iPhone’da Mail Konfigürasyonu

iPhone’u ilk aldığınızda yapacağınız işlemlerden biri de herhalde Mail’inizi ayarlamaktır. Eğer GMail kullanıyorsanız bu iş oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken ana ekrandayken sırasıyla “Settings -> Mail -> Add Account” düğmelerini tıklayarak karşınıza çıkan seçeneklerden GMail’i seçmek ve ardından Adınızın, Mail Adresiniz ve Şifrenizin istendiği alanları doldurmaktır.

Lakin iş POP3 veya IMAP ayarı yapmaya geldiğinde işlemler bu kadar kısa ve kolay olmamaktadır. iPhone ile TTNet, Tellcom, Superonline gibi Internet Servis Sağlayıcıların sağladığı posta hesaplarını kullanmak isteyenlerin aşağıdaki adımları izlemesi gerekmektedir.

Ben aslında iPhone’umda sadece (farklı bir ayarla) GMail hesabımı kullanıyorum. Fakat iPhone’daki POP3 ayarını adım adım anlatabilmek için, ADSL hizmetini aldığım Tellcom‘un abonelerine sağladığı mail adresini kullanarak yeni bir hesap daha tanımladım. Hesabı tanımlarken de Tellcom’un sitesindeki Outlook Express Ayarları dokümanından faydalandım. Benzer şekilde siz de kendi şirketinizin veya Servis Sağlayıcınızın verdiği e-mail’in konfigürasyonunu yapabilirsiniz.

Not: Aşağıdaki işlemlere geçmeden evvel cihazınızın Internete bağlı olduğundan emin olunuz ve uzun süren işlemler sırasında cihazınızın uyku moduna (Lock) geçmemesi ilk başta “Settings -> General -> Auto Lock” ayarını “Never” ‘a çekin. Hesabınızı tanımladıktan sonra eski ayarına çekebilirsiniz.

İlk olarak sırasıyla, “Settings” altındaki “Mail” ekranına geçip “Add Account” düğmesine ve ardından açılacak ekranda yer alan en alttaki “Other” seçeneğine tıklayınız.

Bu sefer karşınıza çıkan ekranda ise üstteki POP3 seçeneğini işaretliyeniz. Sonra sırasıyla ekrandaki alanları aşağıdaki örnekteki gibi doldurunuz.

Name : Adınız Soyadınız
Adress : Mail adresiniz, xyz@abc.com formatında
Description : Otomatik olarak mail adresiniz atanıyor, bir değer girmenize gerek yok

Incoming Mail Server
Host Name : Posta sunucunuzun POP3 adresi. Genelde pop3.abc.com formatında olur. Servis Sağlayıcınıza sorunuz.
User Name : Kullanıcı adı. Genelde mail adresiniz olur, bazen mail adresinin “@” işaretine kadar olan kısmı kullanılır. Servis Sağlayıcınıza sorunuz.
Password : Şifreniz

Outgoin Mail Server (SMTP)
Host Name : Posta sunucunuzun SMTP adresi. Genelde smtp.abc.com formatında olur. Servis Sağlayıcınıza sorunuz.
User Name : Kullanıcı adı. Genelde yukarıdaki kullanıcı adıyla aynı olur. Servis Sağlayıcınıza sorunuz.
Password : Şifreniz. Genelde yukarıdaki şifre ile aynı olur.

Tüm alanları doldurduktan sonra ekranın sağ üst köşesindeki “Save” düğmesine basınız.

“Save” düğmesine bastıktan sonra yaklaşık 1 dakika kadar bekleyeceksiniz. (Bunun sebebi de iPhone’un POP3 sunucusuna “SSL” üzerinden bağlanmaya çalışması. Verilerin şifrelenerek gönderilip alındığı bu bağlantı türünü çoğu posta sunucusu desteklemiyor iken (en azından ülkemizde) Apple’ın neden bunu standart ayar olarak seçtiği ayrı bir tartışma konusu.)

Ardından karşınıza aşağıdaki gibi “Cannot Connect Using SSL” yazan bir Yes/No menüsü çıkacak. “Yes” seçeneğine tıklayınız ve yaklaşık 3-4 dakika sonra bu sefer de üzerinden “Secure Connection Failed” yazan bir Cancel/Continue menüsü karşınıza çıkacak. “Continue” seçeneğine tıklayınız.

Kısa bir süre sonra hesabınız iPhone üzerinde yaratılmış olacak ve Mail Ayarları ekranında aşağıdaki gibi gözükecek ve kullanıma hazır olacak. Fakat hemen kullanmaya başlamadan evvel ufak birkaç ayar yapmanız faydalı olabilir. Bu yüzden Ayar ekranındayken yeni tanımladığınız hesabını seçip ardından gelen ekranın en altındaki “Advanced” düğmesine tıklayınız. (Bu arada “Advanced” altında yer alan, kırmızılar içindeki “Delete Account” seçeneğinin, hesabınızı iPhone üzerinden sildiğini hatırlatmama gerek yok sanırım 🙂 )

Aşağıda ekran görüntüsü bulunan “Advanced” ekranında, “Remove” ve “Delete from server” isminde iki seçenek bulunuyor. Bunları kısaca açıklamaya çalışalım ki kendinize en uygun seçeneği işaretliyebilesiniz.

Remove : Bu seçenek ile bir mesajı sildiğinizde, posta sunucunuzdan ne zaman tamamen silineceğini belirleyebiliyorsunuz. “Never” seçerseniz iPhone’dan sildiğiniz mesajlar tamamen silinmez sadece Çöp Kutusuna (Trash) gönderilirler. Tabii bu durumda sizin kendinizin ayrıca silmesi gerekir. “After one day” seçeneğini işaretlerseniz bir gün sonra tamamen silinirler. Ben “Never” seçeneğini öneririm.

Delete from server : Bu seçenek ile de iPhone’unuza gelen mesajların sunucudan ne zaman kaldırılacağını belirleyebiliyorsunuz. Maillerinize hem iPhone’unuzdan hem de bilgisayarınızdan bakacaksanız bu seçeneği “Never” bırakmanızı öneririm.

Eğer birden fazla mail hesabı tanımladıysanız her hangi bir hesabınızın Mail ekranında iken sol üst köşede çıkacak “Accounts” düğmesi ile hesaplarınız arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

Ayrıca birden fazla mail hesabınız varsa hesaplardan ilk tanımlanan birincil hesap oluyor. Örneğin albümdeki bir resmi e-mail atmak üzer seçtiğinizde birincil hesabınızın editörü açılıyor. Genel Mail Ayarları Ekranından (“Settings -> Mail -> Default Account”) birincil hesabı değiştirebilirsiniz.

Aslında iPhone’daki Mail Ayarları ile ilgili epey yazacak şey var ama başlangıç için yukarıdaki bilgiler yeterli olur diye düşünüyorum.

Not: Hotmail’in POP3 veya IMAP desteği olmadığı için yukarıda anlatılan yöntem ile direk bağlanılamaz.

26 Comments

 1. Anonymous

  04/04/2008 at 00:02

  öncelikle uğraşlarınız için teşekkürler. ben hotmail atarları için gelen ve giden posta ayarlarına hangi sunucuları yazmam gerek. bilgilendirirsen sevinirim

 2. Mustafa Tan

  04/04/2008 at 00:17

  Selamlar,

  Maalef hotmail’in POP3 veya IMAP desteği yok. Bu yüzden direk bağlanamazsınız.

  Eğer güvenirseniz bazı siteler hotmail için pop3 desteği veriyorlar. Kısaca siz bu sitelerin pop3 sunucularına bağlanıyorsunuz onlarda hotmail’e bağlanıyorlar.

  Detaylı Bilgi için:
  http://v3.izymail.com/iPhoneSettings.aspx

 3. ............

  25/04/2008 at 13:38

  Merhaba,
  Öncelikle bu site için size çok teşekkür ederim, harika bir çalışma. sizin sayenizde iphone kullanmak çok kolay oldu.
  1.1.4 ; tüm ayarlarımın yapılmış olmasına rağmen duck da bulunan mail ikonuna tıkladığımda sayfa açılıyor, iki saniye boş ekran görüntüsünden sonra masa üstüne dönüyor, yani program açılamıyor. Sorun neden olabiliir.

 4. Mustafa Tan

  25/04/2008 at 13:46

  Biz teşekkür ederiz güzel düşünceleriniz için.

  Mail’in açılmaması sorununu aşağıdaki linkteki yazının sonunda anlatılan “Fix User Dir Permissions” işlemi ile çözebilirsiniz. Muhtemelen 🙂

  http://iphoneturkey.blogspot.com/2008/04/bossprefs-ile-telefon-servisini-kolayca.html

 5. ............

  25/04/2008 at 15:38

  :((( fix me yaptım ama olmadı, birde telefon defterimdeki numaraları nasıl silebilirim.

 6. Mustafa Tan

  04/05/2008 at 11:52

  Selamlar,

  Mail sayfası ile kasdettiğiniz eğer yeni mail göndermek için kullanılan editör ise ekranın sağ alt köşesinde bulunan simgeye (kare içerisinde kalem şekli olan) tıklamanız gerekiyor.

 7. Anonymous

  09/05/2008 at 19:24

  Mail iconuna tiklandiktan sonra ana ekrana donme problemi benim kullandigim iphoneda da vardi ve BossPrefs’in “Fix User Dir Permissions”i ile sorun giderilemedi. Sorun permisson’lardan kaynaklaniyor ve Restore etmeden asagida yazacagim komutlari SSH araciligiyla yazmaniz durumunda (hic degilse bende oyle oldu) giderilebiliyor.

  chown –R mobile:wheel /private/var/mobile/Library/Mail
  chmod –R 700 /private/var/mobile/Library/Mail
  chown –R root:wheel /Applications/MobileMail.app
  chmod –R 755 /Applications/MobileMail.app
  chmod –R 755 /System/Library/PreferenceBundles/MobileMailSettings.bundle/MobileMailSettings

  Bu blogu hazirlayan arkadaslara canigonulden tesekkurlerimi sunuyorum.

 8. Mustafa Tan

  09/05/2008 at 19:32

  Selamlar,

  Bu sorunla ilgili mail grubumuza da epey mail gelmişti.

  Sync Fix (Dev 1.1.3 Jailbreak) uygulamasının da bu sorunu giderdiğini tecrübe ettik.

  Teşekkürler paylaşım için

 9. mail yardımı

  14/05/2008 at 23:07

  selamlar
  yukarıda anlattığınız gibi pop3 ayarlarını eksiksiz yapmama rağmen mail ne alıyor nede gönderiyor sadece (doğru yazmama rağmen) kullanıcı adı veya parola yanlış diye uyarı veriyor. Wireless bağlı safariden internete giriyor.versiyon 1.1.4 portlar ne olarak ayarlanmalı yada farklı bir yerden bir ayar yapmak gerekiyormu?
  cevaplar için teşekkürler

 10. Anonymous

  06/06/2008 at 18:59

  merhaba,
  resimde gördüğüm için merak ettim. iphone’nun exchange desteği var mı?

 11. Mustafa Tan

  06/06/2008 at 19:11

  Selamlar,

  IMAP portu açık Exchange sunucularına destek veriyor. Fakat push mail diye adlandırılan ActiveSync desteği yok henüz yok. iPhone 2.0 ile bu desteğin gelmesini bekliyoruz.

 12. Hasan BAL

  16/06/2008 at 13:39

  Selamlar.
  Gmail mail hesabımı sorunsuz olarak kullanmaktayım. Ancak şirket mail hesabımı eklediğimde ne mail alabiliyor ne de mail gönderebiliyorum. Ayarları yaparken smtp için giriş izniniz yok, ayarlarınızı kontrol edin gibi bir uyarı çıkıyor ve şirket mailimi kullanamıyorum. 2 mail hesabı problem yaratabilir diye sadece şirket mailimi kurmayı denedim. ancak bilgiler eksiksiz olmasına ragmen aynı hatayı gene verdi. Firmamızda toshiba nın telefonunu kullanan arkadaslarımız var ve onlarda bir problem olmadı. Eksik yada yanlis nedir? yardım ederseniz sevinirim..

 13. hakan

  06/08/2008 at 23:19

  gerekli bütün pop ve smtp ayarlarını yapmama rağmen mail alıp gönderemiyorum…

  G-mail’ den değil şirket maillerime bakabilmek için bütün ayarları anlatıldığı gibi yaptım ama bir değişiklik olmadı, bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

 14. Yavuz

  15/08/2008 at 10:22

  mail app. crahing sorununu gideremiyorum.

  “fix user dir permissions ” yaptım sorun çözülmedi

  iphone 1.1.4

  Yavuz GÖKER

 15. Kürşat

  24/09/2008 at 11:34

  SSL i kapatip denerseniz belki…

 16. goknur

  03/10/2008 at 15:44

  superonline hesabımı elle kurdum sorun çıkmadı ama hotmail hesbımı kuramıyorum.ayarları otomatik yapıy cihaz ama kurulum bittikten sonra kullanıcı adı veya şifre hatalı diye bi mesaj çıkıyo karşıma sorun ne olabilir.

 17. Mustafa Tan

  03/10/2008 at 16:24

  Selamlar,

  iPhone’un Hotmail desteği bulunmuyor. Hangi seçenekten homail ayarı yaptınız acaba ?

 18. Anonymous

  05/10/2008 at 13:47

  mynet için ayarlar fark ediyor mu ?

 19. Anonymous

  23/10/2008 at 13:07

  Merhaba

  Şirket mailini ayarladım yukarıda anlatılan gibi. Gelen mailleri görebiliyorum fakat gönderemiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

 20. kutu

  24/10/2008 at 12:30

  ŞİRKET MAİLİ İLE İLGİLİ OKUYUN

  telefonu senkronize ettikten sonra passwordleri kendi elinizle yazmanız laızm.

  eğer mail alıp atamıyorsanız

  outgoingden smtpye tıklayın
  primary serviceye tıklayın
  username ve şifrenizi girin
  çözülecektir 🙂

 21. Sez

  02/11/2008 at 13:29

  Accounts kısmı gozukmuyor ne yapmam lazım ?

 22. H.Alp

  24/11/2008 at 23:54

  merhaba,
  gmailimmükemmel çalışıyor fakat superonlıne da problem var dosyalar (excell word jpg..) gelmiyor ne yapabilirim.
  tşkler

 23. Anonymous

  27/02/2009 at 15:16

  First, test the configuration and connection without SSL.
  Once you have that working, then add the extra complexity of SSL.

  Ports:
  IMAP: 143
  POP3: 110
  SMTP: 25

  IMAP/SSL: 993
  POP3/SSL: 995
  SMTP/SSL: 465

  A typical email client like Mail.app or Thunderbird will change the port automatically when you select the SSL option. The iPhone may not do that (I ran into this with my Helio…set port 143 for IMAP, then checked the box “secure imap” and it wouldn’t work until I manually changed the port to 993 or unchecked the “secure IMAP”).

  Be sure she isn’t downloading/deleting email via POP3 on a computer elsewhere. This is common cause of support tickets regarding “my email won’t show up on my phone”.

  Other than that, there shouldn’t be anything special necessary.

 24. Anonymous

  28/02/2009 at 18:11

  Lotus Domino Server hesabi ekleyebilen war midir?
  IMAP/POP3/SMTP ayarlarinda,mail aliyorum fakat atamiyorum,SMTP surekli sorun cikariyor..

 25. Anonymous

  17/03/2009 at 04:31

  acaba iphonemdeki mailimle pcmde görüntülediğim mail eşzamanlanamıyormu yani pc de okuduğum mesaj iphonemde okunmamış görünüyor bunu nasıl çözebiliriz

 26. Anonymous

  26/03/2009 at 17:30

  iphone ma şişrket mailimi kurdum fakat gelem maillere bakıyorum ama mail gönderemiyorum.outgoing kısmına smtp.xxxx.com.tr yazıyorum ama olmuyo ne yapmam gerekiyor.