3G ve iPhone

Uzun yıllardır beklediğimiz 3G (Üçüncü Nesil) hizmeti, nihayet bugün (30 Temmuz 2009) resmen tüm mobil operatörlerce verilmeye başlandı. Genelde pazarlama (marketing) çevreleri tarafından görüntülü görüşme (video call) olarak lanse edilen 3G teknolojisi aslında, daha hızlı ve yüksek kapasitede ses ve veri (internet) taşıma teknolojisidir.

Upload
Download
:
:
118 Kbit/s
236 Kbit/s
164 Kbit/s
384 Kbit/s
384 Kbit/s
3,6 Mbit/s
5,76 Mbit/s
7,2 Mbit/s

15 senedir kullandığımız GSM/GPRS/EDGE (İkinci Nesil) teknolojilerin limitleri artık yetersiz geldiği için geliştirilen UMTS/HSPA/HSUPA (Üçüncü Nesil) teknolojileri, daha hızlı veri indirme (download) ve yükleme (upload) için sınırları zorlamaktadır. 3G teknolojisi ilk olarak 2000’li yılların başında düşük hızlarda Japonya’da uygulanmaya başlamış ve günümüzde kadar 3.5G ve 3.75G isimleri altında yüksek hızlara ulaşmıştır.

Bu yazıda hızlı mobil internet teknolojilerinin genel adı olan 3G ile ilgili çok fazla detaya girmek istemiyorum. Çünkü 3G teknolojisinin detayına indiğimizde altında sürekli gelişen ve değişen bir çok standart karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu standartlar Avrupa’da, Amerika’da ve Uzakdoğu’da farklılıklar gösteriyor. Bu yüzden sadece, 3G’nin iPhone kullanıcılarını ilgilendiren özelliklerine değineceğim. 3G hakkında detaylı bilgi için http://tr.wikipedia.org/wiki/3G adresinden yararlanabilirsiniz.

Abonelik
Bir iPhone kullanıcısının 3G’den yararlanabilmesi için elinde iPhone 3G veya iPhone 3GS olması gerekiyor. 2G diye de adlandırılan ilk nesil iPhone sahipleri 3G’den yararlanamıyor. İkinci olarak uygun cihaza sahip kullanıcıların, 3G’den yararlanabilmeleri için aşağıdaki servis numaralarına SMS atarak 3G’ye abone olması gerekiyor:

Turkcell : 3G yazıp 2323’e SMS gönderin
Vodafone : 3G yazıp 3636’ya SMS gönderin
Avea : 3G yazıp 3334’e SMS gönderin

Not: İlk günlerde yoğun talepten dolayı 3G aboneliklerinin gerçekleşmesi vakit alabilir.

3G Ayarı
Aboneliğimiz başladıktan sonra cihazımızı 3G moduna almak için aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi Ayarlar -> Genel -> Ağ menüsünden “3G’yi Etkinleştir” seçeneğini aktif hale getiriyoruz.

3G Hızı
Ekranın en üstünde operatör logosunun hemen sağında da artık “E” harfi yerine “3G” harflerini gördüğümüzde de artık 3G’de olduğumuzu anlıyoruz. Bundan sonra merakımızı gidermek için bir hız testi yapıyoruz. Ben genelde bu yazımızda tanıttığımız SpeedTest.net uygulamasını kullanıyorum. Aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi iPhone 3G ile yaptığımızda ortalama 3Mbps’e kadar bir download hızı görürken, iPhone 3GS‘te bu hız ortalama 5.5 Mbps’lerde oluyor. (1Mbps=1000Kbps)

Bu test sonuçlarının farklı çıkmasının sebebi de iPhone 3G’nin maksimum 3.6Mbps, iPhone 3GS’in de 7.2Mbps’e kadar indirme (download) hızına izin vermesi. Ayrıca her iki modelde de upload hızı 384Kbps ile sınırlı. Görüldüğü gibi 3G’de hızı belirleyen en önemli faktörlerden bir tanesi cihaz.

3G hızını etkileyen diğer bir etmen de şebekenin yoğunluğudur. 3G bağlantısı yaptığımız baz istasyonunu ne kadar çok kişi kullanıyorsa ve bu kişiler aynı anda ne kadar fazla download yapıyorsa, bizim hızımız da o denli düşecektir. Yani 3G hızları konuma ve saate göre çok farklılık gösterebilir. Örneğin akşam üstü iş saatinde herkes yolda iken, iş merkezlerinin bulunduğu noktalarda 3G şebekesinin yük çok daha fazla, fakat geceleri evimizde çok daha düşük olacaktır. Dolayısıyla geceleri alacağımız hız, tahminen gündüz alacağımızdan çok daha yüksek olacaktır. Bu tabloda da görüldüğü gibi yurt dışındaki 3G şebekelerinin ortalama download hızı da 500Kbps ila 1000Kbps arasındadır. (1Mbps=1000Kbps)

iPhone’da, 3G’nin bir tek yüksek internet hızı özelliğinden yararlanılabiliyor çünkü iPhone’da görüntülü görüşme (video call) desteği yok. Bunun başlıca sebebi de cihazın ön tarafında bir kameranın bulunmaması. Fakat şunu belirtmekte fayda var ki yurt dışında görüntülü görüşme pek rağbet görmüş değil. Görüntülü görüşmede iyi bir görüntü elde edebilmek için cihazımızı yüzümüzden uzağa tutmamız gerekiyor. O zaman da hareket halinde görüşme yapmak çok zor oluyor. Ayrıca cihaz kulağımızdan uzaklaştığı için konuştuğumuz kişin sesini hoparlöre vermemiz gerekiyor ki bu durumda da çevremizdekiler tüm konuşulanları duyuyor. Ayrıca görüntülü görüşme karşımızdakine nerde olduğumuzu açıkça gösteriyor ki bu çoğu zaman tercih edilen bir şey değil 🙂

Pil Ömrü
3G’nin en çok şikayet edilen özelliği cihazların pillerini çabuk bitirmesi. Elde edilen yüksek internet hızının maliyeti doğal olarak pile yansıyor. Örneğin EDGE’den internete bağlandığımda günde 1 defa şarj etmek durumunda kaldığım cihazım, 3G ile birlikte yarım günde bir şarj istiyor. Bu arada 3G aktifken internete Wi-Fi üzerinden bile çıksak, sinyalleşme 3G şebekesi üzerinden olduğu için pil yine de daha hızlı tükeniyor.

Ücretler
Mobil operatörlerin açıkladığında 3G aboneliği ücretsiz. Yani 3G abonesi olduktan sonra görüşme ve data ücretleri aynı (veya daha düşük) fakat internet hızımız daha yüksek. Fakat bazı operatörler 3G’ye özel servisler için ayrıca ücret alıyor.. Bir de tüm operatörler 3G için internet tarifelerini tekrar düzenlemişler. Aşağıdaki linklerde bu konuda detaylı bilgi mevcut:

Turkcell:
http://www.turkcell.com.tr/bireysel/3G
http://www.mobiletisim.com/haberler/turkcell-3g-internet-fiyatlari

Vodafone:
http://www.vodafone.com.tr/Internet/3g-internet.php
http://www.mobiletisim.com/haberler/vodafone-3g-internet-fiyati

Avea:
http://www.avea.com.tr/3g/
http://www.mobiletisim.com/haberler/avea-3g-internet-fiyati

3G ile ilgili aslında paylaşacak daha çok bilgi var fakat hepsini bi seferde paylaşıp kafaları karıştırmak yerine gelecek sorulara göre yeni bir yazı hazırlamayı düşünüyorum “3G Hakkında sık Sorulan Sorular” şeklinde. Bu yüzden kafanıza takılan bir soru olursa bu yazıya yorum yazmaktan lütfen çekinmeyin.

65 Comments

 1. Bora

  30/07/2009 at 13:36

  Az önce Turkcell M Hizmetlerini aradım. Gold üyesiyiz ya, daha fazla ilgilenirler gibisinden. telefonda görüştüğüm Melih ya da Merih beye sordum. "Şimpi Tcell IPhone kampanyası ile 3G telefon aldım. 3G'ye geçmem için ne yapmam gerekir" diye. SMS atmanız yeterli dedi. sonra da "şimdi 3gb internet paketimiz var, interneti 3G kullanmak için ekstra bir ücret ödeyecek miyiz" diye. bana hayır dedi…

  ablam da platinum üyesi. o da aynı soruları sormuş, ekstra paket almaznı gerekli demişler.

  şimdi bu durumda 3G hızında internetten faydalanmak için ekstra paket almak şart mı aceba?

 2. Mustafa Tan

  30/07/2009 at 13:39

  @Bora

  Hali hazırda bir internet paketiniz varsa sadece 3G aboneliği için SMS atmanız yeterli 2323'e.

  Daha evvelden internet paketi olmayanların hem 3G'ye abone olup hem de ayrıca internet paketi almaları gerekecek.

 3. Baris

  30/07/2009 at 14:13

  merhaba mustafa bey,
  goruntulu konusma ile ilgili birsey sormak istiyorum.
  iphone kullanicisi olarak diger tarafinda goruntusunu elde edemiyor muyuz?
  yani bizi arayan kisi goruntulu konusmayi baslatsa ve biz bunu kabul ettigimizde onun goruntusunu gorebilme ikmanimiz yok mu?
  birde mesela arkadasimin onde kamerasi olmayan telefonu ile goruntulu konusma yapabiliyor.(arkadaki kamerayi kullanarak) ve bunun yazilimsal birsey oldugunu dusunuyorum iphone icin de boyle bir gelistirme soz konusu olabilir mi?

  tesekkurler

 4. R.Burak Erarslan

  30/07/2009 at 14:34

  Ben de aynı şeyi sorucaktım,tek taraflı bir görüntülü konuşma söz konusu olabilir mi? turkcell'in sitesinde görüntülü konuşma başlatabilmek için iki telefonun da video call özelliği olması gerekir diye yazıyor ama bir soriim dedim.

  Bir sorum daha olacak, acaba ayrı bir kameranın iPhone un altından bir aparat olarak takılması ile görüntülü konuşma mümkün olabilir mi?

 5. Anonymous

  30/07/2009 at 14:57

  Merhaba Mustafa Bey. Speedtest adlı uygulamada ortalama 1.7 Mbit hız elde ederken sizin verdiginiz uygulamayla 2.4 Mbit elde ettim. Testleri aynı yerde ve hemen pespese yaptım. Bu kadar kısa sürede yoğunluğun değişeceğini tahmin etmiyorum. Acaba bu degerlerin farklı çıkmasının sebebi nedir?

 6. Mustafa Tan

  30/07/2009 at 15:13

  @Baris ve @Burak,

  Tek tarafli da olsa iPhone'da görüntülü görüşme mümkün değil. Ankcak bir iPhone uygulaması ile belki karşıdakinin görüntüsü gösterilebilir.

  Ona da Apple izin verir mi bilinmez.

 7. Mustafa Tan

  30/07/2009 at 15:14

  Speedtest ile Speedtest.net test için farklı sunucular kullandığından sonuçlar farklı çıkıyor.

  Speedtest.net hız testi için Türkiye'deki bir sunucuyu kullanıyor bu yüzden download hızı daha gerçekçi oluyor. Diğer test uygulaması yurt dışındaki bir sunucuyu kullanıyor.

 8. serkan

  30/07/2009 at 17:00

  Ben de az önce speedtest.net ile Bursa sunucusundan,1657 kbps download değeri aldım.Yazınızda ABD deki operatörlerin hızlarıyla ilgili bir tablo vermişsiniz,sormak istediğim bizim degerler onlarınkine göre nerdeyse 2-3 kat yüksek.Bu bizdeki kullanıcı sayısının azlığından mı ,yoksa bizdeki operatörün başarısı mı?

 9. ibr

  30/07/2009 at 17:22

  mustafa bey i phone 3GS almayı (Türkiye'ye geldiğinde) düşünüyorum 3 gs de görüntülü görüşme yapılabiliyormu

 10. Anonymous

  30/07/2009 at 18:00

  Hayir 3Gs dede goruntulu konusma yok

 11. Anonymous

  30/07/2009 at 18:08

  mustafa bey benim iphone 3G m de 3G logosunu herzaman göremiyorum bazen edge bazen de 3G oluyor bunun nedeni acaba 3Gnin ilk günü olması mı ?

 12. Mustafa Tan

  30/07/2009 at 18:46

  @serkan

  Amerika her ne kadar karasal bağlantılarda (fiber, kablo, ADSL, vs.) çok ileride olsa da mobil iletişim konusunda Avrupa'dan ve hatta Türkiye'den oldukça geride.

  3G hızlarının düşük olmasında abone çokluğu da büyük bir etmen. Bizde kullanıcı sayısı arttıkça ortalama hızlar düşecektir ama rekabetin etkisiyle operatörlerin sürekli yatırım yapacağını düşünüyorum.

 13. Mustafa Tan

  30/07/2009 at 18:49

  iPhone 3GS'de de görüntülü konuşma yok maalesef bir arkadaşımızın da vurguladığı gibi.

  Şu an 3G baz istasyonu sayısı çok değil, dolayısıyla her yeri kapsamıyor. Bu yüzden de 3G sinyali zayıfladığında cihaz EDGE'e geçiyor. EDGE sinyali daha düşük hızları destekliyor ama daha geniş bir alanı kapsıyor.

  EDGE network'ü gibi bir kapsamı alanına ulaşılması büyükşehirlerde bile en az 1 yıl alacaktır diye düşünüyorum.

 14. Anonymous

  30/07/2009 at 20:05

  Merhaba Mustafa bey.

  http://img57.imageshack.us/i/iphonevideoconferencing.jpg/

  Bu resimdeki ürün gerçekmidir ve bunun sayesinde yazdığı gibi görüntülü görüşme yapabilcekmiyiz?

  Apple storeda aradım ve bulamadım.

 15. Anonymous

  30/07/2009 at 20:29

  Benim sorum appstore ile ilgili olacak 3g kullanırken appstoredan 10 mb dan daha büyük bir dosya indirmeye çalışıyorum ama eskisi gibi aynı uyarıyı alıyorum wifi.bu hep böyle mı olacak acaba

 16. Mustafa Tan

  30/07/2009 at 23:43

  Resimdeki ürün tabii ki gerçek değil 🙂

  iPhone'da görüntülü görüşme yok diye dalga geçiyorlar.

 17. Mustafa Tan

  30/07/2009 at 23:45

  Apple EDGE de olsa 3G'de olsa büyük dosyaların mobil şebeke üzerinden indirilmesine izin vermiyor.

  Bu aslında hem sizi hem de operatörü koruyor. Büyük dosyalar aylık limitinizin kısa sürede bitmesine yol açabilir, ayrıca büyük dosyalar uzun süre şebekeye meşgul edecektir.

 18. Anonymous

  31/07/2009 at 00:45

  3.0 yazılımı ile daha yüksek zil tonları elde edebilecek miyiz.Bir bayan olarak telefonları çantada taşıdığımızdan sesi duymak çok güç oluyor.

 19. eagle2002

  31/07/2009 at 09:43

  çift kameralı iphone yok mu ? varsa acaba nasıl temin edilebilecek?, chip dergisinin temmuz sayısıydı yanılmıyorsam (ağustosta olabilir) resimi internet ortamında bulabilirsem eklerim, ön tarafında kamera olan iphone resmi ile 3g li görüşme yapılan bir resim mevcut bunun açıklaması nedir ?

 20. Mustafa Tan

  31/07/2009 at 09:46

  @eagle2002

  Çift kameralı iPhone yok, planda da yok. Çeşitli site ve dergilerde gördüklerinizi genelde "keşke iPhone'da böyle bir şey olsaydı" şeklinde kurgular.

 21. berkay

  31/07/2009 at 10:47

  50 kere test ettim. 2.2mb'i geçemiyorum download'da.. izmir'in göbeği…

  my3gspeed.com adresinde hem edge hem 3g hem wifi olarak telefonun baglanti hizi olculebiliyor..

  burada yaptığım testte;

  HTC Google G1 : 1830 download, 190 upload

  iphone 3G: 1560 download, 195 upload

  Compaq Mininote (turkcell sim ile): 2100 download, 245 upload

  yine de 3G cıkarken ADSL'e rakip nidalari bos cikti..

 22. Mustafa Tan

  31/07/2009 at 10:52

  @berkay

  my3gspeed.com'un test sunucuları Amerika'da muhtemelen bu yüzden sonuçlar daha düşük çıkıyor.

  Ben de az önce test yaptım 1.5Mbit çıktı ve hemen ardından SpeedTest.Net uygulaması ile yaptım. 2728Mbit çıktı. SpeedTest.net bursa'daki bir sunucuyu kullanıyor.

  SpeedTest.net ile iPhone'undan bir test edip tekrar sonucu paylaşabilir misin?

 23. serkan

  31/07/2009 at 11:17

  Cevaplarınız için teşekkürler Mustafa Bey,sanırım bu platformun oturması hemen olacak bir iş değil,açıkçası biraz hayal kırıklığına uğradım.2 gündür deniyorum ,konum değiştirmediğim halde 3G ve Edge arasında telefon gidip geliyor,üstelik bu geçişler sonrası bırakın yüksek hızı internete bağlanamıyor uyarısı veriyor,kullandığım yerler de Acıbadem ,Kadıköy,Ümraniye."3G Merak etmiyor musun " diyorlar ya gerçekten neden bu haldeyiz merak ediyorum!

 24. Anonymous

  31/07/2009 at 12:18

  ben konu dışında birşey sormak istiyorum yurtdışından iphone 3g 16gb getirttim burda bir kişi
  ye sim kilidini kırdırıp birde 3.0 yaptırdım fakat içime şüpe düştü bu kişi benim telefona kötü yazılım yükleyim benim bilgileri şifreleri filan uçurmasın bunu nasıl öğrenirim yani telefonumda kötü yazılım olup olmadığını nasıl öğrenebilirim teşekkür ederim.
  ersinmisin@gmail.com

 25. berkay

  31/07/2009 at 12:54

  Mustafa bey,

  speedtest.net programını açtığımda server list error alıyorum.. G1'de de aynı sorun var.. su anda telefonlarda 3G ikonu var ama internet kaput 🙂

  bulunduğum baz istasyonunda yoğunluk olabilir. daha sonra deneyeceğim tekrar

  bu arada yazıyı okur okumaz denediğimde max yakaldığım hız 1.9 mb.. üstüne çıkmadı…

 26. berkay

  31/07/2009 at 13:00

  mustafa bey düzeldi..

  iphone 3G'de sppedtest'le yaptığım testlerde çıkan hız

  1. deneme :2.59 mb download, 100kb up load

  2. deneme : 1,87 mb download, 110 kb upload

  3. deneme : 2,08 mb download, 160 kb upload

  4. deneme : 2,36 mb download, 210 kb upload..

  5. deneme: 1,57 mb download, 50kb upload .. 🙂

  tutarsız ama ortalamada 1.8 mb'lerde..

 27. Adem ASLAN

  31/07/2009 at 13:17

  Mustafa Bey merhaba,
  turkcell kem sitesinde iphone 3g HSDPA hızı 3.6 gösteriyor, biz telefonumuzu modem olarak kullanıp PC den bağlandığımızda çıkıcağımız maximum hız yine 3.6 mıdır ?
  teşekkürler.

 28. berkay

  31/07/2009 at 13:28

  Adem bey,

  Ben Turkcell sim kartlı Compaq mininote ile denedim. bağlantı HSDPA.. max 2.2 mb gördüm.. 3.6 çok zor bence.. iphone tethering'le daha da iyi olacağını sanmıyorum çünkü iphone kendisi zaten max 2.60'yla bağlanıyor.. tabi bu bağlı olduğunuz baz istasyonundaki yogunlukla dogru orantili.. az bir yogunluk var ise 3'ün üstüne çıkabilir..

 29. eagle2002

  31/07/2009 at 15:02

  dostum evvela böyle çok çabuk cevap verebildiğin için tşk ederim, konuyla ilgili chip dergisine de msj atmayı düşünüyorum, peki sizin bi bilginiz varmı neden çift kamera kullanmıyorlar ve ne zaman çift kameralı iphone çıkacak ?

 30. ST

  31/07/2009 at 16:34

  Benim hız ile alakalı kafam karıştı, ben hep dosya indirirken kb/sn cinsinden hız ile karşılaştırdığımdan burda yazanlardan tam çıkaramadım,
  iphone 2g ile edge üzerinde bişi indirirken 25kb/sn ile indirmiştim genelde,
  şimdi iphone 3g alsam turkcell de bişi indirsem kaç kb/sn ile indirebilirim maximum?

  kısacası birisi 2.2 mbit i kb/sn cinsine cevirebilir mi?

  Eğer benim hesabım doğruysa 2.2 mbit 250-300kb/sn edio?

 31. Mustafa Tan

  31/07/2009 at 16:42

  @ST

  Yaklaşık olarak

  1MBit = 1000 Kbit
  1 byte = 8 bit

  Bu dolayısıyla yaptığınız hesap doğru
  2.2Mbit/sn'yi (2200Kbit/sn) 8'e böldüğümüzde 275Kbyte/sn. elde ediyoruz.

 32. Anonymous

  01/08/2009 at 20:06

  hızım 400kbps çıkıyor.. neden telefon 10 KM uzaktan bir HSPA baz istasyonu görüyor.. 10 km uzaktan bu kadar oluyor 🙂

 33. Anonymous

  01/08/2009 at 20:08

  10 km uzaklıktaki baz istasyonuna bağlanıp ancak 400kbps elde edebiliyorum 🙂

  Mustafa bey, bu phone blogging işini ingilizce yapıyorum.. türklerin bu işi önemsemediğini ve kalitesiz yaptığını düşünürdüm.. siz bu fikrimi değiştirdiniz 🙂

  Gerçekten kaliteli bir içeriğiniz var bundan sonra yeni postlarınızı takip edeceğim 🙂

  Saygılar

 34. Tunc

  04/08/2009 at 14:32

  Merhabalar Mustafa bey,
  Şimdi IPHONE 3G de görüntülü konuşma yapabiliyormuyuz yapamıyormuyuz. Aradım ama bulamadım. Başka telefonlarda Videolu arama diye bir seçenek çıkıyor ama IPHONE da yok. Hakikaten IPHONE da yokmu ve olmayacakmı ? O kadar parayı boşunamı verdik 🙁

  • berk

   04/08/2009 at 15:54

   iphone’da zaten hiç bir zaman görüntülü görüşme olmadı ve olmayacak.. Bir kere front kamera yok.. belki ileride bir yazılımcı oturur kamerayı görüntülü görüşmeden kullanacak şekilde bir program yazar ama o zaman da zaten ayna kullanmadan görüşemezsiniz 🙂

   açık söylemek gerekirse sırf başkalarında iphone var diye iphone alınırsa böyle olur.. Eğer siz 3G’yi sadece görüntülü görüşme sanıyorsanız ve iphone’u da sadece adının içinde 3G var diye aldıysanız diyecek birşey yok..

   Bundan sonraki seçimlerinizi bilinçli yapın derim…

  • Mustafa Tan

   04/08/2009 at 17:46

   Apple iPhone’u, bir telefondan ziyade internet cihazı olarak görüyor. Görüntülü görüşme gibi yetenekler için cihazın üzerinde ayrıca donanımların bulunması gerekiyor. Apple görüntülü görüşmenin dünyada pek tutmamasından olacak ki iPhone’a koymamış.

  • Ramazan Daşdelen

   09/08/2009 at 19:47

   Malesef bende dahil bu kadar boşuna verdik. Görüşüne katılıyorum.

 35. tarkan22

  04/08/2009 at 21:04

  turkcell hattımda iphone internet paylaşımını aç sekmesi geliyor,ancak avea hattımı taktiğimda “internet paylaşımını aç sekmesi görünmüyor.” bu konuda avea ve iphıne servisleri ile defalarca görüşmeme ragmen top birbirkerine attılar.yardım lütfen..

 36. Ozge

  05/08/2009 at 12:37

  Mrb ben iphone 3 g kullanuyorum mobil tv varmi yani televizyon seyredebiliyormuyuz

  • celal

   11/08/2009 at 01:28

   MAALESEF YOK AMA ÇALIŞMALAR mevcut

 37. Volkan aydin

  07/08/2009 at 01:14

  Merhabalar 3G nin henuz cok yeni oldugunu zamanla daha iyi verilere sahip olacagimizi dusunuyorum. Sorum sa goeuntulu konusma yok peki video lari oynatabilmek icin java yuklenmesi gerekiyor sanirim ama iphon da boyle bir uygulamada yok sanirim.sizce video seuredebilmek icin ne kadar bekleriz?

 38. emre deveci

  09/08/2009 at 13:06

  ya bu iphone 3g lerin kapağı çizilebiliyormu…

 39. Ramazan Daşdelen

  09/08/2009 at 19:44

  Merhabalar
  Iphonların en götü tarafı bu teknolojide görüntülü görüşme sistemini desteklememesidir. Ben şahsen aldıgıma pişmanım.

 40. alkım

  10/08/2009 at 01:56

  mustafa bey ben 3 g ye gectiğimden beri telefon daha az çekiyor turkcell ile konuştuğumda 3g nin daha yeni olduğunu yada telefonu servise götürmemi sölüyolar telefon bir kere yere düştü ve şarj girişinin biraz üstünde bir çatlak var telefondan çok memnunum hiç bir sıkıntım yok 3G yi kapattığımda normal çekiyor telefon lütfen görüşlerinizi bekliyorum

  • Mustafa Tan

   11/08/2009 at 05:37

   Sorunun cihazda olup olmadığını anlamanın en iyi yolu 3G desteği olan başka bir cihazla karşılaştırmanız. Diğer cihaz tam çekiyorken sizinki yarım çekiyorsa cihazınızda bir sorun olabilir. Şehir merkezlerindeyken (Örneğin Taksim, Beşiktaş, Kadıköy, vs.) de cihazınızın tam çekmesi lazım. Nereye giderseniz gidin hemen aynı mı sinyal seviyesi?

   • Anonim

    11/08/2009 at 22:53

    hayır aynı değil sürekli değişiyor bir arkadaşımda da iphone var aynı sorunu yaşamıiş telefondan değil turkcellden 3G daha yeni olduğu için, her yerde 3G vericileri olmadığı için oluyormuş arkadaşım plantium servis çağırmış onada böyle solemişler tukcelle çözülüyormuş yani kısacası neyse ilginiz için çok teşekkür ederim sitenizi çok beyeniyorum bu arada

 41. berkan

  10/08/2009 at 11:42

  iphone da 3g açik ve evimdeki wireless bağlantısıda kuruluyken internete cıkarsak öncelikle hangisini kullanıyor 3g uzerindenmi internete cıkıyor yoksa wireless internet üzerinden mi

  • celal

   11/08/2009 at 01:10

   hattın açık iken yani uçak modunda değil isen operatörün tarifesi üzerinden bağlanırsın

   • celal

    11/08/2009 at 01:31

    en azından ben öyle biliyorum.çünkü wireless açık dahi olsa 3g sinyali aldığı için önce 3g yi algılar

  • Mustafa Tan

   11/08/2009 at 05:34

   iPhone’da internete çıkış daima öncelike Wi-Fi, yani kablosuz (wireless) bağlantı üzerinden olur. Lakin eğer evinizde Wi-Fi’in çekmediği bir noktaya giderseniz o zaman da 3G (tabii açıksa, değilse EDGE) üzerinden internete çıkarsınız.

   Zaten bunu anlamanız oldukça kolay. Cihazınızın sol üşt köşesinde operatör yazısının hemen sağında E işareti varsa EDGE üzerinden, 3G işareti varsa 3G üzerinden, kablosuz ağ bağlantısı varsa Wi-Fi üzerinden internete çıkıyorsunuz demektir.

 42. Anonim

  28/08/2009 at 02:18

  Merhabalar…
  İphone 3G de avea dan internete nasil baglanabilirim ? Yoksa bu mumkun degil mi ?
  Tesekkurler.

  • Mustafa Tan

   28/08/2009 at 06:01

   Mümkün. Lakin Avea Türkiye’de resmen iPhone satmadığı için APN ayarları otomatik gelmiyor. Sizin tanımlamanız gerekiyor.

   Ayarlar -> Genel -> Ağ -> Hücresel Veri Ağı menüsündeki en üstteki APN kısmına küçük harfler ile internet yazarsanız ayarlarınız yapılmış olur. Diğer kısımları boş bırakabilirsiniz.

 43. Anonim

  29/08/2009 at 15:23

  Cok tesekkurler.

 44. Erkan

  02/09/2009 at 07:19

  Merhaba. Yurtdışından getirttiğim iPhone 3g’yi kullanıyorum. Fakat 3g için Turkcell’i aradığımda kontratsız olanların 3g özelliğini kullanamazsınız dediler. Oysa hiçbir işlem yapmadan edge üzerinden (çok kontör tüketse de) internete bağlanabiliyorum. 3g özelliğini kulanabilmemin herhangi bir yolu var mı? Operatör değiştirsem mümkün olur mu?
  Bilgisi olanlardan yardım rica ediyorum…

  • Mustafa Tan

   02/09/2009 at 07:52

   Selamlar,

   Sizi ya yanlış bilgilendirmişler, ya da bir yanlış anlama olmuş. Telefonunuz Turkcell şebekesinde çalışıyorsa 3G’den de yararlanabilirsiniz. Kontratlıların tek farkı hazır 1GB.’lık veya 4GB.’lık data paketi olması. Siz de ayrıca data paketi alabilirsiniz. 3G abonesi olmak için de aşağıdaki link faydalı olacaktır:

   http://www.iphoneturkey.com/2009/07/3g-ve-iphone.html

 45. Oguz

  03/09/2009 at 17:56

  Merhaba Mustafa bey, size bir sorum olacaktı.

  Ağ dan 3g yi etkinleştirdiğimde genelde şebeke kayboluyor “servis yok” diyor acaba neden?.

  Operatör: avea

  • Mustafa Tan

   04/09/2009 at 08:32

   Bulunduğuz bölgede 3G şebekesi yoksa bu hatayı almanız normal.

 46. Hakan

  29/09/2010 at 22:34

  Turkcell de iken internet paylaşımı varken Avea da kayboluyor bilgisayarla cep tel interneti kullanılmıyor Avea iphonedan diyor Turkcell’de çalışan şey i phone dan olmaması mantıklı değil Avea olupta paylaşımı acabilen yokmu evde internet yok bir süre bunu kullanmam lazım

 47. NewComer

  05/10/2010 at 18:59

  Mustafa bey 1-2 gün önce iphone 3gs ime 100mb internet paketi aldım lakin internete bir türlü giremiyor telefon JB yapmadım APN de de internet yazdım ama girmiyor nedense bir çözüm yolu varmıdır bunun??

  • Mustafa Tan

   05/10/2010 at 19:02

   Operatörünüz hangisidir ?

   • NewComer

    05/10/2010 at 19:14

    Turkcell

    • Mustafa Tan

     05/10/2010 at 19:17

     Müşteri Hizmetlerini bir arayıp kontrol eder misiniz paketinizin aktif olup olmadığını.

     Ya da aşağıdaki linkten Online İşlem merkezini indirip (Wi-Fi’dan) bir paketinizi kontrol edebilirsiniz:

     http://www.iphoneturkey.com/2009/10/turkcell-online-islem-iphoneda.html

     • NewComer

      05/10/2010 at 19:18

      KALAN yazıp 2260 a gönderince kullanılmamış 100mb internet paketiniz var diyo safariye girincede hücresel veriağı etkinleştirilemedi veri servisine abone değilsiniz diyor.

 48. feyyaz

  22/06/2011 at 14:53

  bnde ki sorun 3g yi etkinleştir diyorum fakat yinede E bağlantısı yazıyor şebekenin yanında :S bunun nedenini öğrenebilirmiyim :S telefonum ıphone 3gs ve 3g yi aktif hale getirdim… yardım ederseniz severim saygılar..

  • Mustafa Tan

   22/06/2011 at 15:04

   Bulunduğunuz bölgedeki şebekede 3G hizmeti var değil mi?