iTunes iPuçları – III

iPhone kullanıcılarının en çok sıkıntıya düştükleri anlardan bir tanesi de iTunes’larının yüklü olduğu bilgisayarın yenilenmesi veya formatlanması. iTunes ile iPhone kendi aralarında senkronizasyon (eşzamanlama) yöntemi ile bilgi/dosya aktarımı yaptığından, yeni formatlanmış ya da yeni alınmış bir bilgisayara yüklediğimiz iTunes ile ilk senkronizasyon biraz sıkıntılı olabiliyor.

Bu yüzden özellikle bilgisayara format atmadan evvel ve sonra yapılması gerekenleri adım adım paylaşmaya çalıştık. Yazının sonunda da ilk başta adım adım fakat kısa bilgilerle anlattığımız kavramları da detaylandırdık.

Yedekleme (Backup)
1) Bilgisayarımızı yenilediğimizde iTunes’ta geri dönüşü en zahmetli dosyalar LIBRARY altındaki müziklerin, filmlerin, uygulamaların, vs. bulunduğu dosyalardır.

Bu dosyalar çok büyük boyutlu olduğu için otomatik backup (yedek) sistemine dahil değildir. Apple, iPhone’dan yeni kurulan bir iTunes’a geri aktarıma (Transfer Purchases) , sadece Uygulamalar ve Müzik dosyaları için izin vermektedir. Onu da, iTunes iPuçları – II yazımızda da detaylı açıkladığımız gibi sadece App Store’dan indirilen uygulamalar ve iTunes Store’dan indirilen müzikler için izin vermektedir. Ülkemizde müzikler iTunes Store’dan değil de başka kaynaklardan indirilerek iPhone’a atıldığı için bu yöntem pek bir işe yaramamaktadır.

Bu yüzden eğer iTunes’un yüklü olduğu bilgisayara bağlı bir CD/DVD Writer var ise, iTunes’un backup özelliği kullanılarak tüm LIBRARY dosyaları daha sonra geri dönülmek (restore) üzere yedeklenebilir. (backup)

File -> Library -> Back Up to Disc menü adımları izlenerek yapılan bu yedekleme, her ne kadar en garanti yöntem olsa da, çok fazla sayıda ve büyüklükte uygulamamız olduğunda, çok uzun sürmekte ve çok fazla boş DVD/CD harcanmasına neden olabilmektedir.

2) Yukarıda bahsettiğimiz Transfer Purchases yöntemi ile iPhone’umuzdan uygulamaları, kolayca yeni kurduğumuz iTunes’a dönebildiğimizi açıklamıştık. Eğer bizim için uygulamaların yanında sadece müziklerimiz önemli ise aşağıdaki yöntem kullanılarak da yedekleme yapılabilir.

iTunes’ta her hangi bir müzik dosyasını “Add to Library” yöntemi ile LIBRARY altına attığımızda gerçekte o dosyayı iTunes’un belirlediği bir yere kopyalamış olmayız. iTunes, bu dosyaların sadece referanslarını tutar. Dolayısıyla iTunes’a eklediğimiz tüm parçalar bilgisayarımızın disklerinde dağılmış bir şekilde bulunur. Bu da tüm müzik dosyalarının kolayca yedeklenmesini zorlaştırır.


Fakat “Edit -> Preferences” menü adımından ayarlar ekranını açıp “Advanced” tabındaki

* Keep iTunes Music folder organized = iTunes müzik klasörünü organize bir şekilde tut
* Copy file to iTunes Music folder when adding to library = LIBRARY’e yeni bir şarkı eklediğinde, bu dosyayı iTunes müzik klasörüne kopyala

seçeneklerini işaretleyip “OK” tuşuna tıklarsak, iTunes’taki tüm parçaların birer kopyası şarkıcı adı ve albüme göre derli toplu iTunes müzik klasörüne atılır. Böylelike bu klasörü harici bir diske veya DVD’ye kaydederek yedek almak çok kolaylaşır. Aynı şekilde tekrar yeni iTunes’a dönmek de çok kolay olacaktır.

3) Yazının sonunda detaylı açıkladığımız iTunes konfigürasyon ve ayar bilgilerinin topluca bulunduğu “Apple Computer” klasörünü de yedeklemek faydalı olabilir. Fakat bu klasör içerisinde esas önemli olan klasör Adres Defteri, Resimler, vs. gibi kritik bilgilerin yedeklendiği Backup klasörüdür:

Windows XP: \Documents and Settings\(kullanıcı adı)\Application Data\Apple Computer\MobileSync\Backup
Mac : ~/Library/Application Support/MobileSync/Backup/

Bu yüzden Backup klasörünü arada bir başka bir diske yedeklemekte fayda vardır.

4) Tüm yedekleme işlemlerimizi tamamladıktan sonra bilgisayarımızı formatlamadan (ya da başkasına vermeden) evvel yapmamız gereken son şey “Deauthorize Computer” işlemini yapmaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz şekillerden birini veya birkaçını seçip yedek aldıktan sonra bilgisayarımıza format atıp sıfırdan iTunes kurabiliriz.

Yenileme (Restore)

1) Yeni iTunes kurup iPhone’umuzu USB kablosu ile bağlandıktan sonra ilk olarak, “Authorize Computer” işlemini, ardından da Transfer Purchasses yöntemi ile cihazımızdaki App Store ve iTunes Store’dan indirdiğimiz dosyaları iTunes’a transfer ediyoruz.

2) İkinci olarak da eğer Adres Defterini (Contacts) bilgisayarımızdaki Outlook, Windows Address Book, vs.’den bir tanesi ile sync ediyorsak “Merge” yöntemi ile tekrar bilgisayara aktarıyoruz. Bunun için de öncelikle sync ekranında Info tabına tıklıyoruz ve adres defterimizi sync edeceğimiz uygulamayı (Outlook, Windows Address Book, vs.) seçiyoruz ve SYNC düğmesine tıklıyoruz.

Bu sefer karşımıza da aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi iki adet seçenek çıkıyor. Biz de bilgisayarımızdaki kişiler ile iPhone’daki kişileri birleştiren seçenek olan ‘Merge Info‘yu seçiyoruz. Ardından da cihazımızdaki kişiler bilgisayarımıza aktarılmış oluyor.


Biz bu yazıyı hazırlarken yeni bir bilgisayara iTunes’un son versiyonunu kurduk ve 3.0 versiyonundaki iPhone’umuzun adres defterini Merge Info yöntemi ile sorunsuzca, içinde hiç kayıt olmayan Windows Address Book’a aktardık.

Not: Çeşitli forumlarda, boş bir adres defterine aktarım yapıldığında iPhone’un rehberinin de uçtuğuna dair bazı yazılar gördüm, hatta bu yüzden bilgisayardaki rehber’e öylesine en az bir tane kayıt eklenmesini tavsiye ediyorlar. Açıkçası bizim böyle bir ihtiyacımız olmadı ve kendim böyle bir durumla hiç karşılaşmadım. Eğer siz yukarıda bizim tecrübe ettiğimiz bir durum veya ekran haricinde birşey ile karşılaşırsanız lütfen paylaşmaktan çekinmeyin.

Sanırım iTunes yedeklemesi ve formatlandıktan sonra yapılabilecekler ile ilgili paylaşacaklarımız şimdilik bu kadar yeterli olur. Zaten aşağıda ekstra bilgiler paylaştık. Sorularınız veya endişeleriniz olursa lütfen sormaktan çekinmeyin.

iTunes Yedekleme Mekanizması
iTunes, otomatik olarak yedeklediği Backup dosyası da dahil olmak üzere tüm konfigürasyon dosyalarını aşağıdaki klasörlerde saklıyor:

Windows XP : \Documents and Settings\(kullanıcı adı)\Application Data\Apple Computer
Windows Vista : \Users\(kullanıcı adı)\AppData\Roaming\Apple Computer

C:\Documents and Settings\ahmet\Application Data\Apple Computer

Örneğin Windows XP’mizi açarken kullandığımızın kullanıcının ismi ahmet ise ve “Document and Settings” klasörü C:\ sürücüsünde yüklü ise bu durumda iTunes’a ait temel dosyaların yer aldığı Apple Computer klasörünün adresi yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi oluyor.
iTunes’un her senkronizasyonda otomatik olarak aldığı backup dosyasının da, Apple Computer altındaki MobileSync\Backup adresinde yer almasından dolayı bu klasör çok kritik oluyor.

Bu yüzden her iPhone sahibinin Apple Computer klasörünü veya Backup klasörünü arada sırada harici bir diske kopyalamasında fayda görüyoruz. Bu sayede iPhone’umuz formatlandığında, çalındığında veya bozulduğunda elimizde yedek bilgilerimiz bulunuyor.

Tabii Windows XP kullanıcılarının, yukarıdaki Application Data ve altındaki klasörleri görebilmesi ve başka bir ortama kopyalayabilmeleri için “Araçlar” menüsünden önce “Klasör Seçenekleri” ekranını açması,

ardından da “Görünüm” tabından Gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini işaretleyip “Tamam” düğmesine tıklaması gerekiyor.

Bundan sonra da tüm gizli dosyalar görünür oluyor. Kopyalama işimiz bittikten sonra da istersek, “Gizli dosya ve klasörleri gösterme” seçeneğini işaretleyerek klasörleri tekrar görünmez yapabiliyoruz.

Yukarıda bahsettiğimiz \Documents and Settings\(kullanıcı adı)\Application Data\Apple Computer\MobileSync\Backup klasörü altında saklanan backup dosyasına da iPhone’umuza ait aşağıdaki bilgiler yedekleniyor.

iPhone 1.1 versiyonundan itibaren yedeklenenler
• Safari yerimleri (bookmarks), cookies, tarihçe, vs.
• Harita (Maps) yerimleri, en son arananlar, vs.
• Standart Uygulamaların ayarları, özellekleri ve verileri (Uygulamaların kendisi değil)
• Adres Defteri (Rehber/Kişiler) ve defterdeki favoriler
• Takvim (Calendar) hesapları
• Duvarkağıtları (Wallpapers)
• Notlar (Notes)
• Telefon Arama Tarihçesi (Call history)
• Mail hesapları (Mail accounts)
• YouTube yerimleri
• SMS mesajları
• Otomatik düzeltmede önerilen kelimeler
• Fotoğraflar (iPhone’la çekilen fotoğraflar ve ekran görüntüleri)
• Web clips (Web sayfaları için Ana Ekran kısayolları)
• Ağ Ayarları (Wi-Fi, VPN, vs.)
• Paired Bluetooth devices (backup ve restore işlemi aynı cihaza yapıldığında)
• Keychain (mail hesap şifreleri, Wi-Fi şifreleri, web siteleri şifreleri, vs.. backup ve restore işlemi aynı cihaza yapıldığında.)

Yukarıdakilere ek olarak,
iPhone 2.0 versiyonundan itibaren yedeklenenler
• Managed Configurations/Profiles
• List of External Sync Sources (Mobile Me, Exchange ActiveSync)
• Microsoft Exchange hesabı ayarları
• Nike+iPod saved workouts and settings
• App Store Uygulamalarını verisi (uygulamanın kendisi, temp ve cache klasörü hariç).

Yukarıdakilere ek olarak,
iPhone 3.0 versiyonundan itibaren yedeklenenler
• Albümdeki Videolar
• Uygulamaların Lokasyon Bilgisi izinleri
• Internete bağlanmadan çalışan web uygulamalarının veritabanları
• Ses kayıtları (Voice memos)
• Web sayfalarındaki otomatik tamamlamalar. (Autofill for web pages)
• Trusted hosts that have certificates that cannot be verified
• Web Sitelerinin Lokasyon Bilgisi izinleri
• Uygulama içinden yapılan satın almalar (In-app purchases)
Yukarıdaki listenin ingilizce orijinali için : http://support.apple.com/kb/HT1766

89 Comments

 1. Anonymous

  24/07/2009 at 01:25

  Emegin icin cok tesekkurler, bundan daha detayli anlatilamazdi, hergun bakarim yeni bilgiler varmi diye sitede, cok yararli konulara deginiyorsunuz. Sayenizde iphone u adam gibi kullanmayi ogrendim, artik baskalarina ogretmeye basladim 🙂

 2. elif

  24/07/2009 at 12:18

  merhaba mustafa bey,
  benim 3g 8gb sürümde 3.0 iphone um var. geçenlerde şarjım çabuk bittiği için wifi mi kapatmaya karar verdim. kapttıktan sonra o gün tekrar açtım ama telefonum wifi adreslerini bulamamaya başladı. arasıra giriyo 1-2 dakka durup kendi kendine atıyodu ağdan. daha sonra ayarların hepsini sıfırladım ama olmadı. restore ettim 3 kere oda olmadı. sim kartımdaki kişileri tekrardan telefonuma kopyalayamadım. servise vermekte istemiyorum telimi.benim yapabileceğim bişey var mı? yardım ederseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler….

 3. Skaty

  25/07/2009 at 16:20

  Merhaba, iletişim için bir mail adresi bulamadım o sebeple buraya yazmak zorunda kaldım.

  Sitenize reklam vermek istiyoruz. İlgilenir misiniz ?

  Olumlu olumsuz cevaplarsanız sevinirim, iyi çalışmalar..
  skaty@live.com

 4. Baris

  30/07/2009 at 10:58

  merhaba mustafa Bey,
  oncelikle yardimlariniz icin tekrar tesekkur ediyorum.
  ve size sunu sormak istiyorum.
  benim sorum kendi iphone umla eslestirmedigim bir itunes dan iphonumdaki muzikleri silmeden bir sarki alma sansim var mi.
  mesela arkadasimin itunes undan bir sarki yuklemek istedigimde senkronize etmem gerekiyor. bu durumda da benim iphonumdaki sarkilar gidiyor?
  tesekkurler

 5. Mustafa Tan

  30/07/2009 at 11:10

  @Baris

  Maalesef mümkün değil 🙁

 6. Anonymous

  02/08/2009 at 12:56

  dostum yazdıkların çok iyi ama benim sorunum diğer telefondaki adres defterini(rehber)benim iphone'a atamıyorum bunu nasıl yapabilirim buna bi açıklık getirirsen we benimle itibarata geçersen sewinirim 🙂 ilgilendiğin için teşekkürler

  E-mail=fatih.saptir @ hotmail.com

  • Mustafa Tan

   04/08/2009 at 17:49

   Diğer cihazınızdaki rehberi önce bilgisayarınızdaki Outlook veya Windows Adres defteri ile senkronize edin. Daha sonra iPhone’unuzu bu adres defterleri ile senkronize edin.

 7. Anonim

  05/08/2009 at 15:37

  elif
  24 July 2009 merhaba mustafa bey,
  benim 3g 8gb sürümde 3.0 iphone um var. geçenlerde şarjım çabuk bittiği için wifi mi kapatmaya karar verdim. kapttıktan sonra o gün tekrar açtım ama telefonum wifi adreslerini bulamamaya başladı. arasıra giriyo 1-2 dakka durup kendi kendine atıyodu ağdan. daha sonra ayarların hepsini sıfırladım ama olmadı. restore ettim 3 kere oda olmadı. sim kartımdaki kişileri tekrardan telefonuma kopyalayamadım. servise vermekte istemiyorum telimi.benim yapabileceğim bişey var mı? yardım ederseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler….

  mustafa bey sorunumu hala çözemedim, sürekli bu sitedeki yazılanları okuyorum fakat bu sorunuma yardımcı olan yazıyı bulamadım.
  Bana yardım ederseniz çok sevinirim.

 8. savga

  18/08/2009 at 23:42

  bılgılendırme ıcın tesekkur ederım outlook ıle ıphone senkronıze etmeyı adım adım yaptım ama ne yazıkkı ıphone bılgılerım uctu. karsıma nerge ınfo ekranı cıkmadı 2.2 surumunu kullanıyorum

 9. KASIM

  23/08/2009 at 17:50

  MERHABA BENİMDE 8 GB 3.0 IPHONE’UM VAR.BİLGİSAYARIMDAKİ VİDEO GÖRÜNTÜLERİNİ IPHONE’UMA YÜKLEYEMİYORUM.NEREDE HATA YAPTIĞIMIDA BİLEMEDİM.BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ…?

 10. nilay

  26/08/2009 at 22:50

  merhaba, siteyi yaklasik 1.5 senedir takip ediyorum, hergün yeni biseyler ögreniyorum, tesekkürler.
  bisey soracagim. usb kablosunu taktigimda itunes aciliyodu eskiden, ancak simdi acilmiyor. hatta bilgisayarda usb kablosunu taktigim bile belli olmuyor. itunes un yeni vers. ( 8.2 ) yükledim sanirim ondan sonra oldu. ne yapmam gerekiyor yardim edebilirmisiniz. tsk

 11. alper

  27/08/2009 at 15:25

  merhaba mustafa bey;
  ben iphone’a video atamk istiyorum ama birtürli beceremedim!
  benim psp’imde izlediğim mp4 formatına çevrilmiş hazır videolarım var
  onları iphone’atmak istiyorum itunes’da video kısmına attım sonra video bölümünde gözüktü videolar ordan seçerkek senc tusuna basıyorum ama olmuyor sebebi ne olabilir? video formatları mp4 ama psp ve iphone için farklı mp4 formatımı vardır? yoksa ben senc yaparken eksık bır yermı bırakıyorum?

 12. Ömer Lekesiz

  31/08/2009 at 07:24

  Merhaba mustafa bey öncelikle çok teşekkür etmek istiyorum böyle bir site oluşturulması için emeği geçenlere.
  Ya benim sorunum; yurtdışına çıkacağım için iphone u satacağım ancak içine satın alarak yüklediğim programları yurtdışında yeni alacağım iphone ma da yüklemek istiyorum. Bunu yapabilmem için bir yol var mıdır?
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Mustafa Tan

   31/08/2009 at 07:27

   Aynı Apple ID’yi kullandığınız sürece tekrar para vermeden istediğiniz kadar farklı iPhone’a yükleyebilirsiniz uygulamaları.

   iPhone olarak bir sınır yok fakat en fazla 5 farklı bilgisayardaki iTunes ile senkronizasyon yapabiliyorsunuz:

   http://www.iphoneturkey.com/2009/07/itunes-ipuclar-ii.html

 13. Mehmet

  06/09/2009 at 21:26

  Mustafa bey benım sorunum denetım masasından İtunes ı sılemıyorum sılmek ıstedıgım de ıse soyle bır yanıt alıyorum….

  Click ok to try again or enter an alternate path to a folder containing
  The installation pckage itunes.msi in the box below
  The is not a valid installation package for the product itunes.try to
  Find thr installation package itunes.msi in folder from which you
  Can insall itunes.The feature you are trying to use is on a network resource that is unavailable…Pc de ne kadar ıtunese aıt dosya varsa sıldım ama yınede basarılı olamadım uzun zamandır ugrasıyorum fakat bır turlu yapamadım format atınca gıdecegıne emınım ama ben format atmak ıstemıyorum yarım edersenız sevınırım sımdıden cok tesekurler kolay gelsın

 14. Orhan Bahadir Dogan

  11/09/2009 at 21:34

  Mustafa Bey merhaba,

  Iphone’umun surumunu yukseltmek amaciyla backup yapmak icin devices’dan sag tus+backup secenegine tikladigimda anlamadigim bir sekilde, sadece 10 saniye gibi cok kisa bir surede backup islemi tamamlaniyor. Diger zamanlarda her sync islemini yaptigimda da tam hatirlamamakla beraber en sonunda “backing up (cihaz ismi)” diyordu. Her senkronize edildiginde otomatikman backup alinabiliyor mu? Cunku bu sekilde ayarlamis olabilirim hatirlamiyorum uzun suredir backup almadim ve ayarlarla da pek oynamadim. Eger dogruysa tum bunlar size guvenip surumumu yukseltecegim 🙂 yoksa 10 gb kadar muzigim cope gidecek 🙂

  saygilarimla, iyi calismalar.

  • Mustafa Tan

   11/09/2009 at 22:22

   Selamlar Orhan Bey,

   Sanırım backup konusu ile ilgili bir yanlış anlaşılma olmuş. Yazıda detaylı olarak açıklamaya çalışmıştım ama tekrar bir özetliyeyim.

   Bahsettiğiniz gibi sağ tuş + backup ile cihazın sync edilmeden önce aldığı backup aynı. Fakat bu backup içinde müzikler yok doğal olarak. Aksi takdirde 10GB’lık müzik dolayısıyla her backup 1 saat sürerdi herhalde.

   Zaten eğer bilgisayarınızı formatlamıyor veya güncellemiyorsanız müzik dosyalarının yedeklenmesine gerek yok. Çünkü cihazınızı güncellerken bir aksilik olur da içindeki tüm bilgiler giderse, sıfırdan restore edip, en son backup’tan dönüp, ardından da bilgisayarınızdaki müzik dosyalarını sync edip cihazınıza kopyalanmasını sağlayabilirsiniz.

 15. Orhan Bahadir Dogan

  12/09/2009 at 18:09

  Ancak iphone’umun hafizasi laptopun hafizasindan fazla oldugundan bilgisayardaki tum muzikleri silmis bulunuyorum 🙂 bu durumda nasil bir cozum onerebilirsiniz? laptopum cd de yazamiyor yani iphone’un icinde tum muzikler ordan biyere cikarmamiz lazim laptopta yer bosalttim bunun icin ama cikaramiyorsak yapacak da birsey kalmiyor…

  • Mustafa Tan

   12/09/2009 at 19:14

   Harici seyyar bir USB disk almanızı öneririm. Ben iki tane disk kullanıyorum bu şekilde. Bir tanesi 2GB’lık çubuk şeklinde küçük olanlardan, ufak dosyalar için ve taşıması rahat. Diğer 256GB.’lık biraz daha büyük (cüzdan büyüklüğünde) taşıması yine kolay ve yedeklerimi buna atıyorum.

 16. Güray

  17/09/2009 at 07:30

  Arkadaşlar merhaba,Evdeki PC de iTunes ile işyerindeki PC de İtunes a bağlandığında I phone bilgileri siliniyor.Bunu nasıl engelleyebilirim.I phone üzerindeki bilgileri 2 makina da da muhafaza edemezmiyim.
  Yardımcı olurmusunuz.

 17. zafer

  17/09/2009 at 15:33

  merhaba Mustafa Bey,
  hazırlamış olduğunuz bu site için teşekkür ederim çok faydalı oldu.

  ancak şöyle bir sorunla karşılaştım yardımcı olursanız sevinirim,
  itunes store dan ücretsiz birkaç oyun ve program indirdim ve bu programları applications kısmında görüyorum ama bu programları bir türlü iphone indiremedim. bilgisayarı authosired ettim ancak olmadı.

  • Mustafa Tan

   17/09/2009 at 15:49

   Cihazınızı USB kablosuyla bilgisiyarınıza bağlayıp, Yine iTunes’taki cihazınızın bağlı olduğu menüdeki Applications kısmından sync yapıyorsunuz değil mi?

 18. zafer

  17/09/2009 at 16:05

  evet telefonumda eşzamanlanıyor yazısı çıkıyor ama ordaki programları telefonumda göremiyorum

 19. atakan

  30/03/2010 at 09:13

  ben itunesten oyun indirdim ama iphoneme nasıl atacam onu çözemedim. ve oyun nereye kaydoldu ?

 20. atakan

  30/03/2010 at 09:19

  üsteki cevabı fark etmedim dediginiz gibi yaptım tamamdır teşekkür ederim, emeginize saglık

 21. toprak

  01/04/2010 at 00:09

  merhaba arkadaşlar, yaklaşık 1000 adet numaram gitti, ne yazık ki pc ye yedekleme yapıldımı bilmiyorum. rehberim boşaldı ve çok zor durumda kaldım. bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 22. Berke

  04/04/2010 at 17:22

  Merhaba;
  Toprak arkadaşım senin iş telefonu gibi bir telefonun var ise eğer bu yöntemi gayet basit bir şekilde yapabilirsin ama yoksa Mustafa Bey size elinden gelenin en iyisini sunmaya çalışacaktır…

  SAYGILARIMLA

 23. murat

  07/04/2010 at 11:12

  merhaba
  iphonum amerikadan geldi haliylen pasaportla açtırdım.ancak itunes te versiyon yükseltirken3.0 dan 31.3 a tel kilitlendi ve şimdi kulanamıyorum.ne yapmam gerek.yardımcı olsanız çok sevinirim

 24. Ceren

  13/04/2010 at 18:33

  Selam ben ituneste recently added die bir dosya var ya yeni eklenen müzikleri oraya atıo hep onu yanlışlıkla sildim ve geri nasıl getirebilirim bilmiyorum lütfen yardımcı olur musunuz?

 25. sedat

  17/04/2010 at 20:04

  Merhaba Mustafa bey,

  İphone mu pc ye şarjda bırakmıştım 1 saat sonra gelidiğimde rehberimdeki kişiler silinmiş.Lütfen rica ediyorum bir Allahın kulu tardım etsin.Saygılar

 26. orcunn

  18/04/2010 at 11:22

  merhabalar, ben yeni bir bilgisayar aldım ve iphone eski bilgisayarda kurulu itunes ile eşzamanlı ve benim için önemli olan sadece rehber ve app stordan indirmiş olduğum uygulamalar bunun içinde aynı yolu izlemem gerekiyormu? yoksa yeni bilgisyara itunesi kurup cihazı bağladığımda tüm bilgilerim ortadan kalkıyor mu?

 27. zeynep

  19/04/2010 at 17:44

  Merhaba,

  sizin tavsiyelerinize uyarak itunes indirip üye oldum maileme aktivsyon maili geldi basıyorum aşağıda gönderdiğim yazı çıkıyor ve ekran böyle kalıyor nerede hata yapıyorum lütfen yardımdı olurmusunuz ?One Moment Please.

  Connecting to the iTunes Store.

  Loading

  We are unable to find iTunes on your computer.

  If iTunes doesn’t open, click the iTunes application icon in your Dock or Windows Task Bar.

  • Mustafa Tan

   19/04/2010 at 18:27

   Selamlar,

   Gelen mesajdaki linke, iTunes yüklü bir bilgisayarda tıklıyorsunuz değil mi? Önce iTunes’u çalıştırıp ardından linke tıklamayı bir dener misiniz?

 28. Fulden

  06/05/2010 at 15:57

  Selamlar, iphone’uma itunesdan indirdiğim uygulamaları atmak istiyorum ama her seferinde mevcut uygulamaları da yeniliyor, oysa ki ben sadece yeni indirdiklerimi atabilmek istiyorum. bunun kısa bir yolu var mıdır acaba?

  • Fulden

   20/05/2010 at 16:42

   benim sorumu cevaplamak istemiyorsunuz sanırım.

  • Wiz_Of_Wor

   08/06/2010 at 15:40

   Sadece yenileri yüklemesi lazım. Sanıyorum telefondaki iTunes hesabı ile bilgisayardaki farklı. Telefondaki hesabınızdaki kullanici adıyla login olursanız sorun çözülecek. (Cihazı sadece tek bir bilgisayarla senkronize edebileceğinizi de unutmayın.)

 29. Fatih Kara

  12/05/2010 at 02:56

  Merhabalar, iPhone numu, bir arkadaşın bilgisayardın şarj edeyim derken farkında olamadan otomotik olarak iTunes açılmış ve benim telefonu Sync etmiş, malesef tüm rehberim ve resimlerim gitti, nasıl geri döndüreceğimi araştırırken sonunda sizi buldum. Rica etsem bir yolu varsa lütfen anlatırmısınız. Teşekkürler…

 30. akahveci

  12/05/2010 at 11:19

  Merhabalar,

  Mustafa bey itunes klosörlerinin hepsinin yerini başka sürücüye nasıl alabiliriz. itunes c sürücüsünden kaldırdım ve d: sürücüsüne kurdum ama yine dosyaları ve yedekleri kullanıcı adı altında c: nin altına atıyor diğer proğramlarda c: de olduğu için yer kaplıyor. Bir de jailbreak yapmadan turkcellden almış olduğumuz iphonumuzu vnc gibi bir programla bilgisayardan yönetme imkanımız varmı. Teşekkürler iyi çalışmalar

 31. akahveci

  12/05/2010 at 16:14

  teşekkür ederim. Bir şey daha sormuştum ona da yanıt verebilirseniz sevinirim.
  “Bir de jailbreak yapmadan turkcellden almış olduğumuz iphonumuzu vnc gibi bir programla bilgisayardan yönetme imkanımız varmı. Teşekkürler iyi çalışmalar”

 32. emrecan

  22/05/2010 at 13:50

  Var Elbette Appstore’da TeamWiewer adlı uygulama işini görür 😉

 33. emrecan

  22/05/2010 at 13:51

  Fakat sadece İphonedan yönetebilirsin 😀

 34. YSRUSLU

  07/06/2010 at 21:51

  merhabalar, windows 7 de iphone nun yedeklendiği klasör tam olarak nerede bilen varmı acaba? yukarıda sadece xp den bahsediyor zira “documents and settings” bulamadım ben.

  • Wiz_Of_Wor

   08/06/2010 at 15:47

   “Users” olması lazım.

 35. oguzhannebigolu

  14/06/2010 at 15:14

  merhabalar…
  oncelıkle bu kadar detaylıı bılgı verdıgınız ıcın cok tesekkurler emegınıze saglık..
  benım sorunum sole: bn ıphone un ılk cıkan modelını kullanmaktayım.yere dusurdugum ıcın ekranımın alt kısmı calısmamakta ve rehberım tam bu kısımda bulunmaktadır.ıtunes dan backup la kopyalama yaptım fakat vısta kullanıcısıyım ve nereye kopyalandıgını hıc bır sekılde bulamadım bu konuda bana yardımcı olursanız cok tesekkur ederım….

 36. norotic

  29/06/2010 at 18:20

  Merhaba ben restore etmedim 4.0 ı yükledim ama kişi listem yinede gitti backupda hata verdi bende devam ettirdim.geri alma şansım yok sanırım?

 37. elif m.

  16/07/2010 at 17:26

  Merhaba
  Yeni bilgisayarıma iphone umu bagladım rehberi senkronize ederken dalgınlıkla merge yerine replace yaptım ve rehberim gitti şimdi bu bilgisayarım yeni ve ilk defa iphonu bağlamıştım daha önce yedekleme yaptıgım bilgisayara ulaşma şansım yok rehberimi geri getirme sansım var mı? Yaptıgım bu işlemi bir şekilde geri alabiliyor muyum yada tel cihazının içinde bir yedeği olabilir mi?

 38. mmucahit

  06/09/2010 at 14:57

  Merhabalar
  iphone 3g 3.0.3 versiyonunu kullanıyorum. senkronize işlemi başladığında backup kısmında tıkanıyor ve saatlerce beklememe rağmen backup işlemi devam etmiyor.
  itunes’u silip tekrar yeni sürüm yüklememe rağmen sorun devam ediyor.
  ne yapmalıyım?

 39. kokoank

  07/10/2010 at 00:12

  ben bu bilgileri hiç bilmeden restore kelimesinin yenilenme olarak algılayarak restore tuşuna bastım ve telefonum bir dizi bir şey yükledi sonunda ise tüm uygulamalarımın silindiğini fark ettim. şuanda telefonumdan sadece acil arama yapabiliyorum. itunes a bağlandığımda ise bana, içinde sim kartı olmasına rağmen geçerli bir sim kartı takmamı söylüyor. ne yapmalıyım acaba ? lütfen bana yardımcı olun

 40. Erkin

  21/10/2010 at 23:13

  Merhaba Mustafa Bey,

  Sanıyorum bir çok kişinin başına gelen bir sorun benim başımada geldi.Laptop umun hdd si yandı ve değişti,tüm bilgiler silindi.Yeniden i tunes yükledim, şimdi iphone deki resimleri sadece resimleri bilgisayara indirmek istiyorum.
  Benzer bir çok soru ve cevap okudum ancak net bir şey anlayamadım.
  Yardımınızı rica ederim

 41. süleyman

  13/11/2010 at 21:18

  Mustafa bey merhabalar..
  Amerika’dan 3gs getirdim. Unlock edilmiş idi. Türkiyeye gelince IMEI kaydını da yaptırdım. Telefonum dün kullanıma açıldı. Fakat şebeke çok az çekiyor. Başka telefonların tam çektiği yerde bile tek diş çekiyor. Neden olduğu konusunda internette bişeyler bulmaya çalıştım ama net birşey bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. ayruca size buradan başka ulaşabileceğim bir yol var mıdır acaba?

 42. Sertac Aygun

  24/11/2010 at 22:20

  Merhabalar,

  iPod Touch 4G sahibiyim ve PC’ye format atacağım diyelim.

  My Music klasöründeki iTunes’u ve C:\Users\xxx\AppData\Local\Apple Computer (Windows 7) klasörünü yedeklemem yeterli mi tekrar müziklerle vs. uğraşmamak için ?

  Format işleminden sonra, iTunes kurmadan önce ne yapmak gerekecek o zaman ? O klasörlerini yerlerine mi koyayım iTunes kurmadan önce ?

 43. mehmet k. kaynak

  29/11/2010 at 11:30

  iphone 4 kullanıcısıyım. ıtunes ile senkronizasyonda her seferinde bu sizin kullandığınız itunes değil diyerek install yapıyor ve hr seferinde iphon da kayıtlı bazı takvim bilgilerini vb siliyor. windows vista kullanıcısıyım
  yardımlarınız ricasıyla

 44. Özden

  07/03/2011 at 23:29

  Sevgili Mustafa bey,

  Aslında uzunca bir zamandır İphone kullanıyorum.Ancak hiç başımagelmedi ilk defa karşılaştığım için soruyorum.İphone yedekleme yazılarını okudum ama benim sorunuma çözüm bulamadım.
  enim bilgisayarımın anakartı yandı ve o bilgisayar giti.Şimdi yeni bir bilgisayar aldım.İtunes kurdum ama synchroonize etmiyorum.Bütün uygulamalar ve rehber gidecek diye.
  Şimdi ne yapmam lazım ? Eski bilgisayrdaki backup gitti.Yeni bilgisayarda nasıl bir yol izlersem tüm uygulama ve rehberimi yeni makinadaki itunes le eşleştirebilirim ?

  • Mustafa Tan

   07/03/2011 at 23:42

   Synca yapmadan evvel önce yedek alın aşağıdaki gibi:

   http://www.iphoneturkey.com/2009/12/iphoneda-yedekleme-ve-yedekten-geri-donme.html

   Sonra Authorize Computer, Transfer Purchases işlemlerini yapın:

   http://www.iphoneturkey.com/2009/07/itunes-ipuclar-ii.html

   • Özden

    07/03/2011 at 23:53

    Mustafa bey,

    Şuanda elimde sadece iphone var ve herhangi bir yedek yok.Yanlış anlamış olmamak için soruyorum.Lütfen bu çok önemli, eski makina gitti herhangi bir back up almadım.Şimdi yeni bir makinaya itunes kuracağım.İtunes kurunca senkronize etmesi halinde bütün bilgiler gidecek diye biliyorum.Lütfen burayı doğru anlatmış olayım.İphone var elimde bunun tamamını yeni bilgisayarda yeni itunes e senkronize ederek rehber vs. sroun yaşamk isteemiyorum.Müzikler sorun değil.Notlar, rehber ve uygulamalar önemli.
    ,Sizin burda belirttiğiniz bana uygunmu ?

    • Özden

     07/03/2011 at 23:56

     yani authorize/deauthorize yapamam çünkü öbür cihaz yok..

     • Mustafa Tan

      08/03/2011 at 00:08

      Selamlar,

      Backup işlemi için sync etmenize gerek yok. Authorize işlemi için de ille deauthorize etmenize gerek yok.

      Yedek ile rehberinizi kurtarabilirsiniz. Ayrıca verdiğim linklerin başında Turkcell Yedek ve Air Contacts gibi uygulamalar mevcut rehber yedeği için.

      Ayrıca önce iTunes’ta Edit -> Preferences -> Devices menüsünden “Prevent iPod, iPhone and iPads from syncing automatically” seçeneğini aktif hale getirirseniz, cihazın otomatik sync edilmesini de önlemiş olursunuz.

 45. Erol

  16/03/2011 at 13:54

  Selamlar

  Ben iphone mi degistirmek istiyorum suan iphone 3g var satip iphone 4 almak istiyorum. Ama bi sorunum var iphone deki rehberimi simkarta nasil kopyalicam

 46. Burak

  04/04/2011 at 22:04

  Telefonumun şarjı özellikle 4.3 ve 4.3.1 uptadelerinin ardından inanılmaz az gidiyordu. bende soruna çözüm olur düşüncesiyle restore ettim. Restore ardından sürüm 4.3.1 gözüküyor ancak onla gelen Kişisel Erişim noktası gibi ayarlara ulaşamıyorum acaba ne yapmalıyım ?

 47. Burak

  05/04/2011 at 01:01

  Hızınıza ve ilginize teşekkür ederim mustafa bey.
  Bir sorum daha olacaktı 4.3 ile birlikte gelen mesaj sesinin kaç kere çalacağının ayarlandığı yeri ve ping gibi kısıtlamaların olduğu bölümleri bulamıyorum yani yok daha doğrusu. acaba sıkıntı ne olabilir tam anlamıyla…

 48. merve

  11/04/2011 at 16:51

  merhaba,ya cok güzel böyle acıklamalı felan anlatmıssınız ama ben hiç bişi yapamadım.Bu telefon cıldırtacak beni.Lütfen yardımcı olun.Ben itunesi indirdim ama iphoneeye sarkı yada müzik aktaramadım.ben telefonu baskka birinden almıstım şimdi onun kullanıcı bilgilerimi gerekli ben baska hesap acabilirmiyim?
  Birde ben telimde facebook yapmak istiyorum ama olmuyor.Yardımcı olursanız cok sevinirim.

  • Mustafa Tan

   11/04/2011 at 17:01

   Selamlar,

   Merak etmeyin bir süre sonra alışırsınız iPhone kullanmaya 🙂

   Cihazınıza şarkı atmak için aşağıdaki yazımızı kullanabilirsiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/2009/09/bilgisayardan-iphonea-nasil-sarki-yuklenir.html

   Cihazınıza App Store’dan uygulama indirmek için de aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Eski kullanıcının bilgilerine ihtiyacınız yok. Yeniden alabilirsiniz Apple Kimliği. Zaten eski kullanıcının bilgilerini kullanmayın.

   http://www.iphoneturkey.com/2010/10/iphone-veya-ipad-uzerinden-kredi-kartsiz-apple-id-alma.html

   Apple ID aldıktan sonra da App Store’da facebook uygulamasını indirebilirsiniz.

   Bunların dışında gerekli tüm bilgileri aşağıdaki linkte bulabilirsiniz:

   http://www.iphoneturkey.com/yeni-baslayanlara

   • merve

    11/04/2011 at 22:03

    Apple ıd almayı ben telden mi yapacağım.Yazıyı okudum orda telde göstermişsiniz.Sey ben bilgisayar itunes indirdim ama telimdeki itunes ve apstore uygulamaları acılmıyor.basıyorum yükleniyor işareti gözüküyor ama bir türlü bitmiyor yani.
    Birde bunun için belli bir ücret ödeyecekmiyim.?
    Kusurumu mağdur görün inanılmaz derecede acemiyim.:)
    Hersey için cok tesekkürler.:)

    • Mustafa Tan

     11/04/2011 at 22:08

     Selamlar,

     İster telden isterseniz iTunes’tan yapın. Aşağıdaki link de iTunes’tan almayı anlatıyor:

     http://www.iphoneturkey.com/2008/10/kredi-kartsz-apple-id-oluturma.html

     Bu arada App Store’dan uygulama yüklüyorsanız zaten Apple ID almışsınız demektir.

     Bunun için ücret ödeyecek miyim diye kasdettiğiniz nedir ? Apple ID almak için bir ücret ödemeyeceksiniz. Eğer paralı uygulama satın alırsanız ücret ödersiniz.

 49. alis

  14/04/2011 at 22:00

  Mustafa bey eminimki bu sorunun defalarca kez sorulduguna eminim ama cok karisik geldi ve yapamadim..
  sorum su bu gune kadar aktarma yapamadigim icin iphone umda cok resim birikti ve yavaslatiyor telefonumu iphone dan pc ye fotolari nasil atarim adim adim yardimci olursaniz sevinirim….

 50. alis

  16/04/2011 at 23:57

  Mustafa bey gondermis oldugunuz link teki uygulamayi denedim fakat fakat i tunes programi oldugu icin pc m de telefonumu taktigimda bilgisayara direk program aciliyor ve programdan aktarimini yapamiyorum…bu konu hakkinda gonderebileceginiz bir link varmi?
  tekrar tesekkur ederim ilginiz icin ..

 51. Emre

  09/05/2011 at 19:45

  Mustafa bey Merhabalar.

  Ben Pc’me yedekleme almada Format Atmak zorunda kaldım.
  şimdi yeni pc ye itunesi yükledim.
  peki bu itunese şimdiye kadar satın aldığım uygulamarı nereden yükleyebilirim.?
  İphone’yi takıp backup yaparsam sadece iphone daki uygulamarı itunese alıcak fakat benim iphone’a yüklü olmayıp ituneste duran çok fazla uygulamam vardı.
  bunları tekrardan nasıl görebilir ve geri getirebilirim.?

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Mustafa Tan

   09/05/2011 at 19:48

   Selamlar,

   App Store’dan tekrar yükleyebilirsiniz uygulamalarınızı. Bu arada yeni iTunes yüklediğiniz için Authorize Computer işlemini yapmayı unutmayın.

   http://www.iphoneturkey.com/2011/01/itunes-uzerinden-uygulama-yonetimi-ve-senkronizasyonu.html

  • Emre

   09/05/2011 at 19:58

   İlginiz İçin Teşekkürler

   Fakat ben Okadar çok Uygulama Satın Aldımki Hepsinin Adını Hatırlayamıyorum Bile 🙂

   İşte O Library Bölümündeki Tüm Uygulamaları Yüklemenin Bir Yolu Varmıdır.?

   • Mustafa Tan

    09/05/2011 at 20:01

    Selamlar,

    PC’nize format attığınız için doğal olarak o dosyalar yok. Yeni yüklediğiniz iTunes’a Apple ID’niz ile giriş yapıp Purchase History menüsünden eski yüklediğiniz uygulamalara gözatabilirsiniz:

    http://www.iphoneturkey.com/2008/12/itunes-ipular-i.html

    • Funda G.

     01/06/2011 at 00:59

     Merhaba, ben itunes’tan iphone’umu senkronize ettim ve telefon 6 ay önceki haline döndü. Son 6 ayda çektiğim tüm fotolar, eklediğim telefon numaraları gitti. Bunları kurtarmanın bir yolu var mıdır? Uygulamalarım olduğu gibi duruyor ama tüm ayarlar vs. bozuldu. Yardımlarınızı rica ediyorum.

     • Funda G.

      01/06/2011 at 01:02

      Bu arada son 6 aydır telefonumu itunes’a bağlamıyordum. Her seferinde bir sorun oluyor çünkü.

 52. Osman Bulut

  15/06/2011 at 17:46

  iyide backup dosyası yedeklemiştik.onu yeni ıtunes da kullanmayacakmıyız.restore from back up gibi bişe olması lazımdı.yok o sanki yazıda?