iPhone BossPrefs

iPhone EDGE Servisini Kolayca Kapatıp Açmak” başlıklı yazımızda “Services” uygulamasını tanıtmıştık. Bu sefer ise BossPrefs isimli çok daha yetenekli bir servis yöneticisinden bahsedeceğiz.
BossPrefs’i ilk defa kurup çalıştırdığınızda, karşınıza EDGE, Wi-Fi, Phone, Bluetooth, SSH , Gmail gibi temel servisleri çıkacak. Bu ekrandaki düğmeleri kullanarak istediğiniz servisi kolayca kapatıp açabilirsiniz.BossPrefs’in en önemli özelliği, yukarıdaki servis listesini istediğimiz gibi düzenlememize izin vermesidir. Bunun için ana ekrandaki sol üst köşedeki “Config” düğmesini kullanıyoruz. Ana menüde hangi servislerin gözükmesini istiyorsak “Configuration” ekranındaki ilgili “Show [Service]” düğmesinin “On” durumunda olması gerekiyor. Sıfırdan yeni bir servis yaratmak için ise aynı ekranın sağ üst köşesindeki “Add” düğmesini kullanıyoruz.Eğer Unix/Linux tabanlı işletim sistemlerine aşina iseniz kendiniz çok rahat yeni servisler ekleyebilirsiniz. Eğer servis ekleme işlemi zahmetli geliyorsa, Installer’da Utilities altında bir çok meşhur uygulamaya ait hazır servisler mevcut. Tek yapmanız gereken aradığınız servisi bulup yüklemek.


BossPrefs’in güzel yanlarından biri de Wi-Fi veya EDGE gibi bir servisi açtıktan sonra, bu servisle ilgili uygulamaları kısa yoldan çalıştırmaya imkan tanımasıdır. İstediğiniz kısa yollar BossPrefs’in ana menüsünde en altta gözükür.


İstediğiniz uygulamanın kısa yolunun bu ekranda gözükebilmesi için ekranın sağ üst köşesindeki “Icons” düğmesini kullanabilirsiniz.BossPrefs uygulamasını Installer -> Utilities paketi altından yükleyebilirsiniz. Eğer gözükmüyorsa Source’lar arasında “BigBoss’s Apps and Things” yok demektir. “http://sleepers.net/iphonerepo” adresini kullanarak ekleyebilirsiniz.

BossPrefs’in 1.1.1, 1.1.2, 1.1.3 ve 1.1.4 versiyonlarında düzgünce çalıştığını test ettik. Lakin cihazınızda aynı anda hem “Services” hem de “BossPrefs” kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Ben kullandım ve EDGE servisi ile ilgili sorun yaşadım. Sonra farkettim ki BossPrefs’in kapattığı EDGE servisini, “Services” açtığını söylediği halde düzgünce açamıyormuş. Bu yüzden sadece BossPrefs’i kullanın.

12 Comments

 1. Anonymous

  18/02/2008 at 06:19

  Merhaba…

  1.1.3 sürümünü kullanan biri olarak bu sürüme uygun uygulamalar yayınlamanızı rica ediyorum. Services uygulaması yeni sürümde calışmıyor. Tıpkı SMSD vb gibi. Bu sürüme yönelik uygulamaları da sitenizde gormek istiyoruz.

  Teşekkürler..

 2. Anonymous

  29/02/2008 at 19:43

  bu dosya 1.1.3 calısıyomu kardes…

 3. Mustafa Tan

  29/02/2008 at 20:45

  Evet çalışıyor. 1.1.3 versiyonunda çalışmayan uygulama kalmadı gibi.

 4. aytek

  07/03/2008 at 11:38

  iphone edge kapama ozelligiyle ilgili bu 2 programıda sırayla denedim fakat edge yi kapatınca hattımıda kapatıyor : 1.1.3 surumunu kullanıyorum.
  yardımlarınız lutfen

 5. Anonymous

  08/04/2008 at 04:39

  Merhaba…
  1.1.4 sürümli cihazımda BossPrefs v1.62 kullanıyorum ve ikonları ekledikten sonra gördüm ki ana ekrandaki bütün ikonlar silinmiş.Seçtiklerimin hepsi BossPrefs ‘ in kısayoluna eklenmiş.İkonlarımı tekrar masa üstüne nası alırım?
  teşekkürler…

 6. erkut

  13/04/2008 at 22:40

  ben 1.1.4 sürüm kullanıyorum edge ikonunu kaldırmak için bossPrefs uygulamasını yükledim.bossPrefs in içindende edge yi off durumuna getirdim ama ama hala wireless bulamadığı zamanlarda edge yani (E) ikonu çıkıyor. services uygulamasınıda kullanmıyorum.

 7. Mustafa Tan

  13/04/2008 at 22:55

  Selamlar,

  E harfinin olması EDGE üzerinden internete bağlandığını göstermez. Zaten bunun testini kendiniz de yapabilirsiniz. Safari’yi açıp herhangi bir siteye girin, çalışmadığını göreceksiniz.

  iPhone’da EDGE için WiFi’da olduğu gibi klasik bir kapat/aç servisi yok. BossPrefs siz EDGE’i kapatmak için sahte bir APN yaratıp, gerçek APN’in yerine koyuyor. Tabii bu sahte APN üzerinden internete çıkılamıyor.

 8. Anonymous

  15/04/2008 at 03:27

  Merhaba Ben iphone umla wifi baglantısı kuramıyorum,boss prefs yukledim ve edge i kapatınca ..wifi a baglı göründüğü halde internete erişeimim olmuyor…bu konuda bir öneriniz var mı?

 9. Anonymous

  24/06/2008 at 03:26

  pardon birşeyi merak ediyorum EDGEyi kungi bir kullandıgımızda herhagi bir ücretlendirmeye tabi tutuluyormuyuz? yani benim asıl merak ettiğim bu telefona navigatör yükleyebiliyoruz fakat bildiğim kadarıyla navigasyon olayında herhangi bir ücretlendirme söz konusu olmaz EDGEDEDE aynı sistemmi gecerli ?

 10. Cem TONGUÇ

  24/06/2008 at 08:24

  Selamlar,
  Edge öperetörler tarafından kb başına ücretlendirilen bir özelliktir. GPS gibi ücretsiz bir hizmet değildir.
  Detaylı bilgi için : http://iphoneturkey.blogspot.com/2008/06/iphone-uygulamalar-ve-edge-trafii.html

 11. Anonymous

  10/02/2009 at 21:56

  daha iphone konusunda çok yeniyim. BossPrefs uygulamasını nasıl ve nereden yükleyebilirim. 3G kullanıyorum, App Store da bulamadım….
  Teşekkürler

 12. Mustafa Tan

  10/02/2009 at 22:30

  Selamlar,

  BossPrefs gibi uygulamalar App Store’da bulunmuz. Jailbreak’li cihazlarda Cydia üzerinden yüklenirler. Lütfen bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak için bu linke gözatınız.