iPhone’da Wi-Fi ve Proxy Ayarları

iPhone’daki konfigürasyonu en kolay servislerden biri de kuşkusuz Wi-Fi’dır. Çoğumuzun evinde de Kablosuz (Wi-Fi) ADSL modem olduğu için, iPhone’un Wi-Fi servisini de bol bol kullanıyoruz. iPhone’un Wi-Fi servisini evimizde her ne kadar çok rahat kullansak da, işyerinde kullanmak istediğimizde karşımıza çeşitli zorluklar çıkabiliyor.

Not: Eğer YouTube’a erişim için proxy ayarlarını arıyorsanız o zaman bu linkteki yazımıza bir göz atın.

Bu yazıda da amacımız, işyerlerindeki gibi güvenliği daha yüksek veya “Proxy” gibi özel ayar gerektiren ağlara bağlarken yapılması gereken ayarlardan bahsetmek. Bu yazı bilgisayar terimlerine çok aşina olmayanlar için çok teknik kaçabilir ama cihazımızı işyerimizdeki kablosuz bir ağa bağlamak istediğimizde, bize veya sistem yöneticimize çok yardımcı olacaktır.

Bir çok işyerinde bilgisayarların internete direk çıkmasına izin verilmez, bunun yerine “Proxy” diye adlandırılan vekil sunucular üzerinden internete çıkış yapılır. Böyle bir durumla karşılaştığımızda ilk yapmamız gereken iş yerimizdeki sistem yöneticisi ile görüşüp gerekli ayarları öğrenmektir. Bu ayarları öğrendikten sonra da ilk yapılması gereken “Ayarlar (Settings) -> Kablosuz Ağlar (Wi-Fi) ” menüsünden ilgili ağın sağındaki “>” simgesine tıklamaktır.

Aşağıdaki 2 ekran görüntüsü aslında tek bir ekrana ait fakat tüm ayarlar tek bir ekrana sığmadığı için 2 ekrana böldük. Eğer bağlı bulunduğumuz kablosuz ağ, IP, DNS, vs. gibi ayarları DHCP‘den otomatik alıyorsa o zaman soldaki ekran görüntüsündeki alanlar dolu olarak gelecektir ve bu ekranda ekstra bir işlem yapmamıza gerek yoktur.

Sağdaki ekranda yer alan Proxy bilgilerini ise elle (manual) ayrıca girmemiz gerekir. Eğer “Proxy” sunucusu şifre gerektirmiyorsa “Kimlik Denetimini” kapalı duruma getirip sadece Sunucu (Server) ve Kapı (Port) değerlerini girmemiz yeterli olacaktır.

Eğer IP ayarları DHCP sunucusunda otomatik olarak alınamıyorsa o zaman benzer konfigürasyonlar manuel olarak “Statik” sekmesindeki ekranda yapılmalıdır. Zaten bu ayarları, yanımızda işyerimizin sistem yöneticisi varken yaparsak hiç zorluk çekmeyiz.

Bu ekranın en üstünde yer alan “Bu ağı sil” (Forget this Network) seçeneğini kullanarak da, cihazımızın her seferinde otomatik olarak bağlandığımız bu ağı unutmasını sağlayabiliriz. Maalesef bu seçenekte ingilizceden tercüme edilirken ufak bir hata yapılmış, bence “Bu ağı unut” ifadesi daha doğru olurmuş. Bu seçenek ile cihazınız bu ağa otomatik bağlanmayacak ve tekrar bağlanmak için onayımızı isteyecektir.

Bir de Proxy ayarlarının hemen üstünde yer alan “Yenile” (Renew Lease) seçeneğini kullanarak da DHCP sunucusunun bize otomatik olarak verdiği ayarları yenileyerek tekrar vermesini sağlayabiliriz. Bu seçenek IP çakışması gibi durumlarda işe yarayabilir.

Son olarak bu ekrandan DNS ayarlarını değiştirmek isteyebiliriz. Mahkeme kararı ile yasaklanan sitelere bazen sadece DNS yasağı uygulanıyor. Bu durumda OpenDNS gibi sitelerin sağladığı DNS ayarlarını kullanırsak, başkaların tarayıcılarında açılmayan siteler bizde açılacaktır.

DNS nedir nasıl çalışır?
Tarayıcıların adres bölümüne bir web adresi yazdığınızda önce bir DNS sunucusuna erişirsiniz, DNS sunucusu yazdığınız web adresinin hangi fiziksel makine olduğunu tespit eder ve tarayıcınızı oraya yönlendirir. Yani DNS, web sitesi isimlerinin gerçekte hangi makinalar olduğunu (IP adreslerini) bilen sunuculardır. Eğer kendiniz herhangi bir DNS sunucu ayarı yapmadıysanız Telekom’un ön tanımlı DNS sunucularına erişirsiniz.

Yazıda da bahsettiğimiz gibi yukarıda paylaştığımız bilgiler çok teknik kaçabilir fakat emin olun bir gün mutlaka lazım olacaktır. Aklınızın bir köşesinde bulunsun.

1 Comment

  1. Anonymous

    27/06/2008 at 17:28

    Evdeki wi-fi uzerinden internete baglanamaz oldum. Nolur bir Yardim!! Modemi resetledim sonra iphone ile internete baglanamaz oldum. Baska yerlerde baglanabiliyorum. Evde network’e baglaniyor fakat internete girmiyor. Bilgisayarda tum ayarlarla o kadar cok oynadim ki artik eskisi neydi hatirlamiyorum. Var mi derdime care?