netTV ile Wi-Fi üzerinden TV İzleyin

iPhone’un geniş ve yetenekli bir ekranı olmasına rağmen, “live streaming” diye tabir edilen, kesintisiz görüntülü yayın gösteren uygulama sayısı çok az. Özellikle de televizyon yayınlarını gösteren. Bunun başlıca sebebi de Appple’ın şu an için, iPhone uygulama geliştiricilerine bu konuda gerekli imkanı sağlamaması. (Şu an için diyorum çünkü Apple’ın geçenlerde duyurduğu ve yaz aylarında resmen yayınlanması beklenen 3.0 versiyonunda “live streaming” ile ilgili gerekli fonksiyonlar yer alacak.)

Fakat yine de bazı firmalar veya bireysel geliştiriciler, hali hazırda kullandığımız 2.x versiyonları için Mobil TV uygulamaları geliştiriyor. İşte bugün App Store’da gezinirken 2.99$’a satılan, netTV isimli bir Mobil TV uygulamasına denk geldim. (Bu linkte de, daha az özelliği bulunan ücretsiz bir versiyonu mevcut. )

netTV aslında, internet üzerinden düşük görüntü kalitesinde TV yayını yapan kanalların yayınlarını gösteren gayet basit ama kullanışlı bir uygulama. Dolayısıyla tüm yerel kanallar yok, dünyadan ve ülkemizden sadece internetten yayını olan kanallar var. Ayrıca yayınlar sadece Wi-Fi üzerinden izlenebiliyor, EDGE/3G bağlantısı üzerinden çalışmıyor. Fakat uygulama direk internete bağlandığı için, daha evvel tanıttığımız OrbLive uygulamasında olduğu gibi bilgisayarımıza bir uygulama kurmamıza gerek olmuyor.

GÜNCELLEME (04/10/2009) : Eğer netTV uygulamasını beğenirseniz bu yazımızda tanıttığımız ücretsiz Streamer uygulamasına da bir gözatmanızı öneririz.

Yukarıdaki geçen yerel kanalların hemen hepsi çalışıyor. Fakat Türkiye-İspanya maçı sırasında ATV kanalı çok zor yüklendi yoğunluktan dolayı, sık sık da takılmalar yaşadı. Muhtemelen bir çok kullanıcı internet üzerinden ATV’yi izliyordu o sırada.

Evimde 2MBit’lik ADSL internet bağlantısı olduğu için tüm kanalları gayet sağlıklı bir şekilde izledim. Özellike HaberTürk, Show, NTV gibi popüler kanallar gayet net izleniyor.

Tabii ki her kanalın yayın kalitesi aynı değil ve görüntüler 10 saniye kadar gecikmeli geliyor iPhone’a.

Uygulama fiyatına göre bence gayet başarılı fakat muhtemelen de yayıncı kuruluşlar ile anlaşılarak hazırlanan bir uygulama olmadığı için tüm kanalların sürekli izlenebilir durumda kalacağının garantisi yok. Zaten uygulamayı geliştiren iTunes’taki açıklama kısmına bu durumu açıkça belirtmiş. Ayrıca uygulama sahibinin bir web sitesi yok, sadece bir blog adresi mevcut.

Eğer”Sadece Wi-Fi’dan olsa, iki sonra yayınların kesilme ihtimali de olsa ben şansımı denemek istiyorum” diyorsanız, 2.99$’a satın alabileceğiniz netTV uygulamasın App Store linkini aşağıda paylaştım. (Bu linkte de, daha az özelliği bulunan, ücretsiz bir versiyonu mevcut.)

10 Comments

 1. Anonymous

  01/04/2009 at 23:40

  cok fazla buffer .. 4 mb’lik bağlantıyla bile çok yavaş.. ayrıca cozunurluk kotu.. ama yine de is gorur

 2. Erhan

  02/04/2009 at 11:42

  Ben indirdim, cok guzel bir uygulama. Artik isyerinde oglen yemegi arasinda TV seyrediyorum. Harika bir olay…

 3. Anonymous

  02/04/2009 at 13:05

  2.2 olan cihazima yukleyemedim. 2.1 software update gibi bir uyari ile karsilasiyorum.

 4. kuzah

  02/04/2009 at 20:06

  mustafa bey yine en iyiyi takip ediyorsunuz. yalniz ilk defa sitenizdeki yorumlardan once kesfetmemin hazzını yaşıyorum ama siz yinede 1 numarasınız 🙂 bu arada program hakkında soyleyebilecegim tek sey “2,99$ a alabileceginiz en iyi uygulama”

 5. Mustafa Tan

  02/04/2009 at 21:23

  @kuzah

  Teşekkürler güzel düşünceleriniz için. Zaten amacım uygulamaları herkesten önce tanıtmaktan ziyade edindiğim tecrübeyi en iyi şekilde paylaşmak.

 6. Anonymous

  02/04/2009 at 21:27

  almanya store da ne yazik ki yok bu uygulama…kötü oldu umarim ileride gelir

 7. Anonymous

  02/04/2009 at 21:31

  iphone 2g ile uyumlu değil galiba itunes uyarı verdi, 3g ye yükledim çok şaşırdım, bence başarılı bir program

 8. Anonymous

  17/04/2009 at 20:50

  Benim iphone um 3G ve 2.1 ama not compatible with this iphone uyarisi aliyorum. Yuklemek icin ne yapabilirim acaba?
  Canan

 9. Mustafa Tan

  17/04/2009 at 21:41

  Selamlar,

  Bu hatanın nedeni cihazınızın yazılımının, uygulamanın beklediğinden daha düşük olması. Cihazınızı update ederek sorunu giderebilirsiniz. Bu linkte hatayla ilgili detaylı bilgi mevcut.

 10. Anonymous

  30/07/2009 at 12:29

  ya bunun için 3 dolar verilirmi kırığını indiririm daha ii 😀