Skype Resmen App Store’da

Yurt dışında yaşayan akrabaları, arkadaşları olup da Skype‘ı bilmeyen yoktur sanırım. MSN ve Skype üzerinden yurt dışıyla ücretsiz/ucuza konuşabilmek için evine bilgisayar, ADSL hattı ve kulaklık/mikrofon alan bir çok kullanıcığı olduğunu biliyorum. İşte daha evvel üçüncü parti geliştiriciler tarafından iPhone’a uyarlanan Skype, bu sabah itibariyle resmen Skype tarafından App Store’a sürüldü.

Öncelikle şunu söylemeliyimki uygulamanın ara yüzü gayet başarılı ve sade. Fakat uygulama ciddi anlamda hafıza (memory) kullanıyor ve özellikle sesli görüşmelerde kapanabiliyor.

Skype’ın diğer ortamlarda çalışan uygulamalarında olduğu gibi iPhone uygulamasında da skype hesapları arasında yapılan tüm yazılı ve sesli mesajlaşmalar, görüşmeler ücretsiz.

Uygulamanın chat ara yüzü de oldukça kullanışlı ayrıca EDGE ve Wi-Fi üzerinden sorunsuzca çalışıyor. Gerçi ben hiç beceremiyorum iPhone’la chat işini ama yine de meraklısı için paylaşmakta fayda var 🙂

iphone_skype3g_02

Skype’tan Skype’a sesli görüşmeler ücretsiz ama sabit telefon hatlarını ve cep telefonları arayabilmek için gayet ucuz olan Skype Kontörü (Skype Credit) almak gerekiyor. 3G üzerinden görüşmeler de, bu yazımızda duyurduğumuz gibi artık yapılabiliyor.

Bu arada Skype’ın ucuzluğu yurt içindeki telefon hatlarını ararken değil, esas yurt dışındaki hatları ararken çıkıyor. Hatta aylık sabit ücrete yurt dışındaki bir çok ülkenin sabit hatlarıyla sınırsız görüşülebiliniyor. Bu konudaki detaylı bilgiye yazının sonundaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Skype uygulamasına da aşağıdaki linki kullanarak App Store’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Eğer daha evvelden oluşturduğunuz bir Skype hesabınız yoksa, uygulamının ilk ekranındaki “Create Account” seçeneğini kullanarak yaratabilirsiniz.

Skype’ta Neler Ücretli Neler Ücretsiz:
http://www.skype.com/intl/tr/prices/
Yerel ve Uluslararası Tarifeler:
http://www.skype.com/intl/tr/prices/callrates/
Skype Abonelikleri:
http://www.skype.com/intl/tr/allfeatures/subscriptions

6 Comments

 1. akin

  01/04/2009 at 00:51

  Skype sadece jailbreak edilmiş telefonlarda crash oluyor. Temiz bir iPhone üzerinde sorunsuz çalışıyor. Development ile bilinçli bir şekilde yapılmışsa çok ilginç bir yöntem…

 2. berkay

  01/04/2009 at 20:58

  tek kelimeyle mükemmel çalışıyor.. benim 4 mb bağlantım.. nişanlımın 1 mb.. en ufak bir delay yok.. nefis
  artık konuşmalar bedava 🙂

 3. kuzah

  02/04/2009 at 20:09

  dun gece ankaradaki akrabalarla konusarak denedim. bir kac defa ne dedigini anlmadim demesi disinda sorunsuz du. Ozellikle karsi tarafin sesi kesintisiz di. (karsi taraf bilgisayardan ben ise wireless ile gorsutum)

 4. i-developer

  03/04/2009 at 08:53

  Merhabalar,
  Ben de kapanıyor program. :S Bi türlü test edemedim. Bekleme moduna geçince de kapatıyor. Kaldırdım yenisini yüklüm dedim ama store da yok 🙂

 5. ayhanerdem

  22/07/2010 at 11:20

  slm mustafa bey benim anlamadıgım bu tarz programlarda üçretlendirme nasıl uygulanıyor aylık mı abone olunuyoryani nasıl üçretlendirme lütfen anlayabilecegimiz şekilde anlatırmısınız. saygılarımla