım bu işin uzmanı sizsiniz:)
  Bende bir 3gs çi olarak mrk ettiğim su telefon kilit modundayken biri beni aradıgı zaman aramayı reddetmek için ne yapmak gerekiyor.
  su an için ben bulamadım sadece ekranda cevapla cıkıyor ama kilitli poziyonda arama geldiğinde reddet yok?

 42. Ysr

  31/08/2009 at 12:51

  Kapatma tuşuna 1 defa basarsan sesi kısarsan 2 defa basarsan reddedersin

 43. Gorkem

  31/08/2009 at 13:45

  Mustafa bey iyi günler, bir sorunum var , iphone 3gs telefon aldım 2 gün önce ancak ne 3g ile ne de wifi ile internete giremiyorum,3g ile girdiğimde hücresel veri ağına abone değilsiniz diye , wi-fi ile bir ağa bağlanıyorum ancak web sayfası açılmıyor 🙁 , ne yapacağımı bilmiyorum yardım eder misiniz?

  • Mustafa Tan

   31/08/2009 at 13:49

   Selamlar,

   3G aboneliğinizi kullanarak bağlanmaya çalıştığınız operatörünüz hangisi (Turkcell, Vodafone, Avea??) acaba. Bir de evinizde veya işyerinizdeki çalıştığından emin olduğunuz bir Wi-Fi ağına bağlandınız değil mi?

 44. Murat

  31/08/2009 at 15:24

  yarın istanbuldan babama aldırcam inşallah ama elime geçmesi perşembeyi bulucak gibi 🙁 inceleme için teşekkürler

 45. enver volkan

  01/09/2009 at 23:03

  iphone almayı düşünüyorum 16 gb 3gs yada 3g almayı düşünüyorum yalnızca aklıma takılan sorular şunlar.ben aldığım telefonu istediğim hat ile kullanmam mümkün olacak mı???turkcell yada vodafone kampanyasından alırsam. ayrıca sizce hangisini almalıyım…

  • Mustafa Tan

   01/09/2009 at 23:11

   Aşağıdaki linkteki yazının sonunda da belirttiğimiz gibi Turkcell’den alınan iPhone 3GS’in diğer operatörlerin SIM kartları ile de çalıştığını tecrübe ettik:

   http://www.iphoneturkey.com/2009/08/iphone-3gs-incelemesi-i.html

   • enver volkan

    01/09/2009 at 23:17

    evet teşekkürler siteniz çok güzel orayı gördüm peki vodefone alırsak acaba öyle birşey var mı? peki turkcell de 1600 tl olması doğru mu?

    • enver volkan

     01/09/2009 at 23:20

     bir demek istediğim şu vardı.bugun turkcell aradığımda kredi kartına 12-18 ay yapamayız 5 ay yaparız kartınıza denildi.ondan vodefone diyorum onlar 12 taksit yapıp kredi kartından çekiyor ve geri kalan 1 yıl sonra faturaya yansıyor..eğer vodefone aldığım iphone avea da çalışırsa 200 tl fazla verip oradan alacam

     • Mustafa Tan

      01/09/2009 at 23:23

      Turkell’de vade farksız 5 ay sadece Axcess’e yapıyorlar. Diğer kartlara 12 ay taksit var ama vade farklı. Ben bu şekilde 12 ay taksitle aldım ve toplamda yaklaşık 150TL vade farkı ödemiş oldum.

    • Mustafa Tan

     01/09/2009 at 23:21

     Vodafone’da benzer durum var mı bilemiyorum. En güzeli cihazı alacağınız yerde sormanız. Fiyatlar Euro cinsinden olduğu için o günki kurdan TL’ye çevrilir. Bu yüzden günden güne değişir. En güzeli kendinizin sorması Turkcell Bayii’sine.

     • enver volkan

      01/09/2009 at 23:24

      çok teşekkür ederim.. verdiğiniz bilgiler için yarın gidip iyice bilgi alim.inşallah pişman olmam..olmucağıma inanıyorum

 46. ERCAN TORUN

  02/09/2009 at 00:07

  merhaba mustafa bey gördüğüm kadarıyla bütün mesaj ları büyük bir titizlikle cevaplıyorsunuz bu nezaketiniz için teşekkür ederim benimde size birsorum olacak şu anda nokia n95 kullanıyorum fakat iphone da içimde bir yara olarak hep kalmıştır tam ıphone 3gs almaya karar vermiştim nokia n97 yi gördüm ve tam bir kararsızlık yaşıyorum sizce hangisini alsam cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler

 47. muhammed

  02/09/2009 at 10:31

  Çok basit bir özellik olan son aramalardaki numaralardan istediğini silme özelliği ,bunda da yok yok yok yok ,gerçektende inananamıyorum. Malesef 3gs de yok.
  Bunun için nereye yazı yazabilirim bilmiyorum daha öncede bu soruyu sormuştum . Sırf bu yüzden aldığım gibi sinirle kenara fırlattım ve daha kullanmadım.

 48. Mehmet

  02/09/2009 at 23:25

  merhaba. yorumlarınız ve ilginiz gerçekten çok güzel. iphone deneyimlerinizi bizimle paylaşarak bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederiz, Allah razı olsun. ben 2 yıldır ipod touch kullanıyorum, TR’den almıştım. fakat iphone 3Gs getirtmeyi düşünüyorum amerikadan. en büyük çekincemde bu zaten, amerikada yazın çalışan öğrenci arkadaşlarım var, herhangi birisi kendi telefonuymuş gibi kutusundan çıkararak, cebine koyarak getirebilir mi? ya da kutuyla getirirse gümrük,vergi,pasaport vs. işlemleri gerekir mi? bunu hiçkimse tam olarak bilmiyor ve bu yüzden aylardır bekliyoruz. yardımcı olursunuz diye umuyorum, tüm bilgiler için çok teşekkür ederim.

  • Mustafa Tan

   02/09/2009 at 23:31

   Aşağıdaki linkte detaylı bilgi mevcut ama ben yine de kısaca özetliyeyim. Yolcu beraberiyle cihazı getirtebilirsiniz. Bu durumda vergi, gümrük sorun olmaz. Fakat kargo ile gelince gümrük vergisi devreye giriyor eğer farkederlerse. Fakat cihazın telefon özelliğini kullanabilmeniz için TK’ya kaydettirmeniz gerekiyor, yurda son bir ay içinde giriş yapmış bir pasaport kullanarak.

   Daha detayı bilgi için:

   http://www.iphoneturkey.com/2008/05/iphonelarn-tkya-kayt-ettirilmesi.html

   • Mehmet

    04/09/2009 at 11:51

    çok teşekkürler mustafa bey. linki inceleyerek yardımlarınızla kararımı verdim ve hemen iphone 3gs siparişi verdim.
    bazı arkadaşlar iphone / nokia arasında kalmış. bu iki telefonu gerek dokunmatik ekran gerekse fonksiyonları açısından karşılaştırmayın bile. ipod touch kullanıcısıyım,apple’ı iyi tanıyorum ve geçen hafta nokia n97 alma niyetiyle gittiğim nokia store’dan koşarak çıktım. nokia’da apple kalitesinden eser yok. dokunmatik ekranı çok çok zayıf.
    tekrar bilgileriniz için çok teşekkürler, hayırlı günler.

 49. Kerem

  02/09/2009 at 23:43

  ERCAN TORUN

  iphone ile ilgili çok bilgim yok daha hiç kullanmadım . Ancak N97 kullanan arkadaşlarım var . Ve hiç memnun değiller . Mesaj yazarken takılmalar bastığın şeye 2 defa basmalar internete bağlantısı yavaş ve benzer bir sürü özellik .

  Bana sorucak olursan içinden gelen hangisiyse onu al . Zamanında İphone 3G mi 5800 Express müzik mi dediklerinde 5800 alıp pişman olmuştum . İphone içimde kalmıştı . Sende İphone 3GS alıp pişman olma . Kalbinden ne geçiyorsa onu al . Birde internetten araştır istersen daha detaylı bilgi edinirsin .. Ama bana sorarsan tabiki iphone 3GS al .

 50. aykut

  04/09/2009 at 08:31

  şuan brezilyadayım bu yazıları okudukça iyice gaza geldim türkiye dönüşünde inşallah alacagım bu aleti.:))

 51. Anonim

  04/09/2009 at 15:57

  görüntülü konuşmak yok mu koskoca iphone 3g s de ????

 52. ufuk

  07/09/2009 at 20:49

  Arkadaslar amerikada 3g 99 dolarmıs peki bu fiyata türkiyede almak mumkun mü?

  • Mustafa Tan

   08/09/2009 at 21:34

   Tabii ki mümkün değil. Amerika’da da 99$’a kontratlı satılıyor. Yani 24 ay boyunca ayda 70$ ödeniyor.

 53. önder

  12/09/2009 at 23:28

  iphone 3gs’e 3.1 yazılımı yüklediğimizde menü dili türkçe olarak mı kalıyor,yoksa ingilizceyemi dönüyor?

  • Mustafa Tan

   12/09/2009 at 23:36

   Bu tip özellikler kalıcıdır, versiyon değiştiği için bir önceki versiyonda eklenen özellikler ortadan kalkmaz. Zaten aşağıdaki linkteki 3.1 inceleme yazımızı incelerseniz, ekran görüntülerindeki menülerin çoğunun türkçe olduğunu farkedeceksiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/2009/09/iphone-3-1-incelemesi.html

 54. önder

  13/09/2009 at 16:01

  cevap için teşekkürler.

 55. ONUR

  15/09/2009 at 11:26

  beim sorum ise söyle olacakgenel olarak cihazi oyun ve müzik için satin almak istiyorum ama malesef kulaklik ses kalitesi hakinda bir sey bilmiyorum sizce iphone mi alayim ipod mu alayim yoksa baska bi cihaz mi alayim birde turkcelden alamyi düsünüyorum aylik bedelde baska masrafı oluyor mu?tşk ederim ii calismalar ses konusuna lutfen acıklık getirelim…

  • Mustafa Tan

   16/09/2009 at 09:42

   Ses kalitesi cihazdan çok kulaklıkla ilgili. iPhone veya iPod’un kulaklığı fena değil ama çok daha iyi ses istiyorsanız benim de kullandığım aşağıdaki yazıda tanıttığımız Sennheiser’i tavsiye ederim. Ayrıca almanız gerekiyor ama değiyor aldığınza 🙂

   http://www.iphoneturkey.com/2009/01/inceleme-sennheiser-mm50.html

 56. yalçın

  16/09/2009 at 08:41

  yurtdışından 3 gs alıcam ama oradaki yetkililer tr de çalıştırmak için jailbroken programını yüklenmesi durumunda cihazın özelliklerinin birçoğunu kkaybedeceğini söylediler ama araştırdığım kadarıyla böyle birşey yok emin olmadım aldığım ürünü teslim etttim yardımcı olur musunuz…

 57. yalçın

  16/09/2009 at 11:56

  hangi özellikler bunlar bi bilginiz var mı ve bulunduğum yerde bunu kimler yapar bilmiyorum küçük biryer burası ama technosa ve teknolojix gibi kuruluşlar var yaparlar mı acaba..

 58. muhammet

  19/09/2009 at 22:44

  abi bu cihazda mp3 çalma muhabbeti yokmuu ben bu cihazı aldım amma şu anda nokia 3310 dan farksız gelioo bana hiç bi fonksiyonunu göremedim ve hala çözümleyemedimm nasıl olucak bu işşş bana bi yardımcı olabilirmisinizz

 59. önder

  23/09/2009 at 09:12

  arkadaşlar iphone 3gs ile ilgili pil ömrünün çok kısa olduğunu duydum,hatta 1 gün bile dayanmıyormuş,bu doğru mu?şarjı ne kadar gidiyor?sağlıklı bir cevap alırsam çok sevineceğim.

  • özüm

   25/12/2010 at 22:04

   ortalama olarak 2 gün tabi sürekli elimde ve bişiler yapıorum.internete girersen eğer sürekli bişiler yaparsan bu süre 1 güne kadar iner haliyle ama genel olarak iyi bence

 60. seçkin

  28/09/2009 at 20:22

  merhaba. ben iphone 3gs kullanıyorum önder bey ve pil genel olarak 1 günde gidiyor ama bu 3.1 güncellemesinden sonra biraz da olsa faydasını gördüm.

  bu arada mustafa bey size bir sorum olacak ben iphonumu jailbreak yapmak istiyorum ve 3.1 sürümüne sahibim. fakat nelere ihtiyacımın olduğunu bilmiyorum 3.0 sürümlerine yapılan jb videolarını izledim ama siz bu konuda biraz bilgilendirirseniz beni çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.

 61. Anonim

  29/09/2009 at 19:53

  cevap için teşekkürler seçkin bey.ipjhone 3gs almak istiyordum,ama sanırım sizin bilgilendirmenizden sonra almayacağım,çünkü cep telefonunu yoğun kullanan biriyim,1 gün benim için çok çok az.

 62. önder

  29/09/2009 at 19:54

  cevap için teşekkürler seçkin bey.ipjhone 3gs almak istiyordum,ama sanırım sizin bilgilendirmenizden sonra almayacağım,çünkü cep telefonunu yoğun kullanan biriyim,1 gün benim için çok çok az.

 63. yalçın

  03/10/2009 at 21:26

  apple 3 gs 3.1 i unluck etmek istiyorum ama henüz herhangi bir sitede ve forum sitelerinde bulamadım kimileride henüz olmadığını söylüyorlar.yardımcı olursanız sevinirim.

 64. orkun sezenal

  04/10/2009 at 13:06

  merhabalar,
  iphone 3gs’i dün aldım, internet bağlantısı şebeke üzerinden henüz aktif değil fakat wi-fi ile bağlandım. bundan sonraki süreçte 3g operatör bağlantısı devreye girdiğinde ben tekrar, data tarfemi aşmamak için wi-fi seçeneğini nasıl active edeceğim daha doğrusu hangi yöntemle bağlanmak istediğimi nasıl yöneteceğim. wirless olan bir ortamda boşuna data tarifemi harcamak istemiyorum bu seçimi yapma şansımız vardır umarım. teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   04/10/2009 at 21:32

   Selamlar,

   Öncelikle hayırlı olsun. iPhone, Wi-Fi bağlantınız açık olduğu sürece daha evvel bağlandığınız kablosuz ağ bağlantısı kapsama alanı içerisinde kaldığınız sürece Wi-Fi üzerinden internete çıkacaktır. EDGE’e geçmek için ya Wi-Fi bağlantısını kapatmanız ya da kapsama alanından çıkmanız gerekmektedir.

 65. seçkin

  04/10/2009 at 19:27

  Bende yeni kullanıcıyım iphone nun pil olarak eksikliğini bildiğim halde almıştım. Uygulamalara girince şarj uygulamaya göre düşüş gösteriyor. Ama genel olarak beklememe değmiş diye düşünüyorum 3gs kullanım olarak güzel bir telefon. Tabi iphoneturkey olmasaydı itunes kullanımında bayağı zorlanırdım diye düşünüyorum.

 66. yalçın

  04/10/2009 at 23:54

  ben yapıcam ya bekleyecek miyim 3.1 . unlock ve jailbreak programının çıkmasını.

 67. orkun sezenal

  05/10/2009 at 22:22

  çok teşekkür ederim sevgiler…

 68. yalçın

  07/10/2009 at 11:56

  iphone u en fazla 5 değişik bilgisayara bağlayabiliyormşuz fazla bilgisayar olursa sorun çıkıyormuş doğru mu doğruysa bana çok saçma geldi..

 69. eralp

  07/10/2009 at 23:36

  Bende N95 8GB den Iphone 3gs e gecmek ile gecmemek arasında kaldım. Kontrol edebileceğim bi arkadaşımda da yok malesef.. çok kısa sorularım olacak yanıtlarsanız çok memnun edersiniz.
  – MSN kullanırken, telefon görüşmesi yapabiliyor muyum (gunde en az 5-6 saat telefonda msn acık oluyor)
  – video ve fotograf çekiminde zoom yapılabiliyor mu? hiç bir yerde bilgi yok
  – bluetooth ile dosya transferi yapabiliyor muyuz?
  – N95 te joikuspot die bir program kullanıyorum, telefonu wireless modem yapıp, 3g baglantısını wireless üzerinden paylaşmaya yarıyor buna göre bir program var mı?

  bunları yanıtlarsanız çok sevinirim.. saygılar..

  • Mustafa Tan

   08/10/2009 at 08:09

   Selamlar,

   Sorularınıza sırasıyla cevap vermeye çalışacağım.
   – iPhone’da aynı anda sadece bir uygulama kullanabilirsiniz. Sadece iPod’un ve Mail’in arka planda çalışma yeteneği vardır. Onlar bile telefon uygulamasını kullanmaya başladığınız an devreden çıkar. Yani sorununuzun cevabı hayır.
   – Orijinal kamera uygulaması foto ve video çekerken zoom yapamıyor. Ama App Store’da, fotoğraf çekimi için dijital zoom özelliği katan uygulamalar mevcut.
   – Bluetooth ile klasik anlamda dosya transferi yok. (Yani iPhone’nuzdan bluetooth üzerinden bilgisayarınıza müzik dosyası atamazsınız örneğin)
   – Modem (Tethering) desteği iPhone’a 3.0 versiyonu ile gelmiştir: http://www.iphoneturkey.com/2009/06/iphone-30-ile-test-surusu-iii.html

   • eralp

    08/10/2009 at 11:41

    öncelikle vakit ayırıp cevapladıgınız için teşekkür ederim.. kafama bişi takıldı.
    – iPhone’da aynı anda sadece bir uygulama kullanabilirsiniz. Sadece iPod’un ve Mail’in arka planda çalışma yeteneği vardır. Onlar bile telefon uygulamasını kullanmaya başladığınız an devreden çıkar. Yani sorununuzun cevabı hayır.

    demişsiniz.. fakat gece bi yerlerde jailbreak yapılınca programların arka planda çalışabildiğini okumuştum die hatırlıyorum.. her telefon çaldıgında msn kapanırsa olacak iş değil yaw 🙁 Bu durumda symbiandan vazgecmek zor gorunuyor..

 70. ayaz

  09/10/2009 at 19:32

  bende amerikadan 3gs alıcam peki burda kullanmak için bişeyler yapmama gerek var mı? sorun olurmu ve dilini türkçeye çevirebilirmiyim?

 71. yalçın

  10/10/2009 at 13:43

  itunes nasıl kullanılır.bilgisayara yüklendikten sonra ne yapmam gerekiyor

 72. yalçın

  10/10/2009 at 17:36

  yurtdışından geldi cihazım ama türkyede çalıştıramıyorum.çalıştırmak için ne yapılmalı birde itunes u cihazın bu haliyle kullanabilir miyim.3 gs 3.1 32 gb

 73. İbrahim AĞYAR

  10/10/2009 at 22:28

  Mustafa bey merhaba amerikada bir arkadaşım var oradan iphone 3 gs getirtmek istiyorum cihazın fiyatına 500 $ diyorlarmş bayileri ama oradaki telefoncular cihaz türkiyeye gelirse kırdırıp çalıştıramazsınız cihazın içinde cip var falan diyorlarmış bu bilginin doğruluk oranı nedir acaba ? bir ikinci olay ise su iiphone 3 gs yi oradan 500 $ a aldıgımızda o cihazda herhangi bir arıza olursa nasıl bir yol izleyeceğiz trde cihaza baktırabilirmiyiz acaba bana yardımcı olabilirmisiniz. ? bu arada yazdıgım fiyat kontratsız direk cihazın satış fiyatı imiş

 74. Uv

  07/04/2010 at 16:45

  Selamlar, ben de 3gs almak istiyorum ve hayatım boyunca ilk defa Nokia yı bırakıp başka bir markaya yöneleceğim. Sitenizi de yeni buldum araştırırken, doğru yere yazıp yazmadığımdan da emin degilim. Benim sorum, iphone da tüm konuşmalarımı kayıt altına alan bir program varsa yüklemek isterim. Acaba böyle bir program iphone için var mı? Varsa bu programın adı nedir, paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   08/04/2010 at 09:12

   Selamlar,

   iPhone’un diğer yetenekleri ne kadar ileri ise telefon özellikleri de o kadar zayıf. Maalesef istediğiniz tür de bir özelliği yok. Fakat iPhone’a geçiş yaparsanız, inanın pişman olmazsınız.

 75. Uv

  08/04/2010 at 14:38

  Üzüldüm baya, çünku şuan ki telefonumda program olarak yükledim ve çok da işime yaramakta… Nasip. Teşekkür ederim.

 76. samet aslan

  25/04/2010 at 01:27

  selamlar siteniz çok güzel.ben 3gs alacam borsada 10 kağıdı takip edecem hangi uygulamayı indirebilirim bir de internet ücreti çok gelir mi?Teşekkürler

  • Mustafa Tan

   25/04/2010 at 13:19

   Selamlar,

   Bu konuda çok şanslısınız çünkü bu konuda çok fazla sayıda ücretsiz uygulama mevcut : http://www.iphoneturkey.com/tag/borsa

   Bu tip uygulamalar çok fazla data tüketmez fakat eğer 3G/EDGE üzerinden de bağlanacaksanız en az 1GB’lık bir data paketi almanızda fayda var.

 77. adjuvan

  25/04/2010 at 13:34

  mustafa bey merhaba;
  daha önce yazılarınızda belirtmişmiydiniz bilmiyorum ama sanırım dün gece biraz tesadüfende olsa yeni bir şey keşfettim iphone da. şarkı listesinde denemedim ama video listelerinde bir videonun ustune gelip sağa veya sola doğru sürükleyip bırakınca video sil seçeneği çıkıyor.böylece ıtunes a gerek kalmada silinebiliyor video.belki bu özelliği keşfetmemiş arkadaşlar vardır diye paylaşmak istedim 😀
  saygılar…

 78. samet aslan

  27/04/2010 at 01:11

  Tekrar selamlar iphone 3gs aldım sim kartı taktım öncedende itunes yüklemiştim ama hep” the sim card inserted in this iphone does not appear to be supported”diye giden bir yazı çıkıyor.İphone bir kampanyadan dolayı alındı imei kayıtlı,hattım türkcell.Teşekkürler Mustafa Bey

 79. Nuna

  21/05/2010 at 19:14

  Merhaba,ben3GS-e nasil resim yukleyebilirem bilgisayardan? yardimci olursaniz

 80. burak

  22/05/2010 at 18:18

  Merhaba
  ben iphone umu yurt dısında aldım cunku okuorum fakat turkıyeye gıttıgımde bu telefona baska hattımı takmak ıstıorum bunun ıcın kırma programı gıbı bır sey warmı acaba arastırdım fakat bulamadım eger bılgı werırsenız cok sewınırım.. bu arada elımdekı telefon iphone 3gs 3.1.3 surumludur

  • Mustafa Tan

   22/05/2010 at 18:45

   Maalesef yok 3.1.3 icin henüz.

   • burak

    22/05/2010 at 18:55

    cıktıgı zaman duyuru yaparsanız cok sewınırım ben takıp edıorum sağolun sımdıden

 81. yalçın

  06/06/2010 at 19:45

  merhaba bugün bi uygulama yükledim daha sonra türkçeye çeviriliyor dedi ve yeniden başladı ama açılışa kadar herşey normal daha sonra telefon dondu 2-3 dk sonra tekrar kapandı açıldı tekrar donuk kaldı ne yapmalıyım 3gs 32 gb 3.1 kullanıyorum yurtdışı cihaz..

 82. serkan

  22/06/2010 at 16:51

  mustafa bey yazınız için tskler öncelikle bende iphone 3gs kullanıcısıyım yalnız bir problemim var hattım kontörlü hat bunu belirteyim öncelikle cihazımla fotograf cektiğimde kontörüm gidio bu normalmidir değilse bunun sebebi ne olabilir nasıl düzeltebiliriz yardımcı olursanız memnun olurum şimdiden tşk ederim

  • Mustafa Tan

   22/06/2010 at 17:15

   Kamera uygulaması, fotoğrafın çekildiği lokasyonu işaretleyebilmek için lokasyon servisini kullanır. Bunun için de internet bağlantısı yapar.

   Ayarlar -> Genel -> Konum Servislerinden kapatabilirsiniz.

 83. celalettin

  23/07/2010 at 17:47

  merhaba yurt dışımdan 3gs getirtim. açtırdım kullanıyordum fakat dün ekranı görememeye başladım. ıphone açılıyor fakat 1 saniye ekran görünüyor sonra kayboluyor.
  sesli olarak bazı komutlar veriyor ekrana dokundığumsa ekranı tekrar nasıl görebilirim yardım rica ediyorum.

 84. ayca

  30/07/2010 at 12:48

  Selam.
  iphone 3gs’im için tukcellin 29 tl lik 1gb paketine üye oldum. ancak evdeyken wi-fi üzerinden internete bağlandığımda da bu paketten kullanım yapıyor mudur acaba telefonum? yoksa dışarıda wifi hattına bağlanamadığım zamanlarda mı o paketten harcar sadece? saygılarımla.

  • Mustafa Tan

   30/07/2010 at 14:30

   Hayır yapmaz Wi-Fi kapalı veya kullanılamıyor iken EDGE veya 3G üzerinden bağlanılır ve paketinizde düşülür..

   • ayca

    30/07/2010 at 15:29

    hızlı cevap için çok teşekkürler 🙂

 85. furka

  14/09/2010 at 14:07

  merhabalar iphone 3gs aldım beyaz olanından kimileri beyaz olanlarının cogunun sorunlu olgunu söylediler. aldıgım ilk ipohne daha ilk aksamında dokunmatık komutları agır algılıyordu ertesi gun aldıgım yere götürdügümde tamamen kitlenmis vaziyetteydi acılmadı cihaz… yenisini aldım sık olmasada aralıklarla hafif takılmalar yapıyor sizce bu normalmi? bi sorum daha fotograf modunda zoom imkanımız varmı? tesekkürler.

 86. furka

  14/09/2010 at 14:32

  bu arada birsey daha ekliyecem benim bilgisayarımda şayet virüs varsa itunes le bilgisayar üzerinden iphone şarkı atarken virüs bulasma riski varmı acaba? şimdiden tesekkürler

  • Mustafa Tan

   14/09/2010 at 14:39

   Hayır yok. iPhone’a windowstaki virüsler bulaşamaz zaten.

 87. furka

  14/09/2010 at 17:41

  zoom icin bir program mı indirmemiz gerekiyor?

 88. Anonim

  17/09/2010 at 01:07

  Ben 3gs kullanıyorum şu güne kadar tek bir zafiyetini gördüm oda çok sık mesajlaşınca veya ard arda fotoğraf çektiğinizde sağ üst köşedeki düğmeye bastığınızda biliyorsunuz ekran kapanıyor kapandıktan sonra hoparlörden bir cızırtı geliyor.Onun dışındaki herşeyi mükemmel diyebilirim eğer 3GS ile iphone 4 arasında seçim yapmakta zorlanan arkadaşla için kesinlikle 3gS diyorum yazıktır 2700 tl verip 4 alacağınıza düşük fiyatla 3gs alabilirsiniz ve ihtiyacınızı fazlasıyla karşılar 😉

 89. Anonim

  17/09/2010 at 01:09

  Bu arada bir soru sormak istiyorum ben şuan iTunes 10 kullanıyorum fakat oradan da iphone’uma zil sesi aktaramıyorum ne yapmam gerekiyor biraz bilgi verirseniz süper olur şimdiden teşekkürler 🙂

 90. furka

  05/10/2010 at 17:20

  tekrar merhabalar iphone duvar kağıdı yuklediğimizde sadece tus kilidi devreye girince görebiliyoruz. tus kilidi kalktıktan sonra arka plan siyah ekrana bürünüyor.devamlı sekilde arka planda kalması için ne yapmamız gerekiyor? tesekkür ederim

 91. cirnelle

  06/10/2010 at 17:03

  iphone 3gs 16 gb avrupada ne kadar? (almanya ve fransa)

 92. selçuk

  22/10/2010 at 19:27

  peki arka kapaklar arasında herhangi bir fark varmı

 93. sevda

  29/10/2010 at 14:03

  merhaba, benim iphone 3gs im var. fotoğraf ve kamera görüntüsü çok güzel fakat geceleyin çok karanlık çekmi var. azışık olan ortamlarda karanlık çekimi var. ıphone nun flash ı veya gece çekimi için bir özelliği yok mu ??
  teşekkürler

 94. ibrahim

  17/11/2010 at 21:33

  mustafa bey sizden bi konuda yardım almak istiyorum 3gs aldım iOS 4.1 Firmware ve ıtunnes 10 yüklü.görüşme yaparken 10. veya 15.dakikalrda telefonum kapanıp elma işareti çıkıyor ve daha sonra 1-2 dakika sonra yeniden açılıyor ve yine görüşme yaptıgımda aynı zamanlarda yine kapanıyor defalarca restorede ettim fakat bi faydası olmadı biliginizden istifade etmek istiyorum şimdiden tesekkür ederim

 95. Anonim

  21/12/2010 at 10:57

  Mustafa bey hakkı rahmetine kavuştu.

  Giderken son sözü Samsung s8500 wafe

 96. Anonim

  21/12/2010 at 10:58

  Samsung s8500 wave iphone 3gs ve 3g’e basar. 🙂

 97. Anonim

  02/01/2011 at 12:07

  ben telefonu pcye bagladım sarj oluyo fakt hiç bişe çıkmıyo neden kı anlamadım acıklarmısnz

 98. zeynep

  25/03/2011 at 16:01

  selam
  iphone 3GS 4.2.1 versiyon kullanıyorum.10 15 dakika konuşuyorum bazen daha az telefon kapanıyor.ve apple çıkıyor karşıma.10 15 saniye sonra açılıyo.neden acaba?yardımcı olur musunuz?

  • Gökben

   11/04/2011 at 20:38

   Benimde sorunum sizinkiyle aynı.Sebebini bende merak ediyorum.Mustafa beyden bize yorum yapmasını bekliyorum.

   • Gökben

    11/04/2011 at 20:41

    Zeynep hanım siz bu soruna çözüm getirebildinizmi.Eğer bir çözümü varsa benimle paylaşırmısınız.

 99. Gökben

  11/04/2011 at 20:34

  Merhabalar,
  Bende 3GS kullanıcısıyım.Telefonu Ocak 2011 de vodafonedan aldım.Aldığım günden beri tek problem görüşmelerimin belli bir dakikadan sonra sonlanması.Yani telefon konusurken kendı kendıne kapanıyor.Ekran kararıyor ve kırık elma simgesi cıkıyor.1-2 dk sonra tekrar açılıyor ana ekrana dönüyor.Özellikle konuşmalarım 15dk.üzerine cıktıgında oluyor.Bunun sebebi ne olabilr?Servise göndermelimiyim.Cihaz yeni oldugu için servise gönddermek istemiyorum.Aslında asıl korkum servise gittikten sonra içerisindeki parçalrın değiştirileceği.Pili gibi mesela.Böyle bir sorun yaşayan varmı aranızda? Ya da ne yapmamı önerirsiniz?

 100. serap albayrak

  20/04/2011 at 11:01

  iphone’dan facebook hesabıma, yada başka sitelere nasıl video yada resim gönderebilirim? mesela youtube da dinlediğim bi şarkıyı facebook hesabımda paylaşmayı beceremiyorum?

 101. sait turk

  29/05/2011 at 18:52

  merhaba su anda ingiltere londra icinde iphone bedava para vermiyorsunuz eger 24 ay kontrat yaparsaniz yada bazi sebekelerde cok az bir mesela £ 69 sterling gibi bie meblag ile sahip olabiliyorsunuz benimde bir sorunum var benim 3 gs var bir turlu update yapamadim Pc, ye usb kablosunu taktigim zaman herhangi bir olay olmuyor kafayi yedim bilen varmi acaba tesekkurler sait.. london